כמה מילים על שלי יחימוביץ' וההיסטריה של נחמיה שטרסלר

כדאי לשים לב למתקפת ההיסטריה שפוקדת את השמאל הרדיקאלי נוכח התעוררותה של מפלגת העבודה. בחודשים האחרונים, רבו המתקפות על שלי יחימוביץ', משזו סירבה להצטרף למאבק בין הימין ההזוי לבין השמאל הקיצוני על פרשות שונות, ובהן עניין ועדת החקירה לארגוני השמאל. השבוע, הגיעה המתקפה לשיא כאשר נחמיה שטרסלר תקף את יחימוביץ' מעל דפי "הארץ" (ולמחרת גם זכה במענה הולם). יחימוביץ' סירבה, אבוי, לעלות לדוכן כאשר בפאנל יש המוציא והמביא של אליטת מפא"י הישנה שמתמצית בדמותו האופורטוניסטית של אהוד ברק. עו"ד רם כספי, המייצג את בעלי ההון תשובה, עופר, נמרודי ודנקנר, נעלב קשות על שיחימוביץ' סירבה לשבת באותו פאנל עם מי שקרא לפיטורי החשב הכללי, ירון זליכה, ושמר נאמנות למפלג הגדול של מפלגת העבודה, שמעון פרס. הרעיון שאישה סוציאליסטית תסרב לשבת באותו פאנל עם אביר שלטון ההון חוללה זעזוע עמוק אצל אלה שסבורים כי המדינה רשומה על-שמם בטאבו.

שוברת מחיצות. שלי יחימוביץ'

שוברת מחיצות. שלי יחימוביץ'

לשטרסלר ולחבריו ב"הארץ" ובשמאל הרדיקאלי לא אכפת באמת מכך שיחימוביץ' היא סוציאליסטית. אדרבה, כל עוד הם מצליחים לשמר את יחסי הכוחות הקיימים בחברה הישראלית בין הרוב המשולל כל נכסים משמעותיים לבין המיעוט האוליגרכי, סוציאליסטים במשורה הם דווקא דבר החביב עליהם מאוד. הבעיה האמיתית שלהם היא שיחימוביץ' עלולה לפרק את המחיצות הפוליטיות ההיסטוריות בין שמאל לבין ימין: השמאל משועבד לפולחן אוסלו ולמולך הפלשתיני, לא נהנה מתמיכת רוב העם על אף שאנשיו משוכנעים כי האמת מונחם בכיס מיקטרונם; והימין, שנהנה מתמיכת השכבות החלשות, דופק את בוחריו במדיניות כלכלית ניאו-ליברלית אבל שומר על תמיכתם בזכות קידוש ג'בלאות ביו"ש וקיפאון מדיני. במצב כזה, תמיד אפשר לרקום עוד ממשלת אחדות שבה יפי הבלורית והתואר מצטרפים לבריונים כדי למתן אותם. ואז, אלה יכולים לרחוץ בניקיון כפיהם, ואלה יכולים לדבר על "דברים שרואים משם לא רואים מכאן", ואליטה באליטה תתערבב לחדוות הכול.

יחימוביץ' מאיימת לתקוע סיכה כואבת בבלון הנפוח הזה. הפרויקט שלה הוא פשוט מאוד: שיח הכיבוש ו"זכויות האדם" תוקע במשך שנים כל רפורמה ממשית בכלכלה הישראלית לטובת העובדים; הפלשתינים והישראלים משחקים זה עם זה ב"נדמה לי" ומחליפים שטחים על מפות, כאשר בינתיים הפערים החברתיים גדלים וכמות העובדים המצויים מתחת לקו העוני הולכת ומתרבה. לכן, הגיעה השעה להתחיל להתנתק מההתגוששות בין מיכאל בן-ארי לבין 'הקרן החדשה', בין אבו-מאזן לבין ביבי, ולדבר על שינוי יסודי, מהותי ועמוק בחברה הישראלית. בין כה וכה, תג המחיר של פתרון מדיני הוא שקוף וברור. אולם עד שזה יושג, עלולה החברה הישראלית למצוא עצמה כורעת תחת נטל כלכלה היפר-קפיטליסטית שאותה מנהלים חבריהם של רם כספי, נחמיה שטרסלר ושות'.

הקונצפט הזה כל כך מחריד את האליטה הישנה והטובה, שהמזרחים, הרוסים, האתיופים, הימנים והערבים גנבו לה את המדינה, עד כדי כך שהיא פשוט נחרדת. הייתכן מצב, הם שואלים את עצמם בגילויי נוירוזה חריפה, שמישהו יתנתק מהברית הנצחית של השמאל עם "שלום עכשיו" ואוהדי אורי אבנרי, ויקים מחנה פוליטי חדש, סוציאל-דמוקרטי? האיום הזה על האוליגרכיה הישראלית, שכבר מזמן איננה ימין ואיננה שמאל אלא בליל אינטרסנטי, מדיר שינה גם מעיני הרדיקלים החדשים. לילה אחד עלולים הסוכנים הגלויים והחשאיים של רק"ח להתעורר ולגלות שבשעה שהם נלחמים על סינתזה בין סוציאליזם ובין אנטי-ציונות, קם פה מחנה ציוני-סוציאליסטי וגנב את ההצגה. לכן, שוקן וכספי, שטרסלר וברק, לוי וחנין, יעשו הכול על מנת למנוע מיחימוביץ' לטפס אל ראשות 'העבודה' ולשבור את הגבולות ההיסטוריים שנקבעו על-ידי שיח הכיבוש.

פוטנציאל ההצבעה למפלגת העבודה אם בראשה תעמוד שלי יחימוביץ' הוא עצום ורב. סקר "הארץ" שנתן לה 10 מנדטים הוא התחלה טובה. 'העבודה' בראשות שלי יכולה להיות חלופה דו-ספרתית לליברמן, הרבה יותר מ-10 מנדטים. יחימוביץ' יכולה בדמותה וברעיונותיה לגייס רבים שמאסו בשיח הכושל והמנותק של הימין והשמאל, ולצאת במסר לייבוריסטי תקיף שיזעזע את האוליגרכיה הישראלית. אם שטרסלר תוקף אותה, עליה להיות בטוחה שהיא בכיוון הנכון. כשהפוסט-ציונים מימין ומשמאל בלחץ, סימן שהסיכוי לשינוי מהותי הולך וקרב.

דוד מרחב הוא עיתונאי בעיתון "מקור ראשון"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום ינואר 27, 2011 בשעה 17:18

  אין להערכתי לשלי יחימוביץ פוטנציאל אלקטורלי אמיתי וזה נובע מפגמים די בולטים באישיותה . היא מרתיעה רבים מאד -גם אלו שדי מסכימים עם דעותיה. יש בה ארוגנטיות,אגוצנטריות ועיסוק מתמיד בה עצמה-ראה הבלוג שלה ומידה לא מעטה של תוקפנות שמרתיעה בכלל וכשהיא נובעת מאישה [וזה מאד לא תקין פוליטית לומר זאת – אני יודע] היא כמעט בלתי נסלחת

 • מעין  ביום ינואר 27, 2011 בשעה 17:31

  משה, התגובה שלך מגעילה בכמה רמות שונות. ראשית, יפה ש"הערכתך" האישית משמשת כטיעון נגדי לסקר שפורסם בעיתון. שנית, גם אם נניח שאכן יש בה "ארוגנטיות, אגוצנטריות ועיסוק מתמיד בה-עצמה", אתה מוזמן להסתכל על חלק נכבד מראשי ממשלתנו ושרינו ולראות שזה מעולם לא היווה עבורם מכשול על מנת להיבחר למשרותיהם הרמות. אני, אגב, קוראת את הבלוג שלה ויש בו הרבה מאוד עיסוק דווקא בענייני עובדים מנוצלים ועניינים לאומיים חשובים מהמעלה הראשונה – לא ברור לי למה אתה מביא את הבלוג כהוכחה לעיסוק המתמיד בה עצמה. שלישית, יהיה טוב אם תשמור את השוביניזם שלך לגבולות הבלוג שלך ולא תלכלך בו גם בלוגים של אחרים.

  והערה אחרונה: יפה שהצלחת לפסול פוליטיקאית בלי להתייחס לרגע באופן ענייני לדעותיה או מעשיה כחברת כנסת, אלא אך ורק לתכונות חיצוניות. אין ספק שזו הדרך הנכונה בשבילנו לבחור את נציגינו.

 • עידו לם  ביום ינואר 27, 2011 בשעה 18:17

  איזה מאמר מקושקש, האליטה מפחדת שתישבר הברית בין השמאל לאןהדי אורי אבנרי? באיזה סרט אתה חי? האליטות בישראל תמיד שנאו את אורי אבנרי וניסו להתנכל לעיתונו ואפילו הוציאו עיתון מתחרה מטעם בשם רימון.

 • אורן  ביום ינואר 27, 2011 בשעה 19:24

  טור מעניין, תודה.

 • ברוך  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 8:14

  כדברי יונתן סויפט

  When a true genius appears, you can know him by this sign: that all the dunces are in a confederacy against him.
  Jonathan Swift

 • יופי6  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 9:51

  רשומה מצויינת – כל הכבוד דוד

 • אבשלום  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 11:21

  מה לכותב בעיתון המתנחבלים ולשלי יחיבמוביץ. הלו תתעןרר , אחרי שכל הציבור שבעיתונו אתה כותב, ישלח את ילדיו לשרות צבאי מלא בן 36 חודש. שכל בנותיהן ישרתו בצבא ויושפעו מהתרבות הרעה כמו כל בנות ישראל הלא משתמטות!
  ניתוחך על חבורת נהנתי השלטון אולי נכון ,אבל הקשר של מתנחבלים ומפלגת העבודה נראה קצת הזוי.
  באמת אל תנסה להתנחל בלבבו של אף אחד כיוון שאתה פשוט טיפוס נאלח ללא כל עקרון כלשהוא , אינטרסנט , כמו כספי וחבורתו.

 • רוני  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 12:01

  אז עכשיו גם שטרסלר הוא בעיניך שמאל רדיקלי? זהו, הגיע הזמן להפסיק לקרוא אותך. הפכת לימני לא שפוי (או שתמיד היית אבל הצלחת להסתיר את זה?)

 • גולדבלט משה  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 13:18

  למעין צר לי שאת נגעלת אבל הערכתי לא התשנתה אבל את צודקת בכך שמה שיסלחו לגבר לא יקבלו אצל אישה ואני לא טוען שזה בסדר או תקין-זו עובדה. איני יודע איך נשים מגיבות לשלי יחימוביץ-גברים בהחלט נרתעים ממנה.לדעתי כיום גם לא אוהבים גברים בוטים אבל ייתכן שאני טועה ובאשר לפועלה-לטעמי היא בזבזה את עצמה ביזמות חקיקה שעסקו בזוטות, חשובות אבל זוטות, ולא הביאה תפיסה אמיתית חדשה על מעמד העובדים וההגנה שצריכה להינתן להם-זה דורש עבודה מערכתית ולא הצגת יחיד.

 • chicky00  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 13:35

  כמוך, אני מקווה מאוד שיחימוביץ' תיבחר ליו"ר העבודה.
  מעבר לעמדות, יהיה מעניין לראות מפלגה מרכזית שבראשה עומד אדם שהיית יכול לרכוש ממנו מכונית משומשת, מה שאי אפשר לומר על נתניהו, ברק, ליברמן וישי. לבני עוברת את מבחן המשומשת אמנם, אבל עדיין נראה שהתדמית שלה נבנתה על ידי יועצי שיווק.
  בוודאי שיחימוביץ' אינה מושלמת, אבל מול שריפה וסקילה, היא אופציה בהחלט סימפטית. אני חושב שיש ממש חרדה של אנשים לראות מישהו ישר וסביר בראש מפלגה. כאילו אנחנו ראויים רק לנוכלים ונחשים. דבר שלמשל יוצא בתגובה של משה כאן, שאני מאמין שלא נרתע מנשים אסרטיביות, אבל חושב שאחרים כן.
  במבחן המכונית המשומשת מנצחים כמובן בני בגין וחנין, שנוסעים בתחבורה ציבורית, ולכן המכונית המשומשת שלהם משומשת פחות. מצד שני, אין לי רשיון.

 • עמית  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 16:57

  דוד, יפה אמרת.
  אני שמח בכל פעם שאני מוצא הסכמות חוצות מחנות.

 • timefrom  ביום ינואר 28, 2011 בשעה 22:45

  ממתי שטרסלר הוא שמאל רדקלי?

 • יוסי  ביום ינואר 29, 2011 בשעה 5:52

  שלי, את עושה דברים גדולים!
  רק אל תרוצי להיות ראש ממשלה או שר ביטחון…
  🙂

 • דן  ביום ינואר 30, 2011 בשעה 8:30

  שלום,

  האם הדרך היחידה להרשם לבלוג שלך הוא ע"י פרסום תגובה וסימון האפשרות בהמשך של קבלת מייל כשיש רשומות חדשות בבלוג? חוץ מזה שיש כאן דברים חשובים ומעניינים, היית יכול לשפר קצת את ה GUI שלו.

  ביקור בונה אני מקווה.

  שבוע טוב.

  דן

 • יואבי  ביום מרץ 17, 2011 בשעה 0:24

  הלו דוד. לאן נעלמה הכתבה שהתפוצצה ממקור ראשון? איפה אפשר להשיג אותה? כתומך של יחימוביץ על גבול הנלהב הבנתי שיש שם דברים משמעותיים שאמרה. הייתי שמח לקרוא.

 • יהודי  ביום אוגוסט 24, 2011 בשעה 9:39

  יחימוביץ' ומרחב לא מבינים דבר בסיסי. עד שלא ייפתר הסכסוך הישראלי פלסטיני, לא יהיה אפשרי לשנות באמת את המבנה הכלכלי העקום והימני קיצוני שקיים בארץ. שינוי בסיסי, לא קוסמטי, לא ניתן לעשות ע"י הפגנות, אלא רק ע"י עליה לשלטון של מפלגה סוציאל דמוקרטית שבתכל'ס תשלוט באוצר, בוועדת הכספים, במשרד התעשיה והמסחר וכו'. ומפלגה כזו לא תנצח כל עוד הסכסוך נמשך. כי בשעת האפס, כשהישראלים הולכים לקלפי, הם יצביעו בעיקר עבור מי שיבטיח להם בטחון אל מול ה"איום הערבי". הערבים, שכעט לכולם יש אינטרס כלכלי משותף עם העובדים היהודים, גם הם לא יצביעו למפלגה סוציאל דמוקרטית ציונית שמחרימה את דב חנין כי "בנו לא משרת בצבא", או שמביעה התנכרות קרירה למאבקיהם נגד אפליה. גם אם נדמה למישהו שהאג'נדה החברתית קיבלה הגמוניה על השיח בארץ, שיזכור טוב טוב מה קורה כשנוחת הקסאם הראשון, או כשמתרחש הפיגוע הראשון.
  כל זה לא אומר שלא צריך להלחם על מדינת רווחה. פשוט צריך להמשיך במקביל להלחם בכל הכוח על סיום הסכסוך, מתוך הבנה ריאליסטית שזהו התנאי הההכרחי לרפורמה עמוקה בכלכלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: