חוף פלמחים ואבסורד הדה-לגיטימציה לנתניהו

דוד מרחב – כל הזכויות שמורות @

פורסם בעיתון "מקור ראשון", 5.7.2010

המאבק על חוף פלמחים הוא אחד הנושאים החמים באג'נדה של ארגוני הסביבה בישראל. חברת 'מעוז דניאל' זכתה במכרז של מנהל מקרקעי ישראל להקמת כפר נופש על החוף. תוכנית המתאר להקמת הכפר כבר אושרה במוסדות התכנון. ב-2008, קבע מבקר המדינה, מיכה לינדשטראוס, כי מנהל התכנון ומנהל מקרקעי ישראל חייבים לעצור את ההליכים להקמת כפר הנופש. אתמול (א') הצליחו הארגונים הירוקים לגייס לסיכול הקמת כפר הנופש על החוף תומך בלתי-צפוי: ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

נתניהו, שהביע תמיכה בהחזרת החוף לשימוש הציבור, הודיע כי לא תתקיים לפי שעה הצבעה בממשלה מחשש ליצירת תקדים של התערבות ממשלתית מול יזמים. הודעתו של נתניהו מגבה את השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שגיבש תוכנית להחזרת פרויקט כפר הנופש למוסדות התכנון על מנת לשנות את ייעוד הקרקע ולבטל את התוכנית כליל. על פי ההצעה, אמורה הוועדה המחוזית לשנות את ייעוד הקרקע משטח המיועד לתיירות לשטח ציבורי פתוח.

הצעד שנקט בו נתניהו ממחיש שוב כי הממשלה בראשותו היא תקדים בתולדות ישראל: מצד אחד, ממשלה לאומית עם קו ניצי המסרב להיכנע לתכתיבי אובאמה והפלשתינאים, ומצד שני, ממשלה עם גישה ליברלית בנושאים אזרחיים וחברתיים. כך, כמה ימים לאחר הרצח שהתקיים במועדון הנוער ההומו-לסבי בתל-אביב, היה זה לא אחר מאשר נתניהו שביקר במקום והביע את הזדהותו עם הקהילה. זו הייתה הפעם הראשונה שבה הגיע ראש ממשלה לבית אגודת ההומואים והלסביות. בתחום החינוכי, פועל שר החינוך, גדעון סער, ללא לאות על מנת להקצות עוד ועוד תקציבים למערכת החינוך ולהשכלה הגבוהה. גם המגזר הערבי נהנה מפעילותו של סער ובבתי ספר מתקיימים שיעורי הסברה על הומוסקסואליות. באחרונה, התחייב נתניהו לפרויקט העולמי להפחתת גזי החממה, כשהוא מגובה בנשיא פרס.

בנימין נתניהו. איור מתוך: http://opinionjournal.com מאת Terry Shoffner.

מבחינת השחיתות הציבורית, מזה עשרים שנה לא נראתה בישראל ממשלה כל כך נקייה מרבב. נדמה כי מעולם לא חשו בישראל פעילים חברתיים וסביבתיים רבים כל כך כי ישנה אוזן קשבת בממשלה. הקו הלאומי התקיף של נתניהו והקשב הרב שהוא מפגין לנושאים חברתיים וסביבתיים הם כנראה חלק מסוד האהדה העצומה של נתניהו בציבור הרחב.

ולמרות זאת, חרף היות ישראל בהנהגת נתניהו מהמדינות המתקדמות והיותר נאורות במערב, מדינה שאיננה אוסרת נישואים חד-מיניים ומקדמת פרויקטים סביבתיים ראשונים במעלה, מסע הדה-לגיטימציה כלפי ישראל – מחוץ ומבית – הולך ומתעצם. נדמה שככל שממשלת נתניהו ממשיכה לקדם מדיניות כלכלית, חברתית וסביבתית מהמתקדמות בעולם, כך הדמוניזציה כלפי הממשלה – ונתניהו אישית – הולכת וגוברת. השמאל הישראלי מתאמץ ללא הרף להציג את ישראל כספרטה של מנוולים. העובדה שהמציאות שונה לחלוטין לא גורמת ולו לאחד מאנשי 'הקרן החדשה' לחשוב פעם נוספת על השמצת ישראל בעולם.

השאלה היסודית היא מה גורם למתנגדי ישראל בכלל, ולמתנגדיו הפוליטיים של נתניהו בפרט, לפעול כפי שהם פועלים. הרי עצירת התוכנית להרס חוף פלמחים היא רעיון שצמחה בסביבה המזוהה עם דמויות כמו דב חנין וניצן הורוביץ. במידה מסוימת, יותר משהולך השמאל הישראלי בכיוונו של נתניהו, צועד נתניהו בכיוונים ליברליים לעילא ומאמץ רעיונות חיוביים הצומחים גם במקומות שרחוקים שנות אור מהעקרונות הקלאסיים של הימין השמרני. ולמרות הכול, מסע הדה-לגיטימציה לישראל הוא בשיאו.

האמת הבסיסית היא שהקרב על תמיכתם של החוגים המתקראים "נאורים" ו"מתקדמים" הוא אבוד מראש. חטאו של נתניהו הוא חטאה של ישראל. לשיטתם, הורתה של מדינת ישראל בחטא, ועל כן שום מדיניות פרוגרסיבית של ממשלת נתניהו לא תצליח להזיז את המטוטלת השמאלנית לכיוון תמיכה בישראל. ישראל, לשיטתם, חייבת להתפרק: לא רק מאחיזתה בשטחים, אלא גם מעצם ציוניותה והתעקשותה על סינתזה בין יהדות ובין דמוקרטיה. סירובה של ישראל להתאבד כאחרון הג'יהאדיסטים היא, למעשה, הסיבה לשטנה הרב שרוחשים לה משמאל.

נתניהו חייב להמשיך בקו הנוכחי שבמסגרתו הוא מכנס תחת כנפיו את רוב הציבור הישראלי, בצד תומכי ישראל ואוהדיה מחוץ. המאבק של נתניהו חייב להתנהל לא על דעת הקהל של אוהדי 'הקרן החדשה' וידידי אש"ף, אלא על אותם ציבורים נרחבים בישראל, באירופה ובארצות הברית שאולי אינם מסכימים עם השקפותיה המדיניות של ממשלתו, אולם מבינים כי מדובר בממשלה נאורה ומתקדמת עם סט של ערכים ועקרונות מדיניים וחברתיים שעליהם יכולים לחתום גם ליברלים שפויים ומתונים בלונדון, בוושינגטון ובברלין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שלום  ביום יולי 5, 2010 בשעה 20:09

  "האהדה העצומה של נתניהו בציבור הרחב"- הלוואי שאתה צודק. לצערי הסביבה שלי אומרת אחרת. בעיקר אחרי הצעדה..

 • עידו לם  ביום יולי 5, 2010 בשעה 23:15

  נכון בצורה מאוד מאוד חלקית, רוב השמאל שמתעב את נתניהו לא חושב שלידת ישראל בחטא אלא חושב שהכיבוש הוא אסון ומתנגד לבנייה בהתנחלויות. גם ההקפאה המטופשת של ביבי לא מרשימה את השמאל הציוני משום שהדבר המתבקש זה לפתוח את סוגיית הפליטים, אני כמובן לא בעד להחזיר אותם אבל פיצוי כספי זה כורח המציאות ואולי קליטההומניטרית של כמה עשרות אלפי פליטים. עד שביבי לא יתמודד ברצינות עם הסוגייה הכואבת הזאת מבחינתי ומבחינת השמאל גם המתון הוא בגדר סרבן שלום. נ.ב בקשר לסמול הרדיקלי אני מסכים עם טענותיך והאשמותיך כלפיהם.

 • חנוך גיסר  ביום יולי 6, 2010 בשעה 5:17

  "ממשלת נתניהו ממשיכה לקדם מדיניות כלכלית, חברתית וסביבתית מהמתקדמות בעולם"

  איזה נופת צופים:
  לך תספר את הסיפורים האלה למשתכרי שכר מינימום שנתניהו בעצמו טירפד את העידכון שלו.
  לך תספר את זה גם לסטודנטים שלא יקבלו השלמת הכנסה בעוד נתניהו עצמו פועל לעקוף את בג"צ ולהחזיר לתלמידי הישיבות את השלמת ההכנסה דרך חוק ההסדרים.

  ממש מדיניות מהמתקדמות בעולם…

 • דויד  ביום יולי 6, 2010 בשעה 10:23

  אני לא חושב שהשמאל "מתעב" את מר נתניהו. אני חושב שהשמאל בז למדיניות זיגזג של ממשלת נתניהו ויש פה הבדל מאוד גדול.

  אי אפשר להתעלם מהכשלונות המהדהדים של ממשלת נתניהו בזירת החוץ והביטחון. מה גם, שבתחום של חברה וכלכלה, נתניהו מראה סימנים של סלידה מן השכבות החלשות בנפנוף העלאת שכר המינימום ואי קביעת רף לשכר מקסימום בקרב הבכירים.

 • אפרת  ביום יולי 6, 2010 בשעה 11:52

  לדעתי צריך ליצור שיתוף פעולה אסטרטגי בין השמאל והימין בנושאים שזקוקים לשינוי ויכולים לעבור במצב עניינים פוליטי כזה. כתבתי על זה לא מזמן בבלוג שלי ואף נוצר דיון קטן על הדה לגיטימציה לנתניהו: http://bimkomte.wordpress.com/2010/06/21/

 • שמוליק כהן  ביום יולי 6, 2010 בשעה 11:57

  אני אומנם שמאלני (רחמנא לצלן), אבל אני יכול לייצג רק את עצמי, לא את "השמאל".
  קיימות שתי סיבות שבעטיין אני מתנגד בתקיפות לנתניהו.
  1. לפי תפיסת עולמי המשך כיבוש השטחים מסכן את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ולכן אני רואה זאת כאינטרס ישראלי קיומי (ואנא שים לב, אינטרס ישראלי, לא פלשתינאי) לחתור לנסיגה ולפתרון של שתי מדינות. נתניהו, כפי שבודאי ידוע לך אינו מעוניין בפתרון שכזה, ולכן הוא נתפס בעיני כאדם המסכן את מדינת ישראל.
  2. נתניהו מזגזג, וקשה להעריך מה יהיה הצעד הבא שלו. בית החולים באשקלון היה דוגמא קלאסית לזגזוג שנבע משקולי פופולריות. הרושם שלי הוא שגם בנושא חוף פלמחים הוא שוקל את מעשיו לאור ההתנגדות הנחרצת בציבור, לאו דוקא לאור שיקולים עקרוניים. קשה לי להעריך אנשים שאינני מזהה אצליהם חוט שידרה.

  מעבר לשתי הסיבות שגורמות לי להתנגד לנתניהו, אני חייב לציין שהוא רחוק מדמות הליברל שאתה מתאר. הקואליציה שלו היא קואליציה שמרנית לעילה. כאשר עלה לכותרות הניגוד בין סמכות דתית לסמכות המדינה (בפרשת בית שמש), נתניהו לא העז להעמיד במקומו את סגן שר החינוך שייצג קו של העדפת הוראת האדמו"ר על הוראות החוק ובג"ץ. הוא אפילו לא העז לומר בצורה ברורה ונחרצת את דעתו בנושא. נכון, נתניהו אינו חשוך כמו אלי ישי, אבל הוא בודאי אינו מופת של ליברליות.

 • ישראל ישראלי  ביום יולי 6, 2010 בשעה 18:57

  כל פיצוי לפליטים הפלשתינים צריך להיות מלווה בפיצוי ליהודי ארצות ערב. אם הליגה הערבית מעורבת כגוף על מעל הלאומיות הפלשתינית, כמו ב 1948 למשל, זה אומר שהם בעסק. שיכניסו לקופה יד יוציאו וישלמו. מי מיהודי ארצות ערב שמתנגד שלא יקח.

 • דניאל ר  ביום יולי 7, 2010 בשעה 15:23

  אני לא אוהב את הסיכום שלך, הוא מסווג את כל העולם ל"ידידי הקרן החדשה לישראל ותומכי אש"ף" לעומת ידידי ישראל. החלוקה הזו משאירה בעצם את רוב האנושות, ואפילו את רוב תושבי אירופה וארה"ב בלתי מסווגים. נשמע כאילו אתה מגדיר את כל מי שכדאי לתקשר איתו כמי שגם כך תומך במדיניותו של נתניהו.

 • דנציגר  ביום יולי 7, 2010 בשעה 21:42

  כמו שדרום אפריקה הייתה דמוקרטיה ללבנים.
  בעולם יש דמוקרטיות ויש דיקטטורות. לא כל משטר לא דמוקרטי הוא לא לגיטימי. לדמוקרטיה נחוצים מכלול של תנאים כדי שתהיה יציבה ותקיים את ייעודה.
  אבל מדינה שאין אצלה חפיפה בין אזרחות לטריטוריה היא מדינה לא לגיטימית.
  יש שתי דרכי לגיטימציה: מתן אזרחות לכל תושבי הטריטוריה הנשלטת, או נסיגה לקווים שבהם יש אזרחות לכולם.
  חזון הכולל תעודות זהות כתומות ותעודות זהות כחולות הוא לא לגיטימי, ולישראל כזאת אין מקום במשפחת העמים כפי שמיום ליום יותר אנשים מבינים זאת.

  ואגב, גם המאפיינים הנאורים שציינת אינם בזכות הרוב שבחר את נתניהו, אלא בזכות שכבה דקה, משכילה ואמיצה שיודעת שדמוקרטיה היא קודם כל מהות ואחר כך שיטה.

  אנחנו דאגנו לבלום את הרוב הפשיסטי, אנחנו דאגנו להעמיד גיבורים כמו אריק שרון במקומם, אנחנו חלון הראווה של ישראל כלפי חוץ.

  כשאנחנו אומרים "תחרימו" יחרימו, אם תרצו ואם לא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: