משה יעלון נגד משטר אוסלו

קשה שלא להסתייג מהדברים שאמר השר משה (בוגי) יעלון בהשוואתו את תנועת "שלום עכשיו" והשמאל הישראלי לווירוס. השוואות פוליטיות מעין אלה פועלות כבומרנג כנגד אומרן, בעיקר כשהוא מגיע מהצד הלא־נכון של המפה הפוליטית הישראלית. הלא במשך שנים ערך השמאל הישראלי דה־לגיטימציה לימין, ובפרט לציבור המתיישבים ביש"ע. אפשר להביא דוגמאות מן הגורן ומן היקב, למן הביטוי "יודו־נאצים" של הפרופסור ישעיהו ליבוביץ' ועד להשוואה הקבועה של ראש הממשלה ושר הביטחון לרוצחים בהפגנות השמאל. אולם יעלון, שהתקינות הפוליטית ממנו והלאה, אמר את הדברים הנכונים, בניסוח השגוי ובמקום הלא־נכון.
 
בישראל שורר מאז 1993 משטר שנקרא "משטר אוסלו". ניתן היה להבחין על נקל במשטר הזה במהלך 16 השנים שחלפו מאז נחתם אותו הסכם אומלל על מדשאות הבית הלבן. משטר אוסלו הוא אולי המשטר החזק ביותר שקם אי-פעם בדמוקרטיה מערבית מתוקנת. זהו משטר פוליטי וחברתי המניח כמטרת־על וכערך עליון את השלום, גוזר מהמטרה ומהערך הללו שיח של תקינות פוליטית ומעלה ומוריד ממשלות לפי הסכמתן או אי-הסכמתן לו. התנגדות למשטר אוסלו פירושה בידוד פוליטי וחברתי. בחוגים מסוימים, השקפה פוליטית שאיננה מתיישרת עם הקווים הכלליים של משטר אוסלו גוזרת על הדיסידנט בידוד והוקעה, או לכל הפחות זלזול, ביטול והוצאה מן השיח השליט.
 
בארצות הברית, קם משטר דומה למשטר אוסלו: משטר אובאמה. לשני המשטרים קווים זהים: הם מסמנים את מתנגדיהם ומבודדים אותם ללא צורך במשטרה חשאית, בגולאגים או בפיטורים ונוהגי חרם ונידוי. התנגדות למשטר אובאמה, כמו התנגדות למשטר אוסלו, היא עניין לריאקציונרים חשוכים, לבעלי דעות קדומות, לגזענים ולאנשים שמוטב להתרחק מהם.
 
משטר אוסלו, כמו משטר אובאמה, איננו כולל בתוכו בהכרח סט קוהרנטי של ערכים, עמדות פוליטיות ועקרונות. אולם הוא כולל שיח, נורמות התנהגות, אופני ביטוי ודרכי חשיבה שהמתנגד להם מוצא עצמו בעמדה פוליטית וחברתית בעייתית. למשל, בשיאו, בין השנים 1993-2000, טען משטר אוסלו כי הפרטנר למשא ומתן לשלום הוא אש"ף וכי שלום בימינו הוא מן האפשר. לאחר מכן, משטר זה טען שהפרטנר איננו קיים בעקבות האינתיפאדה השנייה, ונחלש בימי כהונתו של שרון כראש הממשלה, עד שהצליח לגבור על שרון עצמו ובלחץ החקירות המשפטיות מצד נציגי המשטר, הביא לגירוש יהודי גוש קטיף ולהנחלת הסיסמה בדבר שתי מדינות אל לב המפלגה הלאומית הגדולה ביותר ולפילוגה. כיום, משטר אוסלו – לו שותפים כבר קדימה, בתו החוקית – מגובה במשטר אובאמה ומנסה לאלץ את ממשלת נתניהו להסכים להסכם השלום הווירטואלי עם משטר הבובות של מחמוד עבאס (אבו־מאזן) בשטחי יו"ש.
 
השר רא"ל (במיל') משה יעלון קרא בדבריו תגר על משטר אוסלו. הוא ביטא את מחשבותיהם של רבים בישראל על המתרחש בתקשורת ובאקדמיה, בין כתלי בתי־המשפט ועל דפי עיתונים, כתבי־עת ואתרי אינטרנט שונים. הוא תקף את התנועה שמזוהה יותר עם משטר אוסלו, התנועה שפיתחה לכדי אמנות את תרבות ההלשנה והרינון באוזני ארצות־הברית והאיחוד האירופי בכל הקשור למפעל ההתיישבות היהודי ביהודה ובשומרון. יש לשבח את יעלון על האומץ שגילה, אולם להציע לו לבחור להבא בדרכי־התנהלות אחרות.
 
בנימין נתניהו חסר את הכוח והעוצמה שעמדו בשעתו לאריאל שרון. אין לו את האפשרות להוביל את הרפורמה הנחוצה בבתי־המשפט, באקדמיה הישראלית, בכלי־התקשורת. משטר אוסלו הצליח להשיג אולי את ההישג הגדול ביותר שלו מאז גירוש יהודי גוש קטיף: למצוא לו בן־ברית בבית הלבן. הוא מצליח להרתיע חלקים נרחבים במחנה הלאומי. רבים אשר בעבר הזדהו עם דרכה של השמרנות החדשה, שהזדהו בגלוי כניאו־קונסרבטיבים, לא עושים כן.
 
בדרכו, מייצג יעלון את מה שהיה בעבר האקטיבה של אחדות־העבודה. הוא נמנה על מי שנמנו על התנועה למען ארץ ישראל השלמה בהנהגת טבנקין. ליעלון יש את הדי־אן־איי של המחנה הנצי במפלגת העבודה של שנות השבעים, של מתנגדי מפ"ם בתנועה הקיבוצית של שנות החמישים. כמו רבים, הוא מבין את הסכנה הנשקפת מן השמאל הקיצוני. הוא ניחן ב"דוגריות" הצברית שאפיינה פוליטיקאים כמו יצחק רבין, רפאל איתן ומוטה גור.
 
טוב יעשה יעלון אם במקום לשאת דברים בכנס של 'מנהיגות יהודית' בליכוד, יפעל בדרכו העקרונית, השקולה והאחראית למיגור משטר אוסלו. האיום הנשקף למפעל ההתיישבות, לא כל שכן לישראל ולציונות – הן מצד הצורר מטהרן והן מצד שמש העמים בבית הלבן – מחייבת אחריות לאומית, גם כשהדבר נוגע להתעסקות עם המיעוט הכוחני של תומכי משטר אוסלו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 12:28

  מי זה המיעוט הכוחני של תומכי משטר אוסלו? אלה שתומכים בבניזרי? אלה שכבר מתירים את דמו של שר המשפטים נאמן ופוסלים את דתיותו של ספי אלון? אולי תומכי משטר אוסלו אשמים גם במותו של דודו טופז?
  יעלון דיבר דברי הבל ופעל בדרך שאינה הולמת שר בממשלה. זכותו לחשוב כפי שהוא רוצה השאלה איך להתבטא ואיפה. הוא חבר בממשלה שהתחייבה לקיים את כל ההסכמים שעליהם חתומות ממשלות ישראל.

 • יובל  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 12:44

  אכן, טוב נעשה אם נמגר את משטר אוסלו ונחליפו במשטר שעושה שלום ולא רק מדבר על שלום, שמסיים את הכיבוש והדיכוי ולא מסתפק בחתימה על הסכמים והצהרת הצהרות.

  כמובן שאם יקרה מהכיוון של פייגלין ואנשיו, הם גם יוציאו אותך מחוץ לחוק כי אתה מעדיף משכב זכר…

 • גולדבלט משה  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 12:47

  לעיל. הפוסט שלך מאד רלוונטי ולעניין ,הסכם אוסלו כבר אינו רלוונטי ברוב הבחינות והתהליך שהוביל הסכם זה נפטר גם לדעת רבים שדיעותיהם רחוקות משלך או מאלו של יעלון.
  אני מתקשה להבין על מה מר בלוך מגיב בעצם למרות שהוא נורא עצבני. מה הקשר בין אוסלו לבניזרי לנאמן לשופט אלון וכל הג'אז הזה קטונתי מלהבין. אגב אתה צודק שיעלון במקורו היה עצם מעצמה של תנועת העבודה ולו הייתה קיימת אחדות העבודה היסטורית הוא היה נמנה על שורותיה
  אגב-למרות הערכתי ליעלון אני סבור כי רוב מפעל ההתנחלויות ביהודה ושומרון היה שגוי מבחינה פוליטית ללא קשר לשאלת הזכות המוסרית

 • עומר  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:02

  יש קשר ברור. הוא מסתכם בצירוף "תגובה פבלובית".

 • הארי  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:13

  כמה צדקת, דוד.

  ולהלן התסריט (מעתה):
  יעלון יהפוך למושא צחוק, תחילה בעקיצותיו של המאתרג א' אברמוביץ, לאחר מכן מושא ללעג אצל ר' דרוקר.
  לאחר מכן יתחילו לא להזמין אותו, לזמן מה.
  ולאחר מכן יזמינו אותו ויטיחו בו עלבונות.

  זה חופש הביטוי.

  זה ה"משטר".

  יחי גדעון לוי וזהבה גלאון, אבירי חופש הביטוי הפלשתיני.

 • אורן  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:21

  אז לכנות אותי וירוס זו דוגריות?
  למיטב זכרוני, הפוליטיקאי היחיד שגמר את הקריירה בגלל אמירה אחת "דוגרית" לא היה מהימין

 • אורי  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:24

  אם אני לא טועה בלוך היה עורך של עיתון רב השפעה.
  שנים היה לו את הכוח הבלתי נתפס הזה של עורך.
  אז לא מפליא שהוא מגיב בתגובתו לגופו של אדם ולא של עניין. זאת אומנותו של עורך

 • רון  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:27

  בניגוד לטענה הפשטנית והפרובוקטיבית שלך, המרכז הממושטר הוא צר הרבה יותר ממה שאתה מתאר בפוסטים בעלי הגוון הפרנואידי מסוג זה.
  אמירות שמאליות מדי זוכות לקיתונות של בוז ולמחיר גבוה. לעתים קרובות מחיר שהוא גבוה יותר מאשר במקרה של אמירות גזעניות בעליל עם או בלי קשר להסכמי אוסלו.
  על הסכמי אוסלו, כמו שאתה בוודאי יודע, יש ביקורת רבה גם מהכיוון השמאלי. רק שהביקורת הזו כמעט אף פעם שאינה נשמעת!!! היא חורגת מהמותר ומהקביל בשיח הציבורי הישראלי, הבינארי והרדוד בין היתר בזכות השקפות עולם מהסוג שאתה מציג כאן.

  ואם נדמה לך שאמירותיו של ישעיהו לייבוביץ התקבלו בחיבוק על ידי ה"תקשורת" או ה"ממסד" אני מזכיר לך את פרשת פרס ישראל בתחילת שנות התשעים.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 13:35

  כעורך עיתון פרסמתי הרבה מאמרים של כותבים מן הימין ומן האגף האקטיביסטי של מפלגת העבודה. המבחן היחיד היה האם הדברים כתובים בצורה נאותה ובהיגיון. את דברי הכותב כאן לא הייתי מפרסם בגלל נביבותם וסגנונם.
  ובאשר לשאלת הקשר – פשוט הבעתי בסרקזם את הרושם המתקבל מגיבובי השטויות של הכותב וניסיתי להביאם לידי אבסורד. אני מצטער שלא הצלחת להבין זאת.

 • ניר  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 14:21

  ?

 • יונתן  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 14:32

  אתה צודק, יבוטל משטר אוסלו ששילש את מספר המתנחלים, העמיק את הכיבוש והביאו לדרגת שכלול כלכלית, צבאית וא-הומניטרית שספק אם ניתן יהיה לסגת ממנה, והוביל לרצח אלפי חפים מפשע משני הצדדים (אבל הרבה יותר מצד אחד).

 • חייזר מהמחתרת  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 14:44

  וגם היהודים.
  אז מה אתה מחדש?

 • עמנואל  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 14:50

  אוי כמה הוא מסכן. נרדף ע"י "משטר אוסלו" והוא חסר כוח. רק מה? בוגי יעלון כבר עמד בראש הפוטש שהפיל את "משטר אוסלו", כשתכנן והוביל את ראשית התפתחות האינתיפדה השניה.

  לא, לא הוא הדליק את הגפרור, אבל בתור אלוף פיקוד המרכז וסגן הרמטכ"ל הוא עמד מאחורי הבאת חביות אבק השרפה והדלק שהתפוצצו כאשר הגפרור הוצת.

  אני זוכר הייטב איך כשהייתי במילואים בבית לחם בסוף 1998 הראו לנו את הסימטאות ואמרו: מפה זרקו עלינו אבנים ב"מאורעות הכותל". בפעם הבאה זה לא יעבור בשקט ומי שיזרוק אבנים יירה. וזה בדיוק מה שקרה באוקטובר 2000. בזמן שהממשלה ניסתה להרגיע את המצב, הצבא דאג להסלים: לירות במפגנים ולהרוג קרוב ל 100 פלסטינים תוך ימים בודדים בשביל "לצרוב להם את התודעה". כדאי לקרוא בספר של עמוס הראל ואבי יששכרוף איך הצבא פשוט התעלם מהורות ממשלה ברורות, ושבר לממשלה את המילה שהיא נתנה.

  אז זה מה שבוגי קרא באותו אירוע: "כל פעם שהממשלה מביאה יונת שלום הצבא צריך לנקות אחריה". אני קורה לזה פוטש.

 • יוסי דר  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 16:04

  לדני בלוך,

  האיש מביא דברים מנומקים ואתה בתגובה טוען גיבוב של שטויות נבובות.
  אבל חוץ מטענתך שהמדובר בדברים נבובים אתה לא אומר כלום.
  תתמודד עם הטקסט פן נחשוד שמה שנבוב כאן הוא טענתך.

 • אייל  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 16:05

  אם להסכמה הרחבה לנחיצותו של תהליך השלום אתה מתכוון כשאתה מתייחס ל"משטר אוסלו", אז ההסכמה הזו הגיעה כתגובה לרצח רבין, בטח לא ב93.
  ונכון, באופן עקרוני השתרשה הסכמה רחבה בישראל שצריך להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, ושהמחיר הוא ויתורים טריטוריאליים.

  יש צורך בלתי ניתן לסיפוק של אנשי ימין להרגיש נרדפים ע"י הממסד. לכן, גם כאשר הימין בשלטון באופן כמעט רציף כבר 30 שנה, וכעת ראש הממשלה הוא ימני. עדיין הימין הוא מסכן ונרדף אל מול הממסד השמאלני.
  תחת לוגיקה כזאת הרעיון שאיזושהי יישות עלומה, "משטר אוסלו", מתמרנת את המנהיגים של הימין לעשות כרצונה נראה פתאום הגיוני.
  שרון, המתנגד התקיף ביותר של הסכמי אוסלו, הוביל את ההתנתקות? זה משטר אוסלו.
  ביבי מתחייב לשתי מדינות? זה משטר אוסלו.
  כשהמציאות לא מתאימה את עצמה להזיות של אנשי ימין, הם מיד מסתגרים מאחורי תאוריות קונספירציה.

 • משטר  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 16:09

  יעלון הוא חייל ממושמע של משטר יגאל עמיר ו"ועד רבני ישע".
  המתנחלים הם העם.
  מי שלא תומך בהשקפתם הגזענית פשיסטית הוא בוגד, מוסר, רודף, ועכשיו גם וירוס. בעצם לא חשוב איך קוראים לזה, העיקר שדינו מוות.

  והאמת, מי שנפגש עם פייגלין ודומיו ראוי להשתקה הגונה והחלטית.

 • מתייוון גאה  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 16:17

  אתה צודק בתיאור, אך לא בשיפוט. ימין קיצוני, כלומר כזה החורג מעבר לגבולות הליברליזם או התאצ'ריזם, יש לדחוק מעבר לגבולות ה"שיח" הלגיטימי במשטר דמוקרטי, כי מדובר בכוחות המנצלים את הדמוקרטיה על מנת לחסלה.
  מה שכאן מכונה "ימין" מקביל כולו למה שמקובל לראות באירופה "ימין קיצוני" או "ימין נאו פשיסטי", ומי שלא נמנע עמו לא יכול לפתוח אתו ב"שיח", אלא לדוחקו ולהשתיקו.
  אנחנו או הם.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 16:46

  לא צריך לעשות דוקטורט כדי לראות את הנביבות. די בביטוי – אובמה – שמש העמים? מותר להיות נגד אובמה, אבל הוא שולט בשיטות סטליניסטיות? נו, באמת. והנה הקטע הבא:
  "התנגדות למשטר אוסלו פירושה בידוד פוליטי וחברתי. בחוגים מסוימים, השקפה פוליטית שאיננה מתיישרת עם הקווים הכלליים של משטר אוסלו גוזרת על הדיסידנט בידוד והוקעה, או לכל הפחות זלזול, ביטול והוצאה מן השיח השליט.

  בארצות הברית, קם משטר דומה למשטר אוסלו: משטר אובאמה. לשני המשטרים קווים זהים: הם מסמנים את מתנגדיהם ומבודדים אותם ללא צורך במשטרה חשאית, בגולאגים או בפיטורים ונוהגי חרם ונידוי. התנגדות למשטר אובאמה, כמו התנגדות למשטר אוסלו, היא עניין לריאקציונרים חשוכים, לבעלי דעות קדומות, לגזענים ולאנשים שמוטב להתרחק מהם"

  שהכותב יוכיח את טענותיו הנבובות. מי מבודד את מתנגדי אוסלו? הם יושבים בכנסת, בממשלה, בתקשורת, אנשים נכבדים ודעתם נשמעת כל עוד אינם עוסקים בהשמצת והכפשת יריביהם. מי שנרצח עד כה אינו נמנה על מתנגדי אוסלו כידוע..

 • ביבי נתניהו  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 17:00

  בוגי ודוד, למה ללכלך? הרי עוד שנתיים מקסימום כל העם יידע שאני אבי רעיון אוסלו וביילין שכח לתת לי קרדיט.

  אני גם מת לספר לכם מי ניסח את הטיוטה הראשונית של יוזמת השלום הערבי.

 • ניר  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 17:37

  עוד מעט יום כפור ושוב יטחנו כל קשקשני המוספים את ספור הקונספציה שקרסה והמלחמה שבאה בעקבותיה. אבל איש לא יזכיר את קריסת הקונספציה של אוסלו, למרות שאחריה אנחנו נמצאים במצב גרוע עשרות מונים מהמצב (הגרוע כשלעצמו) שהיינו בו בנובמבר 1973.

  אני לא מכיר חברה שמבקרת את עצמה יותר מהישראלית. על דברים פחותים בהרבה המדינה רועשת. אחרי מלחמת לבנון השניה התפטר הרמטכ"ל, הוחלף שר הבטחון ורה"מ אולץ לפרוש. איך זה שעל כשלון הסכם אוסלו, שמתברר היום כאולי אחד הדברים המטורפים ביותר שמדינה דמוקרטית עוללה לעצמה אי פעם, אין שום דיון?

  נדמה לי שהסבה היא שבניגוד ליום כיפור או לבנון, האשמים במצעד האיוולת של אוסלו הם לא רק פוליטיקאים וגנרלים, אלא גם – אולי בעיקר – העתונאים, כלומר אותם אנשים שאמורים לנהל את הדיון. על מידת היושרה, האינטלגנציה והפתיחות לבקורת עצמית של המדיה הישראלית אפשר להתרשם כאן בתגובות של נציגיה.

 • ינאי  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 18:57

  השר-רא"ל (יופי של צירוף!) משה יעלון הוא דיסידנט פוליטי? משטר אוסלו הוא אולי המשטר החזק ביותר שקם אי פעם בדמוקרטיה מערבית מתוקנת? הוא לא כולל סט ערכים קוהרנטי אבל הוא כולל שיח? שמש העמים בבית הלבן?

  חבר'ה אתם לא הבנתם, זאת בכלל רשימה פרודית על בוגי ופוקו!

 • רן  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 20:19

  אין בין יעלון ואחדות העבודה עם משנתה החברתית מדינית כוללת ולא כלום. זה לא הכל ערבים ומלחמות. יעלון הצביע בעד מס המים. על הקיבוצים ותושבי ארסוף סביון בתי האלפיון העליון בשרון ועוד המס יוטל אולי אם בכלל ב 2010.
  יעלון הצביע בעד הפרטת הקרקע שהחפזון לחקיקה מעיד על איזה קשר הון שלטון ונסיון לשנות את מבנה החברה הישראלית, לא פחות. קח ספרות מהפכנית וחפש "השאלה האגררית". טבנקין היה מצביע עבור הפרטת קרקע? יעלון הצביע בעד חוק המעקב אחרי כל האנשים כל הזמן וגם שם החיפזון אינו נורמלי אינו טבעי ומחשיד. כמוהו הצביעה מפלגת העבודה כולה וגם כמובן הליכוד.
  אוסלו לטוב או לרע זה מים שפוכים. השאלה מה עושים עכשיו. לצאת למלחמה באובמה עכשיו זה לא נבון לא מועיל ומסוכן. לאיש בעיות נוראות בחוקי הבריאות, בעירק, אפגניסטאן וכאן בסביבה. אפילו ג'ונבלט הגאון הלבנוני בניחוש פוליטי [ ראה טיפולו בשאלת דרוזים-לבנון-ישראל] עבר לצד השני וראה את עסאד הסורי עולה כפורח. צריך להמתין בחוכמה לאיך שדברים יתגלגלו אצל אובמה. תארו לכם התחלת מירוץ איפלציוני. הפטפטת של יעלון אינה לעניין ומזיקה. ובכלל דעתי שהוא כמו כל פוליטיקאי נכלולי מצוי ורגיל מנסה לעקוף את נתניהו מימין.

 • ישראבלוף  ביום אוגוסט 20, 2009 בשעה 23:48

  http://news.walla.co.il/?w=/1/1541388

 • קורא סקרן  ביום אוגוסט 22, 2009 בשעה 20:21

  נו דוד, מה אם הספד חוצב להבות על הטינופת דודו טופז שהתקשורת השמאלנית עשתה לו לינץ'?

 • בולשה בן גולאג  ביום ספטמבר 8, 2009 בשעה 22:57

  שפושע המלחמה הרוצח אריאל שרון נבחר לרשות הממשלה באו כל מיני חולירות שחושבים שהארץ שלהם, נענעו לי באצבע ואמרו: "עכשיו אתם תראו, עכשיו אתם תשקשקו, עכשיו הוא יטפל בכם, עכשיו תתחננו…"
  עניתי שאני לא פוחד מאריאל שרון.
  מה אמרו לי האפסים מהסוג של כותב הבלוג הזה? "גם שרון לא פוחד ממך."
  איך אומרים בשפת הטוקבקים? חחחחחחחחחחח

  כמה יחידות הביבי אישר לפני ההקפאה?

 • הראיני מי חברך  ביום ספטמבר 13, 2009 בשעה 0:40

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1114044.html

 • שנה  ביום ספטמבר 16, 2009 בשעה 15:24

  תהא שנת חיסול ההגמוניה האמריקנית.
  לא חשוב על ידי מי, השאר יסתדר מאליו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: