שלי, רוצי לראשות מפלגת העבודה

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 9.11.2010

בפטפטת האינסופית על גורלה של מפלגת העבודה נעלם קול אחד: קולה של ח"כ שלי יחימוביץ'. בשעה שפואד, בוז'י, ברוורמן ועיני מתעסקים בניסיונות לעורר את מפלגת העבודה לחיים, עוסקת יחימוביץ' בנושאים אחרים לגמרי. למשל, באתר האינטרנט שלה, יחימוביץ' מעלה על נס את הצעת החוק שהיא מקדמת יחד עם ח"כ חיים כץ מהליכוד להגבלת שכר הבכירים במשק. אפשר להתווכח על נכונות הצעת החוק הזו, אולם ברור שההתמקדות של יחימוביץ' בעשייה ציבורית מבחינה אותה משאר חבריה.

לא, יחימוביץ' איננה תמימה. רחוק מכך. היא מבינה היטב שבמצב העניינים הנוכחי, היא עלולה לאבד את מקומה בכנסת הבאה. אולם יחימוביץ' לא נטלה חלק במרד המאורגן בסיעת העבודה שביקש להוציא את המפלגה מקואליציית נתניהו, למרות כל הביקורת שלה. היא לא משתתפת במסעות מתוקשרים לדה-לגיטימציה של ישראל. היא נפקדת מכל ההפגנות המתוזמרות למען טיהורה האתני של אריאל. אין לה מקום של כבוד בראש משמרות המחאה נגד "הכיבוש" לצד אורי אבנרי, דב חנין, ג'ומס ותמר גוז'נסקי. בבחירות האחרונות לראשות עיריית תל-אביב, היא התייצבה לצד רון חולדאי בנימוק שדב חנין איננו ציוני. במידה רבה, שלי יחימוביץ' מייצגת את השמאל ההיסטורי כמו שהוא צריך להיות: ציוני, פטריוטי, סוציאליסטי וישראלי. ההיפך מ"שלום עכשיו", מרצ, "גוש שלום" והקומוניסטים.

נפקדת מהפגנות השטנה. שלי יחימוביץ'

נפקדת מהפגנות השטנה. שלי יחימוביץ'

אם מפלגת העבודה חפצת חיים, עליה להפסיק לחפש כוכבים מבחוץ ולהתחיל להתמקד בשלי יחימוביץ'. יחימוביץ' אולי איננה קרוצה מהחומר שממנו נוצרים ראשי ממשלה, אבל יש לה סדר יום. היא פוליטיקאית ערכית, ציונית, עקרונית ובלתי-מתפשרת. מילה שלה היא מילה. אבל בכך גם חסרונה: הדי.אן.איי של העבודה דוחה כל פוליטיקה סוציאליסטית-ציונית כמו גוף שדוחה שתל. לכן, בהיעדר גייסות, מתפקדים ופעילים, יחימוביץ' לא תוכל למנגנון המפלגתי המשומן אלא אם יעזרו לה.

במשך שנים רבות, סוציאליזם ציוני או ציונות סוציאליסטית היו חלק מהנוף הישראלי. כשרן אדליסט הלך להיפגש עם אנשי אש"ף, יוסי שריד היה צריך להשתדל אצל אנשי הקיבוץ הארצי ומפ"ם על מנת להורידו מחבל התלייה. כשרן כהן הפגין בעד הערבים בשנות השבעים, יעקב חזן התפלץ, כינה אותו "בוגד" ונאלץ לחזור בו בלחץ החברים. במפלגת העבודה לא רצו לשמוע על אש"ף בשנות השמונים וביקשו לממש את האופציה הירדנית. תנועת העבודה מעולם לא האמינה ששלום ושוויון הולכים יחד; אם צריך להילחם, עושים כל מה שניתן למען המדינה ובו-זמנית לא מתפשרים על ערכים של צדק חברתי, שוויון הזדמנויות וסולידריות.

למפלגת העבודה יש הזדמנות היסטורית להתחיל לחזור לעצמה. זה לא קשור רק בשלי יחימוביץ' ובדמותה. זה מתחיל במאמץ להגדיר מחדש את הרעיונות המפלגתיים. לדבר בגלוי על הטעות שבתהליך אוסלו. להתחיל לנפץ את מיתוס מחנה השלום. לשים את הקלפים על השולחן ולהודות: טעינו והטעינו. ואז לפעול למען שינוי, שיפור וחישול החברה והמדינה. להתחיל במסע ארוך שלא ייגמר בבחירות הקרובות. הבעיה היא שכדי לעשות את זה, מפלגת העבודה צריכה להפסיק להיות מפלגת העבודה. ומה שנשאר זה בוז'י, פואד, החבר'ה המתלהמים של "השמאל הלאומי" ושרידי השרידים של תומכי ברק.

אם שלי יחימוביץ' תחליט לצאת לקמפיין על ראשות מפלגת העבודה, היא תופתע לגלות כמה תמיכה תהיה לה ברחוב. היא תוכל להחזיר כל מיני "מערכניקים" שערקו לקדימה והתאכזבו לגלות שמאחורי הציפוי הבלונדיני של לבני נמצאת הפדחת של חיים רמון ורוני בר-און. היא תוכל להשיב הביתה את הסוציאליסטים שהולכים שבי אחרי דב חנין כשמאחורה פועל מוחמד ברכה אצל אבו-מאזן למנוע הכרה בישראל כבמדינת העם היהודי. היא תוכל להכריח את מרצ לחזור ליסוד המפ"מי הפרגמאטי והשפוי שלה – לפני הכישלון המוסרי שבכניעה לאש"ף – ולהתמזג במפלגת העבודה. והיא גם תוכל לתת פייט רציני למפלגה הציונית הגדולה והכמעט יחידה היום, הליכוד, בכך שהיא תשיב את השיח הפוליטי לנורמאליות יחסית כאשר קדימה תקבל את מקומה הטבעי ותישחק עד היסוד.

אז רוצי, שלי, רוצי. ולפני שאת מחליטה ללכת בגדול על ראשות הממשלה ולהיחפז לצאת מממשלת נתניהו, למדי משגיאותיו של היו"ר הלפני אחרון, פטרונך לשעבר עמיר פרץ, שגמר את הקריירה כשר ביטחון עם משקפת מכוסה שהפר כל הבטחה לבוחר ותרם תרומה ממשית לממשלת החידלון המוסרי של אולמרט ושות'. ישראל זקוקה לשמאל ציוני, סוציאליסטי, אחראי ורציני, לא למקהלה של שונאי נתניהו בניצוח קומוניסטי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Boaz Yaniv  ביום נובמבר 9, 2010 בשעה 14:36

  מעניין. כמובן שכהרגלך הטקסט עמוס בקפיצות לוגיות שלמעשה אינן לוגיות, ובכל זאת מעניין.

  • אסתר  ביום נובמבר 10, 2010 בשעה 11:00

   העיקר שמעניין.
   אמנם "טקסט עמוס בקפיצות לוגיות שלמעשה אינן לוגיות" מאפיין את הכתיבה שלך. אבל מעניין. מן מחמאה חמוצה שכזו [אופיינית?] עם זאת מעניינת – אין מה לאמר. ברצינות: אולי תפרט לפחות למה אתה מתכוון ב'ירידה' הזו?

 • אוננות אינטלקטואלית  ביום נובמבר 9, 2010 בשעה 15:18

  אכן אשת-חיל, שמבינה באמת ובתמים מה תפקידו של ח"כ: טובת הציבור. בהחלט כל הכבוד לה, ושתמשיך בעבודה הברוכה.

 • chicky00  ביום נובמבר 9, 2010 בשעה 15:44

  הנה אנחנו מסכימים. גם אם לא על הנימוקים, על השורה התחתונה.

 • אורן  ביום נובמבר 11, 2010 בשעה 4:58

  מאמר טוב.
  בכוחות החיוביים של העבודה אפשר למנות את גם ד"ר עינת וילף שנכנסה 'בטעות' אחרי שפינס התפטר. כמו שכתבת, נראה שהם ממש לא אוהבים של את המרץ והעשייה של שתי הגברות הללו.
  על מצבה העגום של העבודה כתב בן-דרור ימיני
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/175/935.html
  חבל. ישראל צריכה מפלגת שמאל-ציוני ערכית.

 • מומלצי הבלוגוספירה  ביום נובמבר 11, 2010 בשעה 19:02

  אני אתך. מזדהה עם כל מילה.
  אני שמחה על הפוסט הזה.

  מומלץ אצלי במאמרים
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/11/1911-1211.html

  אסתי.

 • דרור פויר  ביום נובמבר 12, 2010 בשעה 16:08

  גם אני כמו צ'יקי, מסכים על השורה התחתונה. שתרוץ

 • תנועת עמי  ביום נובמבר 12, 2010 בשעה 21:37

  *בתגובה למאמר אחר של יחימוביץ'"לגם אם אתם מסתייגים או אפילו סולדים ממה שמתרחש במפלגה – ודווקא בגלל זה – אל תשאירו אותי לבד, עזרו לי!!"
  שלי שלום,
  אף שאני ימני בדעותי בנושאי שלום וביטחון אני עוקב בענין רב אחר פעילותך הפרלמנטרית בתחומי חברה וכלכלה .
  אני ממתין לרגע בו תשתכנעי כי המותג "מפלגת העבודה" שרוף וחסר סיכוי ל"שיווק" בציבוריות הישראלית ותסיקי מכך את המסקנות המתבקשות.
  סבורני שכיום- בכל הקשור לחברה וכלכלה- רב המשותף בין מצביעי הימין והשמאל מכפי שנראה על פניו.
  בניטרול הויכוח הניצחי בנושאי שלום ובטחון-המפצלים את העם במשך שנות דור, ניתן למצוא מכנה משותף רחב בעם הן מימין והן משמאל, ולכונן גוף משמעותי שיהיה יכולת להשפיע ולבצע שינוי מעמיק בנושאי חינוך השכלה, כלכלה, צימצום פערים ועצירת תהליכי ההפרטה של נכסי האומה במדינתו המיוסרת. הרעיון על פניו נשמע מעט הזוי אך למיטב הבנתי והערכתי אינו חסר סיכוי. אשמח להרחיב בנושא בפגישה פנים אל פנים.
  בברכה והערכה,
  דוד רומנו
  מנכ"ל עמי
  http://www.a-m-i.org.il

  נ.ב.
  פנייתי אישית שלא בתוקף תפקידי

 • רפי אשכנזי  ביום נובמבר 13, 2010 בשעה 15:11

  רוצי שלי רוצי !!!
  12.11.2010 מאת רפי אשכנזי (לא נבדק)
  חה"כ שלי יחימוביץ' ראויה ויותר מכך לרוץ לראשות מפ' העבודה. רק היא אולי תציל את המפלגה שזכויות רבות לה. דבר אחד עליה לעשות בכדי שההצלה אכן תתרחש: לא קסמים ולא לחשים ולא קונצים: על שלי יחימוביץ' שיושרתה היא ללא עירעור, להכריז כי 'השלום' ככל שהוא חשוב לכולנו, נכשל במתכונתו של "תהליך אוסלו". ההודאה {בא' }בכשלון "תהליך אוסלו", כישלון שאין מי שיש בו יושרה פוליטית מינימאלית ואינו רואה ומבין אותו, יתחיל תהליך של קטארזיס{התנקות} במפלגתה שממנו אולי תצמח הישועה המבוקשת. מסבר, שככל ש"תהליך השלום של אוסלו" מתמשך, כך עולה ופורחת לה האיבה הפלשתינאית כלפינו במקום לרדת!
  לא יכול להמשך המצב בו ישראל היא הצד הנותן, משלם, מפנה וגם זה החוטף חזרה את הטרור, הקטיושות הקסאמים ואת מיתקפת האי לגיטימיות בעולם, תוך המשך ההסתה המיפלצתית מהצד השני , האמור להיות פרטנר לשלום.
  מי מאנשי העבודה שיעצור את ההחלקה במידרון המסוכן הזה, הוא זה שיזכה"במלוכה" כך ממש.

  השב לתגובה זו

 • אריה גל  ביום נובמבר 13, 2010 בשעה 18:44

  השורה התחתונה היא כי היום כל מי שיהיה רוה"מ יבצע את הקטע המדיני שאין מנוס ממנו: שתי מדינות עם חילופי שטחים על אוכלוסייתם.

  אבל לזכור ש"העבודה" היא יורשתה של "מפלגת פועלי ארץ ישראל", זוכרת רק שלי.

  ***********

  סליחה שאני מלא בחילה וזעם !!!

  סליחה שאני מלא בחילה וזעם !!! אבל מי שמנקים לכם את הרחובות, מתחזקים את עמודי התאורה, שומרים על בתי הספר, מבשלים בבתי החולים, או באים שלוש פעמים בשבוע לשעתיים לרחוץ את האבא
  שלכם הקשיש, כל אלה הם העובדים האמיתיים ב"שירות הציבורי",-

  וכל אלה,- חצי מדינה,-
  קיבלו עכשיו, בהסכם המופלא של מר עופר עייני תוספת של בדיוק האות השביעית.

  על כן אני, חבר מרכז מפלגת העבודה, מלא היום בחילה וזעם. ואני מודיע בזה,- אולי בהיותי אולי היחיד מבין אותם מאות אלפי שחוחי קומה רחוקים מן הצלחת ומהעין ומהלב שיודע גם להקליד עברית במחשב,

  כי כל מי מחברי מפלגת העבודה ( ה-ע-ב-ו-ד-ה ) שיספרו לי היום כי הם כאן "כדי לקדם את תהליך השלום"

  יקבל ממני בפריימריס, חד משמעית,

  בבחילה ובזעם, בדיוק את אותה האות שנותנת המפלגה, – ונותן הוא, – להם.

 • דר  ביום נובמבר 16, 2010 בשעה 7:21

  אם שלי אכן תעמוד בראש מפלגת העבודה עם המצע הנוכחי שלה, זה יהיה סופה של מפלגת העבודה כגוף שיכול להוביל מדיניות לאומית. יחימוביץ' תוריד את המפלגה הזאת לרמה של פוליטיקה פרובנציאלית; ממפלגה שמתעסקת (או מנסה לפחות) להתעסק בשאלות קריטיות כמו בטחון, שטחים, וכו', היא תהפוך למפלגה של "כוס חלב לכל ילד". אנחנו בישראל לא יכולים להרשות לעצמנו התכנסות לבעיות פנים ול"שאלות" של "כלכלה וחברה", אלא עדיין צריכים להלחם על נפשנו, להרוג ולהיהרג. כל עוד זה המצב, הנושאים המכונים בטחוניים יהיו תמיד במקום הראשון. ובצדק.

  אגב, אפשר לדעת מה לניאו-שמרן בהגדרתו האישית ולסוציאליזם או למדינת רווחה?

 • מיכאל יעקובסון  ביום נובמבר 21, 2010 בשעה 6:07

  בצד של מי היא? נראה לי שמפלגת העבודה צריכה להתפרק ולשחרר את הכנסת ואותנו מנוכחותם של חבריה.

טרקבאקים

 • מאת הדייג – מאמרים שעלו ברשת ביום נובמבר 19, 2010 בשעה 4:03

  […] מחוז ירושלים, מכתב של אבישי ברוורמן, טורו של העיתונאי דוד מרחב "שלי רוצי לראשות מפלגת העבודה", וקריאות נגד אהוד […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: