שקיעת המערב ומלחמת הציוויליזציות החדשה

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 8.2.2011

למן תחילת המהפכה במצרים, חברה לה קואליציה משונה, כמעט ביזארית, לתמוך במהפכה: שמרנים מימין וטרוצקיסטים משמאל, קומוניסטים וליברלים, ציונים ופוסט-ציונים, תומכי הנשיא אובאמה ומתנגדיו. מראה מאות האלפים הגודשים את כיכר א-תחריר הכה באור סנוורים את כל האוטופיסטים למיניהם. אלה שעד לפני רגע קט הפצירו בישראל לסגת מייד מהשטחים כיוון שמובארכ עודנו בשלטון ויכול לערוב להסכם, הריעו לבובותיו התלויות בכיכר העיר. אלה שדיברו בגנות הנשיא בוש על דוקטרינת הדמוקרטיה הכפויה שלו, פתאום החלו לזמר זמירות בעד הרפובליקני השנוא מטקסס והיללו את אובאמה על שהוא תומך בדמוקרטיה במזרח התיכון. ממק"י עד פאתי הליכוד נשמעו קולות צהלה נוכח המתרחש במצרים.

לא בשלים לדמוקרטיה. המהומות במצרים. צילום אילוסטרציה

לא בשלים לדמוקרטיה. המהומות במצרים. צילום אילוסטרציה

השגיאה המהותית של ג'ורג' בוש, שעליה הרחיב בשעתו גם אבי הניאו-שמרנות אירווינג קריסטול, היא שדמוקרטיה לא בונים על כידונים. כפי שציין בעבר נתן שרנסקי, לפני שמקימים דמוקרטיה, יש לדאוג שיהיו מוסדות שעליהם תיבנה החברה החדשה. העולם הערבי איננו בשל לדמוקרטיה, לא מפני שהוא לוקה בתרבות נחותה או סובל מאיזשהו פגם מובנה, אלא כיוון שלערבים אין שום מסורת דמוקרטית; שום התנסות בהתארגנויות פוליטיות חופשיות, בפלורליזם עיתונאי, במוסדות נבחרים מקומיים.

כאשר ביקשו חוקרים להסביר מדוע עלה הפשיזם דווקא בגרמניה, אחד ההסברים היה שגרמניה (להבדיל מבריטניה ומצרפת, למשל) מעולם לא עברה מהפכה דמוקרטית, או בז'רגון המרקסיסטי, "מהפכה בורגנית". רפובליקת ויימאר נולדה אל מציאות חברתית אוטוריטארית ואל תרבות פוליטית סמכותנית שבה הצליח להשתלב היטלר משום שהדמוקרטיה בגרמניה הייתה רק אפיזודה, לא חלק מתרבות רציפה. לא פלא שלאחר מלחמת העולם השנייה, רוב הגרמנים טענו שהנאציזם שגה בפרקטיקה אך לא היה טעות רעיונית ועקרונית. לכן, איראן נפלה כפרי בשל לידי החומייניזם. עזה נקטפה עד מהרה על-ידי הרודנות החמאסית. תוניסיה עודה מצויה בסמי-אנרכיה כאשר על חורבות המשטר החילוני והפמיניסטי (וכן, גם הרודני והמושחת) מאיים צילו של הפשיזם האסלאמי.

מצרים אינה בשלה לדמוקרטיה; היא זקוקה לתהליך ארוך של בניית מוסדות, רפורמות שלטוניות ושינוי הכלכלה המצרית. אם המדינה תעבור תהליך מהפכני בדומה לזה שקרה באיראן, בוונצואלה, בעזה ובעיראק, היא עלולה ליפול לידי 'האחים המוסלמים'. ההשלכות תהיינה הרות גורל, ולא רק לישראל: אחמדינג'אד, קדאפי וצ'אבז הוכיחו היטב כי הנפט שברשותם יכול להרים כלכלות של מדינות נחשלות. אם מצרים תצטרף לציר הזה, היא לא רק תרוויח כלכלית אלא גם תגייס את העם לתמיכה ברודנות חדשה. הבעיה המהותית של מצרים איננה פוליטית; ההמונים יצאו לרחובות בגלל אבטלה ורעב. האסלאם הרדיקאלי יכול לסתום את פיהם באמצעות נפט.

אולם את זה לא מבינים, לא בשמאל ולא בימין. ההתגייסות הכלל-אמריקנית לצד אובאמה במאבק מול מובארכ מעידה כי המערב איננו רק עיוור אלא גם במידה רבה גוסס. אבדו למערב חושיו החדים; עתה הגיעה תורה של ציוויליזציה חדשה. האופטימיזם המופלג נוכח שקיעת המערב ועליית "המהפכה הערבית", הצהלה נוכח נפילת מובארכ והאנרכיה בקהיר, מבשרים כי המערב לא למד דבר. יכול להיות שלקראת אמצע העשור הקרוב, יתמודד המערב עם קואליציה אוטוריטארית אנטי-דמוקרטית בהשתתפות רוסיה, סין, ונצואלה, איראן, מצרים, סוריה וארגוני הטרור נוסח 'אל-קאעידה', חיזבאללה וחמאס. זו תהיה מלחמת ציוויליזציות אמיתית; להמונים באירופה ובארה"ב, שכל עניינם נתון לשמירת אורח חיים הנוח, אין כרגע אינטרס לסכל את ההכנות למלחמה הזו. בטווח הרחוק יותר, הם ייאלצו לצאת למלחמה הזאת עם סכין בין השיניים כשהאויב סוחב על גבו פצצות גרעיניות.

לישראל יש רק לקח אחד ללמוד מזה: אין לה על מי לסמוך. ישראל נתונה לגורלה. שום ערבות בינלאומית, שום כוח שלום בחסות האו"ם, שום כסף אמריקני והבטחות פומביות, לא יסייעו לישראל ביום הדין. נתניהו, שעוד בימי רבין ניבא את הפצצת ערי ישראל בטילים וזכה לקיתונות של בוז ולעג, צריך לחשוב היטב כיצד הוא מנווט את הספינה בימים האלה. בנפול מובארכ, ננעץ המסמר האחרון בארון הקבורה של האשליות המדיניות של השמאל. אין ולו מדינה אחת שיכולה לערוב להרפתקאות המדיניות של מועדון ותיקי אוסלו וז'נווה, וישראל אינה יכולה להרשות לעצמה ולו הרפתקה מדינית אחת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 13:17

  היו למערב 80 שנה בהן היה יכול לעזור לקולוניות לשעבר לבנות מוסדות פוליטייים וחברתיים ,אבל במקום זאת המערב בחר בדרך הקלה יותר של תמיכה ברודנים ובאליטות המושחתות שקיבלו את מוסדות השלטון מידיו.לא פלא שיש רבים בעולם הערבי והמוסלמי הכועסים על המערב.אולם למרות זאת ,איני רואה התנגשות ציוויליזציות .העולם הערבי והמוסלמי מעוניין בקרבה למערב,אבל בתנאי שקרבה זו לא תבוא על חשבון התרבות ואורח החיים המאפיינים את הערבים והמוסלמים.אני משער שהכיוון יהיה טורקי וקטארי.
  באשר לישראל.
  אם ישראל לא תפתח ולא תשכיל להשתלב במרחב המתהווה,הרי שמצבה רק ילך ויחמיר.מה שאוכל את ישראל מבפנים הן הבעיות החברתיות -קלקליות המרקיבות את הعصبية . ( החוסן הפנימי.התודעה הקיבוצית .רוח הקבוצה )

  http://video.google.com/videoplay?docid=-6705627964658699201#

  Edward Said Lecture The Myth of 'The Clash of Civilzations'

 • עידו לם  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 16:14

 • רני  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 16:29

  דבר ראשון על השטויות. מתגעגעים לקאטר ! בקאטר השליט הנו אוטוקראט מוחלט. עלה לשלטון כשהדיח את אביו. אין שיוויון לנשים, אין מפלגות, אין בחירות, אין חוקה או חוקי ייסוד, אין הפרדת רשויות. תופס החוק השרעי והמסורתי הלא כתוב חוק אנטי שיויוני אנטי פמיניסטי אנטי זרים בעצם מהותו, אין זכויות אזרח, אוטקרטיה מוחלטת, אין היום בעולם הרבה כאלו. הכלכלה מבוססת על נפט ועובדים זרים ללא זכויות ללא ועד ללא כלום. בגרם של אדמת מצרים של מובראק היה יותר פוטנציאל דימוקראטי מאשר בכל קאטר ולזה מתגעגע בשפה העברית אזרח כנראה ישראלי.
  תורכיה? אתא טורק ניתק את ארצו טוטלית מהאיסלם והערבים והדת. לא המתינו ל"עזרה מהמערב" כפי שדורשים עבדים נרצעים השוקקים לאדון. במשך עשרות שנים נבנה על ידי התורכים, רק תורכים, רק בעד התורכים, יסוד ותשתית למדינה מודרנית כלכלית-מדינית עכשיו קרה מה שקאמרון האנגלי מרגיש באנגליה ואנגלה מרקל בגרמניה. גופים טפיליים השתלטו בעורמה על הבניין שבנה אתא טורק. מה יקרה ? קשה לדעת. רק נזכור שבאוגנדה הייתה אוניבסיטה ורודזיה זימבבה יכלה להאכיל את כל אפריקה ועכשיו יש שם רעב. דבר על שלטון ושליטים ריאקציונריים, מה שקרה שם באפריקה זו ריאקציה אמיתית בדרך לתקופת האבן. ושם לא ניתן לומר שהמערב לא ניסה. וזה יכול לחזור אחורה גם במקום אחר. ראה מה קרה לאיסלם ב400 השנים האחרונות.

  ניכרים דברי הבל של עבד דהימי נרצע. ההשתוקקות האין סופית לאדון, יהיה אשר יהיה שיבוא ויתקן. מחכים לגודו עומדים ומחכים ומחכים. אמנם המערב גורש בחרפה ובשנאה. אבל בכ"ז המערב היה צריך וחייב לבנות דימוקרטיה לערבים, לא בנה? הוא לא בסדר. אם מתערבים זה אימפריאלים שיש לחסלו. אם לא מתערבים זה נבזות שיש לחסלה. תמיד האשם הנו האחר, הלבן, האירופאי. העבד הדהימי הנרצע נושא סינדרום שטוקהולם כמכוות אש יותר זקוק לאדון שאותו אפשר להאשים ולגנות מאשר האדון זקוק לעבד. נקח את עזה לדוגמה ונשווה לסינגפור כיום ואז או להונגקונג אז; שתי ישויות תחת שלטון אוטוקראטי. האם לא היה ניתן לטפח בעזה שנאה עמוקה מים לישראל ויהודיה ובאותו זמן לבנות שם התחלה של פיתוח כלכלי ואולי ניצוצות של דימוקרטיה או מוסדות דימוקראטיים? כמובן שישראל ארה"ב והמערב אשמים בכך שבעזה האנרגיה הלאומית הולכת לבניית פוטנציאל למוות והרג, לתושבים אין כל אחריות והשפעה? אין שם אינטלקטואלים קוראי אדורד סעיד הסבר, נמק ופרט איך וכיצד באינדונזיה מתפתחת כביכול דימוקראטיה, מפלגות בחירות וכ"ו. האם שם האדון הלבן השקיע יותר בחינוך דימוקראטי מאשר במצרים?

  השתלבות ישראל עם האיסלם ? האיסלם בכלל מכיר דבר כזה "השתלבות" ? היה איזה כסיל שסיפר לנו על "השתלבות" יהודים בתימן ותוניס. מישהו מוכן לנחש לאיזה כיוון קונים עכשיו יהודים תוניסאים כרטיס? או כמה יהודים חזרו עכשיו מישראל וצרפת לתוניסיה? או מה יקרה לכמה אומללים שעדיין מנסים להביא שיוויון אמיתי ליותר מעשרה מיליון קופטים במצרים שזה עכשיו חיסלו להם את כל החזירים פרנסתם של אוספי הזבל, נוצרים כולם. שלא לדבר על הנוצרים שפעם היו משולבים בלבנון והיום נמלטים על נפשם או היהודים, הנוצרים והכורדים שהיו משולבים בממלכת עירק.
  דברי הבל.

 • אזרח.  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 17:00

  רני,ראה את דברי ההבל שלך.קודם אתה מונע מאלה הרוצים לפתח ולהתקדם, ולאחר מיכן אתה עומד ומצקצק בלשון ואומר: ראו ראו איך הם לא מצליחים לעוף.
  נו, טוף, קיצצתי להם את הכנפיים.

  אקח את עזה לדוגמא.כתבת ש…". האם לא היה ניתן לטפח בעזה שנאה עמוקה מים לישראל ויהודיה ובאותו זמן לבנות שם התחלה של פיתוח כלכלי ואולי ניצוצות של דימוקרטיה או מוסדות דימוקראטיים? "

  http://www.hrw.org/en/news/2007/11/19/670-0

  עזה: ישראל מונעת מ-670 סטודנטים ללמוד בחו"ל.

  הנה. סטודנטים מעזה רוצים לצאת ללימודים בחו"ל, לא על חשבונך, כדי שיוכלו לקדם ולפתח את הרצועה ,ואתה אינך מתיר להם.

 • אזרח.  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 17:04

  מדוע לא להתיר לאותם הסטודנטים את האפשרות ללמוד ? אה, אומר מתי גולן:"מי צריך ערבים משכילים "?
  קודם שיהיו מחונכים ; השכלה היא נשק ואין לתת אותו בידי אויב .

  קודם שיהיו מחונכים. איך אמר אדוארד סעיד ? אוריינטליזם.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000378136

 • אזרח.  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 17:08

  דייגי עזה מעוניינים לפתח את כלכלת עזה.אבל כבר מ1996 , ישראל מונעת מהם לצאת לדוג, ומצמצמת בהדרגה את יכולתם לצאת לדיג,בניגוד לחוזה שישראל חתמה עם הפלסטינים.
  רני אומר לדייגי עזה בחיוך אירוני: עוף גוזל, עוף.

  הגבלות חמורות על הדיג

  ב"הסכם הביניים" שנחתם בין ישראל לבין אש"ף במסגרת תהליך אוסלו, התחייבה ישראל להתיר לספינות דיג מעזה לשוט עד למרחק של כעשרים מייל ימי (כ-37 ק"מ) מקו החוף של הרצועה, לבד מאזורי חיץ בגבולות עם ישראל ועם מצרים אליהם נאסרה הכניסה כליל. אולם בפועל ישראל לא הקצתה היתרי שיט לכל המבקשים ואפשרה דיג למרחק של עד 12 מייל ימי לכל היותר. לאחר חטיפת החייל גלעד שליט ב- 25.6.06 אסרה ישראל באופן מוחלט על דייגי עזה לצאת לים במשך ארבעה חודשים ומשחודש הדיג, צמצמה את הטווח לששה מייל ימי. במהלך מבצע "עופרת יצוקה", בחודשים דצמבר 2008-ינואר 2009, נפסקה כליל פעילות הדיג בשל נוכחות מסיבית של כוחות חיל הים במקום ומשחודשה עם תום המבצע, הגביל אותה הצבא למרחק של כשלושה מייל ימי (כ- 5.5 ק"מ)

 • עידו לם  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 18:15

  טיפש אתה אזרח בגלל שלא נותנים ל60 סטודנטים ללמוד כול המערב כולל ישראל מנסה להכשיל את המזרח? טענות כול כך עלובות שאפילו בהשוואה להבלים שלך זה ירוד.

 • עידו לם  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 18:18

  אכן רשעים האשכנזים שמקור הצלחתם כלפי המוסלמים זה כי הם מונעים מהפרא האציhttp://www.youtube.com/watch?v=Hl76nw92AJcל את השכלתו הראויה

 • אזרח.  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 19:13

  למלם, הבאתי את הסטודנטים והדיג רק כדוגמא. תקצר היריעה הוירטואלית ,אם אצטרך להביא את שאר הדרכים בהם ישראל הרסה את היכולת של הפלסטינים להקים מוסדות פוליטיים וכלכליים .

 • רני  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 19:50

  אזרח כרגיל מדבר שטויות אם לא שקרים זידוניים. ללמוד? לא צריך לנסוע לחו"ל. בטח שמעתם על מין דבר כזה הקרוי אינטרנט. יש היום אין סוף אוניברסיטאות המלמדות ברשת. יש ברצועה המון אנשים חכמים שיכולים ללמד. בכלל במקום להבריח מחבלים מטורפים אפשר להבריח ספרי לימוד, לא צריך רק ספרות צבאית ואנטישמית.אפשר גם להבריח דרך המנהרות כמה אקדמאים שמאלנים מאירופה שמשתגעים לעזור לפלסתינים. או אפילו את חברנו אזרח שילמד שם על דו קיום. בני אדם נורמליים אבל לא רוצחים פשיסטים מטורפים למדו כך. גם רוצחים פשיסטים מטורפים למדו בבתי כלא ישראליים והוציאו לפחות תואר ראשון. אבל כרגיל התירוצים: היהודים אכלו לי היהודים שתו לי.

  באשר לדייג. כרגיל אזרח מסנגר על רצח מתוכנן של יהודים. מה שקורה כך קורה, אני במקצוע. ספינה עוברת מול חוף עזה ומורידה לים, שם הוא רדוד מאוד, כמה מיכלים עם טילים, קליעים, ושאר מתנות טובות. היום לכל כסיל יש GPS גם לספינה ולדייגי עזה. הספינה משדרת בקוד את העומק וה GPS. עכשיו לכל מיכל יש מצוף שמגיע בערך מטר שנים מתחת לפני הים. ח"י ישראלי לא רואה בראדאר כלום. לספינה יש אקו-סאונדר למדוד עומק וגם לדייגים יש. כלומר לדיגים יש נ.צ. מדויק + עומק. כל ימאי יכול להגיע למקום כזה +/- 100 מטר אם לא טוב יותר. שתי סירות יוצאות מעזה לים ומורידות כבל פלדה 100 מטר בין שתיהן. ומתחילות לשוט באיזור בו הונחה המתנה תוך כמה שעות לכל היותר הכבל תופס את המצוף ונגמר הסיפור. זאת הסיבה הראשית בין היתר שלא נותנים להם לצאת לים.
  אם לדהימי העבד הנרצע, דוגמה מהלכת לסינדום שטוקהולם יש עוד סיפורי פלסתין והיהודים הרשעים שיביא ונדון בהם.

 • עידו לם  ביום פברואר 8, 2011 בשעה 21:15

  כן הם פשוט בדרך לפסגה הפלסטינאים עד שבאו הציונים ופתחו להם את הדואר הראשון בעזה http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Gaza_-_IDF_1956.jpg אכן חברה מפותחת החברה הפלסטינאית.

 • אורן  ביום פברואר 10, 2011 בשעה 22:07

  לדוד,
  אתה לא מרגיש מוזר להתנגד למי שמתנגדים לדיקטטורה רק בגלל שאולי זה יהיה רע לישראל? אתה לא מרגיש בצד הלא נכון של ההיסטוריה?

 • צ'ארלס ארתור ג'יימס  ביום פברואר 11, 2011 בשעה 6:55

  ממתי הציבור היהודי בישראל ידע מה זו דמוקרטיה ובנה לעצמו מוסדות דמוקרטיים לפני בקמת המדינה?
  אני מצרף קטע מהבלוג שלי בנושא ההתחסדות של הציבור היהודי בישראל כנגד הדמוקרטיה במצרים: "מדהים אגב לשמוע את הטענה כי הערבים "לא יודעים מהי דמוקרטיה", המושמעת שוב ושוב בישראל. מיליוני אזרחים ברחובות מתקוממים כנגד המשטר בכיכר א תחריר אינם יודעים מהי דמוקרטיה, אך הציבור האדיש בישראל, שאל מול עליית המחירים האחרונה מגיב בבכיינות בעיתונים או בהצטרפות לקבוצות בפייסבוק, הוא היודע דמוקרטיה מהי. ההמונים שהעיפו את בן עלי בתוניסיה אינם יודעים מהי דמוקרטיה, אך מדינה שבה שורה של חוקים גזעניים עומדים על שולחן הכנסת בשלבים שונים של חקיקה (מסמך של האגודה לזכויות האזרח. עוד גוף נרדף בדמוקרטיה הישראלית) מכונה "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". המפגינים בתימן הדורשים את התפטרות הממשלה אינם יודעים מהי דמוקרטיה, אך ממשלה המצרה ומצמצמת את חופש הביטוי של עמדות אופוזיציונריות לכיבוש, וביחוד את חופש הביטוי האקדמי והאומנותי, ומאיימת בהפסקת תקציבים, היא ממשלה דמוקרטי. המפגינים בירדן אינם יודעים מהי דמוקרטיה, אך חברת הכנסת ציטובלי שמזמינה ארגון גזעני לכנסת במסווה של "קידום מעמד האישה", היא היודעת מה זו דמוקרטיה (ומומלץ לקרו את הפוסט של יוסי גורביץ בנושא).

  ובכלל, אם נזכור שהרוב המכריע של היהודים בישראל הגיעו מארצות ערב, אתיופיה, מזרח אירופה ומדינות ברית המועצות, נשאלת השאלה של סגן הרודן המצרי כמופנית גם אלינו: "ממתי לאנשים כאן הייתה תרבות של דמוקרטיה?"
  http://cajlaw.wordpress.com/2011/02/09/%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%94-%D7%93%D7%9D-%D7%98%D7%9E%D7%90-%D7%90%D7%AA-%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%95/

  ואגב, לאחים המוסלמים יש זכות מלאה להשתתף בשלטון. הם נטלו חלק במחאה, הם ישנו ברחובות, הם חילקו אוכל, שתיה ושמיכות למפגינים והיו שם איתם, ויש להם את הזכות להתמודדות שווה בבחירות הללו.
  ואם הם ילאימו את הכלכלה ויחלקו את הרווחים לעם, ידאגו לבריאות, לרווחה, לחינוך ולפרנסה – הרי שהם יזכו בתמיכת העם שלהם.

 • העניין אחר  ביום פברואר 12, 2011 בשעה 9:24

  שום שקיעה ושם בטיח'.
  בסך הכול רוב הישראלים של היום לא מסוגלים לקבל את העובדה שהעולם לא מתנהל על פי החליל של ישראל.
  לעבד כי ימלוך קשה להכיר במגבלות הכוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: