ברוטשילד הקמנו את מדינת פלשתין

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 22.4.2011

החום האביבי והנעים שאפף את בתי הקפה בשדרות רוטשילד ובנווה צדק, עמד להפוך באחת לחום מאיים ומעיק. העשרות הרבות של אנשי השמאל שהתאספו בכיכר הקטנה שליד בית דיזנגוף אשר בדרום שדרות רוטשילד, בואכה רחוב אלנבי בתל אביב, כמעט התמזגו לרגע עם מפגיני הימין אשר הפגינו במדרכה מולם, צועקים לעברם קריאות גנאי. כאשר ניסתה השחקנית חנה מרון בת ה-87 להקריא את הכרזת העצמאות הפלשתינית, שחוברה בידי יהודים, היא נתקלה בקריאות קשות לעברה. "שכחת מה שעשו לך במינכן", הטיחה בה בקול צרוד מפגינה שנעמדה על הספסל בשדרה. בסוף נטלה מרון בידה את המיקרופון, וכשברקע קול משרוקיות וחצוצרה מרעיש אוזניים, הקריאה מרון בהגייה ברורה את ההכרזה שחוברה.

בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלשתין קם העם הפלשתיני, בה עוצבה דמותו", קראה מרון, כשמסביבה חוליית הגנה של חבריה, מונעת משלושה מפגינים ימנים ששיערם זרוע בשיבה לסכל את המעמד ההיסטורי. "אנו החתומים מטה", המשיכה, "קוראים לכל אדם שוחר שלום וחופש ולכל האומות – לברך על הכרזת העצמאות הפלשתינית, לתת יד ולפעול כדי לעודד את אזרחי שתי המדינות לקיים ביניהם שלום על בסיס גבולות 67', והסדרים המוסכמים ביניהן". "סופו המלא של הכיבוש", סיכמה, "הוא תנאי יסודי לשחרור שני העמים, לקיומה של הכרזת העצמאות הישראלית ולעצמאותה של מדינת ישראל".

כאשר סיימה מרון את דבריה, זעקו לעברה מפגיני ימין שצצו מתוך הקהל קריאות גנאי. כתב רשת "אל-ג'זירה" נדחף מעט פנימה כדי לשדר את ההמולה המתרחשת. הסופר ספי רכלבסקי, מנחה ההפגנה, החל לנאום ולגדף את ראש הממשלה נתניהו. "נתניהו הוא ראש ההסתה ומתחתיו מתחילה הפגיעה בזכויות האזרח!", זעק רכלבסקי בקול ניחר, והוסיף: "האיש הזה רומס את הדמוקרטיה. אלה אותם אנשים שהביאו את יגאל עמיר! נתניהו מביא עלינו יגאל עמיר חדש. הוא מסכן את עצם קיומנו. הוא מדיח ומסית. הקלפי לא קובעת לגיטימיות, הכרזת העצמאות קובעת אותה, והאיש הזה הוא לא לגיטימי! תזכרו שגם בגרמניה הכריעו הקלפיות!". ההסתה המופרעת נגד ראש הממשלה רק חיממה עוד יותר את מפגיני הימין.

מפגינים מתעמתים עם יעל דיין. צילום: פלאש 90

מפגינים מתעמתים עם יעל דיין. צילום: פלאש 90

רונית, בת להורים יוצאי אצ"ל ולח"י ("הם הכירו את בגין", אמרה לי בגאווה), לא ידעה את נפשה נוכח הדברים. היא הטיחה עלבונות לכל עבר כאשר כינוה מפגינים "נאצית", בעודה עוטה על גבה את דגל ישראל, שאותו נמנעו משתתפי ההפגנה להניף. "קראתי אתמול ב'פייסבוק' על ההפגנה שמתקיימת. הבן שלי פעיל ב'אם תרצו'. בשמאל לא מבינים את האסון שהם מפילים על המדינה". פעילי השמאל העצבניים ניסו להסיר מגבה את הדגל, וכמעט שדחפו אפיים ארצה את כותב שורות אלה, על שהעיז לראיין מפגינה שאינה מיישרת קו עם מכריזי העצמאות הפלשתינית.

לרגע היה נדמה כי התלהטות הרוחות תוביל לאלימות. יאיר גרבוז פילס את דרכו למיקרופון והחל לשאת את נאומו, לקול צפצפות ומשרוקיות המפגינים מן העבר השני. "יאיר גרבוז, אל תקשיב למוסתים של נתניהו שמביא עלינו שוב את יגאל אמיר", זעק לעברו ספי רכלבסקי. "המשטרה לא מגינה עלינו כמו שלא הגנה על יצחק רבין", המשיך רכלבסקי לצעוק, אבל למעט קריאות המחאה הקולניות שמנגד, לא אונה רע לסופר המתלהם. אחד-אחד עלו נואמים והשתלחו במדינה, בראש הממשלה ובימין. "הימין הישראלי בגד בציונות!", קרא המחזאי יהושע סובול לקול צהלות הקהל.

בקהל הסתובבו כחתנים ביום שמחתם כמה מאנשי מרצ ו'שלום עכשיו', בהם יריב אופנהיימר, מזכ"ל 'שלום עכשיו', ח"כ ניצן הורוביץ וח"כ לשעבר מוסי רז, השוקל להתמודד על הנהגת מרצ. בין מפגיני הימין, ניצב לפתע ח"כ ראלב מג'אדלה, שהתראיין כמעט ללא הפרעה, חנוט בחליפה מהודרת, מפקח מרחוק על השמאל היהודי המקים במרכז תל אביב את פלשתין. לטיף דורי, בעבר איש המחלקה הערבית של מפ"ם וגבעת חביבה, הקריא את ההכרזה בערבית למען תובן גם ברמאללה ובעזה. בקהל ניסו כמה מפגינים, מהשמאל דווקא, לחתום את העצרת בשירת "התקווה". הם לא זכו לשיתוף פעולה ושירת הפגנתם באמצע נגדעה. "התביישתי נוכח הקריאות נגד נתניהו", הפטירה לעברי חברה ותיקה הפעילה בחוגי השמאל מזה שנים. המפגינים התפזרו כאשר ברקע חצצה המשטרה בין מפגיני שמאל וימין שביקשו להמשיך את ההמולה עוד דקות ארוכות. כעבור זמן לא רב פרשו כולם לשגרת חול המועד, ממתינים להיפגש בסיבוב הבא, עת תעלה בעצרת האו"ם ההצעה להכיר רשמית במדינת פלשתין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני  ביום אפריל 25, 2011 בשעה 13:08

  במרח התיכון נשפך דם בכל מקום וכאן משחקת התקשורת העולמית. מנפחים אירוע שולי וקיצוני חסר כל משמעות בכדי לכסות שפך דמים נוראי בכל המזרח התיכון. ספין שנאת ישראל זה תמיד טוב למרקע. גם אל ג'זירה גם NYT מי בדיוק הזמין אותם לשדרות רוטשילד? איזו דימוקרטיה זו שרוצה לשנות את המשטר בישראל בעזרת כוחות זרים? כל ההפגנות תמיד אבל תמיד בישראל.

  מי בדיוק מפגין נגד סגירת הגבול המצרי לרצועת עזה?

  מתי לכל הרוחות, יפגינו מפגיני בלעין, בסוריה? בלוב?

  מתי תצא האוניה התורכית לסוריה?.

 • משתומם  ביום אפריל 25, 2011 בשעה 15:52

  לפנינו סינדרום האדון הלבן בכל הפרברסיות הפורנוגרפית שלו. הנה לורנס משחרר את הערבים. הנה וינגייט מקים ליהודים צבא. הנה צה גווארה מלמד את הילידים הבוליויאנים מה היא מהפכה. הדבר הכי מדהים, מפליא ואופייני הוא שבכל העולם, בו יש מעל 500 מיליון מוסלמים וקצת פחות ערבים, לא נמצא ולו אחד יחיד ומיוחד שיקרא את המסמך, אני לא מדבר על להסכים עמו, בערבית. מיסדי המדינה הפלשתינית, שבה כבר יש עונש מוות על מכירת קרקע ליהודים ושעתידה להיות כרצועת עזה, יודן ריין מוחלט, היו צריכים יהודי של שבת, או איך שלא תקרא לזה, לקרוא את זה בערבית. ככל שתחשוב על הסצנה האומללה הזו יותר תאמין יותר ויותר שאוסף של חולי נפש מוכי שיגעון גדלות משיחית התכנסו שם ביחד לחגוג טקס ביזארי כמין בדיחה הזויה.

 • יונתן  ביום אפריל 25, 2011 בשעה 17:07

  שנאת השמאלנים הינה כוח מניע אדיר, שכלל אין לזלזל בו.
  בלעדיה, מסופקני אם לכתבנים מסוגו של דוד מרחב היה על מה לכתוב.

 • מוטי סגרון  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 0:07

  יונתן כותב לא לעניין

 • לירון נגבי  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 23:35

  אדם הגון, ישראלי, ערבי או איסלנדי, צריך לתמוך במאבק הצודק של הפלסטינים להכרה במדינתם ולא במגף הישראלי הרומס אותם, והם לא חייבים לשרת בשביל זה שום אינטרס ישראלי וגם לא גחמה של אימא שהבן שלה באם תרצו. זה לא בגלל שזה טוב ליהודים אלא מפני שזו זכותם הבלתי תלויה בכלום.

 • ברווזו של משיח  ביום אפריל 29, 2011 בשעה 1:16

  למרות קריאות המחאה "בדם ואש את רבין נגרש" לא אירע כל רע למחבר "פנקס שירות" המתלהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: