בין ספירו לשפירא: למי שמור חופש הביטוי בישראל?

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 10.6.2011

שחרורו המהיר של העיתונאי גדעון ספירו ממחיש שוב את האפליה במדיניות הפרקליטות לרב שפירא, למשל, הם לא עשו הנחות

ביום שלישי האחרון, סערה ביצת השמאל לכמה שעות. עיתון "הארץ" פרסם, כי גדעון ספירו בן ה-76, מוותיקי השמאל ועיתונאי, נעצר בעקבות מאמר שפרסם באתר באינטרנט 'הגדה השמאלית'. לפי "הארץ", בעקבות המאמר פה 'הפורום המשפטי למען ארץ ישראל' ליועץ המשפטי לממשלה ולמפקד אגף החקירות במשטרה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ספירו. המשטרה, שזימנה את ספירו לחקירה והחליטה לעוצרו, לא ידעה עם מי היא מתעסקת: כעבור שעתיים בלבד, שוחרר ספירו בערבות, לאחר שעו"ד מיכאל ספרד יצר קשר עם המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

תוך שעתיים שוחרר. בצילום: גדעון ספירו וחבר. קרדיט: מחלקה ראשונה / NEWS1

תוך שעתיים שוחרר. בצילום: גדעון ספירו וחבר. קרדיט: מחלקה ראשונה / NEWS1

מאמרו של ספירו פורסם ב-4 בספטמבר 2010, ובו כתב: "שתי פעולות הגרילה בשטחים הכבושים בהן נהרגו 4 תושבי התנחלויות ושניים נפצעו, מהווים תזכורת שהכיבוש נמשך, וכך גם ההתנגדות… כמעט כל מתנחל נושא עימו נשק, לעיתים הוא במדים לעיתים לא, ולכן הפגיעה בהם אינה זהה לפגיעה באוכלוסייה אזרחית בלתי לוחמת. לא כך לגבי נשים, ילדים וזקנים". ספירו טען, כי "גם אם הם מתגוררים בהתנחלויות הם אינם כוח לוחם ולכן יש למנוע ולגנות כל פגיעה בהם על ידי מי שנאבק בכיבוש באמצעים חמושים". לבסוף, פסק: "כמי שנמנה עם העם הכובש, יהיה זה משום התנשאות להכתיב לפלסטינים את שיטות מאבקם".

ספירו, ראוי לציין, לא קרא במישרין לרצח מתיישבים. אבל מהטרמינולוגיה עולה כי דמו של כל מתיישב ממין זכר שאינו אישה ואינו קטין, מותר: במעלה אדומים ובגוש עציון, בקרית ארבע ובאיתמר. הקביעה המופרכת, שלפיה "כמעט" כל מתיישב נושא עמו נשק, אינה רק מנוגדת למציאות, אלא גם הופכת את המתיישבים ליעד לגיטימי לרצח. העובדה שספירו לא רוצה "להתנשא" על הפלשתינים ר"ל ואינו מבקש להבהיר להם כי רצח חפים מפשע הוא מגונה, מעידה על הכותב: הוא בפועל משלים עם רצח מתנחלים, גם אם הוא כותב כי יש לסכל ולגנות כל פגיעה בנשים ובילדים.

הבעיה המהותית אינה עם תוכן הדברים של ספירו. דמם של "המתנחלים", מעין כינוי דמוני לקבוצה של אזרחים שנשלחה על-ידי ממשלה ריבונית, מותר מזמן. הבעיה היא עם האפליה: הרב יצחק שפירא, מחבר הספר "תורת המלך", נרדף מזה זמן רב בשל הספר שחיבר. המשטרה עצרה אותו לחקירה בחשד להסתה ופשטה על ישיבת "עוד יוסף חי" במטרה להחרים עותקים מהספר. האגודה לזכויות האזרח שיבחה את המשטרה על החקירה, ושילמה מס שפתיים כשגינתה את המעצר. הרב יצחק גינזבורג זומן גם הוא לחקירה. אולם לרב שפירא ולגב גינזבורג לא היה גיבוי בדמות עו"ד רב השפעה כמו מיכאל ספרד. גם לא היו לו חברים רבי השפעה שיפעלו אצל המשנה ליועץ המשפטי.

בשיחה עם "הארץ", סיפר השבוע ספירו כי "אמרתי לחוקר שהמאמר הוא בדיוק ההפך מהסתה לאלימות, הוא כולו שיר הלל למאבק הלא אלים ויש בו אפילו גילויי אמפתיה למתנחלים". מעיון במאמר קשה למצוא את אותו שיר הלל. העובדה היא, שספירו כתב את שכתב, ושוחרר. ספק רב אם מישהו יפשוט על ביתו, יחטט במחשבו האישי או ימנע ממנו לפרסם דברים דומים בעתיד. אולם כאשר ישנן התבטאויות שנויות במחלוקת מן הצד הימני של המפה הפוליטית, טחנות הצדק טוחנות מהר מאוד לאבק את אלה שדבריהם נראים להם כ"הסתה".

אין זו הפעם הראשונה שספירו כותב בבוטות נגד המתיישבים. על הפיגוע בנחל תלם, שבו נהרגו ב-28 בדצמבר 2007 אחיקם עמיחי (נכדו של הרב משה צבי נריה) ודוד רובין, שני חיילי צה"ל תושבי קריית ארבע, כתב ספירו "השטחים הכבושים אינם שטח טיולים פסטורלי, וכל ישראלי המטייל שם מבלי לקבל את רשות העם הפלסטיני הוא בבחינת פרובוקטור שמתגרה בעם המקום". השאלה העיקרית איננה אם צריך לעצור את גדעון ספירו, אם לאו. הבעיה היא, שישראל היא מדינה שאימצה את המודל הליברלי האמריקני של חופש הביטוי: לכולם מותר לומר את הכול, ובתנאי שהם מן הצד השמאלי של המפה הפוליטית. שחרורו של ספירו ממעצר, בין אם מוצדק ובין אם לאו, מראה שוב כי בישראל, חופש הביטוי הוא נחלת אליטה צרה אשר אפילו למשטרה אין הכוח לעמוד בפניה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Akiva Bigman  ביום יוני 10, 2011 בשעה 9:05

  כתבתי על זה בבלוג שלי:
  http://usefel-idiots.blogspot.com/2011/06/blog-post_09.html

 • עידו לם  ביום יוני 10, 2011 בשעה 15:43

  הטינופת הסמולנית רדיקלית מעולם לא הייתה הומניסטית והם לא יזהו הומניזם גם אם ייפול להם על הראש

 • אסף  ביום יוני 11, 2011 בשעה 9:10

  לא הבנתי. היית רוצה שהמדינה לא תרסן את חופש הדיבור של אף אחד – מטיף מוסלמי שקורא לג'יהאד, רב שמתיר רצח ערבים, שמאלני שכותב שהוא מבין למה יש התנגדות אלימה לכיבוש? או שאתה רוצה שלכולם ילקח חופש הדיבור באותו אופן?

  גם הגזירה השווה כביכול הין ספירו לשפירא אינה מחזיקה מים. לפסיקותיו של רב יש השפעה על יהודים שפועלים באלימות נגד ערבים ומחפשים ומקבלים הצדקות לכך. לכתיבתו של עיתונאי ישראלי אין שום השלכה על מעשיהם של רוצחים לאומנים פלסטינים.

 • ישראלי אמיתי  ביום יוני 11, 2011 בשעה 9:25

  ספירו והרבנים – זה נבלה וזה טריפה

 • גיא  ביום יוני 12, 2011 בשעה 6:31

  אותי יותר מדאיגה העובדה שהוא נעצר ואף אחד לא כתב על זה כלום.
  זה שאדם בן 76 שוחרר בגלל התבטאות דוחה לא מטריד אותי, היה גם פרופסור מבר אילן שאמר על חיילים שהם נאצים.
  אף אחד לא נקי במלחמת המילים בישראל.
  אבל העובדה שהוא נעצר ושוחרר כך, מראה שיש מערכת שונה שפועלת עבור אנשי שמאל במשרד המשפטים.
  בושה וחרפה.

 • גיא  ביום יוני 13, 2011 בשעה 11:10

  מבחן לאנשי השמאל :
  תלחצו על התגית "גדעון ספירו" בתחתית מאמר זה.
  תראו הפנייה לבלוג הזה ולבלוג נוסף של יואב טמיר.
  טמיר הוא איש שמאל קיצוני שמצדיק את גדעון ספירו.
  מייד לאחר ההודעה שלי אליו, הוא הגיב ואמר שכל הודעה נוספת שלי תימחק.
  זו דרכו של השמאל, למחוק הודעות שלא מוצאות חן בעיניו.
  כך לדוגמא לא תראו שום התייחסות של שמאלנים למילים המפורשות שלהסתה לרצח מהערבים.
  הם מוחקים מה שלא מוצא חן בעיניהם.
  או גרוע מכך, הם משנים את המציאות, הם אומרים "להם אין F16, יש להם מתאבדים".

 • סטודנט  ביום יוני 13, 2011 בשעה 23:08

  ספירו גרוע וקיצוני בדיוק כמו רבני צפת שקוראים לא להשכיר דירות לערבים. במתק שפתיים ובחצי קריצה הוא מבהיר לקהל היעד שלו בדיוק מה "נכון" לעשות, לפני שהוא מתנער ידי חובה מקריאה מפורשת לפגוע באנשים.
  עוד על צביעותו של השמאל:
  http://mafyahu.wordpress.com/2011/06/12/%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%9E%D7%94-%D7%95%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A8-%D7%9B%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%93%D7%9C/

 • אסף  ביום יוני 14, 2011 בשעה 15:18

  תגידו, אתם באמת חושבים שפלסטינים מתכננים רצח בעקבות קריאה של משהו שכתב ספירו? כמה אפשר להתמם ולהרגיש צדקניים?

 • גיא  ביום יוני 16, 2011 בשעה 5:07

  אסף, הצדקה לרצח זו הצדקה לרצח.

 • נדב  ביום יוני 27, 2011 בשעה 10:57

  ההבדל העיקרי בין דברי שפירו לדברי שפירא הוא ששפירו טוען שיש דרגות חומרה ברצח (ולכך יסכים גם כל מי שחושב שיש הבדל בין הריגת חייל לרצח אזרח), ואילו שפירא טוען שמ ו ת ר לרצוח גוי (מתוך איכפתיות מקיום שבע מצוות).

  גיא, אם אני טוען שמותר להפיל פצצה על בית מבוקש גם אם יש בו חפים מפשע, האם זו גם הצדקה לרצח?

 • אסף  ביום יוני 29, 2011 בשעה 12:08

  גיא, אין חוק נגד הצדקה של רצח. תפסיק להיתמם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: