"שלום עכשיו" והפוליטיקה הישראלית

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 9.11.2011

בשבועות האחרונים, מייללים אנשי 'שלום עכשיו' על שכתובות "תג מחיר" מרוססות על-ידי אלמונים על קירות בתים ומכוניות. פעם נוספת, הם מעלים באוב את ה"הסתה" שקדמה לרצח ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין. בכלל, כל פעולה שנויה במחלוקת שיש בה משום חריגה מן השיח הציבורי והפוליטי התקין, זוכה מייד לתיוג האוטומטי של "אלימות". אז נכון שצריך לגנות ריסוס כתובות נגד אנשי שמאל, ושימוש במילים כמו "בוגדים" מערער את היכולת לקיים מרחב פומבי של שיח פוליטי ראוי, אבל כדאי לקחת את זה בפרופורציות: הבעיה מתחילה ונגמרת באנשי 'שלום עכשיו', לא באותם צעירים שמרססים את כתובות "תג מחיר".

לא דפני ליף. "שלום עכשיו". צילום אילוסטרציה: פלאש 90

לא דפני ליף. "שלום עכשיו". צילום אילוסטרציה: פלאש 90

אם נקבל באמת את ההנחה שלא מדובר בפרובוקציה שמטרתה להרעיל עוד טיפה את ההסתה נגד המתיישבים ביהודה ובשומרון, ולא נחשוב לשנייה שמישהו בשב"כ חוזר לימי אבישי רביב וארגון אי"ל הפיקטיווי, אפשר לתהות לרגע מה מלבה את השנאה הזו נגד 'שלום עכשיו'. הבעיה המהותית עם התנועה הזו, שקמה כמעין פוטש-זוטא של קצינים מהקיבוצים ומהשמאל, היא החתרנות המתמשכת שלה נגד ההתיישבות. אנשים פוליטיים לא מנהלים ויכוח באמצעות ריגול אחרי בנייה ביהודה ובשומרון והעברת התמונות לידי גורמים זרים. מי שבונה את עצמו על ריגול, הלשנות והוצאת דיבת ישראל ברבים, לא יכול לצפות שלא יקומו כמה משוגעים לדבר וירססו כתובות על בתי המרגלים. זה לא לגיטימי, זה לא ראוי, זה מעצבן וגם מכעיס. אבל מי שרגיל לרגל, להסית ולהלשין, הוא הרבה פחות לגיטימי וראוי.

'שלום עכשיו' כבר שנים ארוכות אינה תנועה באמת. לא מדובר פה בדפני ליף שיש לה גם פעילים, גם תומכים וגם גנרלים שמוציאים לפועל הפגנות. 'שלום עכשיו' היא מותג מהעבר שמתבסס על עבודה של אנשים המקבלים כסף לפעול למען דבר אחד ויחיד: מיטוט מפעל ההתיישבות. התמיכה הציבורית שלהם היא אפסית. פעם אפילו הייתה להם תנועת נוער פעילה עם סניפים ברחבי הארץ. היום יש להם בעיקר את הלוגו המיתולוגי שעיצב עבורם דוד טרטקובר לפני למעלה מ-30 שנה. המצב הזה מאפיין את רוב תנועות השמאל. 'גוש שלום' של אורי אבנרי היא דוגמה נוספת. גם למרצ אין ממש פעילים. כל גודש ארגוני השמאל הציוני מתרכז לשלושה מנדטים בקושי בקלפי. השמאל הפוסט-ציוני, ששורותיו מתרחבות בהתמדה, כבר מצביע לחד"ש ולדב חנין.

הכוח העיקרי של כל גופיפי השמאל האלה הוא ביכולתם להניע קמפיינים בינלאומיים נגד ישראל. 'הקרן החדשה' עשתה זאת בדו"ח גולדסטון. 'שלום עכשיו' עושה את זה עם הריגול אחר מפעל ההתיישבות. אורי אבנרי כבר מריץ שנים קמפיין להחרמת מוצרי ההתיישבות ביו"ש. הרומן שמנהלים בכירי השמאל – המתוקצבים היטב וזוכים למשכורות נאות – מעל ראשי הציבור הישראלי, עם הפוליטרוקים של השמאל העולמי, ממחיש היטב את אופיו של המחנה הזה. כשמישהו מתעצבן ומרסס גרפיטי על הקירות של אחד מבתי חברי המטכ"ל השמאלני, הם צועקים צעקות פשיזם. אבל גם בלי הגרפיטי והכתובות הלא-נעימות, עובדה אחת אי-אפשר להסתיר או להשכיח: בין 'שלום עכשיו' וגרורותיה לבין רוב הציבור הישראלי שוררת עוינות אדירה ואי-אמון. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כבר התחילה בהתנערות מהמסורת של הזדהות עם המחנה הזה. היא סיפרה בכנות מפתיעה איך סלחו שם לפרופ' עדי צמח המנוח מהאוניברסיטה העברית, שהפליא מכות באשתו ולא הורחק אל מחוץ לגדר. אם בשמאל רוצים להיות רלוונטיים שוב לשיח הישראלי, כדאי להם לתת גט כריתות למחנה המתמחה בריגול ובהלשנה מטעם (ובמימון) מתנגדי ישראל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • noam-lester  ביום נובמבר 10, 2011 בשעה 12:07

  כן! הכו בבוגדים! רססו את בתי המרגלים! הם לא ראויים! לא לגיטימיים! הם מלשינים! מאיימים על חייהם? זה מגיע להם!
  (הנה כבשנו עוד שיא של טעם טוב ומתק שפתיים)

 • דרול  ביום נובמבר 10, 2011 בשעה 12:36

  מה שוב עשו במחלקה היהודית של השב"כ?

 • nina ramon  ביום נובמבר 10, 2011 בשעה 12:54

  אנשי "שלום עכשיו" מיללים??? "חגית עופרן ז"ל" ו"רבין מחכה לך" היא "פעולה שנויה במחלוקת שיש בה חריגה מן השיח הציבורי והפוליטי התקין"??? האמנם מילים כאלו הן בבחינת "תיוג אוטומטי של "אלימות" " ולא אלימות והטפה לאלימות לשמם???
  נראה שאתה מעדיף להתעלם מהעובדה שזוהי השפה הדמגוגית שקדמה לרצח אמיל גרינצווייג, ולרצח רבין. הטענה היתה ש"זו לא אלימות, רק הבעת דעה לגיטימית…."

 • מאור  ביום נובמבר 10, 2011 בשעה 18:41

  איפה אתה לומד לימודים קלאסיים, והאם גם את אירגוני השמאל אתה חוקר במסגרת אקדמית?

 • רני  ביום נובמבר 10, 2011 בשעה 20:18

  שלום עכשיו עלובי החיים ואורי אבנרי עץ יבש חסר עתיד. אבל!!
  השמאל הציוני המתון של מפא"י-דב"ג, הפועל המזרחי, מפ"ם ואחדות העבודה הקים כאן מדינה יהודית והימין הנוכחי, כאשר ביבי ושו"ת נסחבים מאחריו מקים כאן מדינה דו לאומית. אין קיר ברזל הערבים בפנים ! חכמי הימין מתפלספים על עשרה אחוז דימוגרפי כאן ועשרה אחוז שם. תחת שלטון ישראל + עזה יש חצי יהודים חצי ערבים. היציאה מעזה הייתה סם חיים וראה מי המיללים על הגן עדן האבוד ההוא, איזה טפשים ! מתים להכניס תחת שלטון ישראל עוד מעל מליון ערבים. הכעס על אמת זו הוא המטריף את הדעת של הימין הקיצוני ולא עלובי החיים הנ"ל. אם יש בוגדים הם בכלל במקום אחר. מי שמתגרה בעולם, מי שמקים התנחלויות בתוך ישוב ערבי צפוף בעת שהגליל הוא פרובינציה ערבית למהדרין שרמת ואיכות החיים שם והביטחון האישי עולים על כל ארץ ערבית ומתוך כך מספרם של הערבים ותעוזתם הפוליטית כלכלית פסיכולוגית מרקיעה שחקים, אותו אחד אצלו צריך לחפש את הבגידה. אחרי האו"ם בבוסניה ולוב טרנספר לא יהיה כאן גם אם וכאשר ערביי ישראל יחברו לאחיהם. יש להיפרד מרוב הערבים שתחת שלטון ישראל אתמול לא היום, יש להחזיר לגליל ולנגב את יושבי יו"ש. יהיה צפוף יהיה קשה אבל זו תהיה מדינה יהודית למשך עשרות השנים הבאות. מה שאתה קורא מתישבים הביאו אסון אמיתי על הציונות והמטורפים עם "תג המחיר" שלהם – מערבה או מזרחה לקו הירוק הם החלק האלים והמזיק יותר בטירוף חסר תכלית זה. שמפניה או לא, זו התמונה הגדולה הנכונה לא איזו קונספירציה הזויה במוח מטורף שמאלני או ימני או אפילו באמצע.

 • Mati Shemoelof  ביום נובמבר 11, 2011 בשעה 12:52

  מהפוסטים הכי מסוכנים שכתבת. הכשר לאלימות יתנקם בנו. אני ממש מתפלא עליך. השינאה העבירה אותך על דעתך. בושה ויותר מכך אלימות שאין לה קץ.

 • כהן ריקי  ביום נובמבר 11, 2011 בשעה 13:59

  מסכימה עם כל מילה שנכתבה במאמר. ויתרה מכך מי שמסית בזדון כנגד יהודים בא"י ונותן בכך לגיטמציה לאויב לפרוע ביהודים אינו יכול לבקש באותה העת כי האחרים לא יפעלו נגדו. גם אני נגד ריסוס בכל מיני מקומות כי באמת בעיני זה עלוב וטיפשי. אבל בעשרות מונים אני נגד אנשי "שלום עכשיו" שפוגעים בנו כל בסיס יומי עם כסף זר. זו בעיני רעה חולה שמחובת הממשלה והכנסת הנבחרת לשים לה קץ לאלתר.

 • יונתן אמיר  ביום נובמבר 11, 2011 בשעה 21:27

  עדי צמח עדיין חי (גם אם הוא לא במיטבו):
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%93%D7%99_%D7%A6%D7%9E%D7%97
  יתר הדברים לא ראויים לתגובה.

 • אורן  ביום נובמבר 12, 2011 בשעה 9:15

  "עובדה אחת אי-אפשר להסתיר או להשכיח: בין 'שלום עכשיו' וגרורותיה לבין רוב הציבור הישראלי שוררת עוינות אדירה ואי-אמון"

  זו לדעתי השורה החשובה ביותר במאמר, ולו אני איש שלום עכשיו, הייתי הולך לעשות חשבון נפש רציני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: