מעצר הרב דב ליאור – פרובוקציה מתוכננת

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 28.6.2011

מעצרו מאתמול של הרב דב ליאור הוא עליית מדרגה נוספת בניסיון להנחיל את חופש הביטוי בישראל למחנה פוליטי אחד בלבד. בשונה מהעיתונאי גדעון ספירו, שנעצר ושוחרר לפני שבועיים בגין פרסום מאמר שלכאורה נתן לגיטימציה לרצח מתנחלים, הרב ליאור לא חיבר דבר שקרא לרצח חפים מפשע. ניתן להתווכח על דעותיו של הרב ליאור, ואף לגנות את הסכמתו לחיבור אשר גם הרב שלמה אבינר ראה אותו כבעייתי מאוד ואף למעלה מכך, אולם מעצרו הוא מעשה נואל: מן הנמנע לפתור מחלוקות פוליטיות באמצעות מעצרים וחקירות במשטרה.

לא כמו נתן זך. הרב דב ליאור. צילום: פלאש 90

לא כמו נתן זך. הרב דב ליאור. צילום: פלאש 90

הבעיה המהותית היא, שבישראל יש דין אחד לאנשי ימין, ודין אחר לאנשי שמאל. כך, לפני זמן-מה התבטא המשורר נתן זך, בראיון שנתן לירון דקל ברשת ב', בגנות ראש הממשלה נתניהו, ואף השווה במרומז בינו לבין היטלר כשאמר: "גם היטלר נבחר בבחירות דמוקרטיות". השוואה כזו מתירה את דמו של ראש הממשלה. ובכל זאת, לא נגעו בשיערה משיערות ראשו של זך. לא קשה לתאר מה הייתה התגובה אילו זך היה נקרא לחקירה, וכיצד השמאל היה מלין ברבים על "סכנת הפשיזם". משום מה, כשזה מגיע לאנשי ימין, לא זו בלבד שהם מוזמנים לחקירה ונעצרים, אלא שאבירי חופש הביטוי, זכויות האדם והדמוקרטיה אינם זועקים את זעקת הקוזאק הנגזל הקבועה שלהם.

מעצרו של הרב ליאור מלמד כי יש מי שחפץ "לטפל" בגורמים שנויים במחלוקת מבחינה פוליטית באמצעות המשטרה. ההתנהלות הזאת איננה רק בעייתית עבור המשטר הדמוקרטי; היא גם מסוכנת לעצם הרעיון של חופש הביטוי. אם מישהו רוצה להתפלמס, לגנות או להוקיע את הרב ליאור, הרי כל אמצעי התקשורת ישמחו להעלותו לשידור ולהדפיס את דבריו. אדרבה, גינויים והוקעות להסתה משמאל נגד המתיישבים אינם מתפרסמים אפילו באמצעי התקשורת, למעט עיתון אחד או שניים. כאשר מתחילים ליישב ויכוחים ערכיים, הלכתיים ועקרוניים באמצעות מעצרים מתוקשרים, הדמוקרטיה מתפוגגת לטובת מונוליתיות בולשביקית מהסוג הגרוע ביותר.

מעבר לשאלת חופש הביטוי, ראוי גם לומר דבר אחד נוסף: המעצר המתוקשר מאתמול הוא פרובוקציה. הוא ניסיון להתסיס את הימין ולגרום לו להיראות כלא-לגיטימי וכבלתי-ראוי. המהומות סביב בית המשפט העליון והניסיון לחסום את הכניסה לירושלים שיקפו תגובה רגשית עזה למעצר של דמות הלכתית. אין ספק כי היה מי שידע שזה מה שיחולל המעצר. ובכל זאת, בחרו לנקוט בצעד הזה, חרף הידיעה שהדבר יביא לתסיסה. עולה השאלה למי יש אינטרס, ודווקא כעת, לגרום לכך. האם יש מישהו שמעוניין בכוונה להביא לעימותים גלויים כדי להביא לדה-לגיטימציה ציבורית של מחנה פוליטי מסוים? השאלה הזו נותרת פתוחה, ומשאירה מקום נכבד לדאגה.

בעבר, אישים כמו פרופסור ישעיהו ליבוביץ', שהמריד בגלוי את הצבא נגד המדינה וזכור היטב בשל אמירות קשות מאוד בדבר "מנטאליות יהודו-נאצית", לא נאסרו או נחקרו, מתוך מדיניות מכוונת של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות להשאיר את הדברים במסגרת השיח הציבורי. אם מדיניות זו השתנתה, כדאי שהדברים יוצהרו בפומבי ובגלוי. בהנחה שהפרובוקציה מאתמול איננה אירוע חד-פעמי, על שר המשפטים נאמן להתערב מייד כדי להבהיר מחדש כי חופש הביטוי בישראל איננו נחלת מחנה פוליטי אחד בלבד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסף  ביום יוני 28, 2011 בשעה 13:25

  אתה מיתמם ואפילו לא בצורה מוצלחת כ"כ. בעצמך ציינת ברישא של דבריך את מעצרו של אדם מן העבר השני של המפה הפוליטית. אני כן מסכים שעצם ההחלטה לחקור את עניין הספר המתועב והמטופש הזה היא שגויה מעיקרה, אבל להציג מכאן והלאה את כול העניין כשגגה ואפילו זדון שכולו רובץ לפתח הממסד זו שגגה זדונית בפני עצמה. צריך לחנך את הציבור הנבער הזה לתשתית היסוד הבסיסית ביותר של מושג המדינה המודרנית. לא "ממלכת ישראל" אלא מדינה. יש חוק. הבנאדם (מעניין אותי כקליפת השום אם הוא רב, נשיא או הינדיק, בעיני עצמו) מזומן לחקירה? יתכבד ויופיע כמו צצלה במשטרה ודוקא מפני רום מעמדו יקפיד על כך. אופן המעצר היה בומבסטי והוליוודי שלא לצורך אבל אף אחד כבר לא מתפלא על אווילות המשטרה שלנו. מה נעשה. להוציא את זה, אי אפשר לפטור את ההתפרעויות של החסידים השוטים במן יסוד סטיכי שמתומרן כביכול ע"י איזה משטר ניאו בולשביקי, כדבריך. נו. ואם מתומרן למה לא גם קצת על ידי הרב הנמלט מהחוק ש"נחטף" כדבריו – ועצם המילה וההשואה שלו לרוסיה הסובייטית מעידות כאלף עדים וקריאות שלהוב לקהל חסידיו על הניכור וחוסר ההכרה הברור והמבזה שהוא מבטא ביחס לממסד שלטון החוק בארץ. מסוכן מאוד וכול האפולוגיות שלך ושל כמותך מסוכנות לא פחות. אלא אם רוצים מדינת הלכה פאשיסטית שנהלי הפתיחה באש נקבעים בצבאה לפי ספר אחד שנקרא "תורת מלך". שיהיה לך לבריאות.

 • אחד מהאמצע  ביום יוני 28, 2011 בשעה 14:57

  מוכן להתפשר איתך ולהצהיר שגם גדעון ספירו וגם דב ליאור הם חלאות. עם זאת, ליאור מסוכן הרבה יותר, מכיוון שסר למרותו עדר פונדמנטליסטים נבערים ואלימים חובשי כיפות. רק אתמול הם ניסו להסתער על בית המשפט העליון. ראש ממשלה כבר רצחו המנוולים האלה ודומיהם. הסכנה בורוה והכתובת כבר מזמן על הקיר.

 • WitchHeadache  ביום יוני 28, 2011 בשעה 16:20

  לגבי המניפולציות כביכול על הימין חסר האונים: לא מדובר בעדר חסר מעצורים שרוקד לפי החליל של המשטרה\הממסד\השמאל. הדבר החכם לעשות בפרובוקציות זה לא ליפול אליהן – וככה גם לחשוף את העליבות של הצד שיוצר אותן. אופציה אחרת (טיפשית, אולי?) זה לעשות בדיוק את מה שמצפים ממך.
  להציג את זה בדיעבד כמהלך לא הוגן שמנסה להביא לדה-לגיטימציה של מחנה מסוים זו התעלמות בוטה מהיסוד לדה-לגיטימציה הזאת, כלומר ההתנהגות של אותו מחנה

 • אלדד  ביום יוני 28, 2011 בשעה 17:52

  מאוד נחמד אלא שאיש לא עצר אותו. הוא זומן לחקירה, סירב הגיע ונלקח לחקירה בכח. סביר. לגמרי סביר.

 • משה  ביום יוני 28, 2011 בשעה 18:48

  עלילת דם ותו לא, אין שום דבר בתוכן הספר שיתן עילה לחקירה או מעצר.
  רדיפה לצורך רדיפה הכפשה ושיסוי.

  התפנית בדעת הרוב כבר בעיצומה ומה שהיה עוד ועובר עד לפני זמן מה עתיד להתקל בהתנגדות חריפה יותר ככל שהזמן יחלוף.

  תם עידן -יש כאלו שעדיין לא הפנימו זאת.

  • אסף  ביום יוני 29, 2011 בשעה 6:44

   למה, מפנימים. תם עידן שלטון חוק. מתחיל עידן שלטון ההלכה ודוק: הלכה של סיקריקים. מפני שיש גם אחרות, אבל מוריהן מפגינים חיישנות מטופשת ותמוהה ותמיכה אוטומטית בכל חובש מגבעת, משל השכינה ענייה כ"כ שהיא מסכימה לשכון תחת כל צילינדר רענן.

 • דתי לאומי מודאג  ביום יוני 29, 2011 בשעה 4:20

  המעצר של ספירו היה מפגר.אפשר לחשוב שפלסטיני קורא את ה"גדה השמאלית" ומקבל רעיונות לרצוח ישראלים.
  להערכתי מדובר בעלה תאנה של הפרקליטות להראות שהיא " מטפלת במסיתים משני הצדדים".
  המעצר של הרב ליאור כבר נובע מהיסטריה.
  שי ניצן והחברים שלו מתעקשים להוביל אותנו אל סף פיצוץ.

 • גיא  ביום יוני 29, 2011 בשעה 8:20

  לפני כמה שבועות אמר פרופסור לכימיה אייל ניר שיש לשבור את המפרקת לאנשי ימין.
  זו הסתה לרצח.
  זה שהמשטרה לא חוקרת והפרקליטות לא קופצת, זה מילא.
  הבעיה האמיתית היא שאף אחד בימין לא ניגש למשטרה להגיש תלונה.
  למה לאחר חקירת המקור על התנהלות הכספים בקדימה אף אחד לא ניגש לבקש חקירה מהיועץ המשפטי או ממבקר המדינה ?
  שלושה שבועות לפני כן בעקבות תחקיר הנסיעות באותה תכנית ניגשו אנשי השמאל ישר ליועץ.
  זה ההבדל, אנשי הימין הם פרייארים.

  • דתי לאומי מודאג  ביום יוני 29, 2011 בשעה 13:08

   איזה שטויות, מה פתאום הסתה לרצח?
   אייל ניר שונא אותך מאוד מאוד.זה מה שהוא הבהיר.
   חלאס עם ההסטריה הזאת.

   • גיא  ביום יוני 30, 2011 בשעה 4:54

    לא מבין מה פרץ הסימפטיה הזו.
    הבן אדם קורא לאנשים שחושבים כמוהו לשבור מפרקת, לרצוח, אנשים מהמחנה הלאומי.
    זו הסתה במלוא מובן המילה.

 • אסף  ביום יוני 30, 2011 בשעה 9:22

  אנשים טיפשים פשוט. טוב, תבינו: העניין הוא לא בהאם החקירה מוצדקת או לא, אלא בהאם רשאי או לא רב בישראל להחליט אם להופיע או לא לחקירה אליה הוזמן. למען הסר ספק: איננו רשאי. סוף פסוק. כמה אפשר לטחון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: