המשבר של אובאמה – הבחירה של נתניהו

לא צריך להיות ניאו-שמרן ואפילו לא איש ימין כדי להבין שמשהו בממשל האמריקני לא בסדר. במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, עשה מי שעשה מיני-פרובוקציה והודיע על תוכנית להקמת 1,600 יחידות דיור באזור ירושלים. נתניהו לא ידע שיש המעוניין להביכו במהלך ביקור סגן הנשיא, אך לקח אחריות והתנצל. ביידן הסתפק בהתנצלות אולם אז גילה שכבודו איננו מחול: הנשיא אובאמה והמזכירה קלינטון החליטו לייצר מגה-משבר מהתקרית הזו. ככל שנקפו השעות, הלך המשבר והתעצם. נתניהו כינס לדיון את שרי השביעייה כדי לחשוב איך יוצאים מהברוך. היום בבוקר כבר התברר שבמחלקת המדינה מעוניינים להעמיק את המשבר, במצוות הנשיא.
 
מדוע מנצל אובאמה את עניין הדירות על מנת ליצור משבר יזום עם ישראל? הרי מדובר בסך הכול בתוכנית שלא יצאה לפועל. בין האמריקנים ובין הישראלים כבר מתגבש מתווה להפסקת הבנייה. אז מדוע אובאמה מחליטים לשבור לפתע את הכלים?
 
נוח פולק כתב היום מאמר ב"קומנטרי" שבו הוא טוען כי המטרה של אובאמה היא להפחיד את ישראל כדי שתימנע מתקיפת איראן. תקיפה באיראן היא הסיוט האמריקני: לפי התרחיש המקובל שם, המזרח התיכון יבער. ישראל תגיב במלוא העוצמה, ציר הרשע אחמדיניג'אד-אסד-נסראללה-משעל יתקוף מדרום ומצפון, ואולי גם הפיוזים יקפצו גם לרודן הלנינואידי של ונצואלה. לא ברור מה יקרה במדינות מוסלמיות כמו פקיסטן, שם הנשק הגרעיני יותר מדי נגיש ליותר מדי אנשים. לכן, אובאמה – שמאמין כי יש למנוע את התחמשות איראן בנשק גרעיני אבל לא בכל מחיר ובטח לא בעלות של הבערת המזרח התיכון – מייעד לישראל את גורלה של פולין ערב מלחמת העולם השנייה: חזרה ישראלית לגבולות שאבא אבן כינה "גבולות אושוויץ" וכניעתה לפלשתינאים, תוכל לשכנע את המערב שאם מקריבים את הישראלים, צריך גם להקריב את הפרסים. אם אובאמה ינטרל את ישראל ויפיל את נתניהו, יהיה לו קייס טוב לבקש ממדינות ערב, מרוסיה ומסין להגיש לו גם את ראשו של אחמדיניג'אד.
 
המשבר עם האמריקנים מיועד אפוא להביא את נתניהו על ארבע לשולחן הדיונים. אובאמה חייב לתת הישג רציני לפלשתינאים. אם ייעתר נתניהו לאובאמה, הוא עלול למצוא את עצמו מנהל מו"מ עם יד כבולה ואקדח מוצמד לרקה. אובאמה, שאולי כבר אימץ את עצת השמאל לוותר על התמודדות על כהונה שנייה, יוכל כל אימת שירצה לשלוף את השוט: איום בהפסקת הסיוע האמריקני, ביטול עסקות נשק עם ישראל, בידוד דיפלומטי של ישראל בעולם ואולי אפילו רעיון של "סנקציות תמורת סנקציות" – סנקציות על ישראל תמורת סנקציות על איראן. לאובאמה הפוליטיקאי כבר אין מה להפסיד.
 
אובאמה יודע כי אם ייבהלו בירושלים מרוחות הקרב בוושינגטון, לא רק שישראל לא תעיז לתקוף את איראן – היא גם תקרוס בסופו של דבר תחת הלחץ לתת ויתורים לפלשתינאים. לכן, אובאמה עושה לנתניהו את מה שבוש האב ובייקר לא העזו לעשות ליצחק שמיר: הוא מנסה להוריד אותו על ארבע.
 
עינו של אובאמה פקוחה על הנעשה במזרח ירושלים. הוא מקשיב לאיומים הפלשתיניים באינתיפאדה שנייה. הוא גם רואה את התארגנותו מחדש של השמאל הרדיקלי. אובאמה מבין כי בשלב מסוים, עלולה מפלגת העבודה להתרסק נוכח הלחץ ולפרוש מהקואליציה. מהלך כזה עלול להוביל להתפוררות ממשלת נתניהו. נתניהו לא ירצה ולא יוכל להקים ממשלת ימין צרה, וגם לא יהיה מעוניין להיענות לתביעות מרחיקות הלכת שתדרוש ממנו לבני: רוטציה מלאה בתפקיד ראש הממשלה בתוך 12 חודשים והעברת מחצית מהתפקידים הבכירים בממשלה ל'קדימה'. נתניהו יסרב, יילך לבחירות חדש וסצנריו 1992 עלול לחזור: השמאל בראשות לבני (ויאיר לפיד?) מצליח להגיע לגוש חוסם בעזרת חד"ש והמפלגות הערביות. מספיק שקדימה תזכה ל-35 מנדטים, העבודה ב-10 מנדטים ומרצ ב-5 מנדטים על מנת שתקום ממשלה צרה בגיבוי 11-12 ח"כים ערבים. לכן, אובאמה מפעיל לחץ. הוא יודע שיש מי שיוכל לעשות לו את העבודה.
 
נתניהו חייב להניף מחדש את הרעיונות השמרניים ולהסביר לעולם בדיוק מה הוא מתכוון לעשות, על מה הוא מוכן לוותר, מה הם תנאיו וכיצד ממשלתו תפעל. מדיניות ברורה כזו תוכל לעשות את מה שעשה נאום בר-אילן: אז, אובאמה התרסק מבחינה תודעתית כשנתניהו שמט מתחת רגליו את השטיח והסכים לפתרון של שתי מדינות. נתניהו צריך לנצל את היעדר הפופולאריות של אובאמה בארצות הברית ואת התמיכה הגבוהה שיש בה לישראל, על מנת ליצור ברית עוקפת אובאמה יחד עם מדינות אירופה ואולי גם רוסיה.
 
אם נתניהו לא יוציא מהבלון האובאמי הנפוח את האוויר, הוא ימצא עצמו בממשלת מיעוט מבודדת כשברקע נשמעים תופי הבחירות וכל אלה שרצו להצטרף לממשלתו ולערוק ל'קדימה', יתאחדו מאחורי לבני בתאווה גדולה, צמאים ומריירים נוכח ג'ובים שאו-טו-טו עשויים להגיע.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנוך גיסר  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 21:08

  וג'יימס בייקר עשו גם עשו:
  רק הזכירו אפשרות של ביטול הערבויות ויצחק (לא, לא, לא) שמיר הסכים ללכת לועידת מדריד, וטוב שכך.
  מכאן נובע ש(גם) מדינת ישראל מבינה רק את שפת הכוח/כסף.

 • עידו לם  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 21:08

  הממשלה של נתניהו נהיית הזויה מיום ליום והמקרה הזה מוכיח.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 21:37

  מדינית כל שהיא שעשויה לערער בכהו זה את שליטת המיעוט הכוזרואשכנזי וסיכוייו להמשיך בחליבת קופת הציבור ולכן נתניהו קודמיו וממשיכיו ינהלו מדיניות שמרנית תככנית שכל מטרתה הרווחת זמן תוך דחיית כל צעד שיש בו לשנות את הסטטוס קוו הקיים.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם

  כי שני עמים אויבים אנו

  כי הפתרון היחיד הוא מדינה פלסטינית דמוקרטית
  אחת מהים עד לירדן.

 • רני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 21:40

  מה איכפת לי אם ממשלת נתניהו תקרוס או תפול או תתפרק. האם זו ממשלה מתפקדת? האם ממשלה זו מכינה את עצמה ועמה לעולם קשה או משחקת בלשלוט. ולשלוט לשם מה?

  לאיזו מטרה שפויה רציונלית מבקש בנימין נתניהו לשלוט. כל הנכתב לעיל חכם ככל שיהיה הנו תיאוריות נכונות או לא.

  העולם השתנה ומשתנה במהירות. גם ארה"ב אינה בדיוק ארה"ב שהייתה. יש סין ברזיל הודו. רוסיה ודאי שאינה מה שהייתה. מדינות קטנות כישראל צריכות לנווט עצמן בזהירות. כבר היום תחת שלטון ישראלי אין רוב מכריע יהודי ישראלי.

  עבור מה הורגים ועל מה נהרגים או הולכים למלחמה?. ונניח הנחת כסילים לא הגיונית מטורפת לחלוטין שישראל במכה אחת משמידה את אירן [ אבסורד טירוף אין דבר כזה, אבל נניח ] מה אח"כ. היש לנתניהו תשובה?

  הבעייה אינה לבצע אנליזה של ארה"ב או דימוניזציה של אובמה או לחרף ולגדף את ארה"ב. מה שנעשה כאן בכישרון רב

  הבעייה היא ניהול נכון של מדינת ישראל. השאלה היא האם בנימין נתניהו עושה את עבודתו נאמנה האם הוא מנהל את המדינה כפי שצריך לנהלה. התשובה כמובן שלילית.

  איזה אדם שפוי היה בוחר לחיות מרצונו במדינה שליברמן הנו שר החוץ שלה. שליצמן שר הבריאות
  שישי מנהל את מדיניות הפנים או השיכון או את היחסים עם ארה"ב ובכלל. איזה בן אדם שפוי היה בוחר מרצונו להסתכסך עם ארה"ב. וכל הסכסוך הזה הנו 100% מוצר ישראלי. או אם לא תסכימו מוצר של סוכנים פרבוקטורים של ארה"ב. אז שנתניהו ימצא ויעניש סוכנים לא קיימים אלו.

  .

  הרעיון להמריד את הציבור של ארצות הברית נגד נשיא ארצות הברית הנו רעיון רע ומסוכן והוא לא יעבוד. דווקא הימין הכי ימני בארה"ב יצא תמיד להגנת הנשיא במצב כזה.

  מנהיג שפוי היה מכריז על הקפאת הבנייה בירושלים ובגדה למשך חצי שנה ודורש מנציגי הרש"פ לבוא לשולחן הדיונים. מה בדיוק יהיה הנזק לישראל מהקפאה כזו.

  בנימין נתניהו אינו מסוגל להנהיג את ישראל בימים אלו, שיקום וילך

 • יותם  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 22:15

  אז אבא אבן כינה "גבולות אושוויץ". אני חושב שהיום איש לא הולך שולל אחר השטות האידיוטית הזאת. אלה הגבולות ואלה יהיו הגבולות.

 • עמנואל  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 22:31

  ההתנגדות לתקיפה ישראלית היא לא כי זה מחיר גבוה מדי למניעת ההתחמשות. אלא כי זה מחיר גבוה שישולם לשווא, כי הוא לא ימנע התחמשות גרעינית. מקסימום ידחה אותה בשנתיים שלוש.

  המכשלה בהתחמשות גרעינית זה לא תאריך יצור ארוך. זה צבירת הידע. ואת הידע אי אפשר להפציץ.

  אז ההשפעה היחידה של הפצצה תהיה איחוד העם האירני סביב המנהיגות שכיום רובו שונא. וזה טמטום קולוסאלי.

  הגיע הזמן שהעם שלנו וראש ממשלתו יחיו במציאות של 2010, ולא בדמיונות שהם ב 1938

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 14, 2010 בשעה 23:12

  היא כורח טיבעי מבוססת על ניסיון הטעיה היסטורי שכן כל קיום של המדינה הציונית הוא בבחינת מתן פרס לתוקפן ולכן הפתרון היחיד הוא במיסמוסה של המדינה הציונית והחלפתה במדינת כל אזרחיה מדינה חילונית ודמוקרטית מהים עד לירדן והוצאת כל הדתות מהמשחק הפוליטי והעברתן לבתי התפילה .
  זכותה המלאה של אירן לפתח נשק גרעיני בפרט לאור העובדה שהמדינה הציונית התוקפנית חימשה עצמה בנשק גרעיני תוך ניסיון לכפות עצמה כבעלת יכולת גרעינית מונופוליסטית במרחב כולו מאידך התעוררות הקונפליקט בנושא הנשק הגרעיני צריכה להוביל לפירוז גרעיני מרחבי ואינשאללה עולמי.

  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 • גיורא לשם  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 0:10

  הפטרייה האטומית היא פטריית ההזיות של אובמה.
  הוא אינו סבור שחימוש אירני בגרעין יצית לא רק את המזרח התיכון אלא את לב אסיה.
  האיש אובמה אינו מבין כלל את הזירה הגלובלית. הוא אף אינו קולט כי עדיף לו לפנות את כוחותיו מעירק המתפוררת ולפורר את האיסלם האלים של אירן.
  אם הוא ימשיך בהתפתלותו רהוטת הלשון, פאקיסטן, אפגניסטן ואירן יוצתו באש אחת ומי יודע אם סין ובריה"מ תעמודנה מן הצד.
  בסופו של דבר, אף מוני יקים ייאלץ לנוס מצרפת.

 • תומס פרידמן  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 3:01

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1156288.html

 • עמרמי  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 11:47

  גיורא לשם צודק.

 • עידו לם  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 13:06

  ברה"מ מזמן כבר לא קיימת תתעדכן סבא'לה.

 • גיורא לשם  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 13:15

  בריה"מ קיימת גם קיימת, אף אם שינתה את שמה.
  בראשה עומד צאר בשם פוטין והיא מחזיקה צבא, למשל בגיאורגיה.
  האמת היא שאינני זוכר כיצד נקרא כעת הקג"ב, אך פוטין היה אחד ממפקדיו.

 • גיורא לשם  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 13:17

  גם חתאמי דוגל בפצצה אטומית כך שזה משנה איזה אירני יגיע לשלטון, התוכנית הגרעינית באירן תישאר בעינה.

 • עמנואל  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 13:49

  אם וכאשר המשטר האירני יתמוטט זה לא יעצר בחתאמי, כמו שכשמשטר השאה התמוטט זה לא נעצר בשאהפור בח'תיאר

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 19:30

  חובתה של אירן לפתח כל נשק כולל גרעיני להגנת עמה מפני המזימות האימפריאליסטיות.
  המערב הנוצרי מנסה להעניק למדינת הציונים הכוזרואשכנזים מונופול גרעיני נטול כל הצדקה או חוקיות המחבל בכל סיכוי להשגת מאזן כוחות צבאי למניעת מלחמה או פעולות עויינות מצידו של בעל המונופול.

  בחורבן הציונות ננוחם.

 • מוני יקים אנטיציוני  ביום מרץ 15, 2010 בשעה 22:35

  המדינה הציונית המלאכותית מגיעה לשלב קריסתה הסופיים ומבצעת מעשי רצח נגד ילדים כדי להצטרף לאחר כבוד לרשימת מבצעי הפשעים נגד האנושות ,
  מדיניות ניפשעת בה תומך גיורע לשם הנודניק השמרני הכוזרואשכנזי שהוריו פלשו לפלסטינה כדי לגזול מהעם הפלסטיני את אדמות מולדתו…

  בחורבן הציונות ננוחם כי שני עמים אויבים אנו.

 • דקדקנית  ביום מרץ 19, 2010 בשעה 9:23

  אם תהיה אינתיפאדה היא תהיה השלישית לא השנייה

 • רם עמנואל  ביום מרץ 22, 2010 בשעה 10:08

  http://news.walla.co.il/?w=/15/1655693

  אתה זוכר איזה משמעויות הרות גורל ייחסת לבחירות המשניות במסצ'וסט או משהו כזה?

  באותו אופן גם הסנטור הנכבד במסצ'וסטס יפריע לנו להוציא את ראשנו הרגיש, הכואב והחבול ממיטתכם החולה.

  עוצו עצה ותופר
  בנו בניין ולא יקום
  כי עמנו אללה.

 • מתגעגע לבוש  ביום מרץ 25, 2010 בשעה 16:40

  פשוט מתיש העניין הזה. מתגעגע לשמרן ישן וענייני כמו בוש האב או ג'יימס בייקר, בלי מידת הרחמים הנוצרית, שייקח את ביבי ויגיד לו:

  א
  ב
  ג

  אחרת היחסים בין המדינות יהיו כמו בין ישראל לרוסיה. אתם מדינה ריבונית, זכותכם להחליט.

  אה, וירושלים המזרחית היא כן התנחלות. וסנהדרייה זה לא כמו ג'מוסין (למה אתם תמיד אומרים שיח' מונאיס?) זה כמו נצרים.

 • אמא מודאגת  ביום מרץ 25, 2010 בשעה 23:50

  יש ישראלים מנוכרים, שאיבדו כל גאווה שבטית. כן, יש ישראלים שפשוט שונאים כל מה שרק מריח מהמדינה שלהם!

  ובצדק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: