אהרון ברק מוציא כרטיס אדום לנתניהו

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, יצא בהתקפה חריפה נגד שר המשפטים היוצא, פרופ' דניאל פרידמן, על מנת לסכל את מינויו המסתמן, לפי דרישתו של יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן. "הארץ" דיווח הבוקר כי ברק אמר כי "אני מקווה שניוושע מהצרה הזאת" וכי "פרידמן הוא משפטן מצוין וטוב יעשה אם יחזור לאקדמיה. לא ניתן להעריך את שיעור הנזק שגרם".
 
ברק טען כי "כל מי שחרד לזכויות אדם צריך להבין, שפרידמן לא יכול להמשיך להיות שר המשפטים". דבריו של ברק נאמרו בכינוס אילת על נושאי עבודה, שאירגנה המועצה הכלכלית-חברתית.
 
ההתערבות של נשיא בית המשפט העליון לשעבר בפוליטיקה הישראלית היא מאורע חסר תקדים, לדעתי, בהיסטוריה הפוליטית הישראלית, ואם איני טועה – גם הבינלאומית. לא זכור לי מקרה שבו נשיא בית המשפט העליון לשעבר בארה"ב היה מנסה לפסול מינוי של דמות פוליטית מסוימת לתפקיד שר המשפטים. התערבות מעין זו היתה נתפסת כפסולה מעיקרה. אולם בישראל, האליטה הקטנה שאיבדה את הדומיננטיות שלה בפוליטיקה ומספר המנדטים שקיבלה בבחירות האחרונות עומד על שלושה בלבד, מנסה להשפיע על הנעשה מתוך מעמדה ההגמוני במערכת המשפט, באקדמיה ובתקשורת.

כרטיס אדום. דניאל פרידמן. צילום: ארכיון עיתון הארץ

כפי שכבר ציינתי לא אחת, אנו צפויים להסתערות רבתי על נתניהו. את יריית הפתיחה ירה אהרון ברק. הדברים שאמר ברק על פרידמן הם כרטיס אדום לנתניהו. אם יעיז נתניהו למנות את פרידמן לשר המשפטים, האליטה המשפטית לא תהסס לחרוג מגבולות האזהרות של אהרון ברק. אביגדור ליברמן עצמו עומד לעבור תהליך ארוך של דה-לגיטימציה באמצעות כתב אישום וגרירתו לבית המשפט. נתניהו עלול לעבור בעצמו תהליך דומה. כמו אולמרט, הוא עלול למצוא עצמו עומד בפני פרשיות משפטיות מופרכות כמעט שתחילתן בתרועה גדולה וסופן בקול ענות חלושה.
 
גם מנהיג האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצהל'ה), קיבל כרטיס אדום בדמות הניסיון של כמה אנשי תקשורת לסכל את מינויו לשר. כצל'ה, שהקים את ערוץ 7, הורשע על ידי בית המשפט וזכה לחנינה ולמחיקת הרשעתו על ידי הנשיא משה קצב, לא יקבל את היחס הרך שזכה לו אייבי נתן המנוח. גם כצהל'ה הוא "לא משלנו", ועל אף נכותו ממלחמת יום הכיפורים – בה נפצע אנושות מפגיעת רקטת אר. פי. ג'י – גם הוא יזכה לטיפול מיוחד מצד האליטות העומדות על המשמר.
 
השאלה הגדולה שעומדת בפני ממשלת הימין בראשות נתניהו היא האם לשבור את הדומיננטיות של האליטות המנסות כבר עתה לערער את השלטון החדש, או להניח לה להתפרע כרצונה ולנסות לבצר את מעמד ההגמוני. שלא במקרה, שלושה אנשי ימין – פרידמן, שקרוב יותר לשמרנות החדשה בהשקפותיו, ליברמן וכצהל'ה – עומדים כרגע בשיאו של מסע שיסוי מכוער שמבקש לערער על הלגיטימציה הפוליטית והציבורית שלהם.
 
את העובדה שאנשי אקדמיה בעלי תקן מנהלים תעמולה מופרעת נגד הימין, ואפילו נגד הממשלה היוצאת, כבר קיבלנו כעובדה מוגמרת. הסיכוי שלהם להזיק לממשלה החדשה הוא אפסי ועיקר כוחם בפרסום מאמרי שטנה בבלוגים שלהם ובכתבי העת שהם נוטלים חלק בהם. אולם את העובדה שאליטה דקה מנסה לטחון עד דק פוליטיקאים נבחרים ודמויות ציבוריות מכובדות רק מחמת אי הסכמתם עמה, אותה מן הנמנע לקבל.
 
במאמרו המפורסם משנת 1932, "כן, לשבור!" ("יא, ברעכן!"), כתב זאב ז'בוטינסקי: "איש אינו רוצה לשבור את ההסתדרות של הפועלים העברים – חס ושלום. פועלים חייבים להיות מאורגנים. קיים רצון לשבור את א ח ת מההסתדרויות של הפועלים, יותר נכון – רוצים לשבור (וגם ישברו) את התביעה שלה למונופולין ולשלטון. זה נכון. כן, לשבור".
 
בפרפראזה על דברי ז'בוטינסקי, איש אינו רוצה לשבור את מערכות המשפט, התקשורת והאקדמיה – חס ושלום. אולם קיים רצון לשבור את  א ח ת  האליטות הכרוכות בהן, יותר נכון – לשבור את תביעתן להגמוניה ולשלטון. זה נכון. כן, לשבור.   

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נכון  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 11:24

  לשבור את אחת האליטות שבראשה עומד נתניהו ושמנסה כעת להיעזר בפרידמן.
  זה נכון, כן לשבור

 • ליליפוט  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 11:40

  ואם אתה לא יודע יידיש אל תכתוב על יידיש

 • ליליפוט  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 11:41

  .

 • היידה  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 11:42

  נתניהו, פרידמן, ליברמן – שלושה אידאולוגים אמיצים, שפילסו את דרכם ביושר ובהירואיות, ללא קשרים עם בעלי הון כלשהם, איטרסנטים או בעלי עוצמה למיניהם. למותר לציין שהם מעולם לא זכו להשפעה ולו מזערית על מוקדי הכוח במדינה, וגם אחרי שבע-מאות שנים בשלטון לעולם לא ייחשבו ל"אליטה", הבזויה מעצם הגדרתה.

  כל מאבקיהם הפוליטיים של שלושת האישים והיוזמות שהם מקדמים נובעים אך ורק מתוך הרצון הנאצל להיטיב את תנאי חייו של העם היושב בציון. היעדר שיקולים זרים ואינטרסים כספיים הוא נר לרגליהם הנאות.

  טוב שמישהו מגן עליהם.

 • הומו25  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 11:56

  דניאל פרידמן השתתף בזמנו בהפגנה למען בית המשפט העליון כנגד ההפגנה של החרדים. הוא התחיל את כל מסע ההסתה שלו נגד בית המשפט העליון כאשר לא מינה את המקורבת שלו, פרפסור נילי כהן.
  הטענות של פרידמן נגד אקטביזם שיפוטי לגטמיות אך הדבר לא מתרחש ביוזמת בית המשפט העליון. הכנסת מסרבת לחוקק חוקים בכלל נושאים, ובית המשפט העליון מחזיר לכנסת את הסוגיה כמו: כדור טניס. לבסוף בית המשפט העליון נאלץ להכריע ואז קמה קול זעקה צבועה מהכנסת.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 13:13

  בין אם הטעות במשפט הראשון מכוונת ובין אם לא – היא יוצרת רושם מעוות.

  אהרון ברק הינו היום אדם פרטי וזכותו להתבטא ולהפעיל את השפעתו בכל נושא שיבחר. דבריו נגד פרידמן אינם "התערבות" מפני שהוא אינו מכהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

  ואין כל ביסוס עובדתי לייחס לאהרון ברק השתייכות למרצ, כפי שעשית כאן במרומז.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:11

  ברק הוא נשיא בית המשפט העליון לשעבר, וכתבתי זאת. הוא דמות ממלכתית וכאשר דמות כזו מתערבת באופן בוטה כל כך בפוליטיקה, זה אומר 'דרשני'. אגב, ביניש התבטאה ברוח דומה. ברק מייצג פה שכבה דקה של משפטנים בעלי שם שמתערבת בגסות בפוליטיקה באופן שלא נראה היה כדוגמתו.

  ולמגיב 'היידה', נתניהו וליברמן הם פוליטיקאים ככל הפוליטיקאים, רק המדהים הוא שכל פעם שהימין מתקרב לשלטון, השמאל מפעיל את קשריו באליטה המשפטית כדי להפילו. ואני בטוח יותר במניעי ביבי וליברמן מאשר במניעיך.

 • בהחלט  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:23

  כן לשבור או לא כן לשבור?

  לא להפעיל את קשרינו, "סובלנות" כלפי אידיאולוגיית הימין, כמוה כמוה ככניעה לגזענות וכהסכמה לה.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:32

  שהדרך היחידה בה אתם יכולים להתמודד עם אידיאולוגיה אותה אתם מכנים "גזענות", ובעיניי היא סירוב להיכנע לאסלאמו-פשיזם, היא האשמות שקר, טפילות האשמות כוזבות וניסיון לחסל את יריביכם כמו בימים הטובים של בריה"מ.

  מה שכן, אני מעריך את הכנות שלך ואת הודאתך בכך שמדובר ברדיפה פוליטית.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:36

  במשפט הראשון כתבת "נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק" ואינך מתקן זאת – כנראה לצורך העצמה רטורית של הטיעון שאתה מבקש לטעון.

  אתה מדבר על אליטה של משפטים, תקשורת ואקדמיה, ורומז לכך שהיא מצביעה כולה, כאיש אחד, למרצ. אינך מבסס את קיומה של קבוצה מוגדרת שכזו ואינך מגדיר את גבולותיה ומאפייניה. אינך מביא ציטוטים של שופטים, פרופסורים או עיתונאים כדי להוכיח את טענתך הקשה.

  הטעות – או, כך נראה, ההטעיה – שבה פתחת את הרשימה, מעידה על טיבו של ההמשך: שורה של הנחות וטיעונים בלתי-מבוססים.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:39

  אין צורך בתיאוריות קונספירציה. הרגע ראיתי ושיניתי.

  האליטה הזו מצביעה ברובה למרצ, מיעוטה לחד"ש ולמפלגת העבודה. אפשר להסיק זאת באופן פשוט מהאופן שבו הם מתבטאים, ואין צורך במחקר ובסטטיסטיקות.

  אני חושב שלטעון שהאליטה המשפטית לא מזוהה עם השמאל מהווה לא רק היתממות והסחת דעת אלא שקר שאין לו רגליים.

 • רועי  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:41

  אז אולי שווה לבדוק מה קורה בשמאל שכל ה"אליטות" בוחרות להצביע לו…

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:44

  אני מדבר על אליטה אחת מאוד מסוימת משום שיש עוד אליטות, כגון זו הציונית-דתית, או הימנית, שלא תומכת בשמאל. האליטה השמאלית היא זו שנמצאת בעמדת עליונות מבחינת שליטתה במערכות המשפט והתקשורת.

 • רועי  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:46

  דוד, אני אומנם לא בקיא כמוך בפרטים אבל אני חושב שההשוואה בין כצל'ה לאייבי אינה במקום. אומנם שניהם פעלו מחוץ לגדרי החוק…אך בין השניים הבדל מהותי- האחד קרא ופעל למען השלום, לעומת השני… ברור שלא כל פעולה למען השלום מקודשת ומקדשת, אבל קצת קשה להתעלם מהבדל קטן זה.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:50

  אדם שעובר על החוק, זה משנה בכלל האם האידיאולוגיה שלו תואמת את השקפתך או לא? אין לי שום עניין לתמוך בכצהל'ה או להגן עליו כי אני לא מתלהב בכלל מהימין הטריטוריאלי שכולא את ההשקפה הימנית בגבולות של שטחים ומסרב לראות את ההתפתחות הגלובאלית והאתגרים השונים. בעיניי האיחוד הלאומי הוא מפלגה קיצונית שאין לי חלק עמה. אבל האדם שילם את חובו לחברה, הוא קיבל חנינה והרשעתו נמחקה, אז מה רוצים ממנו לכל הרוחות? העניין הוא שתמיד מותר לטעות ולפשוע, בתנאי שאתה מהצד הנכון.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:54

  נדמה לי שמה שאתה מכנה "שמאל" הוא פשוט מחוייבות לזכויות האדם והאזרח כפי שנוסחו על ידי האו"ם ב- 1948. העובדה שבישראל יש חפיפה בין המושגים הללו מעידה על טיבו של הימין שלנו – החל מחלקים בליכוד וכלה בליברמן ובאיחוד הלאומי.

  האם האליטה המשפטית שלך כוללת את מאיר שמגר, אדמונד לוי ואליקים רובינשטיין? האם היא כוללת את "הארץ" שתקף את בג"צ כשזה פסק לטבות הגדרתן של "זכויות חברתיות"? האם גישתו של ברק בדבר צביונה היהודי של מדינת ישראל תואמת את עמדת מרצ וחד"ש? האם תמיכתה של מפלגת העבודה בפסילת רע"מ ובל"ד מתיישבת עם עמדת בג"צ שפסל אותה? ומה בדבר מאמר המערכת של "הארץ", זמן קצר לפני הבחירות, כי "אין טעם להצביע מרצ"?

  נדמה לי שהמציאות מעט יותר מורכבת מכפי שאתה מצייר אותה.

 • רועי  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 14:54

  אני לא יודע…..אני לא מבין באליטות

  קל לי יותר להיות מושפע מגורמים הפתוחים לעולם, לומדים, מתפתחים ומגיעים לעמדות השפעה, מאשר לקבוצות הבוחרות להישאר סגורות ודבקות באמונתם ללא כל צל של ספק וללא כל רצון להיפתח לרעיונות אחרים

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:00

  זכויות אדם? מה עם זכויות האדם של תושבי הדרום שמותקפים בעשרות טילים? בוא נתקן: השמאל מחויב אך ורק לזכויות הפלשתינאים. איפה חבורת הצבועים שפירסמה ב"רשימות" מאמרים נוטפי דמעות על המבצע בעזה, ועכשיו נאלמה נוכח הטילים על הדרום?

  המאבק בתוך האליטה הישראלית המזוהה עם השמאל משול לריב במשפחה. הדודה רבה עם הסבתא, האבא רב עם בן הדוד, אבל הכל נשאר במשפחה. כשמגיע איום מבחוץ, הם כולם מאוחדים. אגב, הקריאה של הארץ להצביע ללבני ולא למרצ רק מעידה עד כמה האליטה הזאת הומוגנית: השופר הראשי שלה מצווה על חבריה לתמוך במי שיביס את הימין, אפילו על חורבן המפלגות שלו-עצמו.

  ורועי, אני מאוד מזדהה עם מה שאתה כותב אבל דיון אמיתי לא יכול להתחיל בכתבי אישום, פסילות והרחקה מהזירה הציבורית. אני התנגדתי בחריפות לפסילת תע"ל ובל"ד כי שוק האידיאות חייב להישאר חופשי גם אם יש בו מריבות ללא סוף.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:14

  הויכוח הזה, כמו כל דומיו, גלש מהר מאוד לחילופי מהלומות. בתור צבוע נוטף-דמעות אשתדל בכל זאת להימנע משמות-תואר צבעוניים.

  אם כבר מזהים בין השמאל לבין בג"צ – אני חושב שזו אמירה לא-מבוססת, אבל נניח – ראוי להזכיר שבג"צ חייב את הממשלה למגן בתים בעוטף עזה ודחה כמה ומה פעמים עתירות נגד תוואי הגדר. אם כבר.

  באשר למשל על ריבים בתוך המשפחה – זה משל יפה מאוד. ובתור שכזה לא ניתן להתווכח איתו. הוא אינו מונה עובדות או בונה טיעון. הוא קובע משהו א-פריורי, ההנחה היא גם המסקנה. נחמד.

 • רועי  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:22

  טוב, ממה שאני מבין, כשאתה אומר שמאל, אתה מתכוון לגרעין קטן, מעט הזוי … אני לא חושב שכל מי שקרא להצביע ללבני משתייך לאותה קבוצה וגם לא לאותה משפחה (וחוץ מזה, משפחה לא בוחרים) ויש כאן ערבוב של כמה דברים ואני מקבל את דבריו של אבנר- הדברים אכן מעט יותר מורכבים ואני גם לא ממש יכול לטעון כנגדך, אני לא אצא חכם יותר… בכל מקרה, אני לא רואה באנשים שדואגים לזכויות הפלשתינאים יותר מאשר לזכויות תושבי הדרום כמייצגי השמאל, האליטה או כל הגדרה אחרת שתבחר. אתה צודק, אני גם לא ממש יכול לראות את כצלה ואייבי באותה הסירה וזה מעיד על חוסר האוביקטיביות שלי וזו עוד בעיה! אבל יש לי גם מבחן בדיני ראיות ביום רביעי וזו בעיה, אותה אני יכול לפתור (פחות או יותר) אז כניראה שאשאר מסוכסך עם עצמי וקצת איתכם… המשך שבוע טוב

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:22

  מי כמוך יודע שבג"ץ לא עשה דבר כדי לחייב את המדינה למגן את הבתים בעוטף עזה. הוא דחה עתירות על תוואי הגדר משום שהוא בכל זאת ציוני, אם כי ככל שהזמן יחלוף סביר שהוא יתקרב יותר לאנטי-ציונות.

  למרות שיש לי חיבה עזה לרטוריקה ואני בעצמי קורא עכשיו טקסטים של רטורים וסופיסטים יווניים, אין לי שום חיבה לסופיסטים מודרניים. אני באמת לא מתכוון להתווכח עם סופיזם וולגארי כדי להוכיח משהו שמובן מאליו.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:35

  תודה על המחמאה.

  מה הקשר בין הגדר לציונות ואיך בדיוק הרשות השופטת יכולה לחייב את הרשות המבצעת לעשות משהו?

  מה שבעיניך הוא סופיזם וולגארי הוא בעיני הימנעות מאמריות כוללניות ולא מבוססות, ומה שבעיניך הוא מובן מאליו הוא בעיני אוסף הנחות בלתי מבוססות.

  אבל היות שהכל מובן מאליו ואין צורך להוכיח שברק הוא הדוד של שוקן שרב עם ג'ומס אבל כולם מאוחדים בחזית אחת נגד פרידמן, הרי שלא נותר אלא לקום ולעשות מעשה.

  יא, ברעכען!!

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 15:44

  מה שעושה לך טוב. נדמה לי שכבר הסברתי מספיק.

 • Yuval  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 16:10

  דוד, עיתונאים נוטים להתמקד במה שכבר קרה. נכון שהעבר נתון לפרשנות, אבל לחזות את העתיד זאת כבר באמת אופרה אחרת. אתה כותב: "אם יעיז נתניהו למנות את פרידמן לשר המשפטים, האליטה תעשה מעשה." באמת? מה בדיוק יקרה? מי זאת בדיוק האליטה הכל יכולה הזאת? בפרפרזה ניתן לומר שמיום שנחרב בית המקדש ניתנה הנבואה לשוטים ול-"הוגי" ימין למיניהם.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 16:33

  לנתניהו את מה שעשתה לו בשנות התשעים, את מה שעשתה לשרון, את מה שעשתה לאולמרט, את מה שעשתה לליברמן. צריך להיות ממש עיוור כדי לטעון שההתפתחות הזאת היא מקרית ולא ברורה עם קו מנחה. לא במקרה כתבי האישום נגד אולמרט צצו אחרי מינוי פרידמן.

 • מישהו  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 16:52

  האליטה היא בעד אולמרט
  ומי בכלל האשים את ביבי במשהו בשנים האחרונות
  ולבת של ליבמן מצאו כמה מליוני שקלים בחשבון , אשת עסקים חרוצה שכמותה.
  אבל אל תיתן לזה להפריע לשצף הקונספירצייה

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 17:02

  הרי אחרי שהוא מינה את פרידמן לשר המשפטים ובתום מלחמת לבנון הכושלת, ניסו להגיש נגדו כתבי אישום, מיררו את חייו, גרמו לו להתפטר ובסוף לא מצליחים אפילו לגבש כתב אישום אחד. עם חברים כאלה, מי צריך אויבים?

  ואת אותו הדבר עשו לביבי כשכיהן כראש הממשלה ולפתע נזכרו להיטפל שבועיים לפני הבחירות לליברמן ולביתו.

  שמע, אפשר לרמות את כל האנשים חלק מהזמן, ואפשר לרמות את חלק מהאנשים כל הזמן, אבל אי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן.

 • קורא  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 17:57

  בכדורגל, כרטיס אדום הוא סימן להורדה מיידית מהמגרש. במקרה זה הוצא אולי כרטיס אדום לפרידמן, אבל לא לנתניהו.

  אם התכוונת לומר שנתניהו קיבל אזהרה – הרי שזה כרטיס צהוב ולא אדום.

 • דוד  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 18:03

  את המינוחים והתכוונתי לכרטיס אדום.

 • גולדבלט משה  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 18:27

  בהחלט צריך לתמוה מדוע זכוייות האדם והאזרח הפכו אצל חלקים רבים בציבור כמעט מוקצות בגלל זיהויין עם השמאל. קרו כאן כמה תהליכים וכדאי לתת עליהם את הדעת. עובדה היא שארגוני זכויות אדם ואזרח הפכו למבצרים פולטיים של השמאל הרדיקלי ושל המיעוט הערבי-תוכל לברר למשל מדוע למשל פרשה ד"ר נעמה כרמי מהאגודה לזכויות האזרח לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה.
  .

  באשר לעילית המשפטית אני מסכים שמוטעה לסווגה כשמאל ואף היא מורכבת מקבוצות שונות. להשקפות השר פרידמן יש תומכים רבים מאד באקדמיה ובמערכת המשפט-בעקר בבתי המשפט הנמוכים. כן היא זוכה לתמיכה חזקה בקרב עורכי הדין. מאידך צמרת בית המשפט העליון,שופטיו בהווה ובדימוס,כמה אקדמאים וכמובן צמרת הפרקליטות מהווים יחד גורם מנוגד רב עוצמה. הוויכוח אינו שמאל או ימין ,אלא על מידת המעורבות של המשפט ושל העילית המשפטית בפעולות הרשיות האחרות.

 • אחת מהזבל  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 19:11

  אם היה נעשה ניסיון לדייק בתיאור הקבוצה שעליה יצא הקצף, היו עוד אנשים, מצטרפים לגינוי ולתחושת התסכול והצורך לבראכן או ברוכאן כזה או אחר. התיאור לוקה בשטחיות , זה לא שמאל, ולא בטיח. זה כנופיה. וצריך לדייק במיפוי שלה, הוא יותר חברתי קליקאי כלכלי מאשר אידיאולוגי.

 • אבנר  ביום מרץ 1, 2009 בשעה 21:22

  הייתי מוסיף ומחדד: אין ספק שגופים בשמאל הפכו את בג"צ לזירת הפעילות העיקרית שלהם על חשבון הזירה הפוליטית. זהו תהליך מסוכן – לבג"צ, לשמאל, ולפרלמנטריזם הישראלי. פרופ' דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה עמד היטב על חומרתו של התהליך הזה. עם זאת, העובדה שארגוני שמאל מנסים לקדם את עמדותיהם דרך בג"צ ולא דרך הכנסת, אין משמעותה שבג"צ עצמו שמאלני.

  באשר לזיהוי בין זכויות אדם לשמאל: גם אם ארגוני זכויות אדם עוסקים יותר ויותר בסוגיות פוליטיות מובהקות, ולעתים עולה התועלת על הנזק, לדעתי הסיבה לזיהוי היא אחרת. הימין הישראלי, ברובו הגדול, אינו מקבל את העיקרון בדבר זכויות אוניברסליות המוקנות לכל אדם מעצם היותו קיים.

  באופן כללי, הגבול בין "פוליטי" ו"משפטי" הולך ומיטשטש, ובמשפט הבינלאומי יש יותר ויותר נכונות לדון בשאלות שנחשבו מחוץ לתחום הדיון המשפטי. זהו הבסיס לקיומם של בתי הדין לפשעי מלחמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: