התפרקות הדרגתית * "זכויות" עובדים * השיבה מלוב

1. פרשת עדותו של נתניהו בוועדת טירקל ופרשת המסמך המפוברק-כנראה שפרסם אמנון אברמוביץ' בערוץ 2 מעידות כי ככל שנוקף הזמן, השלטון הישראלי הולך ומתפרק. ניתן להגדיר זאת כהתפרקות סובייטית: בהתחלה יש חריקות ואינטריגות בהנהגה, אחר כך עולים כמה מוקדי כוח עוינים זה לזה ובסוף העסק מתפרק מאליו. ישראל נמצאת במסע כומתה מואץ אל עבר השלב השלישי והאחרון. בישראל אין באמת ממשלה אלא פדרציה של כוחות שנתניהו מתאם ביניהם. ברגע שאחד מהכוחות האלה יחליט לפרוש, העסק כולו יתמוטט. אפשר למצוא אשמים לרוב בכך: ברק שהחליט לחתור תחת הרמטכ"ל הנוכחי, נתניהו שלא שולט במצב וייזכר כמי שהסיר את המצור מעל עזה, ליברמן וישי שלא מחמיצים הזדמנות להציג את ישראל כאחרונת המדינות החשוכות שאוכלת ילדי עובדים זרים לארוחת בוקר, ועוד.

אולם האחריות רובצת על נתניהו. עליו להבין שהמצב הנוכחי איננו יכול להימשך עוד. שישראל נמצאת בהידרדרות מתמדת, לא רק בתדמיתה אלא גם בעצם הוויתה. ההיטמטמות הפוליטית מונעת מהדרג המדיני לעסוק בדברים החשובים באמת. למשל, מנוסתה הקרובה של ארה"ב מעיראק והפקרת העיראקים לחסדי האסלאם הרדיקלי. עיראק של סדאם חוסיין צמא הדם תהיה משחק ילדים לעומת עיראק האנטישמית הנשלטת על-ידי תומכי אחמדינג'אד. אבל למי יש זמן למה שמתרחש בבגדאד אם אפשר לשחק בבוץ הרמטכ"לות?

ממשלה מתפרקת. בנימין נתניהו

ממשלה מתפרקת. בנימין נתניהו

2. הבוקר קראתי ידיעה שלפיה אנשי פרטנר מנסים למנוע הקמת ועד עובדים שיכלול את אלפי עובדי החברה. זכות ההתאגדות המקצועית היא קדושה; בכל דמוקרטיה יש לעובדים זכות להתארגן. אם לחברת פרטנר יש בעיה עם זכויות עובדים, צריך להבהיר לה שלעובדים תהיה בעיה איתה. אלא מה? מאחורי ההתארגנות להקמת ועד עובדים כלל לא עומדת ההסתדרות הכללית. מי עומד מאחוריה? ארגון "כוח לעובדים".

הארגון הזה הוא עוד ארגון חזית קומוניסטי שהאוריינטציה של חלק עצום מפעיליו מכוונת לכיוון חד"ש ורק"ח. כלומר, המטרה איננה באמת לאגד עובדים; כל העניין הוא לגייס עוד תומכים לאירדנטה הקומוניסטית בישראל. את זה פרטנר חייבת למנוע וזאת עליה להסביר: התאגדות במסגרת ההסתדרות – בוודאי; התארגנות של אוהדי המחתרת הקומוניסטית הישראלית – בשום פנים ואופן. השיטה הזו של החדרת סוכנים או גיוס סוכנים על מנת לגייס אוהדים לקומוניסטים איננה המצאה ישראלית. בלנינואידית מדוברת קוראים לזה "אנטריזם": נכנסים כדי לפלג. מצטרפים כדי לפרוש עם נדוניה. זכויות עובדים זה לא.

3. היום מופיע ב"הארץ" תצלום של האמן, איש השמאל הרדיקלי, מתנגד הגלובליזציה המפורסם רפרם חדד, יושב שפוף לצד שר החוץ אביגדור ליברמן, לאחר שזה שחרר אותו ממלתעות הלובים בעזרת המיליארדר מרטין שלאף החשוד בפרשיות שוחד. חדד קפץ לממלכת קדאפי בטוח כי שם יטפלו כראוי ב"יהודי ערבי" עם תודעה מפותחת. אולם קרה לו מה שקרה לקומוניסטים יהודים שנסעו לבריה"מ מצוידים בתודעה מעמדית ובאמונה יוקדת בצדקת מעמד הפועלים: הכניסו אותו לכלא. מהפכנים, בין אם במוסקבה ובין אם בטריפולי, מעדיפים את אויביהם על פני ידידיהם. אויב לעולם לא יהא חשוד בריגול; ידיד – כן.

המעמד עם ליברמן הוא אירוני נוכח מה שכתב חדד על שר החוץ אך לא מזמן. "הקטסטרופה של ליברמן כשר החוץ (לאן הוא נעלם, תודה לאל) מתגמדת מול אותו גמד פוליטי שמנסה להצית את האזור הכי רגיש במזרח התיכון", כתב חדד והוסיף בלשון ציורית: "כמו שחזירים גדלים פה מטר אחד מעל האדמה, גם כולנו כך…". רחום וחנון ליברמן שריחם על האמן הרדיקלי למרות הגידופים ועולם הדימויים המלבב שלו ולא הותיר אותו תקוע בכלא בטריפולי, מחכה למשלחת הצלה בראשות יהודה שנהב ועזמי בשארה. סביר להניח שעם שיבתו ארצה, יחזור חדד לסורו וידבר סרה במדינה שהצילה אותו. כמו אותו מרדכי אורן, איש מפ"ם, שחזר מצ'כוסלובקיה לאחר שהואשם בריגול למען הציונות ונכלא, וכשנחת בשדה התעופה בארץ עוד הספיק לדבר בשבחו של "הצדק הסוציאליסטי".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידו לם  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 8:26

  כן הוא יצא די נלעג הרפרם חדד הזה, האנטי הציוני הדגול שחשב ללקק לערבים קיבל מעם בעיטה לתחת שהראתה לו מה הם בדיוק חושבים על התודה הערבית יהודית המפותחת שלו.

 • יובל א  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 8:40

  חחח. גדול!
  לעובדים יש זכות קדושה להתארגן. אבל רק במסגרת ארגון שהמעסיק רוצה…(או שמקבול על כותב הבלוג, רואה כליות ולב, חודר חדרי בטן, רב-מחליט וצנזור-על של התארגנויות עובדים חוקיות. מעין אובר-חוק)

  • יובל א  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 10:07

   אה, ולגבי שר החוץ. איזו מנטליות של נתין, או שמא של גביר, צריך כדי לכתוב:
   "רחום וחנון ליברמן שריחם על האמן הרדיקלי […]ולא הותיר אותו תקוע בכלא בטריפולי, מחכה למשלחת הצלה בראשות יהודה שנהב ועזמי בשארה. סביר להניח שעם שיבתו ארצה, יחזור חדד לסורו וידבר סרה במדינה שהצילה אותו."
   כלומר המדינה מחוייבת רק למי שמהלל השלטון? כלומר השר "עשה טובה" בכך שמילא המחייבות כלפי אזרח ישראלי? כלומר, על האזרח להכיר תודה ואסור לו לבקר או להביע דעתו מעתה (סליחה "לדבר סרה"….)?

   • יונתן  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 14:24

    שר החוץ ניצל קשרים אישיים,זה מעל ומעבר לדרישות התפקיד.

 • משה גולדבלט  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 9:01

  אני לא הייתי שולל את האפשרות שהלובים העלו דרישות סבירות מאד ,כפי שטען ליברמן,מפני שהבינ שיש להם ביד שמאלני רדיקלי שאף אחד לא יתאבל אם יישב בכלא הלובי עוד כמה שנים. ברור שליברמן רשאי היה ליהנות מכל רגע-כמה הנאות כאלו מזדמנות לאדם בחייו?

 • נו ברור  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 22:55

  כולנו בעד שלום.
  כולנו בעד שוויון לכל המיעוטים.
  כולנו בעד זכויות עובדים.

  כמעט.
  תמיד יש איזה תנאי קטן וממזר שהופך את ה"בעד" שלנו לתיאורטי בלבד. "אינטריזם" זה לא. בקיאות בנבכי השמאל זה עוד יותר לא. זה סתם ליקוק למעבידים ורצון אובססיבי להשתתף בחגיגת הרמיסה והניצול שלהם, כי מס שפתיים לעובדים לא יורד מהיתרה בבנק.

 • וגם ברור  ביום אוגוסט 10, 2010 בשעה 22:59

  שהלובים העלו תביעות בפני ליברמן.
  לא שמעתי שליברמן העלה תביעות בפני חדד.
  חדד לא ביקר את ליברמן על ענייניו האישיים של חדד, אלא על עמדותיו הנאו פשיסטיות של ליברמן המצדיקות את הוקעתה ואת בידודה של ישראל, וזה לא ממש השתנה ולא קשור לתפקיד שגרתי של שחרור אזרח ממדינה עוינת 0עוינת בגלל רצונו של ליברמן ושאר חברי ממשלתו שלא להגיע לשלום הוגן ויציב שכל העולם הערבי רוצה בו.

 • שמוליק כהן  ביום אוגוסט 13, 2010 בשעה 7:27

  ההסתדרות כבר מזמן לא דואגת לעובדים, בטח שלא לעובדים חלשים ורעבים. סיפור קצר שקרה לי כשהייתי סטודנט בשנות התשעים. עבדתי כעובד קבלן בנתב"ג. היינו כמאתיים עובדי קבלן במחלקה וכעשרה עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת). לעובדי הרשות היתה משכורת גבוהה בהרבה מלנו, זכות לבחור את שעות המנוחה שלהם (העבודה נמשכה 12 שעות, לעיתים במשמרת יום לעיתים במשמרת לילה), זכות לבחור את העמדה שבהם הם יעבדו וכד'. יום אחד התארגנו, בחרנו ועד שניגש למועצת פועלי לוד. בתחילה מזכיר המועצה התלהב והבטיח להם שישבית את כל נתב"ג עבורינו. כאשר אנשי הועד נשאלו כמה עובדים מתוך המאתיים גרים בלוד, התשובה היתה כעשרה. מכאן ואילך הוא פשוט נפנף אותנו. הסיבה לכך נעוצה בסתירה בין הבחירות למועצת הפועלים לטיפול של מועצת הפועלים. מועצת הפועלים מטפלת במקומות העבודה שנמצאים בתחומה, אך נבחרת על ידי חברי ההסתדרות הגרים בתחומה, לא אלה המטופלים על ידה. אותו מזכיר מועצה הבין שטיפול בבעיה של 200 עובדי קבלן יעניקו לו רק 10 קולות בבחירות, והחליט שאין לו שום צורך פוליטי בסיוע לעובדים. היום, בדיעבד, אני מודה למנוול הקטן הזה. הוא לימד אותי שעור חשוב על ההסתדרות ועל מחויבותה לזכויות עובדים. מאז אני מסרב אפילו לשקול להצטרף לכל איגוד מקצועי שקשור להסתדרות. אני אעדיף איגוד שקשור לחמאס, למפלגה הקומוניסטית, לימין הקיצוני, אפילו לשטן בכבודו ובעצמו, אבל בשום פנים ואופן לא לחבורת הנוכלים המכנה את עצמה "ההסתדרות החדשה" (עלאק…).

 • אורן  ביום אוגוסט 18, 2010 בשעה 8:32

  כחבר בתנועת "כח לעובדים" אני רוצה להגיד לך שאתה טועה.
  מדובר בארגון ששם את זכויות העובדים בראש מעיניו, אשר קם על רקע הכישלון של ההסתדרות להתמודד עם רמיסת זכויות העובדים (כפי שכמה מגיבים לפני כבר ציינו). הארגון מסייע לעובדים בסקטורים שונים (מלצרים/ מטפלות/ מאבטחים וכו') להתאגד ולבוא בדרישות להנהלה. דבר שאתה בעצמך רואה כ"קדוש".
  העובדה שחלק מסוים מהחברים בארגון הם מצביעי חד"ש לא הופכת אותו לארגון קומוניסטי ולא לארגון שמנסה בדרכים עקלקלות (סטייל הקונספירציה הקומוניסטית) לשנות את עורם של העובדים.  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: