כישלונה של ההצבעה האסטרטגית

אסמא אגברייה-זחאלקה ואלדד יניב עומדים בראשות שתי מפלגות שהואשמו טרם הבחירות בכך שהצבעה עבורן היא בבחינת "בזבוז קולות". אם לשפוט לפי כמות ה"לייקים" והתגובות האוהדות שמקבלת מפלגתה של זחאלקה, דעם, ב'פייסבוק', נדמה כי סיעת דעם הייתה מונה היום לפחות 2 חברי-כנסת, בנוסף ל-3-5 חברי הכנסת של 'ארץחדשה'. אולם בפועל, מפלגתו של יניב זכתה ב-28 אלף קולות. דעם – ב-3,000 קולות בלבד. "אתם לא עוברים את אחוז החסימה", הטיחו בהם בוחרי שמאל-מרכז, ובהם כאלה שהצביעו עבור מפלגות כמו 'התנועה' בראשות ציפי לבני. "זה יחליש את כוחו של הגוש", אמרו להם אלה שביכרו הצבעה למען מפלגת העבודה על-פני תמיכה בדעם או ב'ארץחדשה'. במקרה של דעם, החיבור האפשרי עם 'התנועה הירוקה' לרשימה אדומה-ירוקה, שיקית, צעירה ובועטת, נגוז בעקבות החבירה של אנשי 'התנועה הירוקה' עם רשימת לבני. הם העדיפו "מקום בטוח" בכנסת על-פני הרפתקה עם סוציאליסטים יהודים וערבים. בסופו של יום, אלון טל וחבריו יוכלו לצפות במליאה רק משידורי ערוץ הכנסת.

הואשמו בבזבוז קולות. אסמא אגברייה-זחאלקה ואלדד יניב

הואשמו בבזבוז קולות. אסמא אגברייה-זחאלקה ואלדד יניב

אז אחרי "ההצבעה האסטרטגית" שהחליפה את ההצבעה המצפונית, אלה שיכלו לבחור בדעם או ב'ארץ חדשה', מוצאים עצמם מרומים: הן נוכח המהלך שהובילה ציפי לבני לכניסה לממשלת נתניהו, שבסופו היא קיבלה שני תיקים וראשות ועדה במכירת חיסול אידיאולוגית, והן לאור הפלירטוט המתמשך של נתניהו עם ראשת מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, הן ישירות והן בשיחות ארוכות בין עופר עיני לבין דמויות כמו אריה דרעי ("העם זקוק לשלי במשרד האוצר!", זעק השבוע דרעי, מתחנן לקבל כבר את כסאו שלו בממשלה אחרי שנות-מדבר ארוכות, נטולות כיבודים). מצביעי לבני קיבלו את ביבי. מצביעי שלי ייצאו בקרוב לקרב ארוך כדי לא לקבל אותו.

במקום לפתוח את הלשכה הפרלמנטרית של אסמא אגברייה-זחאלקה שתוכל לטפל בפניות של אלפי עובדים שנמצאים בסוף שרשרת התעסוקה, ללא זכויות, עתידה להיפתח בקרוב לשכתה של שרת המשפטים, לבני. אליה, נהגי-המשאיות שמארגן ארגון העובדים מען, אשר בו ממלאים אנשי דעם תפקיד מרכזי, לא יכולים וגם לא רוצים להגיע. ובמקום שאלדד יניב ורני בלייר יתחילו כבר עכשיו במסע להחזרת ים המלח לציבור וימנו את ג'קי אדרי לתפקיד ראש המטה לעניין זה, כפי שהבטיחו, בוחרי העבודה נאלצים לשמוע על הפינוקים שמציע ביבי לפואד: גם יושב-ראש הכנסת וגם יורשו של פרס, משזה יסיים את כהונתו.

הבחירות האלה הוכיחו כי יש צורך דרמטי להזרים דם חדש לכנסת. הן גם המחישו, כי הצבעה למפלגות בעייתיות כמו מפלגת-המדף של לבני או מפלגת ה"כן ולא" של יחימוביץ נוגדת את אינטרס הציבור. יחימוביץ יכולה עוד להוכיח שהיא עומדת בהבטחותיה אם תתמיד בהתנגדותה, לפחות הפומבית, לכניסה לממשלת נתניהו. לבני איבדה את מעט המוניטין הציבורי שעוד נותר לה. השאלה הגדולה היא אם בבחירות הבאות, עשרות אלפי ישראלים יבינו את הצורך לצאת מהפוליטיקה השבטית אל פוליטיקה מצפונית, שיש בה גם סיכון אך חשוב מכך, יש בה בעיקר סיכוי.

האשליה המסוכנת של ההצבעה האסטרטגית התנפצה גם בימין. מצביעי נתניהו גילו, כי בתמורה לברית עם החרדים, נתניהו מוכן להכניס לממשלתו כל מפלגה. אם רק היה יכול, גם מרצ וחד"ש היו נכנסות. זהבה גלאון ומוחמד ברכה היו מתמנים בשמחה לתפקידי שרים בממשלתו, אלמלא היה הדבר מחסל את מפלגותיהם. כל מי שהצביע בשלהי יום הבחירות לליכוד לאור איומי נתניהו כי "שלטון הליכוד בסכנה", גילה את ציפי לבני כמי שתופקד על המו"מ המדיני.

בהרכבה הנוכחי, קשה לראות איך הכנסת תמלא את ימיה, ואלמלא תבגוד מפלגת העבודה בבוחריה, או אם הברית בנט-לפיד לא תפורק על-ידי אחד מהשותפים, סביר להניח שהבחירות תוקדמנה בשנית. אם יוקדמו הבחירות, לבוחרים תהיה הזדמנות פז לגמול ולהעניש בהצבעתם. המשימה הראשונה של מצביעי השמאל-מרכז תהיה להכניס לכנסת את המפלגות האידיאולוגיות שלא הצליחו להיכנס אליה ב-22 בינואר. מצביעי הימין יצטרכו לחזק את מפלגות הגוש האידיאולוגיות ולתת כוח נוסף לבית היהודי בראשות בנט. גם אלדד יניב, גם אסמא אגברייה-זחאלקה, גם נפתלי בנט וגם יאיר לפיד יכולים להוות חלופה משמעותית לפוליטיקה הישנה. ואם תתמיד יחימוביץ בסירובה להיכנס לממשלת נתניהו, ששת המנדטים של לבני יעברו אליה בלי יותר מדי מאמץ.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • shai  ביום פברואר 21, 2013 בשעה 11:18

  "זהבה גלאון ומוחמד ברכה היו מתמנים בשמחה לתפקידי שרים בממשלתו."
  נו באמת… זה שקר גס ואתה יודע את זה. אני לא מת עליהם והצבעתי לדעם אבל מה שאתה כותב פשוט לא נכון.

 • mickyhareljonathan12  ביום פברואר 21, 2013 בשעה 13:17

  אני חושבת שהכל נכון אבל לא משתלם להם אז ישבו בצד בשקט. כתבה מעולה, וכן הבינוניות הישראלית מביאה כל הזמן את אותן הביצים לאותו הסל וממש בא לי להעיף אותם לכל הרוחות. איזו פחדנות פתטית ומעוררת גועל אבל זו דווקא לא אשמתם של גלאון או ברכה, הם היו חלק מברירות המחדל של קהל הפחדנים, ולא שהם שווים משהו בעיני. זה מבנה נפש קולקטיבי ברב המקרים הוא נקרא רגלים קרות, או הולכים על בטוח, אבל איזה בטוח זה? אנשים אבדו לגמרי את הראש. דווקא בבחירות האלו שהיו כרוניקה של ביבי ידוע מראש, שווה היה לנסות "לזרוק" קולות בכיוון של מפלגות אידאולוגיות ולא לעשות במכנסים מרב פחד שהקולות היקרים של תומכים רבים אגב ילכו לאיבוד!

  • תרד נבון  ביום פברואר 21, 2013 בשעה 23:25

   כן כן… בינוניות, פחדנות, לעשות במכנסיים…רק 3000 אהבלים הצביעו לאסמא חרטאויה, ואחר כך הם קוראים בינוניים לכל השאר…

  • דרור BDS  ביום פברואר 22, 2013 בשעה 14:45

   "…פחדנות פתטית ומעוררת גועל אבל זו דווקא לא אשמתם של גלאון או ברכה".
   החלק המכריע, אם לא הבלעדי, היה באשמתם של הקמפיינרים של מרצ וחד"ש (ששמותיהם ידועים לציבור), כלומר באחריות (לפחות חלקית) של גלאון וברכה ודב חנין.

   כמויות הרפש וההשמצות שנזרקו בכיוונה של מפלגת דעם ע"י תומכים מוצהרים של חד"ש ומרצ הדהימו אותי בחוסר האחריות שגילו. ניחוש שלי הוא כי רוב הקולות שהתלבטו בין דעם לבין מפלגה אחרת היו אלה שהצביעו לבסוף חד"ש או מרצ. אלו הם אותם הקמפיינרים שהריצו את הסיסמה "רק לא ביבי" ולאחר מכן, שלב ב', הפיצו את השמועה כי מסתמן שוויון בין מה שמכונה גוש הימין לבין מה שמכונה גוש שמאל-מרכז.

   קולות רבים למפלגת שמאל אידאולוגית, גם אם לא תעבור את אחוז החסימה, הינה בעלת חשיבות תודעתית לטווח המיידי של אחרי הבחירות. אנשי חד"ש לא התעניינו בזאת – הם התעניינו יותר בכמה מנדטים תקבל חד"ש – ונשמו לרווחה (ראו למשל ציטוט להלן) רק אחרי שאסמא אגברייה מתחה ביקורת לכאורה (הצטרפה לציונים???) על עלייתה של זועבי למשט למען שחרור עזה הנצורה. מעניינת תגובתו (הנכונה לדעתי) של דידי רמז בעניין זה, שטען כי בעוד תומכי בל"ד לא התרגשו, דווקא אנשי חד"ש הם אלה שתבעו את "עלבונה" של זועבי.

   כך נכתב באתר תראבוט – החלק היותר אחראי (או הפחות לא אחראי) בתנועת חד"ש: "לעומת המסרים של דעם שבקשו להציג מעין אלטרנטיבה על-לאומית או פוסט-לאומית פרסמנו ביקורת כנגד הזלזול כלפי הלאומיות הפלסטינית, לאומיות שטרם התממשה ושחיונית כגורם מארגן ומחזק לעם הנמצא תחת כיבוש. אחר כך גם כנגד ההצטרפות של אסמא אגבריה לטענות כלפי חנין זועבי על השתתפותה במרמרה. ההתבטאות הזאת והתגובות הנזעמות עליה כנראה בלמו את הסחף האלקטורלי בשמאל הרדיקלי. התבטאות המרמרה הייתה קו פרשת מים שבה דעם שברה את כל כללי הסולידריות בין נאבקים נגד הכיבוש. עמדתנו העקרונית להגן על חנין זועבי בהקשר זה, למרות כל חילוקי הדעות, התקבלה היטב".
   מתוך: "סיכום ראשוני – בחירות 2013"
   tarabut.info/he/articles/article/elections-2013-first-summary

   כדאי גם לברר (נתקלתי בידיעה כזו לאחרונה, אך אינני זוכר פרטים) אם ישנה חשיבות כלשהי למספר הקולות שהצביעו למפלגה מסויימת גם אם לא עברה את אחוז החסימה (לגבי תקציב או זמן בשידורי התעמולה לקראת הבחירות הבאות וכו'). התמקדות בנושאים אלו בסביבתם של תומכי מרצ וחד"ש עשוייה לסייע לדעם בבחירות הבאות.

 • אסף  ביום פברואר 21, 2013 בשעה 13:29

  לפחות לפי הפייסבוק שלי רוב תומכי ארץ חדשה, הלכו למרצ וחד"ש.
  מבציעי דע"ם הפוטנציאלים התחלקו בין אלו שהצביעו בסוף חד"ש ואלו שהצביעו בל"ד
  הדי אן איי שלהם הוא צעירים מת"א, של הקצה השמאלי של המפה שכנראה כן נחלש.

  הדי אן איי של מצביעי התנועה הם מעמד ביינים, מאוכזבי וסולדי מופז ואלו שנמצאים שמאלית מלפיד .

  עדיין לא הייתי מצביע משהו שהוא לא ארץ חדשה אני אוהב את האנטי פוליטיקה של יניב

 • דודי  ביום פברואר 21, 2013 בשעה 21:05

  אלדד יניב הבטיח במפורש שלא יתמודד אם הסקרים לא יראו בבירור שמפלגתו חוצה את אחוז החסימה.

  ראינו פוליטיקאים רבים שמפרים את הבטחותיהם לאחר שנבחרו, אבל עו"ד יניב שבר שיא והפר הבטחה עוד לפני שנבחר.

  ציפי לבני לא התחייבה שלא תשב בממשלה עם נתניהו. שלי יחימוביץ' כן התחייבה, והיא אכן לא תשב.

  למצביעי "התנועה" אין יותר מדי מה להתאכזב מן המהלך.

 • טלי  ביום פברואר 22, 2013 בשעה 11:03

  זה קצת כמו דילמת האסיר בתורת המשחקים, המצב האידיאלי היה ששני החשודים לא יודו בפשע, אבל האפשרות שהשני יבגוד ויודה ואתה לא וכך תישא בכל האשמה גורמת לכך שהאסטרטגיה הטובה ביותר עבורך תהיה להודות. באותה צורה אני הייתי מעדיפה שכולם יצביעו דע"ם אבל האפשרות שכולם עשו רק לייק בפייסבוק וישתפנו ברגע האחרון תעניש אותי ותהפוך את הקול שלי למבוזבז גורמת לי לבחור באסטרטגיה שבאמת טובה יותר עבורי . זה שזאת אסטרטגיה טראגית ועגומה לא אומר שהיא "נכשלה" זה אומר שצריכים להבין את המצב המורכב ולהמשיך למצוא דרכים ליצור קהילות שמאפשרות תיאום אחד עם השני.

 • גל  ביום פברואר 24, 2013 בשעה 14:02

  לדעם יש 15,000 לייקים. לארץ חדשה 26,000 . לליכוד 17,000.
  אולי לייקים לא מייצגים כלום?
  (לקח לפעם הבאה)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: