מאיר דגן ותיאוריות הקונספירציה הרדיקליות

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 5.6.2011

בימים אלה, אני קורא את ספרה של העיתונאית הבריטית, מלאני פיליפס, The World Turned Upside Down, שיצא לאור בשנה שעברה. פיליפס היא מהבודדות בתקשורת הבריטית שניצבות לצד ישראל ומציגה גישה שמרנית המבקרת פוסט-מודרניזם, ליברליזם רדיקלי ושאר רעות חולות. הפרק הראשון בספרה של פיליפס הוא מעניין ומדהים כאחד: פיליפס מתארת עקב בצד אגודל כיצד התפתחה התיאוריה האפוקליפטית בדבר התחממות כדור הארץ והחיזיון הטראגי שלפיו אנו צפויים לקטסטרופה אקולוגית אדירה עד שנת 2100, שדומה לזו שפקדה את הדינוזאורים. פיליפס קורעת לגזרים את הרדיקל-שיק הירוק באמצעות נתונים, ציטוטים ומראי מקום לאינסוף. ההנחה הבסיסית של התיאוריה, שלפיה אפקט החממה נגרם בגלל פליטת פחמן דו-חמצני וגזים רעילים ולכן אנו צפויים לקץ איום ונורא, מתבססת על חיזויים בלתי-מבוססים שאינם קשורים כלל למדע. היא מצטרפת למנהיגים כמו וצלב קלאוס, רה"מ הראשון של צ'כיה הפוסט-קומוניסטית, שרואה בתיאוריית ההתחממות הגלובאלית כלי בידי השמאל הרדיקלי.

נתניהו ומאיר דגן בצילום הפרידה. קרדיט: AP

נתניהו ומאיר דגן בצילום הפרידה. קרדיט: AP

תיאוריות רדיקליות שעיקרן אפוקליפסה וקונספירציה משרתות את סדר יומם של מהפכנים. הם מבקשים ליצור כאוס באמצעות הפצת מסקנות המבוססות על הנחות מוטעות ושקריות. חלקם יודעים שהנחותיהם מוטעות. חלקם כבר לא מתעניינים בכלל באמת. מה שפיליפס מתארת אופייני לשמאל הרדיקלי. הבעיה היא תמיד בעובדות. אך הבעיה האמיתית מתחילה כשהשקרים מצטרפים לכדי לוחמה פסיכולוגית מהפכנית. ניקח לדוגמה את התיאוריה החדשה של אמיר אורן ב"הארץ", שמקבל רוח גבית ממאיר דגן. אורן מסביר כי נתניהו וברק עלולים להפציץ את איראן כדי להסיר מעל סדר היום את ההכרזה על מדינה פלשתינית בספטמבר. במלים אחרות, אורן סבור, כי ההנהגה הישראלית כל כך מטורפת שהיא יכולה להכריע בנושא גורלי כמו הגרעין האיראני משום שבאו"ם יכריזו על הקמת פלשתין. הגדיל לעשות ארי שביט, שהילל בשישי האחרון את חוסר ביטחונו של דגן בהנהגה הנוכחית.

יכול להיות שאורן וחבריו באמת מבינים שהקונספירציה הזו היא מיסודה מעוותת ושקרית. אולי בתוך עצמם הם יודעים, שאפשר להתנגד לראש הממשלה בלי לטעון שהוא מטורף. אבל "הארץ" נמצא כבר במסלול אחר לחלוטין. הוא כלי מרכזי בלוחמה הרדיקלית נגד ישראל. יש פה חבירה כפולה של השמאל הישראלי העמוק של מרצ וחד"ש ששופרו הוא "הארץ", עם הזעיר-בורגנות שמייצגת 'קדימה', נגד העם בישראל, בלוחמה פסיכולוגית מהפכנית שמטרתה הפלת ממשלת נתניהו, ובכל מחיר, אגב דמוניזציה שלה.

הנחת היסוד של המלחמה הנוכחית בנתניהו היא שהדרך היחידה להפילו איננה באמצעות גיוס העם ואינה עוברת דרך יצירת רוב פרלמנטארי נגדו, אלא על-ידי טרור פסיכולוגי נגד העם. בשמאל מאמינים במה שניתן לכנות "אפקט קרנסקי" על-שם ראש ממשלתה הדמוקרטית הראשונה של רוסיה, אלכסנדר קרנסקי: הוא עמד לצד בעלות הברית במלחמת העולם הראשונה, נכשל במערכה ואז, לאחר מרד נגדו מצד מפקד הצבא הרוסי קורנילוב ואירועים נוספים, הפסיד את השלטון לבולשביקים שהבטיחו להמונים הרוסים המותשים מהמלחמה דבר אחד בלבד – שלום. מצלצל מוכר? בשמאל מאמינים כי כאשר תגיע השעה, נתניהו-קרנסקי יביא את ישראל אל פי-פחת ואז, במצב שבו ישראל מותשת מטילים ומאבדות כבדות בעורף, יופל נתניהו בשם השלום.

לימין בארץ כדאי להתחיל לדאוג. מאיר דגן איננו ציפי לבני או דב חנין. תותחי השמאל החלו לירות מטחים בלתי-פוסקים לכיוון הממשלה המכהנת. זו הפגזה ממוקדת שמטרתה רה"מ ושר הביטחון. הערבים, המבינים את המתרחש, קולטים כי הגיעה השעה לעשות מעשה כדי להתחיל לטלטל את ממשלת נתניהו. "יום הנכבה" ו"יום הנכסה" הם בגדר מתאבן בלבד. ראש הממשלה צריך להמשיך בקו שבו החל ביחס לנשיא אובמה ולהשיב מלחמה שערה. תסריטי האימה הנרקמים ברחוב שוקן נקראים גם ברמאללה, בעזה, בדמשק, בביירות ובטהרן. ישראל הרשמית לא יכולה עוד לשתוק נוכח אלה המנסים מבית לערער את ממשלתה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מפריח השממות  ביום יוני 8, 2011 בשעה 7:54

  אם מצביעי מרץ חד"ש וקדימה פועלים להשמדתה של מדינת ישראל,
  אז כעיתונאי פטריוט ואמיץ עלייך לדרוש את כליאתם לאלתר!

 • אבנר בוק  ביום יוני 8, 2011 בשעה 9:28

  מדהים איך תחת התנגדות ל"תיאוריות רדיקליות" מציג הכותב תיאוריה רדיקלית הזויה לא פחות. העובדות, ואלו הן עובדות, היא שנתניהו וברק פועלים הלכה למעשה למען תקיפה כושלת באיראן, שחקו את התמיכה הבינלאומית במדינה ומובילים את ישראל לעימות מעמדת חולשה. מה שעושים מתנגדיהם הפוליטים והאידיאולגיים צנוע פי כמה ממה שעשה נתניהו עצמו ומריעיו ב-1993-1995 ליצחק רבין ושמעון פרס. איש לא הציג את נתניהו במדי אס.אס., לא קרא למותו, לא האשים אותו בשפיכת דם לשווא. כל זאת עשו נתניהו ובני בריתו. צא ולמד לאיזו רמה של שקר, אחיזת עיניים ועיוות מוסרי והיסטורי מסוגלים להגיע תומכיו העיוורים.

  • אלדד  ביום יוני 8, 2011 בשעה 10:29

   מר בוק, יפה שחשובות לך העובדות ורק העובדות. רק תסביר לי איך "העובדות" (ורק העובדות") קובעות כבר עכשיו שתקיפה באיראן שעוד לא התרחשה כלל היא "כושלת".

   • אבנר  ביום יוני 8, 2011 בשעה 18:34

    תקיפה באיראן היא כושלת מהסיבה הפשוטה: יש לצד השני אפשרות התגובה. מספיק להזכר ב"הצלחת" חיסול מוסאווי (עלית נסראללה, פיצוץ בית הקהילה בארגנטינה) וחטיפת דיראני (פיגועים בשגרירויות, אפס מידע על רון ארד) בשביל לדעת שפגיעה באיראן לא תועיל בדבר. זו זקפה זמנית של שני אימפוטנטים שמסכנים את חיי אזרחי ישראל וחלק ניכר מזרועה הצבאית שלהמדינה בעבור מהלך שאין לו שום סיכוי לבטל את התוכנית הגרעינית של איראן.
    והשאלה שאיש לא מתייחס אליה: ומה יקרה אם לאיראן יהיה נשק גרעיני? האם זה ישנה במשהו את חיינו כאן? תתחילו לחשוב ותפסיקו עם החרדת. חלאס. המדינה הזו קיימת מספיק זמן, היא חמושה עד אוזניה ומשקיעה כשישית מתקציבה השנתי בבטחון. היא לא תעלם גם אם איראן תחזיק בפצצה. להפך.

 • גבי דניאל  ביום יוני 8, 2011 בשעה 13:32

  אני חושש שאתה לא לגמרי טועה,זאת אומרת חצי צודק,וזה
  גרוע מטעות פאטאלית.
  "הארץ" הוא "הארץ",שיתבשל במיץ של עצמו.יש עוד מי שקורא ומניד עפעף?
  אבל ממשלה שכל מעשיה הונאת הציבור כמעט בגלוי,ממשלה שמשרתת את ההון הגדול
  על חשבון פשיטת הרגל של ההמונים,שמעזה עוד "לנקות" את הבארון סמי עופר הסוחר עם האיראנים (את מי שסחר עם האיראנים לפניו מסרבים לשחרר על התנהגות טובה.הוא יושב כבר שתים עשרה שנים בכלא…! )ממשלה שמרעה כל העת את השירות הציבורי כדי למסחר אותו,ממשלה שחצי ממעשיה הם קונספירציה נגד העם – בהחלט
  לא רחוק מן הדעת שתיזום התקפה כושלת (בהכרח,מעצם העניין)נגד איראן ותסכן את הציבור שרובו לא מוגן ולא מגונן להתקפה איראנית (קונוונציונאלית לחלוטין)כדי
  לשמר את השקעותיה ב"שטחים" וכדי שלא לבוא בקונפליקט עם תושבי המקומות ההם.
  כמו שהממשלה הזאת הפקירה אוכלוסיות שלמות לעוני,לחוסר דיור,
  למרמס רגליהם של קונגלומרטים מסחריים,היא בהחלט תפקיר עשרות אלפי תושבים

  לסכנת חיים מוחשית . יש פה,משמאל או מימין,מישהו שעוד משלה את עצמו שטובת הציבור היא נר לרגלי נתניהו וחבורתו?! אפילו מתיישבי השטחים
  יודעים שבקוניקטורה מסויימת הוא ימכור אותם בלא להניד עפעף!

 • רני  ביום יוני 8, 2011 בשעה 14:35

  אני משער שגבי דניאל צודק. כמובן שאין בהשערה זו להצדיק את סוכני הפשיזם הקלריקלי הקניבלי הערבי מוסלמי על כל צורותיו ושליחיו.

 • גבי דניאל  ביום יוני 8, 2011 בשעה 15:56

  נדמה לי שאפילו אלו שקוראים את "הארץ" בעזה ודמשק אינם משלים את עצמם
  באמת.הטפשות אינה פררוגטיבה בלעדית של המומחים בעזה.להערכתי הם מבינים היטב
  שכמה עשרות ההזויים שזוכים לבולטות ב"הארץ" אינם מסמנים כיוון בדעת הקהל,אלא גרוע מזה, תחושת ניתוק ואי הזדהות עם מדינה שנכסיה הפיזיים (והתודעתיים) נמכרים בשצף קצף לחבורה של אילי הון המטגנים פה מהאזרחים שקשוקה כדבעי.
  הסכנה האמיתית אינה שמאל הזוי וימין משתולל,אלא אותה
  קבוצה שמחזיקה כאן נכסים הוניים ששוים לתקציב המדינה כולה למשך שנתייןם הם
  שיכתיבו לנתניהו את גבולות המדינה בדיוק כפי שהכתיבו לשרון –
  בצוותא עם הלטיפונדיה המשפטית והתיקשורתית שדאגה לאתרג את שרון
  מפני הסתבכויות משפחתו את עזיבת עזה – והם גם שיכתיבו לנתניהו את מידת הויתור.
  ונתניהו אינו מפציץ את איראן,משום שנהיר לו שראשו יתנדנד עליו
  אם יגיעו הקונגלומראטים למסקנה שהוא "לא אחראי" או "לא שקול".גורל ההתישבות בשטחים לא יקבע על ידי עופרי אילני או אמירה הס (אורן זה סיפור אחר,הוא שלוחה של המימסד הביטחוני,סוג של דג דיו).ככה שאתם מבטלים את זמנכם

  – "הארץ"אינו קובע דבר וחצי דבר.הוא לכל היותר שסתום לחץ משנ
  הסכנה האמיתית היא הפניית הגב למדינה מצד אזרחיה,בדיוק כמו שהמדינה הפכה את גבה לאזרחים כאן.זה השדר החמור כאן,הוא אינו חד צדדי ועם זה
  צריכה המדינה להתמודד.זו טעות אופטית לחשוב שהפניית הגב הזאת ממוקדת בעיקר באינטלקטואלים שקוראים "הארץ".זוהי תופעה מתרחבת והולכת.

  לא הפשיזם הקריקאלי הערבי הוא הבעייה,אלא כמות האנשים שמתאדשים
  ומתנתקים נוכח הסכנה הזאת.

 • עידו לם  ביום יוני 8, 2011 בשעה 17:35

  גבי דניאל שאפו כול ניכרים דברי אמת

 • גיא  ביום יוני 9, 2011 בשעה 5:23

  גבי דניאל – גיבוב של דמגוגיה מכובסת במיץ זבל.
  "ממשלה של הונאה שמשרתת את ההון", באיזשהו שלב לא נמאס לך לחזור על אותם דברים ?
  שוב ושוב ושוב …
  מה השירות של ההון ? ההגבלות על הסלולר והכבלים ? המס על הגז ? מה בדיוק השירות שהממשלה עושה לאותם אנשים ? מי שניקה את סמי עופר היה מאיר דגן דווקא, אבל ממתי שמאלן מסוגך מסוגל להתמודד עם עובדות ? האם כאשר רבין סיכל מס על ההון הוא שירת אידיאל סוציאליסטי ? האם כאשר ברק המשיך את הקו הכלכלי של ביבי הוא שירת אידיאל קיבוצי ? די כבר עם השנאה הזו והשקרים האלה.
  ומה לגבי הונאה ? האם זו ממשלה שהבטיחה שלום והביאה טרור ? האם זו ממשלה שמייצרת תהליך מדיני הזוי בלי קשר להבטחות לבוחר ?
  אני זוכר איך בן כספית סיפר שנתניהו ישחרר מחבלים "שבוע הבא" כדי לחזק את אבו מאזן … האם זה קרה ?
  אובמה הוא לא אויב של ביבי, חתיכת טמבל, הוא אויב של העם היהודי בישראל.
  תקלוט.
  הפלת ממשלת ימין בידי גורם זר אינה שקולה להפלת ממשלה בידי האופוזיציה.
  מדובר בצעד להפיכתנו למדינת חסות.
  כדאי שהשנאה הפאתטית שלך לנתניהו תעצור בפני הגיון.

 • דרול  ביום יוני 9, 2011 בשעה 10:01

  שלום וברכה מעיר הקודש אומן.
  נראה לי שצריך ללמד זכות על מערכת הארץ ויתר השמאלנים.
  הרי הם אנשים חסרי אונים וחסרי יכולת וכבר מזמן איבדו את החיוניות שהייתה לאבותיהם אדריכלי המדינה.
  החשיבות היחידה שיכולה להיות להם , הצידוק היחיד לקיומם הוא הדה לגיטימציה שהם עושים לראש הממשלה ולימין.
  נכון גם לראש הממשלה היו טעויות ובוודאי לשר הביטחון , אבל בסך הכל נראה שבשנים הסוערות האלו מדינת ישראל בכל אופן הפליגה במים סוערים ובכל זאת יצאה בשלום מסופות רבות.

  בוודאי הכל בזכות התפילה של הצדיקים ובפשטות יש בכוחה של התפילה הזו גם את היכולת להציל את ישראל מצרות אמיתיות לא רק מקישקושים בסגנון "הכרזת האו"ם" וד"ל

 • נאון  ביום יוני 10, 2011 בשעה 14:25

  מכירים את קונספיל?

 • דן  ביום יוני 12, 2011 בשעה 13:25

  הכי הזוי זה שמאיר דגן משרת את השמאל. לא רציני.

 • יובל הלפרין  ביום יוני 20, 2011 בשעה 13:05

  לישראל הרשמית אין מה להגיד עוד. הבנת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: