רצח ההמונים בסוריה ובגידת השמאל הבינלאומי

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 28.4.2011

הרצח ההמוני המתרחש בסוריה לא גרם לאף אחד מארגוני זכויות האדם והשמאל בישראל למחות על הפשעים נגד האנושות שמבצע משטרו של אסד הבן. לא משמרת מחאה, לא עצרת הזדהות, אפילו לא קבוצת פייסבוק. אבירי זכויות האדם, שתרים אחר כל אישה וילד הנפגעים מ"צבא הכיבוש", לא חשו צורך עז לצאת להגנת ההמונים בסוריה. גם ברחוב הערבי בישראל הדברים מתנהלים על מי מנוחות: כשהודח הנשיא המצרי מובארכ, בוואדי ניסנאס בחיפה יצאו לרחובות. הפעם מניחים לאסד לטבוח בבני-עמו, וכמות הנרצחים אינם מזעזעת את הרחוב הערבי בישראל.

פעיל השמאל מתן קמינר כתב מאמר באתר "הגדה השמאלית", האי הרדיקלי באינטרנט, ובו כתב בגילוי-לב יוצא דופן: "אנשי שמאל רבים… רואים באימפריאליזם את 'הסתירה העיקרית' במזרח התיכון. הם פותחים בטענה… (ש)לפיה הכוח הדכאני הגדול ביותר באזורנו הוא זה של הקפיטליזם התאגידי המגובה בכוחות הצבא של נאט"ו ובעלות בריתה (ביניהן ישראל כמובן). מטענה זו הם מסיקים שעל השמאל לקבוע את עמדתו לגבי כל התפתחות באזור על פי מידת התרומה או הסכנה להגמוניה האימפריאליסטית הגלומה בה. למסקנה זו אינני יכול להסכים".

אנטי-אימפריאליסטי. בשאר אסד

אנטי-אימפריאליסטי. בשאר אסד

לפי קמינר, "הביטוי הפשטני והמסוכן ביותר של נטייה זו איננו בקטלוג של המשטרים באזור ל'פרו-אימפריאליסטיים' ו'אנטי-אימפריאליסטיים'… אלא בנטייה לשפוט את התנועות המתעוררות נגד המשטרים באמצעות לוגיקה פשוטה של פלוס ומינוס, על דגם 'האויב של האויב שלי הוא חבר שלי, והאויב של האויב של האויב שלי הוא אויב שלי'. על פי היגיון זה, למשל, המהפכה המצרית היא חיובית אפריורי ואילו המאבק נגד משטר אסד בסוריה היא בגדר חשוד מיידי".

קמינר מבקר בדברי הביקורת המתונים והמהוססים-מעט שלו את הלוגיקה של השמאל הרדיקלי בישראל. המהפכה המצרית הייתה חיובית שכן היא הפילה את מובארכ, שבעיני השמאל היה "משת"פ של האימפריאליזם וישראל", והקימה משטר אשר עתיד להצטרף בעתיד הקרוב או הקצת רחוק יותר אל הציר ה"אנטי-אימפריאליסטי" שמורכב מסוריה, צפון קוריאה, ונצואלה ואיראן, עם גורמים פחות קיצוניים כמו סין ורוסיה. המהפכה הסורית היא חשודה משום שהיא מבקשת להפיל את אחת הצלעות החשובות במאבק נגד "האימפריאליזם", דהיינו: בשאר אסד. למעשה, בשמאל תופשים את משטרו של אסד כפרוטו-סוציאליסטי או כסמי-קומוניסטי, ומדגישים את שליטתה הרבה של המדינה בכלכלה. לכן, התייחסותם לתנועה המהפכנית בסוריה דומה להתייחסותם לתנועות מהפכניות דומות שהתרחשו בהונגריה ב-1956 ובצ'כוסלובקיה ב-1968. את דורשי החופש הם מכנים "מהפכני-נגד" ואת תנועתם הם מגדירים "קונטר-רבולוציה". אז זה תאם את האינטרסים של האימפריאליזם הסובייטי-סטליניסטי הלוחם בארה"ב ובציונות, היום זה כפוף לאינטרסים של האימפריאליזם האסלאמו-פשיסטי שגם הוא לוחם במערב החילוני ושם על המוקד את ישראל.

הבגידה הגדולה של השמאל בהמונים הסורים המשלמים בדמם למען חיסול המשטר הפשיסטי שם, הנתמך על-ידי העריצות הפשיסטית בטהרן, איננה רק מלמדת על מהותו האידיאולוגית והפוליטית של המחנה הזה; היא גם ממחישה כי נאמנותו נתונה אך ורק למלחמה בלתי-פוסקת בישראל ובערכי המערב הקפיטליסטי, כאשר אויביה של ישראל הם, למעשה, בעלי-בריתו של השמאל מכוח אותו היגיון שעליו הצביע קמינר. אין בכך משום הפתעה רבה כיוון שאותו שמאל היה זה שרכב על גבו של האייתוללה חומייני בדרך להפלת משטרו של השאח הפרסי, בציפייה לחיזוק המאבק ה"אנטי-אימפריאליסטי" בעולם. אולם יש בכך כדי להצביע פעם נוספת על העובדה הידועה ממילא, אשר יש לאומרה שוב ושוב, כי לשמאל אין שום סמכות מוסרית להטיף על זכויות אדם ואזרח.

בישראל, כמו בשאר ארצות המערב, פועל מחנה פוליטי אשר כל מרצו וזמנו מוקדש להרס המערב ולהבסתו במאבק נגד הפשיזם החדש. זאת, כאשר ברקע במצרים כבר מתבססים להם גורמים איראניים ואנשי החמאס, ולמעלה ממחצית אזרחי מצרים תומכים בביטול הסכם השלום עם ישראל. למדינת ישראל יהיה צורך משמעותי לא רק להתמודד עם מצרים החדשה שעיניה כבר נשואות לטהרן, אלא גם לפקוח עין על מחנה פוליטי אשר מבחינה מנטאלית חצה כבר מזמן את הגבול.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Corinna Hasofferett קורינה  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 0:17

  דווקא הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק שהקמת לזכר נרצחי סוריה מידי צבא הדיקטטור הצעיר.

 • tomerpersico  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 3:37

  בחייך, לא נמאס? "השמאל" כל הזמן "בוגד", ה"איסלאמו-פאשיזם" כל הזמן מאיים… תקליט שבור. גם אם נגיד שכל זה נכון ומדוייק – לא נמאס?

  אהבתי מאוד את הראיון ההוא עם יחימוביץ'. שם כתבת יפה. יודע למה? היה שם הומור. לא קרסת תחת הפומפוזיות של עצמך.

 • עידו לם  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 6:38

  לא תומר לא נמאס היחידים שנמאס להם זה השמאל הרדיקלי שכותב הטור חושף בצורה מבריקה את ערוותם המצחינה.

 • אבי  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 11:40

  עזוב השמאל הבוגדני, מה בנוגע לימנים כמו ברלוסקוני, קמרון , מרקל וסרקוזי (ואפילו ביבי אצלנו)? כל אירופה ימנית והם לא עושים כלום ולא מתערבים בסוריה. הימין מפקיר חיי אדם, לא אכפת לו מהם. הימין אחראי על מותם של אותם חפים מפשע, ביכולתו למנוע זאת ועל אף הפוזות שלו כתוקפני ולוחמני הוא לא מציל אותם.

 • יודה  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 11:41

  מעולה ביותר

 • עידו לם  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 12:33

  לאבי הטיפש: המשטרים האירופים כבר מדברים על סנקציות על סוריה אבל בלי קשר רק לסמול הרדיקלי המצחין והנתעב יש את העזות מצח לטעון שאסד הוא בעצם לוחם נגד המדכאים האימפראליסטים בעודו טובח מאות מבני עמו, סוג של לוגיקה מטומטמת כזאת רק סמולנים רדיקלים שוטים ומפלצתיים יכולים לאמץ.

 • אבי  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 12:48

  סנקציות! סנקציות!!
  מזו הרפיסות הזו? והקטע שהם רק מדברים על סנקציות ואפילו עוד לא ביצעו אותם. בידי הימנונים הכח להתערב צבאית ולהביא סוף לטבח והימנונים כרגיל לא עושים כלום. דמם של הנטבחים הסורים הוא על ידיהם של הימנונים. הימנונים משתפים פעולה ולא עושים כלום כדי להציל את הסורים החפים מפשע המסכנים. ראיתי אפילו את דיוויד קמרון רה"מ בריטניה שאומר שהם לא יכולים להתערב בכל דבר ושיש גבול להתערבות שלהם. לימנון הזה לא אכפת כלל מהסורים שנטבחים. בפינלנד לדוגמה, הפכה מפלגת הפינים האמיתיים למפלגה השלישית בגודלה בבחירות האחרונות שהיו לאחרונה, תוך ההבטחה שהם ימנעו התערבות פינית בלוב (ובוודאי בסוריה). כלומר מפלגת הימין הקיצוני הזו חסרת אכפתיות כלפי חפי הפשע בלוב ובסוריה שנטבחים על ידי השלטון וזוהי גם עמדתה של המפלגה הימנית הרדיקלית השבדית "השבדים הדמוקרטים".

 • אבי  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 12:48

  הימין הפחדן מפקיר חפים מפשע, לכן גם הוא פושע בעיני.

 • עידו לם  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 16:08

  לאבי הטיפש: הימין אולי לא עושה מה שהוא צריך אבל כאמור הוא לא מספיק מטומטמם בשביל לחשוב שאסד הוא לוחם חופש זה רק מופרעים מפגרים כמוך חושבים.

 • יונתן  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 17:00

  לעידו הטיפש,
  …בעצם אין לי מה להוסיף.

 • עידו לם  ביום אפריל 28, 2011 בשעה 17:27

  ליונתן הטיפש השני: אין לי מה להוסיף כי התגובה שלך מדברת בעד עצמה.

 • לא טיפש  ביום אפריל 29, 2011 בשעה 11:25

  המערב רופס ומבולבל שמאל וימין כאחד, הבעיה היא שהשמאל עושה מהרפיסות אידיאולוגיה. וכשהימין כן מתערב השמאל דואג להוציא אותו כובש ברברי ואכזר.
  מה שנקרא:
  damn you if you do, damn you if you don't.

 • אבי  ביום אפריל 30, 2011 בשעה 5:24

  אז אני מבין שהימין כל כך רופס שהוא אפילו מפחד ומשקשק מפני מה שכמה שמאלנים יגידו עליו? ועל זרם פוליטי חלש שכזה אתה סומך שיתמודד עם אויבים? בלי תירוצים – הימין שולט באירופה, הוא לא מתערב במה שנעשה בסוריה ולכן דמם של החפים מפשע הוא על ידיו של הזרם הפוליטי הימני. הימין פושע כי הוא לא מתערב. די לתירוצים, קחו קצת אחריות על הפעולות הרופסות והעלובות של משטרים שנשלטים על ידי הזרם שלכם.
  עלאק תוקפניים ולוחמניים, סתם פחדנים ואינטרסנטים. מה קרה? בסוריה אין נפט שפתאום קמרון הימני מתנגד לכך שבריטניה תתערב שם? שפתאום לסרקוזי, מרקל, ברלוסקוני וראשי הממשלות של שבדיה, דנמרק, הולנד ושוויץ לא אכפת?

 • אחד  ביום יולי 22, 2011 בשעה 11:08

  כמה שטויות, כמה הכללות. נכון, יש בשמאל הרדיקלי כאלו העונים להגדרה הזו (אם כי לא באופן כה הולם..), אך הם מיעוט שולי בתוכו. לא מעט שמאלנים לא מהססים לגנות את אסד. מסכים איתך שיש יותר ביקורת על המערב (ודי בצדק- באמצעות חברות בינלאומיות הוא מרושש את העולם השלישי, תעיין בכתביו של חומסקי..) מאשר על משטרים רצחניים, אבל מכאן ועד תמיכה עיוורת? דווקא הימנים אהובי נפשך תמכו ותומכים בשלל דיקטטורים אכזריים- האפרטהייד, פינישה, חואן פרון, כל מיני רוצחי עמים באפריקה. בעצם זה קצת פרווה להגיד תומכים- זה לא מסתכם ברטוריקה, אלא בייצוא של נשק.

 • נטליה  ביום יולי 22, 2011 בשעה 13:45

  השמאל כהוליסטיקה. מה זה השמאל? מישהו יודע? למרחבי פתרונים פשטניים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: