עמיר פרץ: תיק רצח אופי

מעולם לא היה מסע תקשורתי ופוליטי אכזרי כל כך, מתוכנן בקפידה ושיטתי, אשר כל מטרתו היא לסלק שר ביטחון מכהן. ולא רק שר ביטחון מכהן, אלא שר ביטחון שכילה את רוב ימיו כמנהיג עובדים, כמי שידע את מצוקותיהם ובעיותיהם של השוליים הרחבים והמתרחבים של החברה הישראלית.
 
מעולם לא הסיתו בכירים בתקשורת ובפוליטיקה הישראלית הסתה מכוערת כל כך, כמעט רצחנית, נגד שר מכהן בממשלה. רביב דרוקר, פרשן פוליטי המקושר היטב לחצר המלכותית של אולמרט, כבר אמר כי שר הביטחון יפוטר תוך שלושה חודשים, לכל היותר. פוליטיקאים דוגמת בנימין בן-אליעזר, אשר בכהנו כשר ביטחון בממשלת שרון ידעה ישראל ימים אדומים של דם ואש ברחובותיה, תוך כדי הקרבת חיים מיותרת של מאות חיילים, חותר תחת שר ביטחון מכהן בבקשו להכתיר את מי שנסוג בבהלה מלבנון, שהביא לפיצוץ השיחות בקמפ דייויד, שנודע כראש ממשלה כושל, מפר הבטחות, שרלטן מקצועי אשר לא ראה מי מימינו ומי משמאלו, עד שהודח וסולק על-ידי הציבור. ולא זו בלבד שהודח וסולק, אלא שבמקומו נבחר אבי קונספציית ההתנתקות, שדחה כל רעיון בדבר משא ומתן, גרם לעליית ממשלת חמאס והותיר אחריו אדמה חרוכה לאחר שנפל למשכב.
 
מעולם לא עבר שר ביטחון מכהן מסע השמצות נרחב כל כך, עד כדי הסתה איומה שלא נראתה כמותה בעשור האחרון, כך שאחד המסיתים נגדו, נכנה אותו ב', לא רק שזכור בזכות השתתפותו בהפגנה הרצחנית כנגד רבין המנוח, אלא שתרם תרומה משמעותית להגדלת הפערים בחברה הישראלית ולהפרטתה, עד כדי התמוססות המעמד הבינוני ודחיפה של מאות אלפי ישראלים אל עבר קו העוני.
 
מעולם לא היה ניסיון לחסל פוליטית שר ביטחון אף על פי שפרצה מלחמה חודשים ספורים לאחר היכנסו לתפקיד, כאשר אליבא דכולי עלמא צה"ל לא היה מוכן למלחמה לאחר הזנחה של שנים רבות, בדיוק כאשר הטוענים כנגד שר הביטחון – שני ראשי ממשלה לשעבר, שרי ביטחון לשעבר, ראש שב"כ לשעבר וראש הממשלה המכהן – היו בתפקידים ביצועיים באותן שנות הזנחה והפקרות בהן קרס כוחו של הצבא, ונטלו חלק במדיניות ההתעלמות וההפקרות שהניחה לצבא גרילה שלם להתבסס בדרום לבנון.
 
למרות טעויות המנהיגות הרבות, חרף הפרת כל ההבטחות שנתן לפני היבחרו לראשות מפלגת העבודה ולאחר הבחירות, על אף הבחירה המוטעית בתפקיד שר ביטחון במקום במשרת שר האוצר, עמיר פרץ חווה עתה את מה שניסה להתעלם ממנו – אולם ידע אותו כל השנים: ישראל הראשונה, זו שנמצאת במחוזותיה הצפוניים של תל אביב, על פסגת ההר בחיפה ובשכונות ירושלים המבוססות, מצאה את ההזדמנות להעיף מתפקיד מפתח, באמצעות הסתה פרועה ומופקרת, את האיש של ישראל השנייה. את המרוקאי, הצ'חצ'ח המשופם משדרות, מי שהיה "בסך הכל" מנהיג איגוד מקצועי, הפרח' העילג שלא יודע אנגלית. את זה שאיננו "משלנו", שאין לו את הצבע הנכון, שחסר לו המבטא הראוי, שלא למד באוניברסיטאות היוקרה ולא עבר במסלול של הסיירת ו"המשמרת הצעירה". את המרוקאי המטונף שהעיז להדיח את זקן השבט, אשר תרם בדרכו שלו להתמוטטותה הביטחונית של מדינת ישראלית באמצעות השתתפותו הפעילה בממשלות ברק ושרון.

הסתה פרועה. פרץ

איש אינו תובע דין וחשבון מאבות מצבה הביטחוני הרעוע של ישראל. לפתע, ברק הוא מועמד ראוי, נתניהו הוא המיועד להיות ראש הממשלה הבא, לבן-אליעזר ישנה הסמכות לקבוע מי צריך להיות רמטכ"ל ומי ראוי להיות יושב הראש הבא של מפלגת העבודה ואהוד אולמרט, השקוע בפרשיות שחיתות, הוא זה שעשוי לנווט את ישראל למקום בטחה.
 
האליטות בישראל, שצבען לבן ומעמדן הכלכלי איתן, מושלות בתקשורת ומנהלות מסע הסתה חסר תקדים נגד שר ביטחון רב-טעויות אשר קיבל לידיו את הפירות הבאושים של מדיניות כושלת. יש לומר את האמת, ומן הדין להפסיק להצטעצע בתירוצים שחוקים ובנימוקים שלא מן המניין: הדחתו הצפויה של עמיר פרץ והפסדו המצופה בבחירות להנהגת העבודה שאובים מגזענות קשה המושרשת בחברה מפוררת שממשיכה לראות את מנהיגיה הכושלים מהעבר בתור מנהיגיה הראויים בעתיד. בין אם מוצאם במרוקו ובין אם לשונם רוסית, עבור החברה הישראלית הם בנים חורגים.
 
טוב יעשה פרץ אם ילכד מחדש את מחנהו, יודה בשגיאותיו, ינטוש את שולחן הממשלה ויחזור למסע ארוך למען גיוס ישראל השנייה, המנושלת והמופרטת, המובטלת והנחשלת, בכדי לממש את המהפך אותו הבטיח – ואותו לא קיים. דרכה של ישראל השנייה אל לב המערכת הפוליטית עודנה ארוכה ומפרכת, וטוב יעשה פרץ אם ייטול עליו את התפקיד הזה – וישיב לסדר היום הציבורי את השאלות שלא נשאלות, את הבעיות שאינן נפתרות, את הדרך להימנע משקיעה חברתית ומדינית כבר בעשור הקרוב.
 
את מחיר הדחתו, הפלתו וחיסולו הפוליטי, נשלם כולנו לאחר שישובו לכס השלטון אותם מנהיגי מחדל, אבות מדיניות הכזב של ההתנתקות והנסיגות, סרבני המשא והמתן, מפריחי תיאוריות "אין פרטנר" ומגשימי החזון הניאו-ליברלי מבית מדרשו של האקדוחן מטקסס שלא מצא מזור לנפשו עד שחזה במות יריבו השנוא מעיראק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורה לב-רון  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 20:13

  פרץ לא מתאים, הוא שובר את השורה המסודרת של גנרלים ומושחתים, שהביאונו עד הלום, ורוצים להמשיך להלום. הוא משדר עובדים, ועבודה זה מאוד לא אין. מעסיקים ואילי הון, הם המליה הטבעי למנהיג. קדימה! לאבדון!

 • רגוע  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 20:28

  בטחון כושל כל כך.
  למה ששר בטחון שנכשל במבחן היחיד בו הוא נמדד ישאר שר בטחון?
  להפוך פתאום את כל הענין לעדתי נראה לי כמו זרית חול .

 • דנה פלג  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 21:21

  אבל חייבת להודות שהתאכזבתי קשות כשהוא מונה לשר ביטחון ושיתף פעולה על החונטה במלחמת לבנון. לפעמים נדמה לי שמנהיגי פועלים או אנשים שהיו באופוזיציה הרבה שנים, ועשו שם עבודה נהדרת, נעלמים כשהם מגיעים לעמדת כוח בממשלה. חבל, כי זה מקום שבאמת מאפשר לשנות.

 • אורי  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 22:18

  "טעויות המנהיגות הרבות… הפרת כל ההבטחות… הבחירה המוטעית בתפקיד שר הביטחון.." וזה רק מגוף הרשימה, בלי קשר למה שאני חושב על הבריון הקומוניסטי המשופם (ולא, אני לא חושב עליו טובות). אם כך הם הדברים, אז הסבר לי נא בבקשה מה פסול בדרישה להעביר את הדבר המביך הזה מתפקידו? ולא, לא לתפקיד שר האוצר – או שמא אני פספסתי ברזומה המרשים שלו עדויות לכישורים כלכליים עילאיים…

 • צוציטה  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 22:45

  פרץ לא אשם. ממש לא אשם.
  אולברט הגאון לחץ עליו לקבל את התיק הזה
  נכון, שפרץ יכול היה לקחת משרד אחר פחות יוקרתי ויותר תואם למידותיו

  אבל מי שדחף אותו לביטחון היה אולברט הגאון.
  לאולברט לא היה אכפת שישב שר שלא מבין בבטחון
  אצלו בממשלה, העיקר שאת האוצר הוא לא יתן לפרץ.
  על האוצר היה כל העניין הזה, וחבל מאוד שפרץ לא קיבל אוצר כי את כל הכסף שביבי גנב מהמעמד הבינוני היו מוכרחים להחזיר לעם שאין לו מה לאכול.
  לכן קיווינו שפרץ יקח את כל הכסף ויחזיר לעם.
  אבל אולברט לא רצה שהכסף יחזור לעם וגם לא היה אכפת לו שחיילים יהרגו, שתהיה מלחמה שסוריה תרצה שלום ושהוא יגיד לה לא.

  העיקר שפרץ לא יהיה באוצר.
  פרץ לא מתאים להיות שר בטחון בשום אופן
  אבל לא הוא האשם.
  מי שאשם בכל המחדלים של הממשלה הזאת
  הוא הראש שלה
  להעיף אותו לכל הרוחות!

 • ניר  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 22:49

  מונה להיות שר בטחון, כאילו לא היה לו חלק במינוי.
  שיתף פעולה עם החונטות – או אולי הוביל את מדינת ישראל במלחמה. שר הבטחון לא סתם איזה שר.

  ולמה באמת הם נעלמים??? לא בגלל המוצא שלהם…
  אולי בגלל שחלקם לפחות לא מספיק מוכשרים ליותר מסחטנות ואינם מבינים את מגבלות הכוח של עצמם.

 • צוציטה  ביום ינואר 22, 2007 בשעה 23:11

  מה זה מה שכתבת?
  תגיד לי אתה באמת חושב שאתה יותר טוב ממרוקאים או עיראקים רק כי אתה אשכנזי?

  פרץ לא מתאים לבטחון הוא היה צריך לקחת תיק אחר
  אבל אולברט אחראי לממשלה הזאת והוא מינה אותו
  הוא מינה אותו אבל מינה את עצמו להיות ראש ממשלה
  לדעתך הוא מתאים להיות ראש ממשלה האולברט?
  כן?
  למה?
  כי הוא אשכנזי?

 • eman  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 1:19

  אני הייתי מאוד בעד פרץ, רק בגללו הצבעתי למפלגת העבודה אחרי שכבר חשבתי שבחיים אני כבר לא אשים שוב בקלפי את האותיות "אמת".

  אחרי הבחירות קיוויתי מאוד שהוא יהיה שר אוצר. למרבה הצער זה לא יצא. כשהוא נעשה במקום זה שר בטחון פחדתי מאוד שבגלל חוסר הרקע הצבאי הוא יצטרך להוככיח שגם הוא יודע להיות "גבר גבר" ושההוכחה הזו תהיה קודם כל בדם ערבי.

  אבל המציאות היתה הרבה יותר גרועה מכל חששותי. הוא פשוט כשלון מהדהד, והוא הוכיח את זה בנהרות של דם, גם ערבי וגם יהודי.

  נכון, הוא לא אחראי לחוסר המוכנות של צה"ל. אבל הוא אחראי לניהול הכושל של המלחמה. ועוד יותר מזה, הוא אחראי להחלטה המטופשת לצאת למלחמה!

  אנחנו קנינו את הספין כאילו המלחמה הזו נכפתה עלינו. אבל זה שקר מתואב. המלחמה לא נכפתה עלינו. אנחנו החלטנו לצאת למלחמה! היינו יכולים לא להגיב, היינו יכולים להגיב באופן נקודתי יותר או פחות, אבל מוגבל. היינו אפילו יכולים להגיב, אבל לא מייד. אבל אנחנו בחרנו לצאת למלחמה כוללת בשביל שנסראללה לא ישכח מי זה פרץ ואולמרט, ולנסות בכמה שבועות להצליח במה שלא הצלחנו שנים בלבנון בפעם הקודמת – לחסל את החיזבאללה. אז באמת היום נסראללה לא שוכח מי זה פרץ ואולמרט…

  הקיצור, אני ממש לא שמח למפלתו של פרץ. קיוויתי שזה יהיה אחרת. אבל הוא נכשל וצריך ללכת. בדיוק כמו מנהיג הפועלים הידוע, משה דיין, לפניו.

 • פרנציסקנר  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 1:28

  לא נמאס כבר מהקשקושים על המוצא של פרץ? איך אתה מסביר את היחס למופז ובן אליעזר, אם המוצא כל כך חשוב?

  עמיר פרץ קבל את תפקיד שר הבטחון, למרות שרץ על נושא חברתי-כלכלי. כשהוא בתפקיד, ישראל נכנסה למלחמה הכושלת בתולדותיה. חיילים נהרגו, אזרחים ישבו במקלטים בלי שהמדינה תנקוף אצבע לעזור להם, וכל זה בשביל מה? מה השגנו בכל זה?

  גם מחוץ למלחמה, פרץ לא יכול להצביע על השג אחד. התקציב אותו תקציב, ליברמן בממשלה ומופקד על "עניינים אסטרטגים" והחברה שסועה ומיואשת יותר מאי פעם.

  כמי שאבד אדם יקר (ובמקרה – כמה אני נגעל שאני בכלל צריך לכתוב את זה – גם ממוצא מזרחי) במלחמה המטומטמת של פרץ ואולמרט, ובני משפחתו (רובם ממוצא אשכנזי, במחילה) ישבו במקלטים תחת קטיושות, קשה לי להאמין שעוד יש לפרץ חסידים עד כדי כך שוטים שהם תולים את הביקורת עליו במוצא.

 • הצועד בנעליו  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 8:44

  ברגע שנתנו לו את התפקיד.
  כלומר, בעצם זה שנתנו לו.
  סגרו עליו מלכודת – מלכודת האגו.

 • ניר  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 9:28

  למה המוצא שלי קשור לזה? האם זה דיון סגור ליוצאי מרוקו? האם אני פסלתי את פרץ על סמך המוצא שלו?

  פרץ הוא איש עם אגו גדול וכשרון פחות גדול מהאגו שלו. משרד הבטחון גדול עליו והוא כשל במבחן האמת של שרי בטחון.
  בגלל זה הוא צריך ללכת, לא בגלל השפם ולא בגלל השפה ולא בגלל המוצא ולא בגלל שם דבר אחר.
  אולי בעצם יש דבר אחר, הבית שלו (ועוד רבים אחרים) תחת אש קסאמים לא מובחנת והוא לא עושה כלום. האם זה השר שצריך לשמור על ביתי ועל בתיהם של תושבי הצפון – לדעתי לא וגם לדעתך לא.

  אולמרט גם לא מתאים לתפקידו, ויש הרבה קולות הקוראים לו להתפטר, ויהיו עוד ככול ששלטונו יהיה רעוע יותר. אבל כשזה יקרה אף אחד לא יגיד שזה המזרחיים שמנסים להפיל אותו.
  הוא ראש ממשלה רע ומושחת ואפילו לנו לא מגיע כזה.

 • ד.ט  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 12:16

  זה שתוקפים אותו מהסיבות הלא נכונות,
  כאשר הסיבות הנכונות הן, לדבריך:
  >>>טעויות המנהיגות הרבות… הפרת כל ההבטחות שנתן לפני היבחרו לראשות מפלגת העבודה ולאחר הבחירות… הבחירה המוטעית בתפקיד שר ביטחון במקום במשרת שר האוצר

  אני חושב שהתייחסות הביקורתית לאנשי ציבור רבים (כולם בעצם) אינה עניינית.

 • מוטי סגרון  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 17:17

  בואו תמתינו כולכם לדו"ח וינוגרד. ע"פ ההדלפות מצבו של פרץ לא יהיה טוב יותר. לכול העולם כבר ברור אין מקום עכשיו לעושי שלום.לאור ההקצנה בעולם המוסלמי.ראו מה הולך ומתרחש בלבנון ממש היום.עמיר פרץ ממקימי שלום עכשיו. איננו מתאים בתקופה סוערת ןלא יציבה בעולם המוסלמי. שמקצין מיום ליום.עמיר פרץ ודומים לו אין להם מקום בפוליטיקה האחרת שהם לא כל כך מבינים.האמריקאים בחרו בבוש על אף הכול משום שהוא היה נחוש לא לתת לקיצונים בעולם להחזיר אותנו לימי הביניים.שלום בוודאי! לא עכשיו! נחישות. נחישות. ושוב נחישות. מול האיסלם הקיצוני שרוצה להרוג ולהשמיד.

 • מוטי סגרון  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 17:28

  המשך .לתגובה למעלה.יש משבר מנהיגות עולמי.ואת זה האיסלם יודע לנצל.מנהיגים מסוגו של בוש הם הכרח השעה.אם חפצי חיים אנחנו.אין מקום להססנים.זה מה שקרה במלחמה האחרונה.מהססים? חוטפים!כול התפיסה הצבאית של המטורפים האלה בנויה על זה.מערב שבע.ומסומם בחלקו.לא מאמין ביכולתו. שוב לא מדובר באיש כזה או אחר.עמיר ואולמרט וחלוץ נכשלו בניהול המלחמה נקודה.אל תעשו לעצמכם חיים קלים.העולם לא מתנהל סביב עמיר פרץ ואולמרט.הם לא יותר מאשר ראשי מועצות יחסית לעולם הגדול .להתחיל לחשוב רחב וגדול.ואז מבינים..

 • מוטי סגרון  ביום ינואר 23, 2007 בשעה 17:28

  המשך .לתגובה למעלה.יש משבר מנהיגות עולמי.ואת זה האיסלם יודע לנצל.מנהיגים מסוגו של בוש הם הכרח השעה.אם חפצי חיים אנחנו.אין מקום להססנים.זה מה שקרה במלחמה האחרונה.מהססים? חוטפים!כול התפיסה הצבאית של המטורפים האלה בנויה על זה.מערב שבע.ומסומם בחלקו.לא מאמין ביכולתו. שוב לא מדובר באיש כזה או אחר.עמיר ואולמרט וחלוץ נכשלו בניהול המלחמה נקודה.אל תעשו לעצמכם חיים קלים.העולם לא מתנהל סביב עמיר פרץ ואולמרט.הם לא יותר מאשר ראשי מועצות יחסית לעולם הגדול .להתחיל לחשוב רחב וגדול.ואז מבינים..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: