מקארתיזם – תגובת נגד לקומוניזם האנטישמי

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 6.12.2011

השם 'ארנו לוסטיגר' כמעט שאינו אומר דבר למומחים להיסטוריה בת-זמננו, לפחות בישראל. לוסטיגר, ניצול שואה שניצל מ'צעדת המוות' המפורסמת, לא פנה ללימודים אקדמיים עם תום המלחמה. הוא הקים חברה לאופנת נשים והחל בכתיבה מחקרית סוערת שזיכתה אותה בפרסים רבים, בהם תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת פוטסדאם. לכתיבתו נחשפתי כשנזדמן לידי במקרה הספר 'סטאלין והיהודים' שפורסם בשנת 2003.

מקארתי. בעקיפין, הגן על היהודים והציונות

מקארתי. בעקיפין, הגן על היהודים והציונות

נזכרתי בלוסטיגר ובספרו כשצפיתי בהתנפלות על ח"כ אופיר אקוניס, שהעז לומר כי הסנטור המנוח, ג'וזף מקארתי – צדק. מקארתי המנוח זכה במוניטין רע במיוחד בעקבות התעמולה הקומוניסטית והליברלית נגדו. אולם עיקר פעילותו, גם אם חטא לא אחת במשגים ובעוולות, נבעה מהאיום המרכזי שנשקף לאמריקה באותה עת: הקומוניזם. מעטים יודעים, כי מאחורי צלב הקרס האדום הסתתרה, בצד תוכניות לחסל את המערב הקפיטליסטי, גם תוכנית אחת נוספת: להשמיד את היהודים. כשמקארתי לחם בסטליניזם האמריקני, הוא נאבק גם למעשה באיום המרכזי שנשקף באותה עת ליהודים: השמדה על-ידי המגף האדום.

בנימין פינקוס, פרופסור להיסטוריה סובייטית, חיזק את מחקרו של לוסטיגר עוד טרם פורסם: בספרו על יהודי ברית המועצות מ-1988, קבע פינקוס כי סטאלין ראה במשפט הרופאים היהודים אמצעי לפלס דרך להגליית האוכלוסייה היהודית ממרכז ברית המועצות. סטאלין תכנן, לפי לוסטיגר, את תחילת השואה היהודים לפורים 1953, שהחל ב-28 בפברואר באותה שנה. אולם באותה לילה, לקה סטאלין בשבץ ששיתק אותו. הוא מת ב-5 במרס 1953. ראש הקג"ב דאז, לברנטי ברייה, שם קץ לתוכניות סטאלין ושחרר את הרופאים היהודים מכלא לוביאנקה הידוע לשמצה. כל יורשי סטאלין הכחישו כי הייתה תוכנית לחיסול היהודים. הם גם טענו כי בברית המועצות כלל לא שררה אנטישמיות.

הטענה בדבר השואה המתוכננת של היהודים קיבלה משנה תוקף ממעשיו של סטאלין כלפי אוכלוסיות אחרות: הוא גירש לסיביר שני מיליון גרמנים שישבו על גדת הוולגה, מאות אלפי טטארים מחצי האי קרים, צ'צ'נים ואוכלוסיות אחרות. ספק רב אם היהודים היו זוכים לרחמים מידי הצאר האדום. ואם לא די בכך, ב-12 לאוגוסט 1952, בכירי התרבות היידית בברית המועצות הוצאו להורג על-ידי השלטונות הסובייטיים. ברית המועצות של סטאלין הייתה אפוא בית מטבחיים למיליוני עמים חפים מפשע. היהודים היו על הכוונת של הרודן הסובייטי.

הקומוניסטים האמריקנים שירתו את מכונת התעמולה הסובייטית. הם היו סוכנים זרים לכל דבר ועניין. למען האמת, הם שימשו כלי ללוחמה פסיכולוגית נגד מולדתם. הטקטיקה הייתה פשוטה: במקום לצרף אמריקנים למפלגה הקומוניסטית, היו מוקמים ארגוני חזית עם מטרות נאצלות כמו פירוז העולם מנשק גרעיני, שלום עולמי וצדק חברתי. מוסקבה ביקשה לפורר מבפנים – באמצעות הקומוניזם ושלוחותיו – את החברה האמריקנית. הקומוניסטים ידעו על מעלליו האנטישמיים של סטאלין, אך בחרו להתעלם מהם או להצדיקם. גם בארץ, אגב, האגף השמאלי במפ"ם והקומוניסטים הצדיקו את הרודן הסובייטי.

מקארתי ביקש למנוע את חדירת הרעל הקומוניסטי למרקם החברה האמריקנית. בעקיפין, הייתה בכך משום הגנה על היהודים והציונות. סוכני סטאלין באמריקה היו, למעשה, מצדיקי האנטישמיות הסטליניסטית בנוסח הרצחני והמטורף ביותר שלה. מקארתי טעה במינון; הוא צדק בעיקרון. ישראל מתמודדת עם אותו אתגר שעמו התמודדה החברה האמריקנית בימי המאבק בקומוניזם. ההבדל היחיד הוא שאקוניס וחבריו בסך הכול מבקשים למנוע מהקומוניסטים של ימינו לקבל מימון מממשלות זרות. אקוניס, בהשוואה למקארתי, הוא ליברל רך. וטוב שכך.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרול  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 9:14

  כל הכבוד.
  צריך להתייחס לנושא גם בויקיפדיה.

 • ראובן  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 11:02

  מעולם לא ראיתי טור של "עיתונאי" חסר בסיס ולוגיקה כמו של זה.
  אז נגיד ולמק'ארתי היו "כוונות טובות", וכי אכן היה איום ממשי שאיים על ביטחון ארה"ב. מה בין זה לבין רדיפה לא מבוססת ולא מוכחת של אנשים (אגב, רבים מהם יהודים או הומוסקסואלים), רק על בסיס שמועה או חיסול שחבונות פוליטי.

  מק'ארתי רצה "להציל את היהודים" ע"י רדיפת רבים מהם? זה נשמע לך איכשהו הגיוני?

  הניסיון להעמיד את פשעיו של מק'ארתי ברספקטיבה היסטורית הוא נכון, אבל מדובר בהיסטוריה ידועה, היא לא תעזור לטהר את פשעיו של מק'ארתי.
  רק תעשה לי טובה מר מרחב, אל תתרגם את המאמר לאנגלית, זה עושה מספיק נזק לישראל גם בעברית.

 • ג'ני מקארתי  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 11:14

  זה מה שנקרא "מגוחך בעורף האויב"

 • דן  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 11:37

  דוחה. מלבד העובדה שברור שאתה ניאו-ליבראל קיצוני שבוודאי טוען שתנועת ה occupy wallst היא תנועה קומוניסטית המקבלת כספים מסין או אולי אפילו עדיף מקוראיה הצפונית, אתה שוכח כמה חיים נהרסו, של לא מעט יהודים, ע"י ה"אביר" הנ"ל.

  שכתוב ההיסטוריה לא יעזור. מקראתי יצא לצייד מכשפות מטורף, אכזרי והרסני מתוך פאראנויה חולנית שדגל בפרופגנדה ובהפחדה. דווקא דימיון לא קטן לחולנים כמו אקוניס וחבריו הפרוטו-פשיסטים.

 • אייל  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 15:00

  מקארת'י הציל אותנו משואה שניה. איך עדיין אין עץ על שמו ביד ושם?

 • על קצה המזלג  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 15:09

  הקומוניזם אינו אלא פאשיזם היודע להסוות טוב יותר את כוונותיו הזדוניות. הרדיפה המקארתיסטית ראויה לגינוי, ממש כשם שהחתרנות הקומוניסטית ראויה לגינוי. אך בניגוד למקארתי, שהיה נבל לא קטן, שמש העמים היה רוצח סדרתי, והיו פה, כמו בכל מקום אחר, מספיק שוטים או נבלים שיחסו לו תכונות אלוהיות.

 • gerbil  ביום דצמבר 6, 2011 בשעה 16:46

  let me out you fascist hack!

 • איתמר  ביום דצמבר 7, 2011 בשעה 6:37

  אני ממליץ לקורא את הספר : Treason של Ann Coulter , יש כמה פרקים על הנושא הזה עם פרטי מידע מדהימים.
  זה פשוט מטורף איזה פער יש בין המציאות ל"חינוך" שאנחנו סופגים בנושא הזה.

 • בוזגלו  ביום דצמבר 7, 2011 בשעה 14:06

  לפי ההיגיון הזה אתה יכול להצדיק גם את היטלר, הרי היו גם סוכנים קומוניסטים בקרב היהודים בגרמניה או בפולין. זה מצדיק את השואה?
  ממש עיתונאי רציני אתה…

 • יצחק אברמוב  ביום דצמבר 7, 2011 בשעה 14:10

  מקארתי לא "צדק בעיקרון", עובדה שאף אדם אותו הוא רדף לא הורשע ואף לא הואשם ע"י רשויות הביטחון האמריקאיות.
  אם הוא רדף יהודים רבים, איך הוא בדיוק "הגן על היהודים והציונות"?

  הניסיון לטהר את מקארתי מפשעיו וע"י כך להצדיק את אמירתו האומללה של ח"כ אקוניס ואת האידיאולוגיה המקארתיסטית של הימין הפאשיסטי הישראלי, הוא ניסיון מביש ואומלל.
  אנחנו לא צריכים סקירה היסטורית ידועה ונפוצה. ידעו גם אז שיש לברה"מ סוכנים בארה"ב ולהפך. הבעיה היא שזה שימש תירוץ לרדיפה אישית ולרדיפה פוליטית ע"י פוליטיקאי גזען, אנטישמי ואופרטיוניסטי ששמו יזכר לדיראון עולם.

 • איתמר  ביום דצמבר 7, 2011 בשעה 22:31

  יצחק,
  1. מה הביסוס לטענות שלך על "רדיפה אישית" ?
  2. האם רדיפה אחר קומוניסטים בזמן המלחמה הקרה זו רדיפה פוליטית, אז מה רע בזה? זה כמו להגיד שרדיפה אחרי אנשי חמאס היא רדיפה פוליטית, כי הם סה"כ חברי תנועה פוליטית..

  הקומניסטים רצו לכבוש את העולם – כל מה שמקארתי עשה זה להרחיק את חברי המפלגה הקומוניסטים מעבודות ציבוריות. בדיוק כמו שהיום לא הית רוצה לגלות שאיש המפלגה האיסלאמית הוא הרל"ש של שר הביטחון, או הסגן של שר החוץ.

 • Y.G.  ביום ינואר 30, 2013 בשעה 16:25

  מקארתי מגן העם היהודי? הבל. רשימות מאין אלו מכשירות רדיפות חפים מפשע. גם יומך יגיע לעמוד מול ועדה ליברמנית ולהוכיח שאין לך אחות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: