זרועו הארוכה של ברק אובאמה

פורסם בעיתון "מקור ראשון", 8.6.2010

לקראת הבחירות שייערכו בארצות הברית בנובמבר הקרוב, מנסה ממשל אובאמה לחזר נמרצות אחרי קולות היהודים, ועל מנת להקל על המלאכה, החל הנשיא האמריקני בריכוך הקו האגרסיבי, חסר התקדים, שנקט כלפי ישראל. אלא שברור כבר עתה כי מעשיו של ברק אובאמה בשנה שחלפה מאז נבחר לנשיא היו להרי אסון. החלטתו האסטרטגית לנטוש את ישראל ולזנוח אותה כבת-הברית ההיסטורית של מולדת החירות, בצד האיומים על ממשלת ישראל והשפלת נתניהו, הם אלה שהניחו לראש ממשלת תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לקחת יוזמה ולנסות לשבור בכוחות עצמו את הסגר על הרודנות האסלאמיסטית בעזה.

ארדואן אמנם לא היה זקוק לאובאמה כדי לתקוף את ישראל, והרומן שלו עם הפשיזם המוסלמי לא התחיל בעקבות המדיניות האמריקנית, אולם כשהבין ארדואן שארה"ב נוטשת את הברית בת ששים השנים עם "הישות הציונית", החליט רה"מ התורכי לעבור לאופנסיבה שעיקרה שבירת הסגר על עזה, כפיית הסדר מדיני על ישראל ולגיטימציה לטירניה העזתית.

הפרופיל הפוליטי של ארדואן איננו מובן לרוב הישראלים, לא כל שכן למקבלי ההחלטות בישראל. השוני המהותי בין ארדואן לאחמדינג'אד נעוץ בתפישה התורכית את המטרות הפוליטיות של המהפכה האסלאמית, דבר שבימים עברו הגדירו כהבדל שבין "פרוגרמת מקסימום" ל"פרוגרמת מינימום". ארדואן מעוניין להפוך את תורכיה למעצמה אסלאמית בעלת הגמוניה אזורית ועולמית. הוא איננו מעוניין, לפחות לא בשלב המיידי, לייצא את המהפכה האסלאמית מחוץ לגבולות תורכיה. ארדואן מעוניין במה שהגדירו בשמאל כ"מהפכה שלווה", קרי: רכישת הגמוניה פוליטית באמצעות חיזוק בני ברית ותומכים. לכן הוא תומך במשטר החמאס העזתי ומקיים רומן סוער עם הסורים. אין לו עניין, בשונה מהאיראנים, בעימות מיידי עם המערב. הניצחון שארדואן רואה לנגד עיניו הוא ניצחון היסטורי, תרבותי ופוליטי, שמתרחש בשלבים. זוהי פרגמטיות מהפכנית שזוכה לביקורת ולעין בלתי-אוהדת בקרב המהפכנים האיראנים שמעוניינים בעימות מיידי, בטווח של כמה שנים, שיביא להכרעה.

ארדואן. לא אחמדינג'אד

ארדואן. לא אחמדינג'אד

כאשר ארדואן הבין שהברית בין האמריקנים לישראלים נשחקת ואף קורסת, הוא זיהה את נקודת החולשה ולכן תמך וקידם את משט הטרור לעזה. כאשר החליט אובאמה לסגת, לפחות זמנית, מהעוינות האנטי-ישראלית שהפגין, זה כבר היה מאוחר מדי. ארדואן הפנים שבין כה וכה ישראל נקלעת לבידוד בינלאומי עמוק, ושאובאמה נסוג בשל צרכים פוליטיים פנימיים. לכן, הפרגמטיזם הארדואני לא גרם לתורכיה לשלוח טילים ונשק חם לחיזבאללה או לחמאס, אלא לחמם את הגזרה באמצעות יצירת משבר ולבדוק עד כמה נפיץ המצב ועד לאן ניתן למתוח את גבולות ישראל.

הגולם שיצר אובאמה, מדעת או שלא מדעת, קם על יוצרו. הרעיון שהעלה ארדואן, קרי: משט בהשתתפותו בגיבוי חיל הים התורכי, הדליק בוושינגטון נורות אזהרה. היה כבר מי שאיים שפרובוקציה כזו תביא לסילוק תורכיה מנאט"ו. בין אם יממש ארדואן את איומו לשבור בעצמו את המצור על עזה ולהפוך לסלאח א-דין מודרני, ובין אם לאו, ברור שהוא רואה עצמו כאוואנגרד של המהפכה האסלאמית שחותר לשינוי אסטרטגי עמוק באמצעות מדיניות פרגמאטית שבבסיסה עימות עם ישראל, בגבולות מסוימים, והימנעות מעימות עם המערב.

בישראל לא מצליחים להבין את תמונת המצב הגיאו-אסטרטגית, לא כל שכן את הפוליטיקה הארדואנית. אם היו מבינים זאת, לא היו שולחים את חיילי הקומנדו לעימות ישיר עם משט הטרור. ישראל איננה ערוכה לעימות שארדואן מבקש ליזום, לא כל שכן למצב החדש המתהווה באזור בדמות שתי מדינות המתחרות על ההגמוניה בייצוא המהפכה האסלאמית ובדרכים למימושה. ספק אם יש בישראל מישהו שמבין בכלל את תרומת אובאמה למצב הנוכחי, וספק רב עוד יותר אם מישהו מנסה להעביר מסרים ברוח זו ליהדות ארה"ב.

ברי כי ישראל נמצאת בפני מצב חדש שבו תורכיה תפעל בהתאם להשקפות המהפכניות של מנהיגהּ. בישראל, כמובן, לא טורחים לעיין בשפע הפובליציסטיקה המוצעת לה, בעיקר על ידי ניאו-שמרנים אמריקנים וישראלים, והטעות הטראגית הבאה כבר מזמן רשומה על הקיר. ללא מדיניות חדשה, אופנסיבית, עלולה ישראל להתמודד עם מלחמה עם מדינה שהיא בעצמה סייעה לחמשה במיטב הנשק המצוי ברשותה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • to bad  ביום יוני 9, 2010 בשעה 20:09

  אולי, אבל מזל שמי שמחליט בעניין הוא מספיק מטומטם, וחשוב מכך: מספיק תלוי במחיאות כפיים מצד בבוני מרכז הליכוד שגם כלפי המשטים ופעולות המחאה הבאות הוא יגיב כמו שור בזירה שמנפנפים מולו בבד ירוק, או אדום עם סהר וכוכב.

  ולעיון נוסף:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1173268.html

 • יותם ברזילאי  ביום יוני 10, 2010 בשעה 8:13

  הלוואי שאובמה יתגלה בקרוב כארדואן אמריקאי.

 • שי סומק  ביום יוני 10, 2010 בשעה 16:41

  איזה כיף! סוף סוף מישהו שמוצא את הסיבות למצבנו הנוראי בעולם עצמו. כמו שמישהו אמר "התיאוריה נכונה, זו המציאות ששגויה". ברור שזה לא אחנו, זה אובמה, סליחה חוסן אובאמה, זה לא אנחנו זה תורכיה בת ובכ'.
  הייתי מצפה ליותר מאימרות כנף שניתן למצוא אצל אנשים לא מתוחכמים בפינות רחוב . אני מצפה, מהבלוג הימני, סליחה הניאו-שמרני, האינטלגנטי ביותר ברשת שאני מכיר, קצת הוכחות, מקורות, קישורים. הפכת להיות גלן בק? ממך ציפיתי ליותר.

  • דני קיי  ביום יוני 11, 2010 בשעה 5:13

   נו שי, אז לך לבלוג של עידן לנדו- שם כידוע יש הוכחות, מקורות וקישורים לכל טענה: החל מהדיווח הזריז בבוקר שלאחרי תקרית המשט כי צה"ל (שוב) ביצע טבח בחפים מפשע וכלה בקביעה שצה"ל הוא הוא האיום הקיומי על ישראל.

 • ישראל ישראלי  ביום יוני 10, 2010 בשעה 18:01

  אחרי שני מכתבי רשת זהירים מחברים בתורכיה. בתורכיה יש מיליונים שמתנגדים לארדואן, מיליונים. שימו לב שפרסום חלק מהתמונות והדיבורים בתורכיה בחלק מהעיתונים התורכיים עזר לישראל יותר מה NYT . הם מודעים לכך וארדוואן מודע לכך וגם אנשיו אמרו יותר ממילה רעה בעניין. צריך אומץ לכך להיות נגד ארדוואן בתורכיה זה הרבה יותר מסוכן מלהיות גדעון לוי או כתבלב אחר של שוקן בישראל.

  הבעייה שחלק גדול משונאי ארדוואן שונאים את ארה"ב שנאה עצומה. נסיון לבנון וישראל הראה כי אלו מתחברים לאיסלמיסטים, אבל ארצות אירופה כגרמניה, הרבה מאלו מתקשרים היטב בגרמנית, יכולות לשמור איתם על קשר. אם אובמה לא יקלקל.

  באשר למי שלא שונאים אותה ארה"ב הראתה כשרון אדיר לתמוך בשונאיה ולפגוע בידידיה. ראה ישראל- פלשתינים, לבנון- סוריה, מצרים- אירן וכך במפרץ הפרסי. פעם ניתן היה לארה"ב להקים תחנת שידור לווינית שתפנה לתורכים ותדבר יום ולילה על הבגידה במורשת אתא תורק על ההיסטוריה הטובה של ארה"ב ותורכיה – ארה"ב מעולם לא לחמה נגד תורכיה ולא השתתפה בפירוקה אחרי מ"ע 1. אבל אוסף של חוקים כביכול ליברליים בארה"ב מסבכים מעשה כזה.

  לשמחת ארדוואן הקונגרס והסנט היו בפגרה. ישראל צריכה לעשות כל דבר שבעולם בכדי שועדת השירותים של המוסדות הללו יתחילו לחקור את כל סיפור תורכיה והמשט – יותר מדי דברים משונים קראו שם. לא רק יש בעייה עם המודעין התורכי גם לא סביר כלל שארה"ב לא ידעה כלום כלום כלום על העניין, פשוט לא סביר.

  כל העסק הולך לכיוון לא טוב כמו בטימטום על מה שאמר או לא אמר משרד החוץ על היכן לעלות על האוניה. הפטפטת הבלתי נסבלת מצד ישראל. שיגולי השכל של העיתונות. כולם מומחים למים טריטוראלים ועכשיו כולם יודעים מה היה על הספינה ומה זרקו או לא זרקו לים. מין אורגיה של מתאבדים. "הארץ" בכלל עובר כל גבול כאשר מטרת המערכת היא חיבור חברון לעזה בשטח בשליטת הפלשתינים ללא שום וויתור לישראל בשום דבר והגדרה הכי גמישה בעולם של חוסר והסגר וסבל ומילוי צרכים – לוי רוצה שבעזה יהיה מה שיש בפריז. למה לא באל עריש?

 • מן המקורות  ביום יוני 10, 2010 בשעה 18:59

  אהבתי את הניתוח
  ולממשלת מחרחרי המלחמה הישראלית:

  עוצו עצה ותופר
  דברו דבר ולא יקום
  כי…
  עמנואל.

 • Yuval  ביום יוני 11, 2010 בשעה 13:18

  הטקסט לא ממש עקבי. בהתחלה אתה אומר ש-"ארדואן איננו מעוניין, לפחות לא בשלב המיידי, לייצא את המהפכה האסלאמית מחוץ לגבולות תורכיה", אבל לקראת הסוף אתה אומר ש-תורכיה ואיראן הן "שתי מדינות המתחרות על ההגמוניה בייצוא המהפכה האסלאמית ובדרכים למימושה". אז, תורכיה חותרת לייצא את המהפכה האיסלאמית או לא?
  חוץ מזה, כמו שכבר אמרו פה – אין שום סימוכין לטענה המפוצצת שתורכיה תחת ארדואן החליטה להפוך למעצמה איסלאמית. זה אולי נשמע טוב באוזני הישראלי הממוצע בימים אלה, אבל זה לא אומר שזה נכון.

 • ישראל ישראלי  ביום יוני 11, 2010 בשעה 17:39

  YUVAL
  כמו הרבה ישראלים אתה פשוט לא יודע על מה אתה מדבר. הנה עובדות. תורכיה פנתה לגרמניה בעניין חינוך איסלמי-תורכי לתורכים בגרמניה. מטיפים תורכיים פועלים בעשרות מסגדים בגרמניה. תורכיה תומכת באזרביג'אן והופכת אותה למדינת חסות כולל בניית מסגדים ומטיפים בתורכית, אחרי הקומוניזם היה חוסר באלו. תורכיה ספחה סופית את חבל כתאי – אסקנדרון וסוריה הסכימה. בתורכיה באיסתנבול נערכו תפילות משותפות של פוליטיקאים עם משלחת אירנית, אני ,שלי חברים שם, לא הייתי מאמין שדבר כזה יכול להתחולל – נראה שציפר הצבוע יגיד שזו הייתה תמיד תופעה נורמטיבית . בכל ערי תורכיה חודשו המסגדים. עלייה לרגל למכה ומדינה מאורגנת ונתמכת ע"י השלטון. ארדוואן בזהירות מתבקשת דואג שהפעילות לא תצא ממנו אבל מפלגתו וארגוני חזית מסבסדים תחייה מוסמית בכל דרך. באפגניסטאן בקרב המיעוט הגדול הדובר תורכית פועלים מטיפים תורכים ועשרות קצינים חיילים שוטרים ופקידים אפגניים המתחנכים בתורכיה [ ע"ח ארה"ב !! ] נחשפים גם לתעמולה פאן-תורכית. אל תאמין לאף מילה שלי. הנכנס לרשת קח מילות מפתח שהועלו כאן, תשקיע שעה שעתיים בחיפוש עובדות ודא לעצמך.

 • לדני קיי  ביום יוני 12, 2010 בשעה 8:27

  לא מכיר את עידו לנדאו.
  מכיר היטב את צה"ל.
  צה"ל ביצע טבח בחפים מפשע שעמדו בגבורה מול חיילים שפלשו לספינתם בלב ים.
  יש שני סוגי גבורה: איפוק עילאי והשלכת הנפש מנגד.
  ב"מרמרה" הם בחרו בדרך השנייה.

  • דני קיי  ביום יוני 12, 2010 בשעה 14:55

   אתה רוצה לגבות את טענותייך ב"קצת הוכחות, מקורות, קישורים"? קשקשן.

   ובפעם הבא תטרח לחתום שלפחות אדע עם איזה חולה רוח תורן אני מדבר.

 • חה חה  ביום יוני 12, 2010 בשעה 19:10

  דני קיי מבקש ממגיבים להזדהות!
  דני קיי ולא פחות.
  אני מקווה שאם תוזמן לישראל תסרב לבוא.
  אופס, שכחתי, אתה ממילא לא יכול.

  • דני קיי  ביום יוני 13, 2010 בשעה 12:24

   חה חה (חה)… ליצן חצר חביב שכמותך. רק חבל שהבדיחה לא עובדת- אני לא מבקש ממנו לחשוף את פרטיו האישיים ברשת, אני רק דורש לדעת אם אני ממשיך את השיחה עם שי סומק או עם הזוי חדש, זה הכל.

 • בלוג  ביום יוני 20, 2010 בשעה 15:43

  ארדואן נוזף בישראלים מצד אחד, ומבטיח להשמיד את הכורדים מצד שני: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3907631,00.html

טרקבאקים

 • מאת דמעות חנין « אוננות אינטלקטואלית ביום יוני 20, 2010 בשעה 15:34

  […] ולאירופים מאז שנות ה-90. ובכלל, הטורקים – ובראשם ארדואן – הם חוצפנים ממדרגה ראשונה. באים אלינו בטענות, בעוד […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: