חמאס איבד את המגן האנושי שלו

סיום עסקת שליט סוגר פרק נוסף בעימות עם הערבים: הוא הופך את הדיקטטורה החמאסית לעובדה קיימת וסותם למעשה את הגולל על ערוץ מדיני אפקטיווי. חמאס ניצח תודעתית; הערבים מאמינים שוב כי לסכסוך יכול להיות פתרון צבאי. אבו-מאזן, שכבר בימי אולמרט לא היה רלוונטי, הוא כוכב האתמול. חמאס מצטרף לגיבורי אביב העמים הערבי, שהפך לסתו אנטישמי. עסקת שליט – עסקת אין-ברירה – מחזקת את אמונת הערבים בהכרעה מדורגת של "האויב הציוני" על-ידי התשתו ופירורו.

בטווח הארוך, התחזקות החמאס תתבע הכרעה. צילום אילוסטרציה: חיילי צבא חמאס צועדים בעזה

בטווח הארוך, התחזקות החמאס תתבע הכרעה. צילום אילוסטרציה: חיילי צבא חמאס צועדים בעזה

לראש הממשלה נתניהו לא הייתה ברירה אלא לשחרר את שליט. למרות חילוקי הדעות בציבור ביחס למחיר הכבד, רוב הישראלים – לרבות מתנגדי העסקה – הביעו תמיכה בשחרור שליט. אילו היה שליט נעלם כפי שאירע לרון ארד, האתוס הצבאי והלאומי היה נפגע. ספק רב אם ראש ממשלה כלשהו היה יכול להמשיך בכהונתו אם שליט היה, חלילה, נהרג או נפצע. אולם באישור עסקת שליט נחצה קו אדום שלא נחצה בעבר: מעבר לעובדה שרוב מנהיגי הטרור משוחררים תמורת חייל ישראלי אחד, ישנה השלמה ישראלית עם קיומה של ישות השואפת להשמיד את ישראל. כאשר ייוודעו שמות המשוחררים, יהיה ברור עד כמה המחיר קשה מנשוא. החמאס מתחזק בעסקה הזו הן מוראלית, הן פוליטית והן ארגונית. חמאסטן הפכה להרבה יותר ממשית מאשר פלשתין הווירטואלית של אבו-מאזן.

אפשר היה לפעול אחרת. זמן לא רב לאחר חטיפת שליט, דרישות שוביו היו פחותות בהרבה. אבל הקמפיין חסר האחריות שנוהל בחמש השנים האחרונות נגד ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו העלה את המחיר שדרש החמאס. כאשר הבינו שם שבשונה מארצות מערביות אחרות, ישראל סחיטה ומתאפיינת בשיח רגשי שאין בו מקום לשום ממד ביקורתי העוסק באינטרס האומה ואינו משתעבד ליחיד, היה ברור ששחרור החייל החטוף יעלה במחיר איום. נתניהו היה חייב לשים קץ לסאגה הזו, וטוב שעשה כך. אולם יש למדיניות הזו מחיר: ישראל תיאלץ להתמודד עם החמאס המחוזק ברמטכ"לי טרור ובאלופי הרצח.

האסלאמו-פשיזם מקבל חיזוק גדול בעסקת שליט, והצהלות בעזה נוכח שחרור המרצחים הגדולים ביותר, מעידות על התמיכה הרבה אשר לה זוכה החמאס בקרב תושבי הרצועה. כדאי לזכור את זה אם מישהו יבכה פעם על קורבנות חפים מפשע במלחמה עתידית עמם. חמאס מהדק את שליטתו בעזה, ודומה כי נוכחותו שם הופכת לעובדה קיימת כמו נוכחות חיזבאללה בלבנון. הפשיזם המוסלמי מתקבל כעת כמשחרר האמיתי של הערבים. יום אחרי העסקה, הסכנה המהותית היא התחזקות הג'יהאדיזם והשתלטות החמאס על שטחי יהודה ושומרון.

בטווח הארוך, התחזקות החמאס תתבע הכרעה: במסגרת המלחמה בין הציוויליזציה המערבית לבין זו האסלאמית, ישראל תידרש להכריע בשלב מסוים אם היא מחסלת את סניף הג'יהאד העולמי בעזה, או מתבטלת בפניו. חמאס שלפני עסקת שליט לא יהיה אותו חמאס שלאחרי מימוש העסקה. מי שמאיים במחיר חידוש הפיגועים וחזרת ימי טבח ליל הסדר במלון 'פארק', אינו יודע מה הוא סח. הזמנים השתנו, וחמאס כבר חושב כמדינה; הוא מצויד באמל"ח מתקדם ביותר ולא מתפקד כארגון טרור. חמאס הפך למשטר פשיסטי ומאיים בסגנון האיראני. השוני בין ארגון טרור לבין משטר כזה הוא מהותי: חמאס לא ייכנס לשום עימות שלא יביא להכרעה ממשית לטובתו, גם אם לא מוחלטת, ונכון לעכשיו אין לו שום אינטרס להיכנס למאבק כזה. הסכנה הנשקפת מצד חמאס היא אסטרטגית, בעוד שבעבר היא היוותה איום על ביטחון ישראל שאין לו ממד אסטרטגי ברור.

מלאני פיליפס מה"דיילי מייל" כתבה בתגובה לעסקת שליט, כי עם העברת החייל החטוף לישראל, איבד החמאס את המגן האנושי היקר ביותר שלו. "במשך חמש שנים", כותבת פיליפס, "הם השתמשו בחייל הישראלי השבוי… כדי לקשור את ידי הצבא הישראלי. עתה, כך נראה, כל ההגבלות האלה בטלות". בעימות הבא, לא תהיה אפוא ברירה אלא להציב על סדר היום הצבאי את חיסול הישות החמאסית בעזה. זאת, גם אם הדבר יהיה כרוך במותם של רבים מתושבי הרצועה, התומכים בעריצות האסלאמית ובכך חורצים למוות את גורל רבים מבני עמם. הערבים בעזה ייאלצו לשלם את המחיר ששילמו הגרמנים בדרדזן על תמיכתם באויבי האנושות, ואולי בכך יהיה כדי לפתור את השאלה הערבית למשך חמישים השנים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני  ביום אוקטובר 12, 2011 בשעה 12:52

  האפוקליפסה לא הגיעה. שום דבר לא השתנה במאזן הכוחות הכללי. חולשת ישראל כחלק מעצם מהות האופי היהודי ישראלי מוחצנת גם בחגיגה התקשורתית ובמאמר הזה ועשרות דומים לו. אם בגלל אפסות ההנהגה הישראלית עשרות רופאים צעירים יהגרו מכאן, העניים יהיו יותר עניים, העשירים יותר עשירים החינוך לקראת המאה 21 יהרס, החרדים והחרלים יכינו את ישראל לעתיד הנזק לישראל יהיה גדול יותר מעיסקת שליט. ישראל בסכנה אמיתית גם אם ישראל לא תמצא דרך לרסן את דיבורי השמאל המטורף והימין המטורף. ראה שליחות עמירה הס לקנדה שבשביל דברים פחותים מכך מדינות דימוקרטיות בתכלית כצרפת וארה"ב פגעו במחרחרי שנאה ומלחמה פגיעה סופנית. ההרס מבפנים קשה יותר מסוכן יותר מ 1000 הרוצחים. ישראל שפויה נורמלית גם הייתה יודעת איך לטפל ב 1000 הללו טוב יותר משתדע מחר. יש המתגעגעים לדב"ג ואיסר שהלכו וטובים כמותם אין.

 • Gil Ronen  ביום אוקטובר 12, 2011 בשעה 14:27

  יפה.

 • מאור  ביום אוקטובר 12, 2011 בשעה 18:42

  לא הסכמתי איתך בשבועות האחרונים אבל נדמה לי שאתה צודק במאמרך זה.

 • דוד איש שלום  ביום אוקטובר 13, 2011 בשעה 23:01

  עסקת הדמים שזה אתה נחתמה ושהתקשורת חוגגת עליה באופוריה שוטפת מוחין; עוד חלילה, תסתיים בבכי נהי תמרורים וזעקות שבר של משפחות הנכים לכל החיים והשכול שהעסקה הזאת תעולל. נתניהו וכל שר שאישר העסקה, וכל אלה שדחפו לה בציבוריות הישראלית – במעשם זה עוד יישאו את נטל הקלון ההפקרה וחורבן הצדק הטבעי, בגין דם הנרצחים והנכים לכל חייהם והחיילים שעוד ייחטפו בגין עסקה זאת; ואתפלל להשם יתברך כי אתבדה. עסקה זאת כבר גרמה לחמאס את גדול ניצחונותיו מול האויב בן המוות ישרא'יל. מכל מקום אני מאחל לכל אחד ואחת שתמך, קידם ותקשר את העסקה לאורך השנים, שיהיו הראשונים לשאת את תוצאות מפעלם, שישמחו בגלעד ושיישאו בשאר תוצאותיה על פי עקרון הנשיאה באחריות

 • הלל  ביום אוקטובר 14, 2011 בשעה 14:17

  א-יינה ניצחון לחמאס. ניצחון פירוס, לכל היותר.

  אם כבר, זהו ניצחון מוסרי אדיר לחברה הישראלית. הציבור מודע למחיר ולסיכונים, ובכל זאת בוחר לעמוד מאחרי המחוייבות שלו לפדיון שבויים.

  זה המחיר שאנחנו משלמים בעבור לכידות פנימית, סולידריות, וערבות הדדית.
  בלי אלה לא תהיה פה חברה ולא מדינה, משום שהלחצים מבחוץ לפירוקינו וחיסולינו עצומים ורבים.

  התנאי לשרידותינו הוא שנדע בביטחון מלא שאיננו עזובים איש-איש לנפשו ונטושים איש-איש לגורלו.

  לעניין שמחת הפלסטינים – מי שמוצא עילה לשמחה, ששון וריקודים בהירצחם של חפים מפשע, לא מפתיע שיראה עילה לחגיגות בפריקת אי אלו טונות של אשפה אנושית מצחינה באמצע חדר האורחים שלו. על טעם וריח אין מה להתווכח, כידוע. עניין של העדפה תרבותית, כנראה.

  למר איש-שלום – פיגועים וחטיפות ידענו כאן בשפע, כשרובם התבצעו על ידי מחבלים "טריים" שלא שוחררו בשום עסקת שבויים. ההיסטריה שלך מוגזמת, והמרירות אינה במקום.

  הסיבה לטרור היא חוסר ההשלמה של הערבים עם נוכחותה של ריבונות לאומית יהודית באזור, ולא שאלת שחרורם של אי אלו מרצחים. אפילו יהיה בידך להושיב את כל הפלסטינים בכלא, יש מספיק ערבים ומוסלמים אחרים שיתנדבו לקחת על עצמם את המשימה. מלון "הכל כלול" עם גיבושון לאומי ואקדמיה חופשית על חשבון הברון הוא לא הפיתרון.

  באשר לאיחולים הלבביים שלך "למי שתמך" – זה מזכיר לי מי שמאחל מעומק הלב ל"מתנחלים" שיהיו הראשונים להנות מהטרור הפלסטיני, כי, אחרי הכל, הוא קורה בגללם, לא?

  עליך חבל לשאול מה אתה יותר, טיפש או רשע. זכית ולקית בשפע משניהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: