הפלת נתניהו היא רק ההתחלה

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 15.8.2011

ההחלטה שקיבל ראש הממשלה נתניהו, שלפיה מאהלי המחאה לא יפונו, היא סימן לבגרות הפוליטית של השלטון, לכך שאנו חיים במדינה ליברלית ונאורה באמת. עם זאת, יש משהו שמעיד על חולשה בהתמודדות עם דרי האוהלים. הרי אין שום דמוקרטיה שהייתה מסכימה שיכבשו רחובות מרכזיים בעיר בירה עסקית ותרבותית כמו תל-אביב. מישהו יכול לדמיין לעצמו אוהלים מוקמים ליד שער הניצחון בפאריס, בכיכר טיימס בניו יורק, או בכיכר אוקספורד בלונדון? בכל המערב, למחאה יש קווים ברורים ומוגדרים. כשחוצים את גבולות המחאה, המשטרה מתערבת. לא ראש הממשלה ולא ראש העירייה יכולים לבקש מהמשטרה לעבור על החוק. תפקיד המשטרה שם הוא ליישם את החוק.

ניסיון הפיכה. ראש הממשלה נתניהו

ניסיון הפיכה. ראש הממשלה נתניהו

בתל-אביב, כבר חודש שלם מצפצפים על החוק. המשטרה נמנעת לאכוף אותו, ראשי העירייה פוחדים מעימותים אלימים, הממשלה חוששת מפני אנרכיה אלימה ברחובות, ותסריט אימים של מפגין מופרע שנורה במהלך תגרה עם שוטרים ומוביל להתפוצצות המחאה, גורם פיק ברכיים למנהיגי המדינה. יש איזו מחשבה בלשכת ראש הממשלה, שלפיה המחאה היא כאן כדי להישאר, שצריך ללמוד "לחיות עם המחאה" ושהיא אולי תתאדה מעצמה בגלל החגים, פרובוקציות פלשתיניות בספטמבר, ומה לא. ההערכות האלה דומות להערכות קודמות של הקברניטים הנוכחיים. כמו בסיפור המשט לעזה – אז שלחו חיילי צה"ל עם רובי מים וצבע להתמודד עם חוליות אסלאמיסטים חמושים באשליה שמדובר בפעילי שלום תמימים – גם פה לא מבינים מה קורה באמת. וודסטוק בשדרות רוטשילד, פסטיבל בומבלה במרכז העיר, הרבה לכלוך ורעש שמפריע לשכנים, לא נורא, הם אומרים לעצמם. אבל פה זה לא וודסטוק, והחבר'ה כאן לא צריכים איזו ג'ואן באאז מקומית שתשיר להם "We Shall Overcome".

נתניהו אולי מבין שזה ניסיון הפיכה נגדו בגיבוי התקשורת, אבל כל מי שרואה במהפכנים האלה אנשים עם עוינות מיוחדת כלפי ראש הממשלה או הליכוד, טועה ומטעה. לחלק גדול מהם יש עוינות כלפי המשטר, המדינה, הציונות. יושבים שם 24/7 פעילי המפלגה הקומוניסטית שמסיתים אותם ללא הרף. אפילו תמר גוז'נסקי קמה לתחייה מתהום הנשייה הפוליטי וקפצה להרצות ברוטשילד. מדברים איתם שם על סוציאליזם בימינו, מסיתים נגד ההתיישבות ביו"ש. נזהרים עם המילה "כיבוש" אבל לא מפסיקים להרעיל עם הסתה נגד כל מה שקרה פה בשנים האחרונות. איך קוראים לזה אצלם? "אגיטציה מהפכנית".

את כל התמצית המרוכזת הזאת המהפכנים מבקשים לפוצץ ב"צעדת המיליון" ב-3 בספטמבר. הם מחכים לכישלון המו"מ עם פרופ' מנואל טרכטנברג. אם נתניהו בנה על הידידות בין טרכטנברג לבין איציק שמולי, הוא יכול לשכוח מזה. הפרופסור ויו"ר התאחדות הסטודנטים הם שניהם ממוצא דרום אמריקני, אבל פניו של הסטודנט המהפכן הן להוואנה, בעוד שיו"ר הות"ת נותר ליברל חביב מבואנוס איירס. בהנחה שהמו"מ ייכשל, השלב הבא הוא רתימת כל האנרגיות המהפכניות להפלת נתניהו. לא כי זה ביבי. אלא כי בדמותו מתמצית "השיטה": ציונות קפיטליסטית, שמרנית ודמוקרטית. הנגטיב של מרקסיזם מהפכני נוסח צ'ה גווארה. אם הם ייתנו לרביב דרוקר וליונית לוי הצדקה מספקת לנפח את המספרים ברחובות ל-700 אלף, ונתניהו יחזור למשבר התדמיתי שלו מ-2006, המצב יחמיר עוד יותר. היעד הבא יהיה החגים ויצירת משבר סביב יוקר המחיה. מה-3 בספטמבר הם מבקשים להגיע ל-29 בחודש, לראש השנה, ואז ליצור מהומת אלוהים.

שום מדינה מתוקנת לא הייתה סובלת ניסיון הפיכה שקוף כל כך, גם לא ארה"ב. בנובמבר 1999, הביאו המהפכנים 50 אלף איש לוועידת ארגון הסחר העולמי בסיאטל. כשהם התחילו לחסום דרכים, ראש העירייה הזמין את הצבא. בתל-אביב, המחשבה על הצבא שייכנס לפנות את האוהלים מעוררת צמרמורת בהנהגה. המהפכנים מבינים כי הם השיגו את היעד הראשון: הרתעת השלטון, חולשת הממשלה. יש שם מי שמדבר בגלוי על מרד בשורות הצבא והמשטרה אם יתבקשו להתערב. הקריאות בנוסח "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר!" מכוונות בדיוק לשם. זה יהיה מבחינתם מומנט תחריר: הרגע שבו הממשלה לא תוכל עוד לפקד על הצבא והמשטרה הכפופים לה. מובן שהתסריט הזה, בדיוק כמו תסריט הטרוריסטים על המרמרה, לא נידון בקרב שום דרג בכיר.

יש מי שחושב שהחבר'ה שם חולמים על ג'ימי הנדריקס וג'ורג' האריסון, משל היינו בסיקסטיז. שולחים לשם שוטרים סמויים לאתר ג'וינטים ולשמוע מה יש למהפכנים להעיד, מתוך בורות איומה כאילו ההחלטות באמת מתקבלות בגלוי ולא בחדרים סגורים וממוזגים היטב. אבל כשיגיע רגע האמת, לא יישמע ברקע את הביצוע המפורסם ל"היי ג'ו" וג'ניס ג'ופלין לא תקום לתחייה. בין ים הדגלים האדומים, יבקע חיוכו המפורסם של ולדימיר איליץ' לנין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסף  ביום אוגוסט 16, 2011 בשעה 19:47

  צפיחית בדבש.

 • יוסי גלעד  ביום אוגוסט 16, 2011 בשעה 19:58

  שמע דוד. ממש טוב הפעם. אבל איכשהו נראה לי שאתה בעצם חפרפרת שלנו שם. בימין הקיצוני ההזוי והסהרורי.
  הרי ברור גם לך אני מקווה מיהם מורינו ורבינו.
  יש רשימה שלהם. מאחזים בלתי חוקיים. אוהלים מטים לנפול על כל גבעה רמה ותחת כל עץ רענן. פעם אשרות ובעלים היום אוהלים קרוואנים. בכל מקרה יקירי. נחשפת. הפעם זה היה שקוף מדי.
  ובכן לידיעתך. המשטרה והצבא לא מפנים את האוהלים בחוצות הערים משום שבכך הם יאותתו לכל אזרח כאן כי באמת יש איפה ואיפה בכל הקשור לנוער הגבעות…
  בקיצור דין כיכר המדינה כדין מעלה רחבעם.
  דין כיכר התרבות כדין מעלה שלמה והרשימה עוד ארוכה.

 • גיל רונן  ביום אוגוסט 16, 2011 בשעה 21:37

  אף מילה על המגדריסטיות?

 • ivri99  ביום אוגוסט 16, 2011 בשעה 23:09

  למה אין רסס?

 • עידו לם  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 7:20

  קשקשן הזוי , ממש טובה עושה לנו הממשלה בזה שהיא לא מפנה את המאהלים נאורים שכמותם, לפני שאתה מיילל על אי החוקיות של המחאה אולי כדאי שתפשפש קצת בממשלה הכושלת שאתה תומך בה, ממשלה פשיסטית קפיטליסטית וחזירית ולא דפני ליף לא צריכה להילחם על הלגיטימיות שלה, מי שנתפס כלא לגיטימי וכמעט כפושע מלחמה בעולם הנאור זה ממשלת ישראל והמדמנה הישראלית אז תחסוך מאיתנו את ההטפות המזולזלות והבזויות שלך.

 • מפריח השממות  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 7:53

  לפעמים אני מרגיש צורך להגיב כאן, לצחוק קצת על דוד מרחב והחרדה שלו מפני ההשתלטות הלנינו-איסלאמית על המדינה.
  אבל היום העבודה שלי ממש מיותרת.

 • שמוליק פיקסמן  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 8:16

  קשקוש, רואים שמעולם לא בקרת בשדרות רוטשילד, במאהלי המחאה אלה העדפת לצפות ולקבל את המידע על המחאה דרך רשתות התקשורת המגמתיות , שמעוותות את העובדות…..
  צא ולמד, דבר עם דיירי המאהל ותופתע לגלות כמה מוחים הם בעד מדינה קפיטליסטית, וכמה האנשי דיירי המאהל הם למעשה, רחמנן לצלן הם אנשי ימין……

 • Mati Shemoelof  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 14:44

  עידו לם הפתעת אותי. יפה, יפה.

  *

  דודי יקירי ישנו משל מאוד ברור של מלקולם אקס על עבד השדה ועבד הבית (במילים שלי, בקצרה):

  כשנשרף לאדון הבית, עבד הבית, שואל מיד "אוי אדון יקר, איך אוכל לעזור?" רק בכדי שאחרי שהשריפה תיכבה, האדון יזרוק לעבד הבית עצם קטנה ללא בשר עליה.

  עבד השדה רואה את השריפה בבית האדון, "שיישרף האדון, ויישרף ביתו" הוא חושב לעצמו ובורח. עבד השדה שמח בכל רוחו, מלא אור, מברך את דרכו אל החופש.

 • י.ג.  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 15:21

  "הפרופסור ויו"ר התאחדות הסטודנטים הם שניהם ממוצא דרום אמריקני, אבל פניו של הסטודנט המהפכן הן להוואנה, בעוד שיו"ר הות"ת נותר ליברל חביב מבואנוס איירס."
  …האם התכוון נתניהו למנות פרופסור ארגנטנאי בכוונה לרכך את הסטודנט האדום על כוס מאטה ועוגיית אלפחורס? שאלות קשות. יש הסוברים כי מדובר בשני צאצאים למרקו, שאימו עזבה את איטליה תחת עוול פרנסת המשפחה, ומצאה את עצמה שלושה דורות אח"כ במאהל ברוטשילד, שבויה לתעמולה ניאו מרקסיסטית- אנטי ציונית, של פלוגות הנוער האימפריליסטי הערבי.
  אכן, צירוף מקרים מדהים. ניתוח משובח.

 • יעלי  ביום אוגוסט 17, 2011 בשעה 16:37

  הי דוד, שוכר דירה? ילדים יש? מסתדר בחיים? גומר את החודש? מרוצה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: