"הפגנות אנטי-מלחמתיות" – חתרנות במסווה

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 25.3.2012

אמש התקיימה בתל-אביב הפגנה נגד תקיפה ישראלית באיראן. צריך לקרוא שוב את השורה הזו כדי להבין: אנשי שמאל ישראלים, לאו דווקא מהגוון הקיצוני ביותר, גייסו את חבריהם הערבים כדי להפגין במרכז העיר העברית הראשונה נגד תקיפת מדינה שמאיימת לחסל את מדינת היהודים. אם לא די בכך, בהזמנה לאירוע עוצבה תמונה בה מופיעים חצי מפניו של ראש הממשלה נתניהו, לצד חצי מפניו של הרודן הפרסי אחמדינג'אד. על מנת להבין את התמונה השלמה, יש לקרוא בין השיטין של הקול הקורא שפורסם לרגל ההפגנה.

בצילום: מפגינים נושאים כרזות, אמש בתל-אביב

בצילום: מפגינים נושאים כרזות, אמש בתל-אביב

"תקיפה ישראלית חסרת אחריות באיראן, שבעקבותיה מלחמה שמי יודע כמה יהרגו בה וכמה זמן תימשך, היא לא דבר שאנחנו נסכים לו", כתבו המארגנים, "הסקרים מראים: רוב הציבור הישראלי מתנגד לתקיפה שרוקח נתניהו. והוא לא לבד – הצמרת המערכת הביטחונית הישראלית בהווה ובעבר מתנגדת למתקפה. המודיעין האמריקאי טוען שהאיראנים לא בכיוון שנתניהו מייחס להם (המוסד שותף להערכה הזו)", הוסיפו.

ההפגנה הזאת היא יריית הפתיחה של השמאל לקראת הקיץ הקרוב. אם קיץ תשע"א היה הקיץ של 'המחאה החברתית', הרי שהחודשים החמים הקרובים יסמנו את המערכה הכוללת נגד ראש הממשלה, אגב השוואתו לעריץ האנטישמי מטהרן. השבץ המוסרי שהשמאל הישראלי קיבל כבר לפני שנים רבות, מיתרגם לניסיון ממשי להתסיס מלחמת אזרחים בחברה הישראלית, כשהיעד הוא אחד – ראש הממשלה, והסיסמה: 'נתניהו מסוכן'. העובדה שהשיח הנוכחי מבקש לגייס לעזרתו בכירים בעבר ובהווה במערכת הביטחון, מלמדת כי הפעם, המערכה הזו לא תנוהל בשימוש במושגי קיצון של שמאל רדיקלי, אלא ברטוריקה המבקשת לקלוע אל לב הקונצנזוס.

הטקטיקה רוצה ללכד את 'הרוב השפוי' כביכול, את 'המרכז הישראלי', את כל מי ש"באמת חרד לגורל המדינה". לא רק קומוניסטים, לא רק אנרכיסטים או פרובוקטורים מקצועיים, אלא ליבת הקונצנזוס שתסריטי המלחמה מהלכים עליו אימים. בשמאל למדו לקח מהמחאה החברתית של הקיץ. הפעם, נראה יותר דמויות שקל להזדהות עמן מאשר ציפורים נודדות נוסח דפני ליף וסתיו שפיר. הפנסיונרים מהמועדון לתרבות מתקדמת עתידים לאמץ דמויות ממלכתיות. אין זה פלא, אפוא, שבין המשתתפים שאישרו את בואם להפגנה ישנם מצביעי מר"צ וחד"ש מובהקים ואפילו תומכי בל"ד. לקול נס האזהרה מפני 'סכנת נתניהו', יתייצבו זה בצד זה הביטחוניסטים והקומוניסטים כאחד. מי יודע, אולי גם הרמטכ"ל בדימוס, המתמודד על הנהגת קדימה, יהיה במתופפים במחאת הקיץ המסתמנת.

הניסיון לגעת בעצב החשוף ביותר בחברה הישראלית – הפחד מפני מלחמה, פחד שמצולק בטראומת מלחמת יום הכיפורים – מהווה למעשה ה"גראנד פינאלה" של התארגנות השמאל לקראת הבאות. המאמצים להפחיד את העם מפני תסריטים אפוקליפטיים של תל-אביב חרבה וחיפה הרוסה עד היסוד, עלולים לשאת פרי ולעורר התכתשות פנימית עמוקה, שתערער את היכולת של הממשלה לצאת למבצע צבאי מורכב, ותהפוך את המאבק בגרעין האיראני לנושא שנוי במחלוקת. במצב שבו מחנה פוליטי שלם זועק ש"לביבי אין מנדט", הגבולות בין מחלוקת לגיטימית לבין פעילות חתרנית הולכים ומיטשטשים. נתניהו יצטרך, בסופו של דבר, לנצל את הפופולאריות האדירה שלו בציבור על מנת להוביל את ישראל לבחירות חדשות, ולהוכיח כי במאבק מול הפאשיזם הג'יהאדיסטי, הציבור כולו מאחוריו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרור בל"ד  ביום מרץ 25, 2012 בשעה 18:46

  ע"פ מיטב זכרוני, "המאמצים… [ש]עלולים לשאת פרי ולעורר התכתשות פנימית עמוקה, שתערער את היכולת של הממשלה לצאת למבצע צבאי מורכב, ותהפוך את המאבק בגרעין האיראני לנושא שנוי במחלוקת" לא ננקטו ע"י חד"ש, בוודאי לא ע"י בל"ד, אלא ע"י מאיר דגן.
  גם את הסיסמה: 'נתניהו מסוכן' והשיח שביקש לגייס לעזרתו בכירים בעבר ובהווה במערכת הביטחון לא המציאה חד"ש אלא דווקא אמנון שחק ואיציק מרדכי והמפלגה שהריצו אז. דווקא אלו, ואחריהם ציפי לבני, השתמשו ברטוריקה המבקשת לקלוע אל לב הקונצנזוס.
  די בשתי עובדות אלו כדי להפריך את השערתך שבין המשתתפים שאישרו את בואם להפגנה ישנם תומכי בל"ד. תומכי בל"ד הסתייגו, חלקם גם התנגדו, למה שמכונה תנועת המחאה החברתית. קל וחומר שלא ישתפו פעולה עם גורמים מלב הקונצנזוס הציוני.

  על ההפגנה כותב רועי צ'יקי ארד: "בהפגנה אמש לא היה אף חבר כנסת, לא היתה נוכחות של אנשים עם חולצות של מרצ והעבודה, וכמובן לא של קדימה, בהנחה שיש חולצות לקדימה". ("כשההתנגדות לתקיפה באיראן יוצאת מהפייסבוק", הארץ). יש בכתבה תמונה בה כל המפגינים המצולמים אוחזים בשלטים של חד"ש. עוד כתב: "גם בדפי הבית של מפלגות השמאל, מלבד חד"ש, אין אזכור לבעייתיות של המלחמה הזו".

  בניגוד לתומכיה היהודים של חד"ש ולמפלגות הציוניות, בל"ד לא רואה בנתניהו האיש בעייה. הבעייה היא המשטר הציוני. אם כבר יש איזו התנגדות ספציפית לאישיות מסוימת, הרי זה לאהוד ברק. לטעמי האישי, ואיני מייצג איש פרט לעצמי, לבני (או מופז) מסוכנים הרבה יותר לכלל התושבים בין הנהר לים מאשר נתניהו.

 • p\  ביום מרץ 25, 2012 בשעה 19:35

  מאיפה נובעת הזחיחות הזו מרחב? מה, אתה מכין לעצמך את תפקיד הדובר הבא שיוכל להתחבא במקלט האטומי שהממשלה מכינה לעצמה? מבצע של הפצצה של 10+ אתרים במרחק של 1000+ ק"מ כאשר כל מי שמקושר קצת שומע שהמטכ"ל מתנגד ואתה ושכמותך כמו חצים שלוחים ששים אלי תקיפה?

  שלא תבין אותי לא נכון. אני נגד זה שלאיראן יהיה נשק גרעיני. אני נגד בגלל שזה יוביל למרוץ חימוש גרעיני שהוא הרבה יותר מסוכן מגרעין איראני. בה בעת, אני נגד זה שישראל תתקוף וכך גם רבים (אולי לא כולם) של המפגינים. וזה, אגב, לא אני אומר ולא איזה יונה צחורה אלא ראש המוסד לשעבר. גיבור ישראל. עזוב אותך ועזבו אתכם לחפש לכם כל הזמן היטלרים. הוא לא מהווה שום סכנה קיומית על ישראל. הסכנה הקיומית על ישראל קרובה הרבה יותר והיא העדר הסדר עם הפלסטינים. אנחנו בדרך למדינה אחת בין הים לירדן שבו מיעוט יהודי ישלוט ברוב פלסטיני. מצב לא בר קיימא בעליל.

  • דרור בל"ד  ביום מרץ 26, 2012 בשעה 0:55

   האלוף בדימוס הרצל שפיר, לשעבר ראש אגף המטה הכללי בצה"ל, מפקד פיקוד הדרום ומפכ"ל המשטרה. בשנים האחרונות שימש יועץ למערכת הביטחון בנושא העורף:
   "אף שההנהגה האיראנית אינה מסתירה את רצונה שישראל תיעלם מהמפה, בשום מקרה לא היה איום איראני ישיר של שימוש בכוח או בנשק גרעיני. ביולי 2008 השיב הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לשאלה אם איראן תשמיד את ישראל במלים "איראן לא תפעל צבאית… הממשל הציוני בישראל סופו שייפול מעצמו". על השאלה אם יתמוך בפתרון שתי מדינות הוא השיב "אם הפלסטינים יקבלו זאת, באורח חוקי ובבחירות חופשיות, נכבד את החלטתם"".
   http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1667503

   על המטרות האמיתיות של הצהרותיו של נתניהו, שלא יתקוף באיראן, ראה כאן
   http://www.alanhart.net/netanyahu-v-obama-what-next/

  • דרור בל"ד  ביום מרץ 26, 2012 בשעה 0:57

   האלוף בדימוס הרצל שפיר, לשעבר ראש אגף המטה הכללי בצה"ל, מפקד פיקוד הדרום ומפכ"ל המשטרה. בשנים האחרונות שימש יועץ למערכת הביטחון בנושא העורף:
   "אף שההנהגה האיראנית אינה מסתירה את רצונה שישראל תיעלם מהמפה, בשום מקרה לא היה איום איראני ישיר של שימוש בכוח או בנשק גרעיני. ביולי 2008 השיב הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לשאלה אם איראן תשמיד את ישראל במלים "איראן לא תפעל צבאית… הממשל הציוני בישראל סופו שייפול מעצמו". על השאלה אם יתמוך בפתרון שתי מדינות הוא השיב "אם הפלסטינים יקבלו זאת, באורח חוקי ובבחירות חופשיות, נכבד את החלטתם"".
   haaretz.co.il/news/politics/1.1667503

   על המטרות האמיתיות של הצהרותיו של נתניהו, שלא יתקוף באיראן, ראה כאן
   alanhart.net/netanyahu-v-obama-what-next

 • ישראל בן ישמעיל  ביום מרץ 25, 2012 בשעה 21:10

  המאמרים שלך, בייחוד אחרי הפגנות, מתחילים להיראות כמו "Copy-Paste". סתם פרט קטן לדוגמה: איזה "חבריהם הערבים" למען השo? אם היינו מגייסים אותם היו 50 אלף מפגינים. לצערי ערבים גייסנו במקרה הזה רק שניים-שלושה.

 • ישראל בן ישמעיל  ביום מרץ 25, 2012 בשעה 21:13

  אה, ובעניין הדמויות הביטחוניסטיות:
  דגן שיבולת העמים!!!
  מאיר מלך המהפכה, חי חי וקיים;
  מאיר מחכה לביבי אייאיאיאיי
  יחי אדוננו מורנו ורבנו מאיר דגננו לעולם ועד!!!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: