הבליץ החדש נגד בנימין נתניהו

א. למן כינונה, עברה ממשלת נתניהו כמה גלי צונאמי. כל גל איים לפרקה, אבל היא נותרה על מכונה: הגל הראשון היה המדיני, בהשראת הנשיא אובמה ובתיווכו הנדיב של שר הביטחון ברק. התחזית השחורה שלפיה פלשתין מוקמת, ישראל מבודדת והממשלה קורסת, התנדפה כלא הייתה. ענני אוקטובר השחור התפזרו יחד עם גל הצונאמי השני: המחאה החברתית. הקרן לישראל חד"שה יחד עם הבריגדות האדומות של כפר שמריהו ביקשו לנצל מצוקה קיימת כדי לחסל ממשלה נבחרת. הציבור יצא לרחובות, הבין את הבלוף של ליף, החבורה התפרקה. הגל השלישי סבב סביב בית המשפט העליון והמאבק "למען הדמוקרטיה": "חוק גרוניס" שכנראה יעבור עוד שבועיים, חוק העמותות, חוק ועדות החקירה לשמאל, חוק לשון הרע ועוד. היבול של הימין היה דל מאוד: בראש בית המשפט העליון יעמוד שופט שמרן והגון שאיננו מזוהה עם מסורת האקטיביזם השיפוטי של ברק. בשביל זה אין צורך בממשלת ימין. מספיק דניאל פרידמן אחד בממשלת אולמרט ולבני. גם הפעם הקואליציה שמרה על יציבותה. נתניהו נשאר בראש.

הקדמת הבחירות כמכת מנע. בנימין נתניהו. צילום: דיילי טלגרף

הקדמת הבחירות כמכת מנע. בנימין נתניהו. צילום: דיילי טלגרף

ראש הממשלה היטיב להכיל את גלי הצונאמי השונים כדי שלא יערערו את יציבות הממשלה היציבה ביותר שהייתה פה מאז ממשלת האחדות של פרס ושמיר. הוא ריסן ומיתן, נידב וחילק, הקשיב והחליט. לשמאל נוצרה בעיה כפולה: כל מערכה ציבורית נגד נתניהו נגמרת בנוק-אאוט לטובת ראש הממשלה והסערה הציבורית שוככת. במקביל, גם כאשר העסק מתערער – בכל סקר, שומרת הקואליציה על יציבותה עם 30 מנדטים פלוס מינוס לליכוד. אז מה עושים כאשר שלושה גלי צונאמי עם פעילות טקטונית חזקה לא מצליחים למוטט ממשלה נבחרת? מתחילים לייצר סערות ציבוריות שמדגדגות בלב הקונצנזוס. בלי ערבים, בלי 'שלום עכשיו', בלי ביניש ובלי דפני ליף.

ב. הסערה שאנחנו נמצאים בה כרגע היא דוגמה לכך. הרי אפליית נשים (המושג "הדרת נשים" הומצא במיוחד עבור הקמפיין הנוכחי) איננה עניין חדש, בטח שלא בקרב החרדים. יתירה מכך, היא נפוצה יותר בקרב הערבים והבדואים מאשר אצל החרדים. כאשר ביקרתי לא אחת בבני ברק, מעולם לא חזיתי ביריקות או באלימות נגד נשים: ההפרדה מתקיימת מרצון, ונוחה גם לנשים. אז יש מיעוט קטן שיושב בבית שמש ומתנכל לנשים. או יש מיעוט אחר שמתעקש לעשות הון פוליטי מהפרדה באוטובוסים. וכמובן, יש גם חרד"לניקים שמתנגדים לשירת נשים. צריך להיאבק בהם. כל הממשלה התיישרה עם המאבק נגדם. ש"ס לא פצתה פה. לימור לבנת מקבלת גיבוי מלא מנתניהו להיאבק נגד הקבוצות האלימות. השוליות. אבל למתנגדי נתניהו זה לא מספיק.

המיני-צונאמי שנתניהו מתמודד איתו מיועד, קודם כל, לערער את התמיכה הציבורית בו מתוך המחנה שלו, הלאומי-הימני, עם חילונים ומסורתיים שנגעלים מהפקרת הדת בידי מיעוטים קיצוניים, וחרדים שמרגישים מאוימים מהמסרים החילוניים של ראש הממשלה. אפשר לתמצת את הקמפיין הנוכחי בכמה שורות: אם לא די בכך שכל העולם נגדנו, ושלמרות היציבות הכלכלית הפערים החברתיים פה גבוהים, הרי ישראל כבר הופכת לאיראן, ובמשמרת של נתניהו מתרסקים בית המשפט העליון, "החברה האזרחית", זכויות הנשים והחופש של הרוב החילוני. לכן, יוצקים למשוואה החדשה "ירושלים = טהרן" תוכן פוליטי שעיקרו הוא החלפת ממשלת נתניהו; לא כי ראש הממשלה הוא רע או גרוע במיוחד, אלא שבמשמרת שלו החרדים משתוללים, הימין הקיצוני מרים ראש וגם שרידי הסדר הישן מתפוררים. עד כאן דף המסרים.

ג. מובן שמדובר בניצול ציני של תופעות בעייתיות כדי למוטט את הממשלה. לא קואליציונית, אלא מוסרית. לעשות פיגוע במורל של העם. לברוא "צרכים חדשים" שיכסו על אמיתות מעצבנות כמו 5 אחוזים אבטלה, איום איראני, הצטרפות חמאס לאש"ף, חורף מוסלמי ועוד. קארל מארקס קרא לזה "תודעה כוזבת": הצורך הכוזב הנוכחי הוא להתארגן כדי להגן על הנשים והחילונים מפני החרדים. זה משרת את האליטות הקיימות. זה עוזר להתארגנויות פוליטיות חדשות שמבוששות מלהגיע, בציפייה לרגע הנכון. אם להאמין לסקר רשת ב' (שבו יאיר לפיד ואריה דרעי גורפים בנפרד 22 מנדטים ונוצר גוש שמאל מפורר של 63 מנדטים כולל חד"ש והמפלגות הערביות), הסערה הנוכחית עושה את שלה.

בשמאל יודעים שלא די בכך. לכן, בקיץ הקרוב אנו עלולים לחזות במעין בליץ נגד הממשלה כשהמטרה היא כפולה: מצד אחד, לייצר סדר יום חברתי ואזרחי שמגבש ומחשל אופוזיציה נגד נתניהו (כשהפעם דפני ליף ושות' עוברים לאחורי הקלעים), ומצד שני, לחכות עוד קצת ולהימנע מבחירות. קיום הבחירות במועדן הוא אינטרס מובהק של השמאל: במצב הקיים, בתסריט של בחירות חדשות, השמאל מורכב מאיים של מפלגות קטנות ובינוניות ונשען על קולות הקומוניסטים, האסלאמיסטים והג'יהאדיסטים. לשמאל נחוצה לפחות שנה על מנת לנסות ולהתגבש לגוש מונוליתי יותר ומפורר פחות. אין טעם להמתין לשנה נוספת של קמפיינים אנטי-ממשלתיים. האתגרים העומדים בפתח הם חשובים מדי. הקדמת הבחירות תטרוף את הקלפים ותאפשר לראש הממשלה לבקש את אמון העם, מעל לראשי הקמפיינרים של קדימה שותפיה. היא תשמוט את השטיח מתחת לרגלי גנרלים של הבריגדות האדומות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרול  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 11:58

  עברנו את הקיץ שעבר, נעבור גם את הקרוב

 • דרור בל"ד  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 12:35

  התחזית הלבנה כשלג שלפיה פלשתין מוקמת, ישראל מבודדת והממשלה קורסת, לא התנדפה אלא מתעכבת מעט, וזאת על מנת להגביר את סיכויי התממשותה. החלטתו האמיצה של לוחם הצדק חאלד משעל להתיישר עם הזרם המרכזי של ההתנגדות לפורעים הציוניים ולגרום, בסופו של תהליך, לשחרורה של פלסטין, תביא גם תביא לאותו צונאמי מיוחל ממנו חושש כל כך ארכי פושע המלחמה אהוד ברק.

  אין בדברים אלה כדי לסתור את הטענה הנכונה המובאת במאמר, כי כל העיסוק הנוכחי בהדרת נשים במגזר החרדי אינו אלא ספין של קדימה ו\או של יאיר לפיד. לעומת זאת, ההשערה כי גם דפני ליף קשורה לנסיונות הנואלים של קדימה להפיל את הממשלה הנבחרת במה שמכונה דמוקרטיה בפי הציונים אין לה על מה להשען.
  כשהבינה פושעת המלחמה ציפי לבני שהגיליוטינה שהציבה דפני ליף את בכיכר אינה מיועדת אך ורק לנתניהו, חיפשה מפלט מעונשה ולכן, בצירוף ערוץ2 ויאיר לפיד, התבצע הספין המתואר. במאמר.

  אינני מכיר את הסקר בו מנבאים הנביאים 63 מנדטים למה שמכונה גוש השמאל. ארגיע את שופרי השלטון ואומר כי בל"ד , במקרה ותחליט להתמודד (הסיכויים לכך לא גבוהים במיוחד – עדיף להסברה הפלסטינית כי בל"ד תיפסל ע"י הפרלמנט הציוני ומשטר המדינה הציונית יוכרז באופן רשמי כאפרטהייד), לא תתמוך בשום ממשלה בה יושבים פושעי מלחמה דוגמת לבני, מופז, דיכטר ודן חלוץ.

 • איציק כהן  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 13:03

  דרור בל"ד.
  מה זה הכינוי הזה?
  מוזר שאתה חי במדינה שאתה מתעב.
  לך לך וקח את זועבי וזחאלקה ולכו לסוריה.
  נראה איך תמודדו מול הרחמנות האיסלאמית של אסד. אפס.

 • נדב  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 20:37

  דברים מדוייקים וקולעים.
  אהבתי את הביטויים "הקרן לישראל החד"שה" ו"הבריגדות האדומות של כפר שמריהו"

 • Eran Shechter  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 20:40

  שתי הערות/ הארות:
  1- הביטוי הדרת נשים הוא ביטוי שלא הומצה בקמפיין הזה אלה נוצל בקמפיין הזה. תופעת ההדרה החברתית (בכלל) היא תופעה שנחקרת בשנים האחרונות באקדמיה ומקבלת יותר ויותר חשיפה- הפעם הקמפיינר השתמש בה.
  2- הניצול וההסטה להדרת נשים, עומד לזכותם של קבוצה קטנה וקיצונית בשם סיקריקים שהיא קבוצה חרדית קיצונית ביותר (הקיצונים בין הקיצונים) אנטי ציוניים, שנאבקים בקבוצות חרדיות ודתיות אחרות בעיקר בבית שמש ובמרכזי חרדים אחרים, כבר תקופה ארוכה. הדרת נשים היא רק תופעה אחת בעייתית של הקבוצה הזאת (קווי המהדרין כפי שנחשף/ הוזכר היום באתר אחר היו פעולה של מדיניות ממשלתית של הממשלה בראשות קדימה דווקא) במקום לטפל בקבוצה הזאת מנצלים את קיומה מסיתים את הנושא ומנסים להרוויח הון פוליטי.

 • אסף  ביום דצמבר 29, 2011 בשעה 21:38

  אם הממשלה כל כך יציבה אז למה ללכת לבחירות? כיי אפשר?
  ללכת לבחירות עכשיו זה חוסר אחריות לאומית.
  תן לממשלה למצות את ימיה.

 • טראומה  ביום דצמבר 30, 2011 בשעה 9:25

  מעניין לקרוא אותך, דוד. מהפוסט עולה השקפת עולם מרתקת ממש: מעל כל תחומי החיים, מעל כל גּוֹנֵי המציאות, שלל האירועים המקיפים אותנו, הדם, הרגשות, הכספים הנשפכים והחסרים, האִיּוּמִים, הפחדים, הנחמות הפעוטות, היציאה לרחובות וההתכנסות בבתים, האידאולגיות המקשישות והסמלים המחלידים, עומדת אידאה אחת זוהרת ובהירה, המשקיפה על הכול כמו אל ברונזה מימי קדם שמביט על בני האדם המתרוצצים תחתיו במבט שליו וקפוא: אידאת שלמות הקואליציה של בנימין נתניהו.
  כל עוד הקואליציה שלמה, נטויה וחזקה ("שומרת על יציבותה עם 30 מנדטים פלוס מינוס לליכוד"!) אז אזרחי העולם המפוחדים יכולים להמשיך לישון בשקט. זו השקפת עולם מרגיעה ומעודדת. תודה, דוד.

 • Miki  ביום דצמבר 30, 2011 בשעה 10:45

  לשמאל המושחת המנוול והמנוון יש תכלית מגונה רוויית זדון ורוע לקלקל להשחית ולהרוס כל מש שיוצא מתחת ידיו פונה נגדו, מן בלעמים בני זמננו מקללים וכל מה שיוצא מפתח הביב הממוקם בשליש התחתון של מרכז פרצופם נחלץ משנאתם ופוגש בהגיון והופך לקילוסין ושבחים בהפוכה, בזמן הזה כבר ברור כי דמי לא יחרץ ושלמונים עברו מיד אל יד, או כמו שאמר האב לבנו ששאל מה ההבדל בין תיאוריה ולמעשה, אמר האב לאחר שהציע מליון ש"ח לב ולאם תמורת משכב עם לקוח עשיר, תאורית בן יש לנו שני מליון דולר מעשית יש לנו שתי פרוצות בבית ותו לא.

  הישמעלים הסכלים שלא פיססו שום הזדמנות לפספס הודחו על ידי מוריהם מדריכהם לאחר שכשלו והוכו נמרצות, והנה לכם הנעבכים החדשים הלוזרים התורנים, מה נותר להם בהמשך? רק להדליק אש לזרות סכסוך מתוך מטרה להדליק חיכוך אלים שעליו הם יתפשו טרמפ – להושיע ולהתנגד כדי לקבל את הצידוק לאלימות שבוערת בהם והם חייבים אותה אחרת לא יוותר מהם בדל ואפר, החתירה לאלימות הופכת להיות יותר גסה וברורה ותהיה ניכרת מאוד לאחר הכשלון התורן, כך יהיה שהנבלות יכחידו את עמצם במו ידיהם.

  מנוסת "השמאלנים לייט" ממחנה השמאל הקיצוני הראדיקלי בוצעה מזמן כל מה שנותר זה הד ריק וקבוצה של הזויים נמוגים, לא לזמן רב ובקריסה מוחלטת, צדק פואטי אירוני.

  הישגים לא רעים בסך הכל, הזניית בית המשפט הפרקליטות וצמרת המשרה מניבה יופי של פירות רמת האימון בירידה תלולה רמת הביקורת והמודעות עלתה לא ניתן להסתיר לאורך זמן מידע והפצתו היא כהרף עין, סיומו של עידן מושחת בפתח, מטוטלת השמאל הגיעה לנקודה מתה עליונה והתנופה הפכה כיוון.

  השמאלנים כמו תמיד יפנו לכח הזרוע וינסו באלימות לשנות את המתווה גם בקרב האבוד הזה ינחלו מפלה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: