הקומיסר יאיר גרבוז ועצרת הבריגדות האדומות

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 1.11.2010

בסוף השבוע האחרון, הצטרפה ישראל למועדון המכובד של ונצואלה, קובה וצפון קוריאה. במשך שעתיים, שודרה בערוץ הראשון, ברשת ב' ובגלי צה"ל תעמולה שמאלנית גסה, שטיפת מוח בולשביקית בלתי-פוסקת, נגד הממשלה. בשום מדינה דמוקרטית, לא זוכה עצרת תעמולה של השמאל לזמן איכות רב כל כך על המסך. יאיר גרבוז ויונתן בן-ארצי הפליאו לעשות שימוש פוליטי בעצרת. זה גבל בהסתה למלחמת אזרחים ולהפלת השלטון.

מבחינה תודעתית, חזרו הימין והשמאל לשנת 1999. השמאל מסית נגד נתניהו, הימין מפורר במאבק על ג'בלאות ביו"ש, "אנשי הרוח והאמנים" (הכינוי הקומוניסטי למחלקה התרבותית במפלגה) מתריעים מפני הסכנה הנשקפת מהשלטון והממשל האמריקני בוחש בפוליטיקה הישראלית. לכולם ברור כי בפעם הבאה, האליטה כבר לא תקבל ניצחון של נתניהו בבחירות. בבחירות הקרבות, ניצחון של הימין כבר יעביר את השמאל הישראלי לאזור הדמדומים שבין פעילות חתרנית בוטה-אך-חוקית ובין בגידה ברורה במדינה.

נאום קסטרואיסטי. יאיר גרבוז

נאום קסטרואיסטי. יאיר גרבוז

העצרת האחרונה לזכר רבין מסמלת את הטרגדיה של השמאל הישראלי. 15 שנה אחרי, כשבתווך פיגועי השמדה מטורפים של הפלשתינים נגד יהודים, אינתיפאדה רצחנית ומסע מטורף של דה-לגיטימציה לישראל, השמאל עדיין מסרב להיפרד מתהליך אוסלו ומהרטוריקה שלו, וגם מהאחריות לתוצאותיו הרות האסון. 15 שנה אחרי, ממשיך השמאל לצלוב את נתניהו על אף שנבואותיו באשר לטילים שייפלו על ישראל מעזה – נבואות שרבין המנוח בעצמו פטר כפרנויה – התאמתו. שוב מציירים את נתניהו, שעתה מזהיר מפני הטרור האסלאמי והאימפריאליזם האסלאמו-פשיסטי, כפרנואיד הזוי.

העצרת הזאת מוכיחה שוב עד כמה השמאל איננו כשיר לשוב לשלטון. השמאל הישראלי של נובמבר 2010 הוא אוטופי יותר, קיצוני יותר, אלים יותר. התמנון השמאלני, עם זרועות כמו 'הקרן החדשה לישראל', מופיע היום כגורם החותר תחת השלטון והלגיטימיות שלו. זו לא המורשת של ראש הממשלה שנרצח, שהתנגד למדינה פלשתינית, לביתור ירושלים, לשיבת הפליטים, לחזרה לגבולות 67' ולמושגים כמו "כיבוש". זו המורשת של שרידי מרצ והקומוניסטים.

העצרת שנערכה בכיכר על-שם ראש הממשלה שנרצח צריכה לתת אות אזהרה לימין מפני מה שעלול לקרות אם ימשיכו לתמרן, לסנדל, לחבל ולפגוע בהתנהלות התקינה של הממשלה, בראש ובראשונה של נתניהו. כבר היום יש בשמאל קולות שקוראים לאחד את הציבור הערבי מאחורי המפלגות הגדולות – קדימה, העבודה ומרצ – על מנת להקים בבחירות הבאות גוש חוסם נוסח 1992: קדימה-עבודה-מרצ-ערבים. אלה קולות שנשמעים בתוך מפלגת האופוזיציה הראשית, קדימה. האלטרנטיבה הזאת היא ריאלית. די בכך שקדימה, העבודה ומרצ יזכו בבחירות הקרבות ב-50-51 מנדטים. את השאר יתנו המפלגות הערביות.

הגיעה השעה שהימין הישראלי, ובפרט הימין החדש והניאו-שמרני, יתארגן מחדש על מנת לתת מענה למתרחש בצד השמאלי של המפה הפוליטית. העובדה שישראל היא כלכלה משגשגת כלל לא זוכה לביטוי בתקשורת. העובדה שקיימת בישראל מחתרת פוליטית ערבית שעושה כבשלה בכל עריה וכפריה פשוט איננה מוצפת לדיון הישראלי. העצרת בכיכר רבין היא אזהרה לימין: בהיעדר תנופה פוליטית ורעיונית מחודשת, בדומה לזו שמתרחשת בארה"ב אצל הרפובליקנים, עלולה ישראל למצוא את עצמה עם מיני-אובאמה – ממשלת הנשענת על קולות אנטי-ציוניים ופרו-פלשתיניים המכוונים בשלט-רחוק מלשכת אבו-מאזן – שהנזק שייעשה על-ידה הוא כאין וכאפס בהשוואה לזה שנעשה על-ידי הצמד אובאמה וקלינטון.

העובדה שהשמאל הישראלי משתולל בפריים טיים בכיכר העיר ממחישה היטב כי יש פה מישהו שמפנטז על מלחמת אזרחים עם בריגאדות אדומות מהבית הלבן שיבואו לסייע לשמאל הנצור אל מול הפשיסטים שבשלטון. מי שחושב שזה ייגמר בכיכר העיר ובכמה נאומי טרוניה של ותיקי המועדון לתרבות מתקדמת, טועה. זה יכול להיגמר בקמפ דייויד נוסף הרוכב על אצבעות הח"כים הערבים ובטעות מדינית פטאלית שתעלה בחייהם של אלפי יהודים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידו לם  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 13:10

  מבחינה עובדתית ממשלתו של ביבי היא כישלון מהדהד בכול התחומים.

 • מיכל  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 15:02

  אינני ודעת מהם "בכל התחומים" בהם ממשלת ביבי נכשלת,
  אני יודעת שאנשים מרגישים בטוחים מספיק ללכת לשוק, לעלות לאוטובוס, לבקר בקולנוע ולהשתתף בלי היסוס בשמחות באולמות שמחות.

  התגובה של עידו מעידה כאלף עדים על האטימות הרגשית שהשמאל ברודפו אחרי "שלום" שאינו קשור לבשר ודם, מסוגל לה.
  עדיפה רטריקה בולשביקית על "שלום" כאשר יום יום רבים המתים, הטבוחים והשרופים, מאשר חיי מלחמה בעצימות נמוכה, עם אחוז אפסי של הרוגים ישראלים.

  רק התזכורת של הימים האורווליינים של "אמת היא שקר, מלחמה היא שלום" מעלה בגבי שוב את הצמרמרומת ההיא ובגרון עולה הקבס.

 • אבי  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 17:11

  רגע, אז רבין היה הפוסט הציוני הראשון כי הוא נשען על קולות המפלגות הערביות?

 • אסתי ממליצה  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 18:28

  הי הי הי אאוץ'
  ניקבת בי כשמאלנית לא ידועה את כל הממברנות אבל, מה לעשות ואתה כותב מרתק והשנינות הלוגית לא ממש לא סבירה אי לכך, התרשמתי.
  מומלץ אצלי במאמרים
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/10/511-111.html

  תודה לך.

 • עידו לם  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 18:55

  מיכל הגזמת מאוד, אני לא איש שמאל אטום אבל אחרי כמעט שנתיים של ממשלה ימנית קיצונית אני לא ממש רואה שיפור במצבה של ישראל אלא להיפך נסיגה בהמון תחומים כולל חופש מדת.

 • יואב  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 19:52

  עידו, תגובתך האחרונה מגלה עד כמה מיכל צדקת.

  להבא, הבא טיעונים הגיוניים בבקשה, לא טיעון המבוסס על הכותרת הראשית האחרונה שקראת בYNET.

 • המלבה"ד  ביום נובמבר 1, 2010 בשעה 20:35

  אין עליך. אתה הסרט הכי טוב בעיר. "אזור הדמדומים (מי אלה אזור הדמדומים? הסדרה ההיא היתה שש ליגות מתחתיך) שבין פעילות חתרנית בוטה-אך-חוקית ובין בגידה ברורה במדינה" פחד! אימים! ככה אנחנו אוהבים!
  לא שאלתי אותך פעם איפה אתה משיג את החומר? גם אני רוצה.

 • בריגדאדיר אדום  ביום נובמבר 2, 2010 בשעה 4:37

  אתה יודע בדיוק ממי צריך לפחד נתניהו בכל הנוגע לפעילות חתרנית.
  השמאל לא ירד למחתרת בעוד כמה שנים, לכל היותר הוא יתכנס בכיכר נתניהו בישראל (יהיה כזה גם בפריז ואולי גם בפלסטין).

 • הלל  ביום נובמבר 2, 2010 בשעה 6:35

  יש לך שתי טעויות עיקריות –

  1. העצרת הזו היתה של קבוצה שאינה נמצאת בשלטון אלא מתקיימת באופוזיציה. במדינות שהזכרת תופעה כזו לא יכולה לקרות.
  מה שאתה מציין הוא ההפך המוחלט מצפון קוריאה – כיסוי תקשורתי מכובד לאופוזיציה.

  2. הערוץ הראשון, רשת ב' וגל"צ הם חלק פעוט מהתקשורת האלקטרונית הזמינה לאזרח בישראל בכל עת – וגם היתה זמינה לו במועד העצרת.
  מבחן ה"פרבדאיות" הוא במונופול המוחלט או הכמעט מוחלט בכל סוגי התקשורת, וברוב המוחלט של הזמן.

  רוב תקשורת ההמונים כיום ממוקמת במרחב של מרכז לאומי עד ימין מתון. עוד פקטור שיש לקחת בחשבון – שלא קיים במדינות שהזכרת, הוא ההשתתפות "העממית" בתקשורת. גם אם תוכל לטעון שאחוז בעלי הטורים והעיתונאים הבכירים שהם בעלי השקפת עולם מרכזית-שמאלית עולה על הגודל האמיתי של בעלי דעות דומות באוכלוסיה הכללית, כמעט כל כלי התקשורת (בפרט העיתוניים באינטרנט) מאפשרים פתחון פה לאנשים עם דעות שונות, מה שמאזן את התמונה.

  שורה תחתונה – ניסחפת קשות.

  עוד שורה תחתונה – הקומוניסטים לא חמודים באופן כללי, אבל למרות שיש להם עוד קצת שיניים, נביחתם גרועה מנשיכתם. הלחץ הקבוע שלך מהם משדר רושם אובססיבי. ג'וקים בבית זה לא נעים, אבל זו לא סיבה מוצדקת לבלות את כל חייך תלוי מהנברשת, זועק באימה בלתי נשלטת.

  אתה גם נוטה לערבב שמאל-מרכז ציוני עם רדיקאלים סהרורים.
  הקשר בין בכירי מפלגת העבודה לשמאל הרדיקאלי עוד יותר חלש מהקשר בין ביבי לנוער הגבעות.

  מפלגת העבודה שלטה בישראל ללא מצרים שלושים שנה, ושבה לשלטון כמה פעמים אחר כך. לא קרה שום אסון. להפך. גם בתקופה שמרצ היתה בשיא כוחה העולם לא הגיע אל קיצו. הכוח שלה נבע מתפישת עולם ציונית-ליברלית. עם הנדידה למחוזות הפוסט, ירד גם כוחה האלקטוראלי.

  לגבי תמרונות וסינדולים – זה מה שעושה אופוזיציה. כשהימין היה באופוזיציה גם הוא לא עשה חיים קלים לממשלת ה"שמאל".

  גם בימין וגם בשמאל מנסים להשפיע על המציאות הישראלית בעזרת ובמימון גורמים לא ישראליים, ועל ידי כיבוש ואיוש מוקדי כוח שאינם "נבחרים" (בצבא, במערכת הביטחון, וב"סיביל סרוויס" שידו על ברזי התקציב). די לציין את הפעילות של תנועת "אמנה" גם בתקופות של ממשלות "שמאל", וזה רק קצה הקרחון.

  במה גרועים התורמים של הקרן החדשה מהארווין מוסקוביצ'ים, רון לאודרים, ושאר בעלי ממון לא ישראלים שמשנים פה את המציאות בשטח? מבחינתי זה נבלה וזה טריפה.

  המתנחלים הם כארבעה אחוזים מתושבי ישראל, אבל הפעילות שלהם בשטח קבעה עובדות כמעט בלתי הפיכות לשאר האזרחים שצריכים להתמודד עם התוצאות ולתת פתרונות לבעיות שמישהו אחר יצר.

  על רקע זה, זעקות השבר שלך נשמעות כמו תלונות של טובל ושרץ בידו.

 • עידית  ביום נובמבר 2, 2010 בשעה 6:57

  מסכימה עם הלל, לפני. ההגזמות שלך הורסות את הטיעון. "השמאל משתולל בפריים טיים"… נו, באמת. נודפת מדבריך פרנויה, ושמא גם קנאה, כאילו, "למה הם, האמנים והסופרים, תמיד לא בצד שלי."

 • עידו לם  ביום נובמבר 2, 2010 בשעה 10:16

  הלל כרגיל כתבת את הטיעונים בצורה חדה וקולעת שאפו.

 • הלל  ביום נובמבר 2, 2010 בשעה 15:19

  עוד הערה,

  ההתלהמות של אנשים מסויימים בעניין ה"בולשביקים" מאוד מזכירה את זעקות השבר של הרדיקאלים בעניין ה"פשיסטים".

  זה לא שאין כאן פשיסטים אמיתיים ובולשביקים אמיתיים. יש ויש, אבל הם לא מגדירים את המהות של ישראל. מדובר בתנועות מופרעות שכמותן ניתן למצוא בכל ארץ מערבית.

  יש כמה פסיכים שמתגעגעים לשפם של סטאלין, או לזה של מוסוליני, אבל המרחק בין הפרוטוטייפ להשוואה לבין המציאות הישראלית עצום ורב. אנחנו לא רפובליקת ויימאר ולא רוסיה הצארית, ולא סביר שנהיה.

 • אבי  ביום דצמבר 6, 2010 בשעה 23:36

  התחלתי לקרוא את הבלוג הזה לאחרונה ויש כאן פוסטים מעניינים, ולכן התאכזבתי שבעתיים מהטקסט המקטב והמתלהם הנ"ל. ההתעלמות הדמגוגית מכך שהשידור היה בערוץ ראשון רשת ב וגלצ ולא בערוצים הפופולריים מעציבה. התיאור של השמאל החלש והמדולדל כגרילה מאואיסטית בסטנד-ביי היה יכול להיות קומי אם לא היה מפחיד לחשוב על רדיפה אנטי-דמוקרטית שראינו בהיסטוריה על בסיס פרנויות דומות. התיאור של ממשלת שמאל-ערבים כחלום בלהות שטני גם הוא אקט בוטה של דה-לגיטימציה. שוב, מעציב. כמי שגדל בשמאל הרדיקלי אני בכל זאת מקשיב לדיעות אחרות כי אני מרגיש ששני המחנות מכסים שטח חלקי שמחוצה לו הם עיוורים. אני מודאג מהשנאה והייאוש שבשמאל שנובעת מתחושה של מצור והיעדר דיאלוג. אני מניח שאני יכול ללמוד משהו מכך שהשמאל החלש בעיני עצמו נתפס כאיום מבחוץ.התמנון השמאלני, נו באמת. מדובר במחנה שחושב שמדינה פלשתינית או מדינה דו לאומית היא האינטרס של כל היושבים באיזור. מדובר במחנה שחושב שפתרונות אלה יביאו לשלווה ופריחה. לא מדובר בכת שטן מחרחרת כאוס, נציגת הפגאניזם משולח הרסן עלי אדמות. ברור שאפשר לא להסכים עם החזון הזה, אבל למה בטונים כאלה? אם מה שיש במדינה זה רק בוגדים מול פאשיסטים, אפשר לכבות את האור וללכת

 • אלון  ביום ינואר 10, 2011 בשעה 17:25

  אתייחס לשתי נקודות בלבד.

  אמרת שרבין היה בסופו של דבר מבין את טעותו ומתנגד להסכם אוסלו, ושהשמאל היום הוא אלים יותר, כלום מאז התקופה של רבין. אבל נראה לי ששכחת דבר קטן – מי שרצח את רבין היה הימין. נכון מאוד, הימין. יגאל עמיר לא פעל לבד, אלא היו איתו עוד מאות אלפי בני אדם – שעדיין איתו, לדוגמא הסרטון שהועלה היום לרשת לרצוח את ניצן שי, ההפגנות הגזעניות כנגד ערביי ישראל והשמאל, ובכלל, קראת לאחרונה איזושהי כתבה בשלושת האתרים הגדולים, וואלה YNET ו NRG ?

  90 אחוזים מהתגובות שם כמעט בכל כתבה אפשרית קוראות לרדוף אחרי השמאלנים הבוגדים ולהעיף מפה את כל הערבים ה"מסוכנים", שגרים בישראל.

  שר החוץ של מדינת ישראל משתלח בשמאל שעה בשעה – בצורה שמזכירה משטרים אפלים מזמנים קודמים. לפחות אם יש לו דעות שונות שיביע את זה בצורה נכונה… אחרת הרצח הפוליטי הבא יבוא מוקדם מהצפוי.

  אז בכלל מי פה האלים ? לקחת כמה ילדים אנרכיסטיים שצועקים ססמאות והדבקת את זה על כל השמאל וכל מי שרוצה שהמדינה תשאר דמוקרטית. כל מי שהיה באותה עצרת בא אליה אך ורק בגלל שהוא מבין שבכח, לא נוכל לנצח את המערכה הנוכחית עם הפלסטינים.
  אלימות זה הדבר האחרון שהשמאל רוצה… אבל העיקר שהוא אלים יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: