פוליטיקת התסיסה החברתית

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 27.7.2011

את תנועת המחאה שקמה בימים האחרונים בעניין הדיור, ניתן היה לסווג בהתחלה כניסיון של השמאל הרדיקלי להצית אש בשדה הקוצים הלוהט ביותר בישראל. את המאהלים בשדרות רוטשילד בתל-אביב אפשר היה לפטור בלא-כלום. בישראל אין משבר כלכלי באמת; בעיות חברתיות קשות קיימות תמיד, אולם משבר בנוסח ארה"ב או יוון איננו קיים בארץ (אצלנו, כידוע, לא מתעניינים במושגים כמו גירעון המעסיקים את הכלכלה האמריקנית השוקעת, למשל, ומעידים על חוסנה של הכלכלה פה). אבל הגפרור השמאלני הצית שריפה אמיתית: רבבות המפגינים ברחבי הארץ אינם תומכי מרצ וחד"ש. רובם אינם אוהדים של 'הקרן החדשה' ו'השמאל הלאומי'. יש פה תנועת מחאה גדולה, עממית ואמיתית. הצעירים שמזיעים באוהלים אינם סוכנים של הרדיקליזם האנטי-ישראלי, גם אם הם משרתים אותו בעקיפין.

ההפגנה ביום שבת בתל-אביב. צילום: יהונתן שאול

ההפגנה ביום שבת בתל-אביב. צילום: יהונתן שאול

ובכל זאת, קשה להתעלם מהעובדה שהתקשורת נותנת למחאה הזו רוח גבית. כל ארגוני השמאל נרתמים כדי לממן, לארגן ולשנע את ההפגנות. למדורת המצוקה נשפך דלק אנטי-ממשלתי בכמויות. נתניהו ושטייניץ הפכו לשק החבטות הציבורי, גם כאשר לחלק גדול מהמפגינים לא ברור כיצד ניתן לשנות במחי יד את שוק הדיור המונופוליסטי. יש פה הסתה מאורגנת נגד הממשלה, כשהמטרה היא ללחוץ את השלטון עד לקצה גבול היכולת. היציבות של הקואליציה רק מחזקת את המחאה, והניסיון לעלות אל הכנסת ולהפחיד את השלטון הוא ביטוי לרוח אנטי-דמוקרטית חמורה ומדאיגה. אבל מעל הכול, יש פה מי שמנסה לחבר את הקצה החברתי עם הקצה המדיני. המטרה היא אחת: להחליש את ההנהגה בישראל לקראת ספטמבר. לגרום לממשלה לחשוב שוב ושוב אם היא יכולה לפעול מול האתגר הפלשתיני כשהבית בוער במחאות ובהפגנות. ולא פחות חשוב, להביא את אזרחי ישראל למצב שבו הם מאוימים כלכלית מחשש לסנקציות בינלאומיות, ומחפשים דרך מילוט מחשש למשבר שיחריף בעיות קיימות שרובן הן מורשת הממשלה הקודמת.

לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין מדוע שלושת העיתונים הגדולים בישראל, למעט "ישראל היום", מבעירים מדי יום את המחאה נגד הממשלה. במאמר מערכת שפרסם השבוע "הארץ", נכתב: "אי אפשר להתעלם מהאמת שמבטאת המחאה. זוהי התעוררות מבורכת. אסור שתישאר רק ברחובות, עליה לבוא לידי ביטוי גם במערכת הפוליטית". במלים אחרות, הרדיקלים מנסים לתעל את המחאה כדי לזעזע את אמות הסיפים הפוליטיות. יהיה מי שינסה להפעיל לחץ בתקופה הקרובה על אהוד ברק ששומר על שתיקה רועמת בימים האחרונים, מתוך הנחה שקואליציה עם 62 מנדטים בתמיכת 'האיחוד הלאומי' וללא מפלגת העצמאות, תתקשה להאריך ימים. ויש גם מאמץ לערער את הליכוד מבפנים. כולם יודעים מי "השר הבכיר" שהתראיין בתחילת השבוע ואמר שנתניהו שרוי ב"פאניקה". זו מנטאליות פוטשיסטית. זה ניסיון הפיכה שקוף "מלמטה".

אולם מה שקורה כעת הוא בגדר חזרה גנרלית. אם תרצו, מהפכת 1905 נוסח רוסיה שמבקשת לזעזע את המשטר, כאשר המהפכה האמיתית מתרחשת בשני שלבים 12 שנה אחר כך, בפברואר ובאוקטובר 1917. אלא שכאן ברור שאף אחד ממתנגדי הממשלה לא מתכוון להמתין כל כך הרבה זמן. הבחירות הבאות באופק: לממשלת נתניהו נותרו שנה וחצי להשלמת כהונתה. ספטמבר האדום-ירוק של הברית האסלאמו-קומוניסטית הולך ומתקרב. יש מי שיבקש לנצל את התסיסה החברתית המתרחשת נוכח בעיות אמיתיות וקשות כדי לטלטל את השלטון. להגיע לבחירות הבאות עם צבא של עמותות וארגונים חוץ-ממשלתיים המפזרים שנאה נגד נתניהו, כפי שקרה בבחירות 99'.

ברור מאליו שבחירות דמוקרטיות אינן מהפכה. אבל דומה שלכולם ברור לחלוטין שממשלת שמאל לא תוכל לעלות לשלטון בלי האצבעות הרדיקליות. לבני לא תוכל לעשות את מה שרבין לא הצליח לבצע ב-92', קרי: להקים ממשלה שנשענת רק על קולות ציוניים. ממשלה שתהיה תלויה בקולות דב חנין ומרכז מק"י תיאלץ להתנהל בצורה מסוימת מאוד. היתרון הגדול של השמאל הוא החיסרון הגדול של הימין: אף אחד בהנהגה לא באמת מבין מה מתרחש מתחת לרדאר השלטוני, גם אם חלק גדול מהעם מצליח להבין את זה. ישראל זקוקה כרגע ל"מסיבת תה" מקומית שתיקח את על עצמה להוציא את המחאה מציפורני האדומים ולנתב אותה למסלול ציוני המשרת את האינטרס הלאומי הישראלי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרור בל"ד  ביום יולי 27, 2011 בשעה 10:06

  היזהר והישמר לך. בקרוב תוכרז אתה עצמך כאוייב הציבור.

 • רשימות  ביום יולי 27, 2011 בשעה 13:57

  דרור בלד, כרגיל אתה וחבריך נושאים את נס הדמוקרטיה הישראלית ואת חופש הדיבור על כתפכם,זהו יום גדול, נדמה שהוא גדול עליך ועל חבריך בכמה מספרים, כולכם רעש וצילצולים

  • דרור בל"ד  ביום יולי 27, 2011 בשעה 15:15

   כל המשת"פים שופרי השלטון וכתבינו לענייני בטחון \ערבים יודעים כי יומם קרב. העם מאס בהסחות הדעת ובזריית החול בעיניים שאתה וחבריך הטובים מפיצים. משה גולדבלט, דוד מרחב ואחרים לא מצנזרים את תגובותיי. אתה, עלוב שכמותך, אפילו לא מסוגל להתמודד איתן ולכן מצנזר אותן.

   • משה  ביום יולי 27, 2011 בשעה 22:25

    דרור

    בזכות נבלות מסוגך יש רוע בעולם, מעשה הזנונים שהביא אותך ודומיך לעולם הוא יום שחור לבני האדם כי אתם לא בני אדם כל מה שאתם עושים זה רק להשחית לקלקל ולהרוס.

    אין בכם יושרה, הדיקלומים שלך יצאו מכל החורים, תלכו לכל הרוחו ובלבד שתצאו מכאן וקחו את מתיכם איתם.

 • רשימות  ביום יולי 27, 2011 בשעה 15:54

  ודרור בלד, מדבר בשם העם. הצחקת את כולם כאן

 • עידו לם  ביום יולי 27, 2011 בשעה 16:04

  רשימה הזויה, ישראל היא מדינה חראית עלובה וענייה.

  • משה  ביום יולי 27, 2011 בשעה 22:27

   אף אחד לא מחזיק אותך כאן,
   אתה רשאי ויכול לעוף לכל מקום שתחפוץ
   ויפה שעה אחת קודם

   • עמיש  ביום יולי 30, 2011 בשעה 9:49

    דרור בל"ד, אנחנו ננצח אותכם גם בבחירות וגם ברחוב. עמישראל חי לא טיפש, הוא מבין מאיפה נוזל הטימטום, הרוע והחרפה. אתם השמאל הקיצוני האנטי-ציוני לעולם לא תנצחו, אבל אם תרימו ראש ותתפרעו, אז גם נכסח אותכם בדרכים שלכם !

 • גידגיד  ביום יולי 27, 2011 בשעה 16:14

  מאמר מצויין. יש בעיה רצינית עם האסלאמו-פשיסטים וחבריהם בסמאל הבוגדני. הם מנסים בצורה דמוקרטית להפיל ממשלה בישראל. אסור לתת להם להצליח לחסל את הסיכוי של ליברמן להיות ראש הממשלה. מול המרקסיסטו-קובנו-עלאווים יש רק תשובה אחת ורק פתרון אחד שיכול לתת מענה שיכול אולי לעבוד בצורה יעילה: רק ליברמן בראש במשטר נשיאותי יהודו-פאשיסטי יכול לעמוד מול כל הסמול כולל אובמה הפוסט-אמריקנסקי-קפיטליסקי-אימפריליסקי שלא מבין מי זה בכלל הערבים.

 • E  ביום יולי 27, 2011 בשעה 20:49

  מה עושים? איך עוצרים את החזירים של השמאל? אם אני אדע שמתארגנת קבוצה להפגין נגד הפוטש על נתניהו אני בא!!!

 • משה  ביום יולי 27, 2011 בשעה 22:21

  בני עוולה – עדר כלבים שוטים.

  הבעייה היא אמיתית – אלו "ש-מוחים" מזוייפים למהדרין.

  אחרי שתשרפו את התקווה של מי שבאמת זקוק לה, ותעברו לאיזה בילעין חדשה שתמציאו תשאירו מאחור אדמה חרוכה ונזקקים גמורים כי ירד מסדר היום ונשחק.

  הצלחתם לעשות מעשה נבלה בעבור מעשה נבלה אחר.

  אתם לא יודעים לתקן רק לקלקל כל עניין שהעלתם גרמתם נזק ורוע, אתם מבזבזים משאב נדיר שהוא זכות המחאה ושוחקים אותו ובמו ידיכם אתם גורמים להגדלת והנצחת פערים וחוסר צדק.

  זבלים

 • גיא  ביום יולי 28, 2011 בשעה 6:26

  אומרים שהיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים.
  מה ייכתב בהסטוריה עלינו בעתיד ?

 • נטליה  ביום יולי 29, 2011 בשעה 6:46

  מי זאת אותה ישראל שזקוקה למסיבת תה? הממשלה? האנשים? כל עוד לא תיפטר מלשלב את הפנטזניות שלך בתוך האבחנות שלך, פנטזיות שחודרות לרכיבים התחביריים של המשפטים שלך (נושא = ישראל), לא תוכל לנסח טיעון שיש טעם להתפלמס איתו.

 • עמיש  ביום יולי 30, 2011 בשעה 9:57

  צריך להבחין בין בעיות חברתיות אמיתיות שנתניהו נתן ויתן להם פתרונות ובין מעורבותם של הגוש השמאלני האנטי-ציוני, שפועל להחרפת המאבק מעבר למטרותיו החברתיות הקונקרטיות כדי למקסם רווחים פוליטיים שאותם יממשו במישור הארצי והמדיני. זה ניסיון לגניבת דעת של הגרעין הראשוני שחולל את הפגנת האוהלים במטרה להרוויח פוליטית במישור המדיני ביטחוני. לכן עלינו לתת את מירב המידע לציבור על הקשר בין מחולל ההפגנה ובין המטרות הםפוליטיות שלהם. הציבור רשאי וחייב לדעת את האמת, כדי לנטרל את השמאל הקיצוני האנטי-ציוני מהמאבק ומהצלחתו.

  מנגד עלינו לפרט יותר את הצעדים שכבר נקטה בהם הממשלה מאז עלתה לשלטון במסגרת מדיניותה. כמו למשל הרחבת הבנייה הציבורית (45 אלף התחלות בנייה רק השנה). ככל שיפורסמו יותר הנתונים כולל התנגדויות האופוזיציה למהלכים אלה יובן ע"י כולם שמכל הפוליטיקאים דווקא נתניהו תרם יותר (הגם שלא מספיק עד עתה).

 • רוזיו נכסים  ביום יולי 31, 2011 בשעה 5:04

  כתבה מצוינת, מלמדת את עם ישראל האדיש, מהי מהפיכה.
  כל הכבוד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: