הפשיזם האדום מרים ראש בברלין

הבחירות האחרונות בגרמניה הצביעו על תופעה כמעט בלתי-נתפסת מבחינה היסטורית, מעין יריקה בפרצופו של המזוקן שקרא לפועלי כל הארצות להתאחד: גם בגרמניה מעדיפים כל אלה שנפגעו מן המשבר הכלכלי האחרון את המרכז-ימין – הנוצרים-דמוקרטים והליברלים. הגרמנים העדיפו לשמור על כוחה של המפלגה השמרנית השלטת בראשות אנגלה מרקל ולנטוש בהמוניהם את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לטובת הליברלים. השמאל במפלגה הסוציאליסטית חבר למועדון ותיקי השטאזי המאוגד תחת מפלגה שנקרא "השמאל", או בגרמנית "די לינקה", והעלה את ייצוגה בבונדסטאג מ-54 ל-80 מושבים.
 
הניתוח המרקסיסטי הוותיק שוב יטען כי "התודעה הכוזבת" של ההמונים היא ששיחקה תפקיד מרכזי גם בבחירות הנוכחיות. אולם התופעה הזאת הולכת וצוברת תאוצה ודורשת הסבר שחורג מהדפים המאובקים של כתבי מארקס, לנין וגראמשי. כך, בבחירות שנערכו לפרלמנט האירופי, ספגה המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית מכה עזה, בבריטניה הלייבור עשוי לאבד את שלטונו לטובת השמרנים, בארצות הברית דועכת הפופולאריות של ברק אובאמה כמו זיקוקין די-נור דקה אחרי שנורו ובישראל ננטשו העבודה ומרצ לטובת קדימה הליברלית, כשהרוב נתן את תמיכתו לליכוד בראשות נתניהו.
 
אחרוני הסוציאליסטים, כך נדמה, שואבים חיזוק דווקא מהתחזקות הקומוניסטים. אולם ההתחזקות הזו באה דווקא על חשבון הסוציאליסטים עצמם, כך שבחישוב הכולל, מחנה השמאל הולך ויורד בכוחו מבחירות לבחירות. אוסקר לפונטיין, אחד ממנהיגי המפלגה הקומוניסטית לשעבר המשלב אופי של סטליניסט אפור עם פקיד שטאזי נלהב, אמר בראיונות כי מדובר ב"יום גדול לשמאל". זה הזכיר לי את הסיפור שסיפר בשעתו מרק גפן, לשעבר עורך "על המשמר", על הכתבה שהתבקש לפרסם למחרת הבחירות לכנסת, אי-שם בשנות השבעים. "מפ"ם לא הצליחה בבחירות", הייתה הכותרת. יד נעלמה הזדרזה למחוק מילה אחת – "לא".

מתחרה עם לה-פן בכמות שיערות השיבה – וברטוריקה. לפונטיין

השמאל התקשה מאז ומעולם לנתח מצבים פוליטיים פשוטים, וגם הפעם נדמה שהחגיגות במטה "די לינקה" מנותקות מהמציאות הפוליטית. יש משהו בסינתזה הזו שבין סוציאליזם דוגמטי ובין אוטיזם פוליטי שמצליח לגרום אפילו לשמאלנים פחות מחויבים להתנתק מהמציאות. למשל, נאום הניצחון המביך של ציפי לבני כשהתבשרה שהימין קיבל גוש חוסם בבחירות האחרונות.
 
סביר להניח שגם הפעם לא יהיה מי שישאל מדוע התיאוריה נכשלת, למה המוני העמלים מצביעים לליברלים ולשמרנים, מדוע נחלו הסוציאליסטים את המפלה הקשה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. שאלות כאלה גורמות לסוציאליסטים באג במערכת ההפעלה. אולם כדאי לשים לב שהתחזקות השוליים בגרמניה, כמו בארצות רבות אחרות, מעידה שהמרכז והימין אמנם נשארים בשלטון, אך בקצוות המפה הפוליטית הולך ונבנה כוח שעבורו דמוקרטיה היא רק שם המשחק, ובשום פנים ואופן לא ערך, לא כל שכן ערך עליון.
 
בשונה מהקצה הימני, שמתעורר אחת לעשור ושוקע באותה מהירות שעלה, לקצה השמאלי יש אורך נשימה ארוך במיוחד. יש לו השפעה רצינית על אישים בתקשורת, באקדמיה ובמערכת המשפט. לכן, אירופה – שהרוב בה תומך בשמרנים תומכי ישראל – מהווה היום היבשת המרכזית לתעמולה אנטי-ישראל אפקטיבית ולעלילות דם נוסח דו"ח גולדסטון. ואם יש משהו שמטריד בהתחזקות השמאל הקיצוני האירופי, זה בדיוק הלחץ האנטי-ישראלי שביכולתו להפעיל בעקבות השפעתו הרבה ולאור הרומן החם בינו ובין האסלאמו-פשיזם.

מנהיג המפלגה, אוסקר לפונטיין, מחזר זה זמן רב אחר הימין הפרו-נאצי. בראיון שנתן לפני כמה שנים על פנייתו לתומכי הימין הקיצוני, אמר: "ברור שזהו אחד מיעדי מפלגת השמאל. אנו רוצים לשכנע את מצביעי הימין הקיצוני לחדול מלהמשיך ולהצביע עבור מפלגות אלה. אנו מבחינים היטב בין הימנים הקיצונים הקנאים, הפעילים במפלגות הימין הקיצוני לבין רבים ממצביעיהן, שמצביעים הצבעת מחאה נגד המפלגות הגדולות. אנו רוצים לפנות אל מצביעים אלה ולשכנעם שקיימת אלטרנטיבה ויש לנטוש את הימין הקיצוני".

כפי שכתבתי במאמר שפרסמתי לפני ארבע שנים, הפנייה של לפונטיין למצביעי הימין הקיצוני איננה מקרית. כך, פועלים פולנים המבקשים לעבוד בגרמניה מתוקף חופש התנועה של אזרחי האיחוד האירופי זוכים לכינוי "fremdarbeiter". כינוי זה, "עובדים זרים" הוא מונח בעל קונוטציות קסנופוביות מובהקות. השימוש הספציפי במילה "זרים" לא מיועד לבטא סטטוס משפטי אלא מדגיש את הזרות של אותם אנשים ביחס לחברה הגרמנית. הרפורמות הכלכליות שהוביל הקנצלר הסוציאל-דמוקרטי דאז, גרהארד שרדר, זכו לכינוי "חוקי בושה" – schandgesetze – כינוי שמזכיר את הביטוי "schandfriede", אשר נעשה בו שימוש על-ידי הימין ברפובליקת ויימאר כנגד הליברלים שביקשו לבנות דמוקרטיה חרף הקשיים של חוזה ורסאי. 

בפני אנגלה מרקל עומדת היום שאלה חשובה: כיצד לרסן את הפשיזם. הפשיזם האדום. זו שאלה חשובה במיוחד לאור מסע התעמולה הפרו-איראני שמנהל הניאו-פשיזם האדום באירופה. בישראל, לפי שעה, האירדנטה הזאת בקושי הייתה מצליחה לגרד את אחוז החסימה אלמלא התגייסות הערבים. באירופה, היא כבר מסתערת על שרידי הסוציאליסטים. אם לדמוקרטיות יש זכות להגן על עצמן מפני סכנת פשיזם, לדמוקרטיה הגרמנית יש חובה לבודד בשנים הקרובות את הסטלינופילים שהרימו ראש מתחת לאפה. ככלות הכל, שני ההבדלים המרכזיים בין לה-פן ולפונטיין הם כמות שיערות השיבה והרטוריקה, לא התוכן הממשי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 6:21

  מי שרוצה לקרוא את ההצעות האמיתיות של "מפלגת השמאל" ללא השמצות של "פשיסטים", "שטאזי", "סטליניזם" וכו' מוזמן לקרוא את המצע של המפלגה

  יש ללחוץ כדי לגשת אל programmatic_points.pdf

  אין במצע שום איזכור לדיקטטורה, פשיזם, שנאת זרים וכו'.
  בין השאר הם כותבים במצע שיש להגדיל את הסיוע של גרמניה למדינות עולם שלישי ל-0.7% מהתל"ג כמו במדינות סקנדינביה, שזה סכום גדול בהרבה ממה שהימין מציע למען עזרה למדינות עולם שלישי.
  אגב הדיווח על השמאל האירופאי והעולמי הוא מוטה לחלוטין. דווקא בבחירות האירופאיות האחרונות השמאל בגרמניה התחזק ואילו הימין נחלש. השמאל ניצח בשבוע שעבר בנורבגיה ועומד לנצח עפ"י כל הסקרים בשבוע הבא ביוון. זאת בנוסף על נצחונות בספרד, קפריסין, איסלנד, אוסטריה, אוסטרליה, הודו וכמובן ארה"ב. השמאל גם מוביל בסקרים ברוב גדול בשבדיה, דנמרק ואירלנד. ובבחירות המקומיות בדנמרק בחודש הבא הוא צפוי להמשיך ולשלוט בכל הערים המשמעותיות.
  הסיבה שסרקוזי ואנגל נשארו בשלטון היא בגלל שהם אימצו לחלוטין את התפיסה השמאלית הכלכלית בזמן המשבר הנוכחי.

 • אבי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 6:34

  לא הבנתי גם את הטענות שלך על ריסון מפלגת השמאל ותומכיה. הם לא עשו, אמרו או הציעו במצעם משהו שנוגד את החוק ובניגוד לימין הגרמני שלזכותו עשרות תקריות אלימות כיום, תומכי מפלגת השמאל לא מואשמים באלימות או בניסיונות לתכנן אירועים אלימים.
  באיזה זכות אפשר לפגוע במפלגה ותומכיה שמציעים סוציאל-דמוקרטיה ודמוקרטיזציה במקום העבודה (יתר ייצוג לנציגי עובדים בדירקטוריונים,זכויות עובדים רבות יותר וכו'), כפי שקיים במדינות סקנדינביה. מנהיגי המפלגה טוענים שהמצב במדינות סקנדינביה הוא המודל הרצוי עבורם ולא צפון קוריאה (והם חזרו על טענה זו פעמים רבות באופן פומבי), אז באיזה זכות או עילה חוקית אתה חושב שיש לפגוע בהם?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 7:18

  אני גר בגרמניה כבר כמה עשרות שנים. אני אזרח גרמני מעורה בחיים הפוליטיים וכמובן מצביע בבחירות.

  הדברים שכתבת מצוצים מן האצבע. אין לך שמץ של מושג לגבי הפוליטיקה הגרמנית, מצעי המפלגות, והלך הרוח הפוליטי בגרמניה.

  כתבת אוסף של שטויות!

 • דניאל  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 8:31

  מפלגת השמאל היתה מפלגת המיינסטרים היחידה שקראה ללגליזציה של מהגרי עבודה ולהשוואת תנאיהם החוקיים והחברתיים לאלו של עובדים גרמנים. המפלגה אפילו יצאה בבחירות האחרונות בקמפיין "זכויות שוות לכל", ופנתה למהגרים בעזרת כרזה רב-תרבותית ורב-לשונית:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל Gleiches_Recht_d.pdf

  בקשר לאסטרטגיה של פניה למצביעי ימין קיצוני, כך בדיוק צריכה מפלגת שמאל לפעול. תומכי מפלגות כמו ה-NPD באים בדרך כלל מהשכבות הסוציאליות הנמוכות, בעיקר מובטלים, כך שהם מהווים את הקהל הטבעי של השמאל הכלכלי-חברתי.

  המונח לעובד חסר אזרחות גרמנית, אגב, הוא Gastarbeiter, שמשמעותו המילולית "עובד אורח".

 • אינה  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 9:39

  המילה איננה גאסטארבייטר אלא פרמדארבייטר.

  fremdarbeiter

 • איתמר  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 11:14

  למה "הפאשיזם האדום מרים את הראש" אם הליברליזם ניצח שוב, ובגדול?
  במשפט אחד אתה טוען שהסוציאליסטים חוו את המפלה הגדולה ביותר זה 70 שנה (!), ובמשפט הבא אתה מזהיר מהתחזקותם הדרמטית.

  האם השמאל באמת מתקשה לנתח מצבים פוליטיים פשוטים כדבריך? אולי כי חסרה לנו היכולת לחבר תיזות סותרות בעזרת היסטריה מהולה בכמות זהה של חרדה ותקווה לעתיד טוב יותר.

  לנושא אחר: מה שיותר מעניין הוא הדמיון בין הטקסטים שלך ושל כל האגף הניו-ציוני בארץ ובין הזרם הלאומני החדש-ישן של השמאל בגרמניה (בעיקר יורגן אלזסר). מעניין שדווקא אתה חושב שלה-פונטיין הוא פאשיסט, הפנייה שלו להמונים דרך הלאומנות נובעת ממניעים דומים למניעים שלך ושל טאוב (אם לא זהים ממש). בעיניי כולכם חשודים.

 • אבי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 12:07

  מפלגת השמאל (די לינקה) הגדילה את כוחה ב-3.2% לשיא של 12% ואת מספר חברי הפרלמנט שלה ב-22 לשיא של 76 חברי פרלמנט. האם היית מציע לראש המפלגה להיות עצוב ולהתאבל? האם אתה באמת לא מבין את השמחה במפלגה לנוכח המשך הגידול בכוחה (אגב גם הירוקים ערכו מסיבת נצחון לאחר שגם הם הגדילו את כוחם)?
  בקשר ל"קריסת השמאל" בגרמניה – הרי שגוש הימין מחזיק ב-48.4% מחברי הפרלמנט, בעוד גוש השמאל מחזיק ב-45.6% ממספר חברי הפרלמנט. אין ספק שהימין ניצח, אבל לטעון שהשמאל הפך לשריד בלבד הוא הגזמה פראית.
  אגב אל תשכח שהמפלגה הגדולה ביותר בגרמניה שלא עברה את אחוז החסימה היא "מפלגת הפיראטים" (נגד זכויות יוצרים, נגד הגבלות הכלכליות שהתאגידים מנסים לעשות באינטרנט, נגד מאגרי מידע של כלל האזרחים שבהם יחזיקו התאגידים והממשלה וכו') שקיבלה 2% והיא שייכת לגוש השמאלי במפת הפוליטיקה הגרמנית. כך ששיעור האנשים שהצביעו לגוש השמאל בגרמניה הוא גבוה יותר מהאחוז הרשמי.
  בבחירות לפרלמנט האירופאי השנה הימין הגרמני איבד 2 מנדטים והשמאל הגרמני זכה ב-2 מנדטים נוספים. האם המשמעות של זה הייתה שהימין לא מצליח לנתח מהלכים פשוטים בנוגע לפוליטיקה האירופאית?

 • אבי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 12:57

  מפלגת השמאל (למה לקרוא להם בהגייה הגרמנית שלהם ולא בעברית?) הצהירה שהיא מוכנה לשבת למו"מ עם הספ"ד והירוקים כדי לשתף פעולה בממשלה שמאלנית. הם כבר שיתפו פעולה עם הספ"ד ברמה המקומית במספר מדינות ורצו לשתף פעולה במספר גדול יותר של מדינות בגרמניה, אך הספ"ד סירבו. בכל פעם שיש שאלה על כך מפלגת השמאל שואפת למו"מ למען שיתוף פעולה עם שאר חבריה מהשמאל. ברור שבבחירות הם יטענו ששאר המפלגות הם לא שמאל מספיק, הרי הם רוצים להגדיל את כוחם ככל האפשר. אגב הטקטיקה שלהם מאוד מצליחה ובעשור האחרון בכמעט כל בחירות (ארציות, מקומיות ולפרלמנט האירופאי) הם גודלים בעקביות.

 • עמנואל  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 13:16

  אפילו עובדות פשוטות אתה לא יודע?

  לפונטיין היה ב SPD, ופרש כשהיה לא מרוצה מהתמרכזותה תחת שרדר.

  והדבר היחידי שאפשר ללמוד מהבחירות כאלה, זה שכשמפלגת שמאל מתמרכזת יותר מדי, ומאבדת את עקרונותיה תמורת הזכות להיות שותף זוטר בשלטון, היא מחסלת את עצמה. מזכיר לי עוד מפלגת שמאל כזו באיזשהו מקום.

 • לנין  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 13:24

  שלפונטיין הוא ממנהיגי המפלגה הקומוניסטית לשעבר, קרי, הלינקה היא הגלגול המודרני של המפלגה הקומוניסטית ששינתה את שמה למפלגת הסוציאליזם הדמוקרטי, ואז למפלגת השמאל.

  מרוב שנאה לדוד אתם לא מסוגלים לקרוא מה הוא כותב

 • עידו לם  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 14:41

  אנשים שכורתים ברית עם השטן קרי האיסלמופשיסטים הם הרבה דברים אבל שמאל הם בטח לא.

 • יהודון  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 15:08

  והיודונאצים דווקא תמיד היו ימין

 • עידו לם  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 15:45

  האיסלמופשיסטים הם גם ימין קיצוני וזה לא מפריע לכול מיני סמולנים לכרות איתם בריתות אז על מה אתה מלין? הסמול הוא הכול חוץ משמאל.

 • יובל  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 20:10

  איזה פחד, שוב פעם רוח בלהות מרחף מעל אירופה….

  הימין בישראל בטוח שכל מי שמתנגד למדיניות הכיבוש של ישראל, הוא באופן אוטומוטי חבר של אחמדינג'אד או חמאס ואנטישמי כמובן. המציאות היא שהשמאל האירופאי שם את ישראל, איראן וחמאס תחת אותה קטגוריה (פחות או יותר).
  האם זו דמגוגיה זולה שנועדה ליצור דה-לגיטמציה לכל ביקורת נגד ישראל מפנים או מחוץ או אוטיזם פוליטי של הימין?

 • עידו לם  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 20:39

  אם השמאל האירופי שם את ישראל החמאס ואיראן באותה קטגוריה האם זה דמגוגיה זולה שנועדה להשחיר את ישראל או סתם אוטיזם פוליטי של הסמול? (אתה יודע הדמגוגיה מהסוג של "ברית המועצות היא חברת מופת", או פול פוט הוא גיבור חופש אתה בטח מבין למה אני מתכוון חבריקו)

 • יוסי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 20:51

  ,והחמאס זה אותו דבר? נתחיל ביחס להומוסקסאלים זכויות נשים, דת, יחס לעבודה מאורגנת ועונש מוות. מעניין, כאשר פוטיין וחבריו מדברים על העולם בכללו הם מדגישים מאוד דברים אלו אבל כאשר מגיעים ליהודים וישראל [שזה בעיני רוב הגרמנים אותו דבר, מה לעשות] הלאומנות הדתית רצחנית של החמאס ואירן מקבלת עדיפות על כל הנושאים הנ"ל. ניתן לשנוא את המנחלים, לדרוש נסיגה מיידית מיו"ש לדרוש ועדת חקירה על רפורמת בכר ומה יצא לבכר מזה ולהכיר באמת עצובה זו. שנאת ישראל ויהודים היא תופעה לא רציונלית קבועה באירופה, כמו שנאת הצוענים נגיד, ולא יעזור כל מה שיהודי יעשה, כך זה נראה להרבה אנשים. תופעת גולסטיין היא נגזר תגובתי אופייני ליהודים בכל הדורות וגם זה חלק מהאי רציונליות של שנאת היהודים. הים רטוב השמש חמה ואת היהודים שונאים. נ.ב. באנגליה כבר הייתה הצעה לשפוט את אנגליה על פשעים נגד האנושות בגין עירק. הייתכן שבישראל הייתה מוגשת תביעה כזו בזמן ביקור הרמטכ"ל האנגלי בארץ לפני ימים ספורים?

 • יובל  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 21:54

  יוסי, יוסי, בוודאי שעוד קיימת אנטישמיות באירופה. אף אחד לא מתווכח עם זה. אבל כמו שציינת אין הבדל בין אנטישמיות לבין כל סוג של שנאת זרים ובזה דווקא מצטיין הימין האירופאי ולא השמאל.

  שנית, צריך לעשות הפרדה בין אנטישמיות לבין אנטי-ישראליות/ציונות. וכן, מעשי ישראל מצדיקים את כל הביקורת נגדה וההתנגדות לה.
  אבל בישראל לא מעוניינים לעשות את ההפרדה הזו כי זו נורא נוח להתקרבן, לנופף באו"ם בתרשימים של מחנות השמדה וצעוק "אנטישמים".

  שלוש, גם איראן וגם ישראל הם משטרי דיכוי שיש להילחם נגדם, כל אחד עם צורת הדיכוי שלו.
  אני אהיה מאושר כמוך אם לא יותר לראות את המשטר האיסלאמי באיראן מתפורר. ובעיני, זהו תפקיד הסנקציות – למוטט את המשטר ולא רק למנוע נשק גרעיני.

  למתקבק הפאשיסט – לא, לא ממש הבנתי אותך חבריקו, אבל אני שמח שאנו לפחות מסכימים עם הקביעה כי "השמאל האירופי שם את ישראל החמאס ואיראן באותה קטגוריה".

 • יוסי  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 22:37

  השמאל האירופאי מלא באנטישמיים גזעניים, בורים חסרי ידע, המטפטפים שנאה בסיסית קדומה מרושעת רצחנית חסרת הגיון. אני הייתי אני ראיתי. נסה פעם לדבר עם אנטישמי שמאלן אירי, אנגלי, גרמני או ספרדי. אם אתה לא יכול הכנס לרשת. לכל הרוחות ראה מה הולך שם מצד השמאל האירופאי – מפחיד. אני ניסיתי לדבר עם אלו – בלתי אפשרי.

  לך יש תאוריה, כלומר דעה קדומה מי מצטיין במה זו תיאוריה שקרית. אני ואחרים חוו אנטישמיות איומה זו של השמאל. הם מצויינים בזאת, אין להם שני. לא מאמין? הכנס לרשת.

  צריך להפריד? מי בדיוק צריך לעשות הפרדה זו? מה זה "הצריך" הזה. אני צריך? קראת פעם את הספרות האנטישמית של מה שקרוי שמאל? את העלילות השקריות הרוויות מוטיבים אנטישימיים ימי בינמיים. את הקריקטורות הנבזיות? ישר מהשטריימר וקודם מהצגות האנטישמיות של ימי הביניים. אין בך בושה? אם צריך אז מתי שמאלן ישראלי עשה את הצריך הזה באירופה. "

  אם אתה משווה את מה שעושה המשטר הישראלי למדוכאים שלו ואת מה שעושה המשטר האירני והחמאסי למדוכאים שלו באמת אין לנו שפה משותפת. לא שווה לי אפילו להציג דוגמאות מלבד השאלה מתי נתלה מדוכא ישראלי על מנוף בכיכר השוק עד צאת נשמתו. או נזרק מחלון אחרי שדפקו בו כדורים במשך ארבעה ימים. בעצם ההשוואה אתה נראה בעיני כאפולוגיסט לשני משטרי רצח אלו, כמוך כשמאל האירופאי. גרוע מכך. הם יכולים להחבא מאחורי חוסר ידע. אתה יודע..

 • עידו לם  ביום ספטמבר 29, 2009 בשעה 23:01

  קודם כול לא כול השמאל האירופי שם את ישראל ואירן באותה קטגוריה אלא הסמול וזה משהוא אחר לגמרי. חוץ מזה שחלאה כמוך קורא לי פשיסט זה בשבילי אות כבוד חס וחלילה שאני ואתה נהיה באותו מחנה הסמול המתועב. יש ספר האל שהכזיב, זה ספר מסובך ודי ארוך ולכן אני לא מצפה ממך לקרוא אותו ובטח שלא להבין אותו אבל הוא מתאר במדויק פסאודו אינטלקטואלים כמוך ואת החלומות ההזוים שלכם ולמרבה הזוועה מה קורה כאשר אתם לא משיגים אותם.

 • יובל  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 0:53

  אינני משווה בין צורות הדיכוי של המשטר האיראני לאלו הישראלי. אין ספק שישראל מצטיינת בדיכוי או כיבוש נאור, אם כי אפשר להתווכח עד כמה הוא נאור (ראה דו"ח גולדסטון). אף אל פי כן, בהחלט שניהם משטרי דיכוי. (ואגב, אף אחד מהם לא מגיע לקרסוליים של הנאצים ולכן השוואת ישראל או איראן לנאצים היא דמגוגיה זולה).

  שנית, האנטישמיות של הימין הקיצוני האירופאי מהווה בסיס תיאורטי מרכזי בחשיבה הפוליטית וזאת בניגוד לשמאל האירופאי שבאופן היסטורי דואג לזכויות אדם (אלו הם עובדות היסטוריות).
  יחד עם זאת, אני מסכים שרואים בשנים האחרונות מגמה מפחידה שבה הפוסט-קולוניאליזם של השמאל האירופאי חצה את גבולות הטעם הטוב וגלש לאנטישמיות קלאסית. אך זו לא המהות של השמאל האירופאי ואני מאמין שזה יתוקן מהר מאוד, לצערך כמובן.

 • אבי  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 7:16

  מה הקשר בין מספר שמאלנים אנטישמים ללפונטיין, גיזי ושאר מנהיגי מפלגת השמאל? מנהיגי המפלגה מעולם לא הואשמו באנטישמיות ומעולם לא התבטאו בשום צורה אנטישמית. להאשים אותם באנטישמיות מקביל להאשים את אנגלה מרקל הימנית באנטישמיות בגלל שיש הרבה אנטישמים ימנים ניאו-נאצים בגרמניה.

 • עידו לם  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 9:12

  "מבחינה היסטורית השמאל האירופי דאג לזכויות אדם" עוד נפיחה של אוויל משריש שלא יודע היסטוריה, כי אם היית יודע משהו בהיסטוריה היית יודע שהסוציאליזם האירופי רווי באנטישמיות והאסכולות של באקונין ומרקס מוכחית את זה. ההנחה שלך שהסמול יחזור בו מהאנטישמיות נובעת מהרהורי ליבך אבל אתה הולך להתבדות.

 • דניאל  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 13:55

  אפשר להגיד הרבה דברים על השמאל הגרמני, אבל לא שהוא אנטישמי. השמאל הגרמני ברובו היה נמצא אצלנו איפשהו בין קדימה לעבודה מבחינת היחס לסכסוך, כשהחלקים היותר ביקורתיים שבו עומדים באזור השמאלי של מרצ. בנוסף, חלקים לא קטנים בשמאל ממש "דלוקים" על ישראל, וחוסמים כמעט כל ביקורת כלפי מדיניות ממשלתה (לא נדיר לראות חולצות של יחידות צה"ליות במעוזי השמאל בברלין).

  מי שמצטיין באנטישמיות גרמנית הוא הימין הקיצוני בגרמניה, NPD וחברים, שיודע גם לטרוף מוסלמים ומהגרים ערבים שצריך. המפלגה היחידה שאנשיה הואשמו מספר פעמים בהיותם אנטישמיים, היא בכלל ה-FDP הימנית-ליברלית.

 • יוסי  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 19:49

  תן רשימה של חמש ארצות שאינן משטר דיכוי.
  אתה כל הזמן משווה ומתי שנוח לך אתה מודיע שאינך משווה.
  דו"ח גולדסטיין הנו מסכת שקרים עם קצת אמיתות..
  נושא ההפרדה שנדרשת לומר, אין תשובה. מי צריך להפריד את מי ממה.
  דמיון לגרמניה הנאצית? דיכוי הומוסקסואלים, דיכוי מיעוטים דתיים עד כדי המתה בעינויים
  התפשטות צבאית – לבנון מדינה המכתיבה לאישה את מקומה. שנאת יהודים דוגמטית?
  האמירה השיפוטית המתנשאת המסכמת את טיעונך היהירים "לצערך" משקפת אותך ואת דומיך יותר מכל
  הפטפטת המתחסדת הפסאודואינטלקטואלית והמילים הגבוהות שאינך יודע פירושן. אתה צר אופק מלא בדעה קדומה מתחכם מנותק נפוח מיוהרה זה שמאל? זה אפילו לא סמול סתם ילד מופרע מפינוק יתר.

 • יובל  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 20:51

  טוב, אשתדל להפסיק להשתמש במילים גבוהות כדי לא לעצבן אותך.

  כנראה שלטעון כלפיי "אתה נראה בעיני כאפולוגיסט לשני משטרי רצח אלו" זה לא שיפוטי, אבל לטעון מצידי שאתה אפולוגיסט של האנטישמיות בשמאל האירופאי זה שיפוטי ומתנשא. נו טוב, ככה זה בימין – מה שמותר לי, אסור לאחרים.
  ד"א, אולי זה המקום להזכיר שמי ששמח על ניצחונו של אחמדינז'אד מלבד נצראללה וחמאס היה הימין הישראלי…

  כל הכבוד על ההשוואה של איראן לגרמניה הנאצית. עכשיו תביא לי רשימה של 5 ארצות שאינן דומות לגרמניה הנאצית (ע"פ הקריטריונים שהצבת). דרך אגב, ממליץ לך לקרוא את הספר "לנצח את היטלר" אשר משווה בין ישראל לגרמניה הנאצית (השוואה הרבה יותר משכנעת מזו שלך). נראה אותך עובר את עמוד 30 מבלי לחוש מבוכה רבה. זה מה שקרה לי לפחות.

  לגבי 2 השורות האחרונות – תודה!! היה לי העונג…

 • גלעד  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 21:51

  מה אתה יודע מה מעצבן אותי ומה מעציב אותי אפס שחצן מתנשא שכמוך

  מתי ובאיזה נסיבות ומי בימין הישראלי שמח על נצחון אחמד.

  אני אראה לך עשרות מאמרי תמיכה מהשמאל העולמי והישראלי במי שהרג אחד אחד לאט לאט את כל חברי טודה באירן – החברים שלהם. כנס לאתר של מק"י.

  נתבקשת לתת רשימה של חמש ארצות שיותר טובות מישראל תן או שתוק

  מתחמק מתפתל מבלבל. קבעת "לצערך" מה אתה יודע עלי ומה מצער אותי זו העמדה השיפוטית שלך ושל השחצנים דומיך.
  ?
  יש כל יום בעיתונות הגזענית שלך שאתה אישית במעשה ומחדל חלק אינטגרלי ממנה בעזה וטהרן השוואות בין ישראל לגרמניה הנאצית ואתה עושה הצגות של נבוכות. על מי אתה עובד?

  הסכמנו ילד מופרע מפינוק יתר.

  סוף סיפור.

 • יובל  ביום ספטמבר 30, 2009 בשעה 22:10

  מי שמתחמק, מתפתל ומבלבל הוא אתה, שמוריד את הדיון לזנות.
  ואל תאיים "בא אני אראה לך עשרות". תראה כבר!!

  בקשר למה שאני יודע עליך או לא, אני מעדיף כרגע לדעת כמה שפחות…

 • עידו לם  ביום אוקטובר 1, 2009 בשעה 8:10

  אם הוא היה חי בתקופתו, האיש ויחד הסמול העולמי הם אפס מבחינה אינטלקטואלית מוסרית וערכית ועדיף כבר הימין הליברלי על הזוהמה המוסרית הזאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: