ברוטשילד שכחו את הישראלים הישנים

אנשי המאהלים כועסים על דפני ליף, ויש להם סיבה טובה: לאורך כל המאבק, הם היו עבורה ועבור חבריה בבחינת אוויר. הם לא שותפו, דעתם לא נשמעה, הקול שלהם לא זכה לייצוג באף אחת מההפגנות שנערכה. ליף וחברה, יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי, החליטו לקפל את המאהלים בלי להיוועץ באלה שחסר להם דיור באמת: העניים מבת ים, מחולון ומירושלים. שלושה ימים בלבד אחרי "הפגנת המיליון", לא נמצא ולו רדיקל אחד לרפואה אשר יגן על מחוסרי הדיור המתבצרים במבנה נטוש של האוניברסיטה העברית המבקשת לפנותם. אנשי שכונת ג'סי כהן הופקרו, המוחים בקריית מוצקין ננטשו, וכל הדיבורים על מהפכה ושוויון התבררו כקומוניזם חזירי של ילדי שמנת.

שכחו את מאהלי בת ים וחולון. דפני ליף. צילום: דרור עינב

שכחו את מאהלי בת ים וחולון. דפני ליף. צילום: דרור עינב

החברות והחברים מהפריפריה, המושג האהוב על שמאלני רוטשילד, ננטשו כי הם לא חלק מהותי מן התרבות של תנועת המחאה. חלקם הגדול מזרחים, ימנים, חירותניקים מהסוג שב-1977 הצביע למנחם בגין ולא לצ'ארלי ביטון. יש להם בעיות אמיתיות וקשות לגמור את החודש. אין להם שאיפה לגור ליד כיכר דיזנגוף, אלא לחיות בכבוד בשכר דירה שעבור רבים נראים זעום, ואילו להם הוא נראה כמו משימה בלתי-אפשרית. הם לא יכולים להתפרנס מג'ובים בארגוני 'הקרן החדשה', אין להם אפשרות להתקיים בלי לעבוד ולזכות בתמיכה של בעלי עסקים מקומיים. הם הדפוקים האמיתיים, הפרולטריון הישראלי, ההמונים שאין איש ששם אליהם לב.

לכן הם לא מעניינים את דפני ליף, איציק שמולי וסתיו שפיר. אין להם חברים בטלוויזיה, הם לא קשורים לפוליטיקאים, הם עובדים תמורת שכר רעב ובסך הכול מבקשים בית במחיר סביר. בדיוק בשל כך הם אבק אדם מבחינת אינטרנציונל המהפכה של רוטשילד. כל עוד הם לא יישבעו אמונים לאבירי חופש ההסתה נגד המדינה, לא יהיה להם סיכוי לזכות בכמה דקות של תהילה בערוצי הטלוויזיה. כשאיציק שמולי כבר מתנהג כמו פוליטיקאי, עבורם המחאה היא עניין קיומי. אין להם שום אספירציות פוליטיות מלבד הרצון להתקיים מעבודה ולהוריש לילדיהם בית, לבל יהיו דור נוסף של עוני, הזנחה, אבטלה ומצוקה.

הסדק שנוצר בין הנפגעים האמיתיים של הבעיות החברתיות לבין הפרזיטים משמאל שהתלבשו על המחאה, מחייב את הימין הישראלי להתערב. האנשים האלה הם אותם אנשים שהוריהם הצביעו ב-1977 למנחם בגין אחרי שנים שבהם מפא"י זנחה אותם לאנחות. לימין יש מחויבות היסטורית ומוסרית כלפיהם. זה קהל הבוחרים שמונע באצבעותיו מהשמאל לטפס לשלטון. הם האנשים שלמרות הכול מסרבים להאמין להבטחות הסוציאליסטיות ולהניח לממשלת שמאל למכור את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים החיוניים בעבור נזיד עדשים של הטבות כלכליות.

היה זה מנחם בגין המנוח שקבע כי "אם בשם הרעיון המקודש של חרות היחיד, לא ייעשה בתוך החברה המאמץ לבטל עוני שהוא חרפה, ליצור תנאים שבהם לא יימצא אפילו ילד אחד ללא מזון מספיק, ללא קורת גג, ללא בגד, ללא מורה; אם לא ייעשה המאמץ המתמיד והמחושב לקרב קצוות, לתת סיכוי לכל אדם, ללא יוצא מן הכלל – בייחוד על ידי רכישת השכלה לכל שלביה – להביא את כישרונותיו לידי ביטוי, לשפר את תנאי קיומו, לעלות ולא להתנוון – אין תוחלת לחברה כזאת, ובסופו של דבר תיכרת ממנה גם חירות היחיד, אשר למענה כביכול היא מניחה 'לעתיד לדאוג לעצמו'". הדברים האלה, שלא נס ליחם, יפים בשעה זו כאשר דרוש תיקון חברתי יסודי לישראל, כשהשמאל הוכיח פעם נוספת כי נאמנותו נתונה בעיקר לעצמו ולא למען אותם ישראלים שעבורם הוא מתיימר להיאבק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידן  ביום ספטמבר 5, 2011 בשעה 22:41

  רגע, אבל מה עם המהפכה של מק"י שהייתה אמורה להגיע אם לא היו מפנים את האוהלים בכוח ובנחישות? איפה הם, המוני הקומוניסטים שטופי המוח?

 • דוד מרחב  ביום ספטמבר 5, 2011 בשעה 22:50

  עצם העובדה שהצלחתם לעבוד על כל כך הרבה ישראלים ולהפוך ניסיון הפיכה של השמאל הרדיקלי לתנועה עממית, מעידה עד כמה עמוק חדרתם לרקמה של המחאה הזו. אני יודע היטב עד כמה אתם משפיעים, אתם יודעים מצוין כמה אתם משפיעים, אבל ההיתממות היא עוד הסוואה. לצערכם, הציבור שוב מתחיל לגלות מי אתם הלכה למעשה.

 • גיל רונן  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 2:46

  שימשתי בתור הקופירייטר (היחידי) במשרד עיצוב / פרסום קטן שניהל יורם רובינגר (ע"ע "פורום רובינגר") בתוך חברת באומן-בר-ריבנאי-גאון, בשנים 1998-99. ברור לי לחלוטין היום שדפני ליף היא בעצם דפני בריף: כלומר, הפרסומאים קיבלו "בריף" — תדרוך למשימת פרסום — לייצר "מחאה עממית". ליף, שפיר, קונטס — אלה לוהקו ממש כפי ששחקנים בפירסומת לקוטג' מלוהקים.

  אגב, אחד הקמפיינים המבריקים של העשור האחרון היה קמפיין "רעב? חשוב קוטג'" של בן-דודי המוכשר (מבית קומוניסטי) רביב יצחקי, שלא אתפלא אם גם הוא נמנה עם חברי הפורום. שם (אני מנחש) הבריף היה לשנות הרגלי אכילה. לתת לאדם לגיטימציה נפשית לרדת על מיכל שלם של קוטג' ולא לחכות לארוחה שבה הוא ישים קצת ליד החביתה. לראות בקוטג' מנת אוכל, לא רק תוספת.

  אותם האנשים שבמקצוע שלהם עושים מניפולציות להמונים בכל רמה אפשרית הצליחו לשכנע המוני בית ישראל שיש פה איזו מחאה עממית ספונטנית, ע"י ייצור של מחאת דמה, כולל עיצוב השלטים והסיסמאות וליהוק ה"מנהיגים", ולהפעיל אותם.

  אבל מה זה באמת שווה? לא הרבה, כפי שסטנלי גרינברג עצמו אמר לחבר'ה שלו. זה בסך הכל אמור ליצור איזה מצע תוסס שעליו ירכב המנהיג לעתיד לבוא — נגיד, שלי יחימוביץ'. אבל הכל הרי בלוף בתוך שקר בתוך ספין בתוך אשליה. ומסביב המזרח התיכון הוא אותו מזרח תיכון. כמה זמן יחימוביץ' תוכל למשוך לפני שהיא תצטרך להודות באנטי-בטחוניזם העמוק שלה?

  צריך לא להתבלבל מהספינולוגים הניאו-מרקסיסטיים, והם צריכים לדעת שיומם יבוא. ואחרי שיומם יבוא, הם לא יחזרו עוד לזירה. הפעם נדאג לשים לזה סוף.

 • גידגיד  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 3:18

  מאמר מצויין. חבורת מק"י הסטאליניסטית חשבה שהיא תביא לכאן מהפכה עממית, אבל שכחה שכמו שלימד אותנו החבר מארקס מהפכה אי אפשר לעשות ללא הפרולטריון. כל עניינה היה הופעות בטלוויזיה, וטלוויזיה היא מדיון חם כמו שלימד אותנו החבר מקלוהן. הבעיה היא שהפרולטריון הוא קר כמו שלימד אותנו החבר מרחב, וכשמחברים קר לחם יוצא פושר, וזה כל מה שהמחאה הזאת בסופו של דבר, ניסיון פושר של האיסלאמופאשיזם לחזור לימי מפאי"-מפ"ם-מק"י הרטובים בעזרת חוליות באדר-מיינהוף טרוריסטיות שזורקות קוטג' על חלונות ראווה ומירי רגב. טוב שהתקשורת שיטפה איתם פעולה ונתנה להם במה וכך הרחיקה אותם מהשכונות המצוקה ששם הצביעו בגין ועוד יצביעו ליברמן בבחירות הבאות, אחרי המלחמה.

 • עידו לם  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 7:24

  תפסיק כבר לזיין את המוח מחרחר ריבים מצחין מטעם הזבל הימני, העניים האלה מעניינים את הזוהמה הימנית כקליפת השום, אם יש מפלגה שדואגת להם זה מר"צ.

 • אווה  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 8:53

  זוהי איננה האמת. תראה לי תיעוד אחד של דפני ליף אומרת שמקפלים את המאהלים, אין כזה תיעוד, אתה יודע למה? כי זה מעולם לא נאמר. התיקשורת פשוט משקרת בהקשר הזה, אגודת הסטודנטים פירקה את האוהל שלה, אבל אגודת הסטודנטים איננה ממארגני המחאה, איציק שמולי הסתפח למחאה, ותרם לה, אבל הוא היחיד שהצהיר שאגודת הסטודנטים מקפלת את האוהל שלה. אף אחד לא יצא בקריאה לפירוק האוהלים. אתמול הייתי ברוטשילד והאוהלים עומדים שם כרגיל, יש רק סידור ואירגון מוסיפים דברים חדשים כמו צמחים לגינה קהילתית של תושבי המאהל. מלבד זאת, דפני ליף וחבריה מתל אביב הגיעו לג'סי כהן למנוע את הפינוי, אני אישית כל הזמן מקבלת התראות באסמסים מתי צריך להגיע לחולון על מנת לעזור למנוע הפינוי. אז אני לא יודעת מאיפה אתה מביא את הטענות שלך על הזנחה של הפריפריה, במשך כל המחאה קולם של הפריפריה הושמע גם הושמע, דפני ומובילי המחאה הגיעו לשלל מאהלים ברחבי הארץ ותמכו ועזרו ויצרו דיאלוג. מלבד זאת, אל תשכח שהתקשורת היא מי שבוחרת מה לסקר ומה לא, כבר מהיום הראשון שהייתי שם היה ברור לי שמה שבוחרים לכתוב עליו הוא לאו דווקא האירוע הכי חשוב שהתרחש במאהל. התקשורת גם דאגה לא לסקר את הגעתו של חולדאי למאהל ברוטשילד בלילה הראשון, תוך כדי שמאות תושבי תל אביב מקיפים אותו ומפגינים בקריאות נזעמות "ראש עיר של עשירים". לא נתנו לו לדבר והוא קיפל את זנבו וברח. על זה לא קראת בתקשורת, למרות שזה היה האירוע הכי מסעיר וחשוב בלילה הראשון של המחאה.

 • mr.globy  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 8:57

  המפגינים הנאיבים שימשו כמו מגבונים חד פעמיים.
  השתמשו בהם וכעת לאחר שימוש הם ניזרקים לפח ההיסטוריה.
  אך בל נישכח. כל פעם שידברו על נושא מנושאי ההפגנה ישתמשו
  במספרם על מנת "לדבר" בשמם.

 • כפיר לוי  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 9:22

  הם יכולים לקשקש הרבה בתגובות אך האמת בכתבה נשארת.

 • אבי הרועה  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 9:39

  הסתירה בדבריך זועקת:
  שכן אם ההמון שייך לליכוד ולליברמן,האם לא היה ראוי שאלה ידאגו
  לו כדי שלא יאלץ לרבוץ באוהלים באוגוסט?
  עור החמור נחשף מבעד לפרוות האריה: האם מצביעי ליכוד וליברמן
  זקוקים לשמאל כדי שיוביל את מחאתם ויתן לה ביטוי,אפילו חלקי שבחלקי,פגום ואולי שיקרי,ראוי היה (לשיטתך) שתבוא בטענות אל ביבי שטייניץ וליברמן,שהובילו המונים למצב שעל גבול פשיטת הרגל
  ומגורים ברחוב?…
  דפני ליף וחבריה אינם שר האוצר,שר השיכון ושר הרווחה!
  ולתלות הכל באיזה משרד פרסום נשמע ונראה קצת מופרך.

  המון כזה לא יוצא לרחובות בגין מסע פרסום!

  או אולי גם המצוקה אינה אמיתית והיא המצאה של קופירייטר משובח?

 • גיל רונן  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 11:05

  ההמון טומטם ע"י הכת המגדרית, ההמצאה הגאונית ביותר של המרקסיסטים. לא סתם פונה בועז גאון לנשים שוב ושוב.

  http://saloona.co.il/blog/%D7%94%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%99%D7%99%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%A2%D7%95%D7%A8%D7%A8/

 • אווה  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 13:39

  והנה הוכחה לדברי-
  תשבי מאהל רוטשילד עומדים בדיוק בפני אותה בעיה כמו שאר המאהלים ברחבי הארץ, העיריות הן אלה שהוציעו את ההודעה לתקשורת על פינוי המאהלים. ברוטשילד גם נלחמים נגד הפינוי ממש ברגעים אלה! רק במאהל רוטשילד יש לפחות 70 דיירי קבע שאין להם לאן ללכת-
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1240807.html

 • גיל רונן  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 15:48

  אווה עוד מעט תגידי שהמאבק הצליח למרות התקשורת העויינת שהתעלמה מכם. חח

  • אווה  ביום ספטמבר 7, 2011 בשעה 6:22

   היי גיל רונן, אתה באמת בחור עם ידע טכני, אתה יודע להשתמש במנגנון התגובות, גם העברית שלך טובה, אז תקרא את מה שכתבתי ותגיב לתוכן דברי. לא טענתי שהתקשורת לא מסקרת את המאבק, טענתי שלעיתים היא יוצרת הטעיות, אל תשכח שידיעות, מעריב והארץ שייכים בסופו של דבר לבעלי ההון. גם לעיתון יש אינטרסים משלו, זה מפתיע אותך? כן אז בדרך יש גם כתבים שעושים עבודתם נאמנה ולהעלים חצי מיליון מפגינים זה קצת קשה גם אם אתה נוחי דנקנר. ואני ביקשתי עדות לכך שדפני ומובילי המחאה הכריזו על קיפול האוהלים ולא קיבלתי לא ממך ולא מכותב המאמר.

   • גיל רונן  ביום ספטמבר 7, 2011 בשעה 6:37

    אווה אין לי מושג אם הם נתנו או לא נתנו הוראה שכזו. אבל תסכימי איתי שבלי עזרתה הנלהבת של העתונות אף אחד לא היה שומע על דפני ליף? הבחנת בכך שהסיקור לא היה רק בדיעבד אלא גם לקראת כל הפגנה ותוך כדי כל הפגנה?

    Ynet התגאו בכך שלפני הסיקור שלהם היו לליף רק כמה עשרות לייקים בפייסבוק.

    וזו אותה העתונות שנשלטת ע"י אותם בעלי ההון.

  • אווה  ביום ספטמבר 7, 2011 בשעה 9:09

   לפני הסיקור בעיתונות, לקבוצה שפתחה דפני ליף בפייסבוק בה הודיעה שהיא הולכת לישון באוהל בכיכר הבימה, היו 3000 אנשים שעשו אטנדינג. הסיקור התקשורתי בהחלט עזר בהרבה פעמים להביא מידע לציבור, אך לעיתים המידע לוקה בחצאי אמיתות או שקרים. זה לא רק כלפי המחאה הזו, זה קורה גם כשמסקרים דברים אחרים. ההטעיה שהם כתבו שראשי המחאה הכריזו על קיפול המאהלים הייתה חמורה ביותר וגרמה נזק, ועליה הצבעתי, על מנת שכותב המאמר והמגיבים יתייחסו למציאות ולא לשמועות. המציאות היא- כ ל המאהלים בתל אביב נלחמים ברגעים אלה על המשך קיומם מול עיריית תל אביב אשר פינתה אותם באגרסיביות הלילה. כולם. גם רוטשילד גם לוינסקי, גם נורדאו ובן גוריון ויפו והתקווה. בהצלחה לכולם בהמשך המאבק! 🙂

 • צ'יקי  ביום ספטמבר 6, 2011 בשעה 21:48

  שמע, דוד, אולי אתה צודק בגדול. זו גם דעה או התרשמות. וכל אחד והתרשמותו. אני רק יכול להעיד ממקור ראשון.
  1/ אני הייתי ביום שני בלילה בג'סי כהן, לקחתי טרמפ עם שתי בחורות והייתי שם שעתיים, באיזור חצות. דפני ליף היתה שם וכנראה נשארה שם. בהתחלה היו שם גם מיכאל איתן, שכל הכבוד לו, ודב חנין, שהתקשר למשטרה וקיבל אישור שלא יפנו בלילה ההוא. לא היו שם שום תקשורת, מלבד כתבת מקומון של חולון בת ים. העיתון כבר נסגר והגעתי כדי לראות ולהתרשם, כאזרח סקרן. ליף ישבה עם כמה גברים חסרי-בית, על סף דמעות ועצבנות רבה, וניסתה לשכנע אותם לא לנהוג בשום אופן באלימות מול המשטרה. היא ביקשה אחר כך מעוד פעיל שהיתה שם, לחזור על המסר של לא להתנהג באלימות. כמובן שהתאורים שהיו בעיתונות כאילו היא ברחה מג'סי כהן בגלל אלימות לא היו קשורים למציאות. כי עובדה שהיתה שם. ברור שהעיתונות שרובה קשורה לבעלי ההון שיש להם מה להפסיד עם הצלחת המאבק מנסים להבאיש את ריחה של ליף. אבל לא נראה שהולך להם יותר מדי. אנשים כבר לא קונים את השקרים האלה. וגם אתה לא.
  2/ אתה חוזר על אינפורמציה לא נכונה. הוחלט לפנות את המאהל ברוטשילד ובירושלים, אבל שהרבה מאהלים יישארו ויתחזקו ככה.
  אתה מוזמן לתקן את המאמר, אם אתה רוצה שהוא יהיה מדויק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: