גינטר גראס והאמת של השמאל הישראלי

חוג הקצינים של דיקטטורת הקונפורמיזם הספרותי בישראל קפץ לדום כאשר שר הפנים ישי הודיע, כי הסופר והמשורר גינטר גראס, אבי הפואמה הרואה בישראל סכנה לשלום העולם, הוא בבחינת "פרסונה נון גראטה" בישראל. הסופרת רונית מטלון אמרה בתגובה לדברי שר הפנים: "שישים את גראס על המרמרה, שיטביע אותו בים – הכול קשקוש, התלהמות ריקה. איזו ביקורת ישי מוכן לשמוע? ממתי לאלי ישי היה יחס לתרבות? הוא שמע את שמו של גראס אי פעם?" הסופר אייל מגד קבע, כי ישי "בחיים לא קרא מלה של גראס, אין לו מושג מי זה… הוא בור, גזען ואיש חשוך. בושה למדינת ישראל שהוא שר פנים בממשלה. ראש הממשלה צריך לפטר אותו אחרי האקט הגזעני והפרימיטיבי הזה, הנובע מבורות".

קלט את תעמולת הזוועה. גינטר גראס

קלט את תעמולת הזוועה. גינטר גראס

פוליטרוק המהפכה החברתית, יאיר גרבוז, הגדיל לעשות כשטען: "בשלטון הישראלי נשארה רק טיפשות… זה כבר לא ימין, לא דת ולא כלום, זה רק טיפשות. אני חושב שבקרוב לא רבים ירצו להשתמש בזכות הזו, להיכנס לפה. הקשר בין גירוש לשירה הוא קשר הגיוני למי שהשירה היחידה שהוא מכיר היא שירתו של עובדיה יוסף. זה אידיוטיזם. לא מדברים על שיר ועל אלי ישי באותו משפט. כשמדברים על אלי ישי לא מדברים על שירה וכשמדברים על שירה לא מדברים על אלי ישי".

לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין כי גבהות-הלב הספרותית היא, למעשה, גזענות מכוערת מהסוג המטורף ביותר. על גראס הם מרחמים; "סנילי", זו המלה החריפה ביותר שהם מוכנים להגיד עליו במסגרת הגינויים לדבריו. אבל על שר הפנים הם אינם חסים. שהרי ברור כי חרדי מזרחי איננו קורא שירה. וידוע כי החרדים בורים בכל הנוגע לעולם הספרות. התגובה הפבלובית האוטו-אנטישמית הזו איננה חדשה במחוזות השמאל, אך כל אימת שהיא מבצבצת מעל הביצה הסרוחה של הקונפורמיות הספרותית בישראל, גסותה ניכרת יותר ויותר. כדאי אפוא להעלות את השאלה, מדוע ישי הפך למטרה ולא גראס. איך זה שהיוצרות נתהפכו. מה קרה ששר הפנים עומד במוקד הדיון ולא המשורר איש האס-אס? זו לא רק גזענות. יש בזה משהו עמוק יותר.

גינטר גראס מבטא את השקפת העולם העמוקה של השמאל. הוא, והם, רואים בישראל סכנה אמיתית לשלום העולם. טרמינולוגיית הכיבוש, היוצאת מתוך שיח הדה-לגיטימציה לישראל ולציונות, מציבה את העולם הנאור, ה"מתקדם", מול ישראל והישראלים. גראס לא היה כותב את שכתב אלמלא היה יודע בוודאות גמורה שהדברים ייפלו על אוזן קשבת. גם הוא קורא את שיח השטנה המתחולל בסצנה הספרותית בארץ נגד נתניהו ומדיניותו. גם הוא קשוב לרעל שמטפטפים בעיתון "הארץ" נגד מדינת היהודים. חתן פרס נובל לספרות פשוט תירגם לשירה את תעמולת הזוועה שיוצאת מדי יום משופרות השמאל. הוא, להבדיל מהם, לקח את הדברים עד הסוף: אם ישראל היא ספרטה של מנוולים, הרי שנשקפת סכנה לשלום העולם מצד מדינת היהודים. כי את הפרשנויות והטורים והמאמרים שמתפרסמים מדי יום נגד נתניהו צריך לתרגם, בסופו של דבר, למסקנה אחת כוללת: ישראל איננה לגיטימית.

המחזאי, המשורר והסופר המהולל איננו צריך להיחשב כמעין סטייה בעייתית מהשיח הנורמטיבי של השמאל. הוא-הוא השמאל. הגולם לא קם על יוצרו. הוא לא הממזר כי אם הבן החוקי של שיח שלם המציב נרטיב שבו ישראל היא מדינה של עוול שכל קיומה מושתת על כיבוש עם זר ודיכויו. במובן הזה, ראוי לשבח את גראס: הוא פשוט הלך צעד אחד קדימה ביחס לרעיו בשמאל הישראלי. הוא לא היסס ותירגם את הנחות היסוד למסקנה אחת פשוטה. גינטר גראס הוא כתב-אשמה לשמאל לא פחות משהוא תעודת-עניות לעצמו. את האנטישמיות הזו, המתחפשת לאנטי-ישראליות "בלבד", צריך לזקוף לחובתם של אלה אשר מזינים את העולם בתעמולת כזב אנטי-ישראלית על בסיס יומיומי. הפואמה המקאברית של המשורר הנאצי בדימוס היא, הלכה למעשה, תוצאה של אינספור מניפסטים של שנאה היוצאים תחת ידם של חבורת מתנגדיה המובהקים של הציונות. את גינטר גראס צריך להשאיר מחוץ לגבולות ישראל. אבל את חבריו לשיח השנאה צריך להותיר מחוץ למחנה. הוא והם חצו כבר מזמן את הגבול. לשאלה את מי הם משרתים, כבר מזמן יש תשובה אחת ברורה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יעקב אדרת  ביום אפריל 8, 2012 בשעה 21:30

  אנחנו צריכים את המחנה שלך אמו שגינטר גראס צריך את אשרת הכניסה שלך. עוד מעט תתחננו לכל חצי סלב שינחת בלוד ואיש לא ירצה (ובצדק תוכל "להאשים" בכך גם את השמאל). עוד מעט תתחננו בפני הפלסטינים שירשו לכם לחזור לגבולות 67', והם יגידו: לא, רק אזרחות
  אין ויכוח שישראל מדכאת עם אחר, פשוט יש כאלה שמתנגדים לכך ויש כאלה שרואים בכך חובה קדושה.

  • Abe Bird (@AbeBird)  ביום אפריל 13, 2012 בשעה 8:05

   אל תדאג. כמו שלעולם לא נתחנן לגונתר שואף הגראס שיבוא לישראל כך גם נגשים את חלומך הרטוב שנבקש רשות מהפלסטינים לסגת לגבולות 67'. למזלנו, אנשים כמוך מונעים את השלום עכשיו ההזוי שלכם.

  • דוד  ביום אפריל 20, 2012 בשעה 12:40

   אדון אדרת היקר, אין לך מושג ולו הקלוש ביותר על נושא דיכוי עם אחר, אתה פשוט הוזה ויש לך את המותרות לומר דברים בוטים אלו בידיעה כי אף אחד לא יעצור אותך לומר דברי בלע כאלו, היה רצוי שתחצה את הגבול לעזה ו/או לסוריה או לבנון לראות מה זה דיכוי ו/או לתורכיה, אולי אפילו אנגליה, צרפת, אתה פתטי, רק חבל שאתה והשמאל רואים עין בעין גלות נוספת של עם ישראל.

   • Mark Kerpin  ביום מאי 3, 2012 בשעה 21:38

    למה הימין ההזוי חושב שההשוואה לסוריה הופכת פתאום את הדיכוי של הפלסטינאים למשהו בסדר? אתה באמת רוצה להיות כמו אסד? בבקשה, תבחר במישהו כמו ברוך מרזל ותקרב את הסוף הן של הפלסטינאים והן של ישראל – הרי המדיניות של ביבי שאתה תומך בה מביאה לאותה תוצאה רק לאט יותר.

 • מתפעל מהארגומנטציה ומהענווה  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 0:10

  מר אדרת, דבריך המאלפים פקחו את עיניי. גראס הוא חסיד אומות העולם, אתה צדיק גדול, הפלשתינאים הם מאור האנושות, ישראל היא מדינה מדכאת, ועל הדרך בשבילך, סטאלין היה הומניסט גדול. אני מתקפל וחוזר לחור הגלותי שממנו אבותיי עלו לארץ.

 • Rachel Komlosh Frohman  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 1:16

  מה הקשר יעקב אדרת-אירן מכחישה את השואה שגראס היה בין מחולליה בהיותו חבר בוופן אס אס שהיטלר היה מפקדם-היחידה המתועבת ביותר של הנאצים-אירן היא המאיימת להשמידנו.חבל לאסור עליו להיכנס,להיפך צריך לבוא איתו חשבון .הסופרים הם הבורים :תקרא את תאור היהודי בתוף הפח רק הסופרים הבורים שלנו לא מבינים מה הם קוראים.

 • עמית חצי טריפולטאי  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 5:37

  שאלה קטנה – מי פה הגזען?
  ההשתלחות באלי ישי וההנחה שהוא מעולם לא קרא את ספרי גראס,
  היא השתלחות גזענית??? למה אתה חושב כך?
  ישי הוא בהמה גזענית צרת אופקים, והיותו מזרחי, ממש, אבל ממש, לא קשורה לזה.
  אולי רק בראש שלך יש קשר.
  ההשתלחות האוטומאטית בגרבוז, רק בגלל שהוא פולני, זו הגזענות המגעילה שמתחבאת פה בין השורות.

 • שתי שביעיות רומני, חמישית בולגרי, שלוש חלקי שלושים ושבע תימני.....  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 12:29

  עמית, אם לא הבנת היכן מסתתרת הגזענות הבוטה של גרבוז, מגד ושות', כנראה שלעולם לא תבין.

 • יניב מאיר  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 14:31

  ברשותך, הייתי רוצה להסתכל על התמונה היותר גדולה ולא להיכנס לויכוח מי יותר גזען ממי – גרבוז או ישי. מה שמקומם אותי, ויותר מזה, מה שמסכן אותי בפועל, זה שרירות הלב של שר שמחליט שכניסה לישראל היא פריביליגיה ואפשר לשלול אותה על סמך **ביטויים** בלבד, כמו זה של גראס. אפילו אין פה שימוש בעילה המגוחכת של 'סכנה לבטחון'.
  אז נכון, לרוב האנשים לא אכפת שלא נותנים למי שהיה נאצי בעברו להיכנס לישראל.
  ונכון, גם כשנאסרה כניסתם של שני **יהודים** (נועם חומסקי ונורמן פינקלשטיין) רק בגלל הביקורת שהם מותחים על מדיניותה של ישראל, גם זה לא מפריע ליותר מדיי אנשים (למרות שאנחנו מדינה יהודית, לא?).
  אבל אם הקריטריונים לכניסה כ"כ גמישים ונתונים לשרירות לב על בסיס שיקולים פוליטיים של אדם אחד, זה כבר הופך להיות מסוכן. ויכול מאוד להיות שבפעם הבא, או זו אחריה, או זו אחריה כאשר המשרה תאויש ע"י אדם אחר עם השקפות שונות, ההחלטה כבר לא ממש תמצא חן בעינינו.

 • עידו לם  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 16:45

  למה מחקת את התגובה שלי?

 • עידו לם  ביום אפריל 9, 2012 בשעה 16:46

  סליחה לא מחקת שום תגובה שלי אני מתנצל על הטעות.

 • בן מרמרה  ביום אפריל 12, 2012 בשעה 9:34

  התעמולה הישראלית הגזענית והפאשיסטית היא זו שמאפשרת את החרמתו של גראס בישראל והביקורת הרבה עליו בכל העולם. הכותב כאן רואה דברים בצורה קצת מוזרה, הרי כולם יצאו נגד גראס, לא רק בישראל אלא גם באירופה. אגב, רשימת האנשים שישראל לא מוכנה להכניס לשטחה היא רשימה מאד מכובדת, נעם חומסקי הקשיש נחקר שעות ונורמן פינקלשטיין חשש שאפילו יכניסו אותו לכלא, ישראל היא מדינה פאשיסטית והפחד שלה מאנשים שאומרים את האמת הוא די מפחיד…

 • guy  ביום אפריל 20, 2012 בשעה 7:15

  השמאל בוגד.
  זו המילה היחידה לתאר את מעשיו.

 • דוד  ביום אפריל 20, 2012 בשעה 12:54

  העיסוק באנשים קטנים כמו גראס וניסיונם האווילי לחפש פרסום, מביא אותנו להגיב לדברים הטיפשים של האיש שלא שווים תגובה, השמאל מחפש למעשה סיבה להתנגח עם הימין ומוצא בכל הזדמנות באנשים אפסיים שאולי אחרים יראו בו כגאון ספרותי, אך בפועל הוא אדם אומלל שמנסה למצוא מזור וכפרה מפני הסטיות שהיו לו בהיותו איש אס אס וכל זאת כאשר הוא מושך אש בדברו על ישראל, היה עדיף לא להתייחס אליו בוודאי להזמין את האיש לבקר בישראל, שיראה איזו מדינה יפה צמחה מתוך שברי השואה, זה היה הנצחון שלנו כנגד אנשי השמאל הרדיקלי המחפש לתת את המדינה הזו ו/או לכל הפחות לחלקה לטובת שותפים ברצח משפחות יהודיות אם בשם הדת ואם בשם החלוקה, ההפגנות של אנשי השמאל בשדה התעופה רק מעידים כי לתת לגורמים קיצוניים אלו במה בדמוי הכנות המשטרה למנוע את כניסת השמאל ו/או הגעתו של גראס על ידי בן ישי, הינם טעות חוזרת ונגררת של פוליטיקאים קטנוניים אוכלי פינכה, הפרסום שעשה בן ישי לגראס גדול יותר מהפרסום שזכה לו עקב מאמרו, חשוב מאד שהמנהיגות הישראלית, זו המתיימרת להיות, תשים את האגו שלה בצד ותתנהל באופן בוגר, הגעתו של הגזען לישראל אינה פרס שלו למאמריו אלא דווקא שלנו הישראליים, אנו אלו שנזמין אותו לישראל, שיבוא וינאם וידרוש ויחדיר את השנאה שלו לעם לאותם אנשים שמימלא לא רוצים בטובתנו, אך לפחות אנו נוכל לראות בהתבזותם של אלו המתיימרים להחזיק מעצמם לוחמי חופש, שגראס בעצמו לא ראה בהם לפני יותר מ-65 שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: