מחשבות לקראת ההכרעה בעסקת שליט

ככל שעסקת שליט הולכת ומתקרבת אל שלב ההכרעה, עולים לתודעה שמות של ארכי-רוצחים שהעסקה לא תצא, ככל הנראה, לפועל אלמלא ישוחררו. למשל, ברגותי. לא, לא האלטרנטיבה לאבו-מאזן שפואד וג'ומס רוצים להציב. עבדאללה ברגותי.
 
ברגותי הוא מסוג הארכי-רוצחים שמרכז ויזנטל נוהג לרדוף אותם עד שיעמדו למשפט, ולו יהיו גם בני 90. ברגותי זה אחראי על רציחתם של 66 יהודים ופציעתם של כ-500. בין מעשי הטבח שנזקפים לחובתו נמצאים רצח של 15 יהודים במסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001; פיגוע ההתאבדות הכפול במדרחוב בן יהודה בירושלים בדצמבר 2001 ובו 11 הרוגים; הפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים במארס 2002 ובו 11 הרוגים; הזוועה במועדון "שפילד קלאב" בראשון לציון במאי 2002 עם 16 נרצחים; הטבח באוניברסיטה העברית בהר-הצופים בירושלים ביולי 2002 עם 7 הרוגים; ורצח של 6 יהודים באוטובוס קו 4 ברחוב אלנבי בתל אביב בספטמבר 2002.
 
ברגותי, לצד הנאצי עבאס א-סייד שאחראי לטבח ליל הסדר במלון פארק בנתניה (שבו נרצחו 30 יהודים שהסבו לשולחן הסדר), ועוד רבים אחרים, ישתחררו ככל הנראה ויחזרו לשמש כמפקדים בכירים בזרוע הצבאית של החמאס ואף כבכירי ממשלת חמאס בעזה. לידם, איסמעיל הנייה ייראה כמו בובה פוליטית חיוורת במיוחד.
 
הדרך לעסקת שליט עוברת, ללא ספק, בשחרורם. הציבור הישראלי מוכן לשלם את המחיר הזה. תג המחיר ידוע לכולם. כאשר שליט יחזור הביתה, יהפוך חמאס לארגון טרור בסדר גודל של חיזבאללה, ובמרוצת הזמן – אפילו אל-קאעידה. העובדה שחלקים ניכרים מהציבור מוכנים להפוך את חמאס לצבא טרור של ממש – אשר ירי הטילים אל עבר ישראל במלחמת עזה האחרונה ייראה כמו משחק ילדים משעשע ביחס לפיגועי הרצח הסיטוניים ולירי הטילים לטווח רחוק שעלולים להתרחש כאן – מעידה על חוסנו ועל נכונותו להשלים עם עסקה שתעלה בדמם של מאות רבות של ישראלים.

ארבע נקודות מפתח

בהנחה שעסקת שליט מגיעה לנקודת האל-חזור שלה, וכל הישגי הלוחמה בטרור מראשית העשור האחרון ייעלמו כלא היו, ישראל חייבת לגבש מחדש אסטרטגיה ביחס לאסלאמו-פשיזם. האסטרטגיה הזו חייבת לקחת בחשבון כמה נקודות מרכזיות:
 
האחת, ייתכן שבקרוב עלולה ישראל להגיע למצב של מלחמה עם החמאס, כאשר ברקע האיום האיראני וניסיון לתנועת מלקחיים של חמאס מדרום וחיזבאללה מצפון על מנת לכתוש את ישראל. במצב כזה, לא ברור מה תעשה סוריה וכיצד תנהג איראן.
 
השנייה, במידה שהמו"מ עם הפלשתינאים יגיע למבוי סתום וייכשל, עלולה לקום קואליציית השמדה של פתח בראשות מרואן ברגותי וחמאס. הגדה המערבית ועזה תהפוכנה לישות טרוריסטית אחת.
 
השלישית, בעימות מזוין עם הפלשתינאים, אירופה עלולה לגלות עמדת חולשה שלא תעמוד לצד ישראל בשלביו הראשונים של העימות, וארצות הברית תבקש לסיימו בדמות ניסיון לכפות הסדר שעיקרו נסיגה ישראלית מהשטחים המוחזקים על ידה ביהודה ובשומרון. מצב כזה רק ידרבן את מלחמת השמד הפלשתינית על מנת להשיג מקסימום הישגים מדיניים במקסימום דם יהודי ובמינימום זמן.
 
הרביעית, בעימות ישיר שכזה, ערביי ארץ ישראל עלולים לפתוח בחזית צבאית פנימית ולהתארגן כמחתרת מזוינת. 

הסיטואציה הזו היא הערכת מצב מתונה ביחס למה שהחמאס יכול לעשות במידה והוא "מתחמש" בהנהגה הצבאית הוותיקה שלו. ישראל יכולה למנוע מחמאס להתעצם ולהקטין את הסיכוי להרג המוני אם הגנרלים של גדודי חללי אל-אקצא ועיז א-דין אל-קסאם לא ישתחררו לחופשי. אולם המחיר ברור: גלעד שליט יהפוך לרון ארד שני, או במקרה הרע יותר, יירצח.
 
ספק רב אם יש היום מישהו שיכול למנוע מהעסקה לצאת לפועל, מלבד דרישות מופרכות יותר של החמאס. לכן, התעצמות האסלאמו-פשיזם היא בלתי-נמנעת.

מלחמת עצמאות שנייה

נתניהו וברק יהיו חייבים לתכנן לפרטי פרטים את האסטרטגיה הישראלית בעימות עם הפשיזם החדש. אסטרטגיה מעין זו חייבת לכלול מהלך של הכרעה צבאית, לרבות תכנון חיסול שיטתי – לא שביית – הנהגת החמאס והפיקוד הבכיר. מהלך כזה יהיה חייב לקחת בחשבון כי הגדה המערבית ועזה צריכות להפוך לדרדזן שנייה. ובנוסף לכך, ולא פחות חשוב, להיערך להגליה המונית של לוחמים מקרב ערביי ישראל ומשפחותיהם. עסקת שליט עלולה להוביל את ישראל למלחמת עצמאות שנייה.
 
ניתן לעצור את העסקה עוד לפני שהיא תצא אל הפועל. אפשר לחסוך את דמם של רבים. ההכרעה הזו עלולה לעלות בחייו של חייל ישראלי אחד שכמה לשוב הביתה. הוריו מעולם לא יסלחו על כך. ספק רב אם יתאוששו מן המהלומה. זו הכרעה שהופכת את ראש הממשלה ושר הביטחון לאנשים הבודדים בתבל. אולם היא יכולה להציל יהודים רבים ולמנוע את התלקחות האזור לכדי מלחמת שמד שלא נראתה כאן מעולם.
 
ואולי מחשבה אחת אחרונה: הממשל האמריקני בעיראק הוציא להורג בזה אחר זה את ראשי דיקטטורת הבעת'. חלקם היו אחראים לפשעים חמורים פחות מאלה של ראשי החמאס. אם יאונה לשליט רע, אפרם של אותם עשרות ומאות טרוריסטים שאחראים למותם של יהודים כה רבים, ראוי שיתערבב במימי הים עם אפרו של הצורר הגרמני שבלילה שבין 31 למאי ל-1 ביוני 1962 שילם את המעט שיכול היה לשלם על פשעו נגד העם היהודי.  

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מנחם  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 5:08

  מה יהיה עם חזיונות הקץ האסכטולוגיים שלך, מרחב? אולי תעלה את עצמך באש ותחסוך לכולנו את הגוג ומגוג הזה? נראה שהשמדת עמים ממש מחרמנת אותך.

  דוד "מרחב מחיה".

 • עמרם  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 6:43

  התנועה האידיאולוגית המכונה פשיזם שלטה ביד רמה בארבע מדינות – איטליה, ספרד, הונגריה, ורומניה. כולן קתוליות. לא שמענו אותך מדבר על קתוליקו-פשיזם

  האידיאולוגיה והפראקטיקה הנאציות פותחו ונבחרו מדינות לותראניות (פרוטסטנטיות), איפה המאבק שלך בפרוטסטנטו-נאציזם? הפוגרומים הנוראים ביותר נגד יהודים בוצעו על ידי פרבוסלבים. מה עם אסטרטגיה נגד הפרבוסלבו-אנטישמיות?

  הפזרנות שאתה משתמש בתואר "נאצי" (והקישור הנלעג והנבער לאיסלאם) הוא זילות של השואה וזכרה. אם נאצי הוא כל מי שהורה לפגוע בפעולת טרור באזרחים, מה אמר על גיבורי ישראל, מהאצ"ל והלח"י נניח? כי זה מה שכתבו בספר שהם עצמם הוציאו:

  האצ"ל החל את דרכו בנובמבר 1937, כשאנשיו ירו על אוטובוס ברוממה. התוצאה: שלושה ערבים הרוגים ושמונה פצועים. באפריל 1938 נורו יריות על רכבת פועלים בחיפה וקרונותיה פוצצו – שני שוטרים בריטים ושני עובדים ערבים נהרגו. בחיפה היו תשע התקפות על אוטובוסים באותו חודש, שבהן נהרגו ונפצעו ערבים.

  באפריל 1938 פוצץ בית קפה בחיפה. ערבי אחד נהרג ושישה נפצעו; במאי 1939 הוטלה פצצה בקולנוע "רקס" בירושלים. חמישה ערבים נהרגו ו-18 נפצעו. בדצמבר הושלכה פצצה לקפה ערבי ביפו ושישה ערבים נהרגו. גם פיצוץ מטעני חבלה בשווקים לא היה המצאה ערבית. ביולי 1938 הוטלה פצצה בשוק הירקות בחיפה. 18 ערבים נהרגו, ו-38 נפצעו. באותו חודש, בפיצוץ בשוק הערבי בירושלים, נהרגו 10 בני אדם ונפצעו 31. מהתפוצצות בשוק בחיפה באותו חודש נהרגו 27 ונפצעו .46

  ביולי 1939 הוטלו פצצות בשער יפו בירושלים. חמישה נהרגו ו-14 נפצעו. באותו חודש הטעינו חומר נפץ על חמור והובילוהו להתפוצץ בשוק הירקות בחיפה. 78 ערבים נהרגו, 14 נפצעו. בדצמבר 1947 נזרקו פצצות על השוק בשער שכם בירושלים. 10 בני אדם נהרגו, 57 נפצעו. גולת הכותרת היתה כמובן הפיגוע במלון המלך דוד בירושלים, ביולי 1946. בפיצוץ שם נהרגו 100 בני אדם – שליש יהודים, שליש אנגלים, שליש ערבים.

  אז אם שמיר יכול להיות ראש ממשלה, גם ברגותי יכול לצאת לחופשי. או שזה מסובך קצת לאשכנזו-פשיסטים?

 • אופיר זמר  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 10:12

  (אני יודע שזה לא מאד רלוונטי, אבל) רומניה איננה מדינה קתולית

 • עמרם  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 11:49

  רוב מוחלט של הרומנים שייכים לכנסייה האורתודוכסית הרומנית

  בתור מישהו שגר במוסררה ליד הכנסיה הרומנית במשך עשרים שנה הייתי אמור לדעת את זה לבד

  אבל אני חושש שהטעות הזו לא ממש מחלישה את הטיעון שלי

 • עמרם  ביום נובמבר 26, 2009 בשעה 11:50

  רוב מוחלט של הרומנים שייכים לכנסייה האורתודוכסית הרומנית

  בתור מישהו שגר במוסררה ליד הכנסיה הרומנית במשך עשרים שנה הייתי אמור לדעת את זה לבד

  אבל אני חושש שהטעות הזו לא ממש מחלישה את הטיעון שלי

 • עידו לם  ביום נובמבר 27, 2009 בשעה 12:01

  להגיד אשכנזו פשיסטים מחליש את הטיעון שלך משום שאשכנזיות זה מקסימום מוצא ולא אידיאולוגיה אתה הבנת את זה מזרחו פרימיטיבי? אהה ברור שלא אתה סתם מגיב נבער ברשימות ומהפכן מקלדת זול.

 • עידו לם  ביום נובמבר 27, 2009 בשעה 12:07

  מעבר לזה ברור יש קתוליזם גזעני פשיסטין כמו שיש יהודי ואיסלאמי שהיום הוא הזרם הדומיננטי באיסלם.

 • תיקון קל  ביום נובמבר 29, 2009 בשעה 0:45

  אם כבר השוואות, הגדה יכולה רק להפוך לגרניקה, ללונדון, לליננגראד, לבאבי יאר, ללידיצ'ה. עזה כבר הפכה לכל אלה. יש על זה דוח מהימן ואובייקטיבי שלא מזוהם ב"הסברה" ישראלית מצחינה
  ואני לא משווה, אתה השווית.

 • דני קיי  ביום נובמבר 29, 2009 בשעה 3:17

  אם הפאשיסטים במדינות שהזכרת היו בונים את האידיאולוגיה שלהם על בסיס הברית החדשה, תוך שימוש בציטוטים ישירים מהבשורות ותחת הסתמכות על מסורות ותקדימים הנשענים עליהן- לא הייתה לי כל בעיה עם המושג "קתוליקו-פאשיזם". כיוון שהמצב אינו כזה- אתה פשוט מדבר שטויות. אבל ממש.

  איך זה מרגיש לשמש כאפולוגטיקן לג'יהאד?

 • הודאה  ביום דצמבר 2, 2009 בשעה 13:02

  מזל טוב, דוד!
  אם חלילה יקרה עוד טבח בפלסטינים הוא לא יביא ל"הכרעה צבאית", וגם אם יירצחו מנהיגים פלסטינים יבואו אחרים.
  אבל טבח נוסף יגביר את הלחץ למען העמדה לדין של פושעי מלחמה ישראליים. בכל מקרה היום הזה יבוא, ושם, בהאג, בהחלט אפשר יהיה להשתמש ברשימתך כעדות.
  כתבת דרזדן – הפצצת דרזדן הייתה פשע מלחמה.

  הפושעים לא הועמדו לדין עקב הנסיבות, וגם עקב העובדה שבמלחמת עולם המנצח שולט בעולם.
  ישראל, גם אחרי מאה מעשי טבח, תמשיך להיות תלויה בחסדי אחרים וברצונם הרע (כי תמיכה בישראל אינה מבטאת רצון טוב).

 • סדר היום  ביום דצמבר 2, 2009 בשעה 21:11

  בעזרת השם, בשבוע הבא נברך את החייל האומלל גלעד ונצדיע למנהיג הדגול ברגותי.

  ובקשר לאיומים שלך, אני אומר לפלסטינים:

  כי תצא למלחמה
  על אויבך
  וראית סוס ורכב
  עם רב ממך

  לא תירא מהם
  כי ה' אלוקיך עימך

 • נר ראשון  ביום דצמבר 12, 2009 בשעה 0:14

  משוגעים רדו מהמסגדים
  צר מנבח
  מכין לעצמו מטבח.
  חג שמח.

 • נר שנים עשר  ביום דצמבר 22, 2009 בשעה 12:33

  בכיר בלשכת ראש הממשלה אומר שהרמטכ"ל מתנהג כיו"ר ועד עובדי החיילים (כלומר, בעד עסקת חילופי שבויים).

  חזיר בלשכת החזירים משמיע נחירות נאו שמרניות מעוררת גועל ובחילה.

  את שלטון החזירים הזה נעיף לכך הרוחות, כמו שזרקנו את צחנת חזירי טקסס מהבית הלבן.

 • נתן.  ביום ינואר 5, 2010 בשעה 16:01

  הפקרת חיילים בשבי, והתנהגות שבה הציבור אינו מגלה סולידריות עם חייל שבוי ואינו מוכן לקחת סיכונים על מנת לשחררו ,תעמיד בסכנה גדולה את יכולתה של ישראל לעמוד בעתיד בפני אתגרים ביטחוניים וסכנות במיוחד בהתחשב בכך שכבר כיום החברה הישראלית היא חברה אינדיבידואליסטית,מופרטת, מפוצלת ומפולגת .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: