סגירת המעגל של השמאל הישראלי

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 9.8.2011

הפגנת הענק שהתרחשה בסוף השבוע שעבר בתל-אביב ביטאה סגירת מעגל מבחינת השמאל הישראלי: עשר שנים מאז ספג השמאל את המכה הקשה והכואבת ביותר בעקבות בגידת הפלשתינים בדיוני קמפ דייויד ותחילת האינתיפאדה השנייה, קיבלו שם מחילה פומבית. הם לא נדרשו לטקס וידוי או הכאה על חטא. את כתב המחילה נתנו להם ערוצי הטלוויזיה ושלושת העיתונים הגדולים, למעט "ישראל היום". חד"ש, ולמעשה מק"י המהווה הגוף האמיתי והפעיל בה, הצליחה בעזרת ידידיה ב'קרן החדשה' ובארגונים נוספים, להצית את שדה הנפט החברתי. את מה שלא עשה הגפרור המדיני, עשה הגפרור הקומוניסטי. מאז צעדות האחד במאי של ההסתדרות בשנות השישים והשבעים, לא נראו בתל-אביב כל כך הרבה דגלים אדומים. למעשה, אפילו בהפגנות האדומות של מפ"ם ומק"י לא זעקו המפגינים "מהפכה", המילה המושמעת ביותר במרכז העיר העברית הראשונה.

הגיליוטינה בשדרות רוטשילד

הגיליוטינה בשדרות רוטשילד

השאלה שמתעסקים בה באובססיה רבה – כמה באמת השתתפו בהפגנה, 150 אלף או 300 אלף – איננה רלוונטית עוד. כשברחובות צועדים עשרות אלפים, המשחק משתנה. הקומוניסטים ועוזריהם עשו פה גיוס מרשים באמצעות אחד התכסיסים המתוחכמים ביותר שננקטו בפוליטיקה בארץ מזה עשרות שנים: הם הפרידו את העניין הכלכלי והחברתי מהעניין המדיני, הסוו לחלוטין את מצעם הפרו-פלשתיני, הכניסו לסדר היום מצע סוציאליסטי רדיקלי והצליחו לשבות את לבם של רבבות, שחלקם מעולם לא השתתפו ולו בהפגנה אחת בכל ימי חייהם. במצב הנוכחי, השאלה איננה מה יהיו תוצאות המו"מ עם הממשלה, אם הוא בכלל יתרחש. דפני ליף אומרת זאת במפורש. היא וחבריה אינם רוצים בשום מו"מ. המטרה של התנועה המהפכנית היא הפלת ממשלת נתניהו.

המצב הזה משחק לידי הפלשתינים, ולא מן הנמנע שאם אלה יראו כי הממשלה מתנדנדת, הסצנריו של ספטמבר השחור יידחה למועד מאוחר יותר. חיים רמון כבר אמר למנהיגי הערבים, כי יוכלו להשיג תוצאות טובות יותר אם יישאו וייתנו עם ממשלה אחרת. אם אבו-מאזן יראה שדפני ליף וחבריה למפלגות השמאל יצליחו לזעזע את הממשלה עד כדי הפלתה, הוא האחרון שירצה להתערב במהלך שיזכיר לדעת הקהל מדוע הימין בשלטון ואיזה נזק היסטורי, לאומי ואנושי הסבו הסכמי אוסלו לעם בישראל. בתנועה המהפכנית מדברים במפורש על הצעד הבא: צעדת חצי המיליון או המיליון (תלוי איך התקשורת תספור את המפגינים) שביסודה תעמוד הקריאה להתפטרות נתניהו.

הניסיונות החוזרים והנשנים של הממשלה להסביר את העובדות היסודיות, שלפיהן כלכלת ישראל נמצאת במצב טוב מאוד עם תעסוקה מלאה וצמיחה גבוהה, נופלים על אוזניים ערלות. רוב העיתונאים מתעלמים מההבדל שבין קריאות "לחם, עבודה" לבין מחאות על יוקר המחיה. הרי ביוקר המחיה אפשר לטפל בקלות רבה יותר מאשר באבטלה המונית. הימין צריך להזכיר לציבור את העובדות הנוספות שבעטיין נבחר נתניהו לראשות הממשלה. את הסכמי אוסלו שהביאו עלינו טילים. את ההתנתקות שיצרה ישות ג'יהאדו-פשיסטית בעזה. את קריאות השמאל לתת את רמת הגולן לעריץ הסורי שהתגלה כרוצח המונים. את פיגועי ההתאבדות שליוו את המהלכים המדיניים הוותרניים של השמאל. את העובדה שערב ראש השנה תשע"ב, הישראלים בטוחים יותר מאי-פעם ואינם חוששים לגורל יקיריהם בצאתם מהבית.

נתניהו צריך להפגין את הנחישות של סרקוזי שעמד בפני הפגנות של 5 מיליון עובדים מאורגנים. עליו להשתמש ברוב הפרלמנטארי שלו כדי להמשיך ברפורמות במשק הכוללות יותר תחרות, יותר כלכלה חופשית, יותר מקומות תעסוקה, יותר יוזמה פרטית. לראש הממשלה יש יותר משנה להראות כי במשק תחרותי באמת, האזרח מרוויח ולמעסיק יש אינטרס בהעלאות שכר ובשכירת יותר עובדים. במשק כזה, המחסומים המוטלים על בנייה לרווחת הציבור יוסרו, מוצרי המזון יוזלו, המסים יקוצצו וההשקעות תגדלנה. גם אם חצי מיליון ישראלים יחצו את הרוביקון של אבן גבירול, על נתניהו להשתמש במנדט שנתן לו העם ולהמחיש כי צמיחה כלכלית ושגשוג חברתי הולכים יד ביד. בנובמבר 2013, יוכלו המחנות היריבים להציג את מרכולתם ולהתחרות על לב הבוחר. דפני ליף צריכה לדעת כבר עתה: זה לא יקרה רגע אחד לפני כן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 15:33

  רוב העם תומך במחאה עפ"י כל הסקרים כי לרוב העם לא טוב עם השיטה הקפיטליסטית החזירית. אתם לא רלוונטיים יותר.

  • גיא  ביום אוגוסט 12, 2011 בשעה 5:32

   המילים "קפיטליזם חזירי" הן המצאה של שמעון פרס שישב בממשלת שרון וקדימה שהמשיכו עם הקפיטליזם הזה.
   פרס הוא החזיר האמיתי שדרש חגיגות ה-80 להיוולדו והביא במיליוני דולרים עשרות סלבריטים.
   כי ככה פועל חזיר.
   דרך אגב, פרס היה הראשון שהפריט חברה ממשלתית בישראל כשר אוצר ב-87, האם הוא אבי אבות החזירות ?
   הוא בהחלט חזיר.

 • mr.globy  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 16:47

  סטאלין כבר מת מזמן.
  הסוציאליזים עבר זמנו.
  נשאר רק הדגל האדום שמאחריו אין ולא כלום.
  גם הצבע האדום דהה כבר.
  אז אולי יאמרו מארגני ההפגנה מה הם רוצים לכל הרוחות?

 • אבי  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 19:09

  הוא הא מי זה בא? מדינת הרווחה. סוציאליזם זהלא רק קומוניזם גם סוציאל דמוקרטיה ומדינת רווחה הם זרם של סוציאליזם.

 • איתמר  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 19:23

  אדון גלובי, השמאל רוצה להחזיר את הצבע (האדום) ללחייו של כל אזרח, תרתי משמע. ואם תקרא בין השורות אצל דוד מרחב תוכל בקלות להבין שהשמאל הישראלי מבסס כבר שנים שלד אירגוני-מהפכני, שמבוסס בדייקנות על אותו הדגם של הרפובליקה הספרדית, עתה נותר רק למלאו במאסת בשר ההמונים, המייחלים לשינויים חברתיים מפליגים ונענים בקלות להבטחות סרק פופוליסטיות. רק שהפעם בהפוך על הפוך, כשהבריגדות האדומות של חולדאי יוצאות להפיל את הממשלה הלגיטימית בכוח הזרוע והנשק, ואילו הימין הישראלי ממומן ע"י גורמים מברית המועצות (לשעבר? אל תהיה תמים…) ומקסיקו, בעוד העולם, שוב, נמנע מלהתערב.

  האם יש כאן נסיון לעביר את ביבי מתפקידו בראשות הממשלה למושל האיים הקנאריים? האם השמאל באמת ובתמים מאמין כי תל אביב של 2011 היא בעצם בבואה מדוייקת ומהבילה של מדריד בשנות השלושים של המאה שעברה? מירי רגב כאנדרה מרטי? יו בט איט (וזה מופנה לכל השאלות, גם אלה שלא ניסחת לעצמך עדיין).

 • משה  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 22:27

  "הניסיונות החוזרים והנשנים של הממשלה להסביר את העובדות היסודיות, שלפיהן כלכלת ישראל נמצאת במצב טוב מאוד עם תעסוקה מלאה וצמיחה גבוהה, נופלים על אוזניים ערלות"

  מדהים, חרדים וערבים רבים לא עובדים, וגם מובטלים קל למצוא. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמוך מ-60 אחוז ואתה קורא לזה "תעסוקה מלאה".

  "צמיחה גבוהה" מגיעה בעיקר לחשבון הבנק של האלפיונים העליונים, אם כי במובן אריתמטי טהור אתה ואני עשירים מנוחי דנקנר בהנחה סבירה ששנינו לא ממונפים על קרדיט סוויס

 • גידגיד  ביום אוגוסט 12, 2011 בשעה 12:15

  מאמר מצויין. צריך להבהיר לקומוניסטים ועוזריהם שהבחירות לא יהיו רגע אחד לפני זמנן, והזמן הזה יגיע רק כאשר נתניהו וליברמן ירצו שהוא יגיע. רבות סבלנו ממדינת הרווחה של מפא"יף מפ"ם ומק"י ואין לנו כל צורך לנסות שוב את התמהיל הבולשביקי הזה. הקומוניסטים ועוזריהם מצליחים לגייס את העם המטומטם לצידם, אבל שום דבר לא יעזור להם ואנחנו נשלוט לנצח על כל ארץ ישראל!

 • איציק  ביום אוגוסט 13, 2011 בשעה 15:17

  מה בין קומוניזם ונאציזם ?

  קוקטיל תרופות לחולי איידס.

  לחולה איידס דרושה מנה יומית של 30 כדורים ע"מ לייצב את מצבו ולהאריך את חייו.

  מתן כדורים אלו לאדם בריא יגרום לו להקאות ולסחרור ולאחר מ"ס ימים למוות.

  הקומוניזם היה טוב להילחם בנאציזם ,משהוכרעה המערכה היה עליו להיעלם מן העולם ,נוכחותו כיום היא נאציזם בוורסיה שונה אבל עם אותה מטרה ותוצאה.

  הקומוניזם רוצה להרוג אותנו ,אחמדינג"אד זה כאן ,ברוטשילד.

 • אורי פסטר  ביום אוגוסט 16, 2011 בשעה 14:39

  תקשיב, כן?
  זה טמטום לשמו כן?
  מנסה להיות פוקס ניוז, כן?
  אבל יוצא גיבוב שטויות, כן?
  טראגי שמישהו לוקח את זה ברצינות, כן?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: