כמה הרהורים על סגירת "מעריב"

השתיקה הגדולה שעוטפת את הברנז'ה נוכח המתרחש ב"מעריב" איננה מפתיעה. לרבים יש חשבונות ארוכים עם העיתון, צורת העסקה שלו, היחס והאופן שבו התייחס לעיתונאים ולעורכים. חלק גדול מהעיתונאים כבר פונים למדיה החדשה. יש כבר אל חדש ושמו מארק צוקרברג. אס-אי-או, אס-אי-אם, ניהול תוכן, מדיה חברתית, תוכן סלולארי, בלוגים, תוכן שיווקי. כל אלה מצליחים למצוא מקור פרנסה חלופי למי שעבד בעבר בעיתונות או למי שחלם להיות עיתונאי. בברנז'ה לא חושבים על יום המחר; מי שמוכן לקבל את הדין ולעבור מקצוע, עושה כן מטעמים מובנים: אין טעם להתעקש על חיפוש עבודה דווקא מתחת לפנס. בסופו של דבר, את השכירות צריכים לשלם.

הבעיה הגדולה נוכח קריסת "מעריב" היא אלה שמתיימרים לכנות את עצמם "חברתיים". שלי יחימוביץ', דב חנין, שלישיית הגששים של מרצ, 'השמאל הלאומי', 'כוח לעובדים', הקומוניסטים, ההסתדרות. כל אלה שמתיימרים לדבר בשם הדפוקים פשוט נאלמו. שלי יחימוביץ' הוכיחה כבר לאחרונה שהיא לא תושיע את עמלי ישראל, לאחר שלא התגייסה לטובת העובדים הסוציאליים במאבק מול ההסכם המבייש בין שטייניץ לבין פטרונה של יחימוביץ', עפר עיני. אבל היכן כל אלה שמדברים גבוהה-גבוהה על סוציאליזם בימינו? איפה "אנשי הרוח" ו"חברי המפלגה"? לאן נעלמו תנועות הנוער והרדיקלים שיודעים לארגן תוך 48 שעות 5,000 מפגינים במוזיאון תל-אביב? שום מכתב קטן מאיזה "חברתי" מפורסם? כלום. שה. הס הושלך באותו "שמאל".

פעם הוא היה הנפוץ במדינה. "מעריב"

פעם הוא היה הנפוץ במדינה. "מעריב"

אם יש דבר אחד ששלי יחימוביץ' צודקת בו, הריהו שהשמאל בארץ איננו שמאל. זה לא האיגודים המקצועיים שהבעירו את פאריס על העלאת גיל הפנסיה. בארץ, אין מי שמצליח אפילו להבין שמותר לו, לאדם, לחיות 20 שנה, פחות יותר, עם פנסיה, אחרי 40 שנות עבודה. זה גם לא האיגודים המקצועיים באנגליה, שהיו משביתים מכונות דפוס אם יום אחד עיתון ותיק היה מפרפר פרפורי גסיסה אחרונים. בישראל, מה שקיים משמאל לקדימה מתמצה באוויר חם שנופחים ה"חברתיים" עם הרבה מיליטנטיות פרו-פלשתינית. העובדה שיישארו רק שלושה עיתונים עבריים (ו"ישראל היום" הוא עיתון לכל דבר) לא מדאיגה אף אחד מה"שמאל".

קריסת "מעריב" איננה רק סכנה למקצוע העיתונאות. העיתונאות בישראל נמצאת מזמן בישימון שבין התפוררות לבין הכחדה. אתרי האינטרנט בישראל עובדים כאתרי חדשות, במקרה הטוב. אפס תחקירים, כלום כתבות צבע, שום כתיבה שמבוססת על תחקיר, ידע וניסיון, ובעיקר לא עריכה לשונית, שכתוב ועריכת תוכן של ממש. נפילת "מעריב" היא בעיה של הדמוקרטיה. ביום שבו ייפול עוד עיתון בישראל (ובשנות ה-90' קרסו בזה אחר זה "חדשות", "דבר" ו"על המשמר"), לדמוקרטיה פה יהיה הרבה, הרבה פחות כוח. האינטרנט, וזה כבר סוד גלוי, לא הצליח להפוך לכלי עיתונאי של ממש. רוב הבלוגרים אינם עיתונאים. העיתונות האמיתית הולכת ונופלת.

מי שסבור שתצמח תועלת למתחרי "מעריב" מקריסתו, טועה ומטעה. "הארץ" ייוותר בלי הגב הכלכלי של הדפסת "ישראל היום". "ידיעות אחרונות" צולע בהתמודדות מול "ישראל היום", ורק בנס נמנעו פיטוריו המיותרים של יגאל סרנה, מהחשובים שבעיתונאי הדור הוותיק. לא ברור כלל אם המודל של "ישראל היום", כעיתון המחולק בחינם, מכניס כלכלית או שמתקיים כעסק פילנתרופי. אם "מעריב" ייסגר, זו עלולה להיות תחילת הסוף של העיתונות. אבל גורלו של העיתון שפעם התהדר בתואר "הנפוץ ביותר במדינה" איננו מעניין כמעט איש. עיתונאים מפוטרים, והשיירה עוברת.

ואולי, אולי יש למישהו עניין בקריסת "מעריב". בתחרות העזה בעיתונות, הציבור לא משחק תפקיד. הרוב הגדול של הישראלים, בעיתונות כמו בפוליטיקה, לא זוכה לכך שקולו יושמע. אם ייפול "מעריב", תהפוך העיתונות לזירתם הבלבדית של בעלי ההון ובעלי השלטון. ואלה שייפלו בין הכיסאות – הרוב הגדול של האזרחים – ייאלצו למצוא נתיבי ביטוי אחרים. אם למישהו יש עדיין עניין ורצון, יש צורך אמיתי בחקיקה שתסייע לעיתונות הישראלית לשרוד. ישראל זקוקה לעיתונות יותר משהעיתונות צריכה אותה. אולם בשעה שעיתונאי "מעריב" ממתינים לשימוע, אולי כבר איחרנו את הרכבת. הבעיה היא שהחברה הישראלית כולה נותרה תקועה בתחנה. לא רק החברים מרחוב קרליבך.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 4:35

  ראשית הערה על הפנסיה. אם אדם עבד 40 שנה וחסך כמקובל 10% משכרו לחודש לפנסיה ועתיד לחיות עוד 20 שנה יקרה אחד משלושה ,או שהקרנות יתמוטטו אם יצטרכו לשלם לפי הנחה שיחיה רק 13 שנה בפנסיה, או שהפנסיה תפחת או שאחרים יצטרכו לחסוך לפנסיה גם עבורו בוסף לפנסה של עצמם-העלאת גיל הפנסיה היא הכרח-אם לא רוצים לפגוע בסכומי הפנסיה.

 • גולדבלט משה  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 4:39

  הערה שנייה-אני מתקשה להתאבל על הפגיעה בעיתונות המודפסת-נראה לי שהאינטרנט יוכל בסופו של יום לספק תחליף מגוון הרבה יותר. כשאני קורא כותבים מעולים שאין להם סיכוי להחדיר מאמרון לעיתון מעריב או לכל עיתון אחר וכשאני רואה שבן כספית הוא כוכב העל בעיתון-כותב שמטעמי נימוס איני מחווה דעה מדויקת יותר עליו,אז אין דמעה ואין צער על דאבדין. יש בי צער רב על פיטורי עיתונאים אבל כשעברו למכוניות פוטרו הרבה עגלונים

 • אבי  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 5:03

  מעריב תקף בשצף קצף את השמאל וכעת הוא מצפה שהוא יציל אותו (איך?), כנראה שהוא הימר על הסוס הלא נכון כשעשה את הפניה ימינה בהשראת בן דרור ימיני ובן כספית. מצד אחד, הציבור לא קנה את ההתקפות המופרכות והעלילות שהוא העליל על השמאל וארגוניו ומצד שני, הוא הרחיק ממנו את השמאל שלא שש להגן עליו.

 • אבי  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 5:04

  ואיפה בדיוק שר התקשורת שנמצא לפי מה שאני זוכר בצד הימני של המפה הפוליטית?

 • לוי פסחוב  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 5:16

  צודק. השמאל ממונה על העזרה לחלשים והוא הכזיב. הימין לא יכול להתפנות לצורך זה מפיקוחו על זקיפותנו הלאומית

 • חיים שיבי  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 7:37

  אם הפתרון הוא סיבסוד ממשלתי של עיתונים – לא תודה. עיתונות אמיתית יכולה לחיות בכל כלי תקשורת – כולל תקשורת לא מודפסת ברשת. אין הבדל ענק בין קריאה של הכותרת הראשית בעיתון הארץ – לבין קריאה שלה באתר העיתון. כך או כך – לא סגירת מעריב תהיה מהלומה לדמוקרטיה אלא אבדן ערכים מקצועיים שהם חלק מערכת עיתונות הראויה לשמה.

 • אבי  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 8:00

  דווקא אני כן בעד סבסוד ממשלתי של עיתונים כמו שקיים בסקנדינביה, אבל מכיוון שהימין בממשלה הדבר נתון להכרעתו של הזרם הפוליטי שבאמת שולט במדינה והוא הימין. זה כמובן מראה כמה הטיעונים על כך שהשמאל שולטים במדינה הם מופרכים.

 • אוננות אינטלקטואלית  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 10:50

  בקשר לפסקה האחרונה:
  כתבת שעם סגירת מעריב, העיתונות תעבור בלעדית לבעלי ההון ותצא מחוץ לידו של הציבור.

  מתי העיתונות הייתה אי-פעם בידו של הציבור? הרי עיתון הוא מדיום חד סטרי. אזרחים מהשורה אינם יכולים להביע בו עמדות ודעות.

 • matityaho  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 12:17

  גרילה תרבות שרה את שירת העובדות הסוציאליות.
  geril.co.il

 • דניאל  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 13:49

  שלושה עיתונים יומיים? אז איך זה שונה בדיוק ממה שהיה כאן רוב הזמן עד 2007?

 • רני  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 16:57

  בבן דרור ימיני יש יותר שמאל אמיתי קלסי אירופאי מאשר במאה מפגיני בלעין. תמיכה עיוורת בפשיזם הקלריקלי המוסלמי אינה שמאל. עובדה היא שגברת הס עיתונאית שמאלית קלאסית דוברת ערבית ומכירה היטב את החברה הערבית לא יכולה להכנס לאיזור שליטת החמאס בעזה. אין בישראל שמאל, המתחזים לשמאל הם חיקוי לדבר שלא קיים, העתקה ללא מקור, סתם כלום. מולם הצד המנצח משתמש ובהצלחה במילה הנדפסת. עיתוני בית הכנסת ושאר החומר הנדפס שם הם מנגנון התקשורת והחיברות של הימין מעל ומעבר לתקשורת האינטרנטית. החיברות סביב הדף הנדפס זה מה שעושה את הימין למה שהוא בישראל. לא צריך עיתון? הכל באינטרנט ! דברי הבל אלו ניתן לשמוע היום מבוגרי אוניברסיטה בישראל וכך זה נראה. אלו הם ביטויים של עולם שלישי ורביעי דפוקים. היסטורית אין דימוקרטיה מודרנית ללא עיתונות נדפסת. בלי זאת לא ברור בכלל מה יהיה. יש פחות קוראי נורווגית בעולם מקוראי עברית, כמה עיתונים יומיים יש בנורווגיה? בטח יותר מבישראל. מי שדאג להשמיד את "למרחב", "על המשמר" ו"דבר" שלא לדבר על "אומר" ושאר העיתונים של הסוציאל דימוקרטיה ישראלית אמיתית ידע מה הוא עושה. אז לא גנבו מהעבדים את החסכונות ואת הגימלה בודאי לא כמו היום. העיתונות הנדפסת על נייר ברוסית, כמובן בצרוף למנגנוני האינטרנט היא שתכניס את איווט ליברמן למשכן ראש הממשלה.

 • chicky00  ביום מרץ 22, 2011 בשעה 18:05

  אני חושב שאובדן אפשרי של מעריב הוא נזק לימין ולשמאל כאחת, לא כל דבר אשם הימין או השמאל, ולא כל דבר השמאל או הימין צריכים לגנות או להגיב עליו. הפגיעה העיקרית היא בכל עיתונאי, כי ככל שהביקוש יורד, מחיר הסחורה הקרויה עיתונאי יורדת.
  אחדש משהו: אהיה עצוב גם אם ייסגר ישראל היום וכמובן מקור ראשון, שהוא עיתון שאני מחבב והייתי פעם על שער מדור התרבות שלו. ואלישיב רייכנר מגיע לאירועים בדרום של גרילה תרבות.
  בזמנו כתבתי נגד סגירת ערוץ 7 וקיבלתי אש מחבריי בשמאל הרופס.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2115893,00.html
  כך שאותי תוכל למחוק מהרשימה של האנשים שלא מחו נגד סגירת מעריב. נדמה לי שהזכרתי את זה בבלוג שלי בכאב כמה פעמים. כך שאחד התומכים בגופים פרו-פלסטיניים מיליטנטיים (אומר בצחוק) כן דואג למעריב.
  הערה כללית: אני מסכים עם דעתך ועם החשיבות לכתוב את זה, אבל אני חושב שזה לא אינטילגנטי לתקוף את השמאל על כל שטות. אני בטוח שיש דברים מספיק רעים שעושים בשמאל. זה כמו שאאשים את הימין על הארכיטקטורה הכעורה של הבימה החדש. מדוע שנתניהו לא יגיב?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: