שלב נוסף לקראת השלב המכריע בספטמבר

פורסם בעיתון "מקור ראשון" בתאריך 31.7.2011

קשה לנבא בשלב הנוכחי איך תסתיים המערכה בין הרדיקלים לבין ממשלת נתניהו. חבילת הצעדים המתגבשים במשרד ראש הממשלה לטיפול במשבר שנוצר עשויים להקהות את עוקצה של המערכה, ולגרום ליותר ויותר אנשים לסגת ממנה. חלק גדול מאלה שמשתתפים בהפגנות אינם מזוהים עם המחאה המאורגנת על-ידי אנשי 'הקרן החדשה' והקומוניסטים, ותוכנית ארוכת טווח להכנסת תחרות למשק, להורדת מחירים ולצמצום הפערים החברתיים עשויה להשביע את אלה שאינם מתלהבים מההסתה נגד נתניהו. העובדה שבסקר "הארץ" הליכוד שומר על כוחו, וגוש המרכז-שמאל ערבים אינו מגבש גוש חוסם, מעידה שלמרות הכול, העם איננו מוכן להקריב את הציונות תמורת חלומות סוציאליסטיים. יש פה מספיק אנשים שזוכרים איך התנהלה הכלכלה בארץ לפני 20 שנה.

צ'ה גווארה מגיע לכיכר הבימה. ההפגנה אתמול

צ'ה גווארה מגיע לכיכר הבימה. ההפגנה אתמול

אבל המערכה הנוכחית היא שלב נוסף לקראת השלב המכריע בספטמבר. הרדיקלים מדברים על כך בגלוי. ב'קרן החדשה' הכינו שני מארבים לנתניהו ליולי-אוגוסט 2011: האחד, הקמפיין נגד "עליית הפשיזם", והאחר, מסע ההסתה על יוקר המחיה. כאשר ראו שתוכנית ב' עובדת טוב יותר מתוכנית א', נטשו את הבריקאדות. תוכנית דפני ליף עבדה מעל המצופה. העיניים נשואות עכשיו לספטמבר. בשמאל יבקשו לשמור על אש המחאה לחודש הקרוב; הם רוצים שהממשלה תגיע לספטמבר כשהיא מותשת מבית. ממשלה מפוחדת ומבוהלת לא תצליח להתמודד באופן אפקטיווי עם האתגר הפלשתיני, ודרך המאבקים ה"חברתיים", הם מקווים להכניס את המדינה הפלשתינית בדלת האחורית.

במשרד ראש הממשלה הבינו מאוחר מדי שמדובר בניסיון הפיכה. המנטרה הקבועה שדוחפים גדעון לוי וחבריו ל"הארץ" על השמאל שהלך לעולמו, שימשה מסך ערפל שסייע להרדים את השלטון. מי שחשב שהמפלגה הקומוניסטית היא מועדון של סטליניסטים קשישים וכמה עשרות צעירים מבולבלים, חטף סטירה. ומי שלא הבין מה גדול כוחה של 'הקרן החדשה' נוכח דו"ח גולדסטון, קיבל פוטש במרכז העיר. רק בימים האחרונים נזכרו במשטרה לשלוח שוטרים סמויים כדי לאסוף מודיעין על המתרחש אצל הרדיקלים. הבעיה היא שיש מי שחושב שהניאו-סטליניזם חושש מן המשטרה. איך אומרים אצלנו? הם חיים בסרט.

הממשלה נהגה בסובלנות מופתית במפגינים, דבר שלא היה קורה בשום מדינה מערבית שבה היו כובשים רחובות ראשיים והופכים אותם למבצרי תעמולה לניניסטיים. אם יצליח נתניהו להקהות את עוקצה של מהפכת-הנגד ולדבר אל מעמד הביניים מעל ראשי הרדיקלים, עליו ועל ממשלתו מוטלת החובה לפקוח עין ולראות מה מתרחש במנהרות התת-קרקעיות של הציבוריות הישראלית. מה שקרה כאן בשבועות האחרונים מלמד על כך שאין לזלזל בכוחם של הרדיקלים לגייס אנשים טובים וישרי-דרך למאבקיהם באמצעות הסוואה עצמית ודמגוגיה חברתית.

בעבר, כשתנועת העבודה הייתה מקור לרעיונות ציוניים שפויים, היה מי שנאלץ להתמודד עם העיוות הרדיקלי ביישוב היהודי, שהתבטא אז בדמותה של המפלגה הקומוניסטית הפלשתינאית (פק"פ). ברל כצנלסון שאל אז במאמר שפרסם ב-1.5.36 בעיתון "דבר": "היש עם בעמים אשר בניו הגיעו לסילוף כזה, שכלי ונפשי, שכל מה שעושה עַמם, כל יצירתו וכל ייסוריו, הם בזויים ושנואים, וכל מה שעושה אויב עמם, כל שוד וכל רצח וכל אונס, ממלא את לבם רגש הערצה והתמכרות? …וכאן ידבקו בו חיידקים של שנאה לעצמו… עד כדי כך שיִראה את הגאולה בנאצים הפלשתינים שהצליחו לרכז כאן בארץ את האנטישמיות הזואולוגית של אירופה עם תאוות הפגיון שבמזרח". את התובנה הזו של ברל צריך להפוך למדיניות מעשית שמבקשת להוציא את העוקץ מהניאו-קומוניזם החתרני הפועל בישראל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לוי פסחוב  ביום יולי 31, 2011 בשעה 10:24

  אני נפעם מהתמורה: קומץ השמאלנים התבוסתנים מאידיאולוגיה שהלכה לעולמה הפכו פתאום למאה וחמישים אלף טרוצקיסטים שעומדים לחולל כאן הפיכה קומוניסטית
  טוב יעשו מנהיגינו אם יכלאו אותם במחנות לחינוך מחדש ברוח ישראל סבא

  • E  ביום יולי 31, 2011 בשעה 21:34

   הם מוחסרי חינוך מטבעם. כפר שמריהו לא מחנך את ילדיו לבד.
   הטבע האלוקי שחותר לשלמות ולמיגור הרע כוחו כבר גדול. הכל זה כישלון במסווה של הצלחה.
   לא רחוק היום שכל קומוניסט ורדיקלי יפוזרו לארבע כנפות הארץ (העולם) ו\או ייעלמו כלו היו בארץ ישראל.

   "תִּבָּנֶה עִיר צִיּוֹן בְּרִנָּה"

 • אבי  ביום יולי 31, 2011 בשעה 11:09

  שוטרים סמויים? למה? אסור למחות ולהפגין? הם עושים משהו לא חוקי? למה שהמשטרה תעקוב ותרדוף אותם? בינתיים לא רק שהממשלה לא מצליחה להקהות את עוקץ המחאה, אלא שהיא הולכת ומתגברת מיום ליום.

 • ו.גיבונס  ביום יולי 31, 2011 בשעה 13:05

  אז מה באת להסביר לנו? שזו מחאה לא אותנטית? שדריסת
  המעמד הבינוני והבינוני נמוך זו המצאה של קומץ סטאליניסטים?
  שמכירת הארץ לטייקונים זו אגדה שנרקחה במרתפי השמאל?
  ששוד ועושק של קהל שבוי (מדינה קטנה) בכל אתר ואתר זה במסמכים
  של הפ.ק.פ? שכולנו,המוחים,אין לנו עיניים בראשנו?
  הבעיה היא שהולכנו שולל אחרי הדמגוגיה הכלכלית של
  ביבי,ולא של השמאל הישראלי החדש!עכשיו רק שכנע אותהו
  שבלי תספורת לקופות התגמוליםן של בן דוב הסכנה למדינה
  פלשתינית עולה,ואנחנו נשתכנע מייד!

  אבל אם תספר לנו שאיזה צעדים כלכליים של כלום,איזה הנחות קטנות במחיר הדלק ,שני אחוזים הנחה במחיר החשמל והמיים (שעלו במאות אחוזים)יספק את רוב המוחים – בכך אתה אולי צודק,
  שוב בלי שום קשר לפלשתינים שאתה ולא השמאל מכניס כאן לחשבון הכללי
  בדלת האחורית.

  • E  ביום יולי 31, 2011 בשעה 21:47

   – בוא תסביר לנו בחור פיקח למה הקיבוצים פשטו רגל? למה ישראל הסוציאלית נכשלה כלכלית!

   – בו תספר לנו למה בדיוק עכשיו האבטלה נמצאת בשפל של 5.7%! אחוז האבטלה הכי נמוך בתולדות המדינה!

   – אולי תספר מה קרה ברוסיה הקומוניסטית והבולשביקית שאכלה לאט לאט את קופת המדינה ולמה באוקראינה מליוני בני אדם מתו ברעב?!

   – אולי סוף סוף נודה בנימין נתניהו וסטנלי פישר מבין קצר יותר טוב מדוב חנין ומאילן גלאון בכלכלה?!

   – אולי נודה כבר ששמאל שמתעקש להפיל ממשלה שנבחרה ד-מ-ו-ק-ר-ט-י-ת ע"י יותר מ-60% מהעם הוא אנטי-דמוקרטי! הוא שמאל דיקטטורי!

   – אולי תספרו למאיר שלו, דוד גרוסמן ויורם קניוק (המניוק. שאמר לממשלת ישראל ימח שמה! הוא לא ראוי ל"חטיפה" נוסח הרב דב ליאור?!) שהם מעניינים רק את המיעוט ושנמאס כבר לשמוע את דעותיהם מלובות השנאה וקנאה לאנשי הימין!

   – אולי נודה שסופר הוא סופר הוא סופר. מקסימום הוא יודע לעשות סתם רוח.

   – שמישהו יספר ליאיר לפיד שהוא הישראלי החדש של הקרן לישראל החדשה ולא של ישראל הישנה והעכשווית ושאנחנו לא יודעים מתי תבוא "ישראל החדשה" ואם בכלל אנחנו רוצים שהיא תבוא.

   כואב לכם להודות שאתם מיעוט ושהרוב תומך בנתניהו (לפי סקר אחרון של "הארץ")?!

 • עידו לם  ביום יולי 31, 2011 בשעה 13:28

  הטינופת הימנית חייבת להטיל רפש על המפגינים ולתייג אותם כאוסף קומוניסטים הזויים, שכחו מזה זה לא יילך לכם.

 • גידגיד  ביום יולי 31, 2011 בשעה 15:14

  מאמר מצויין. הסמול הקומוניסטי מנסה בכל דרך לחדור למרכזי העצבים של האורגנום הישראלי המתפתח. זה לא יילך לו. אנחנו נילחם בסמטאות וברחובות, בביצות ובאגמים, בבתי הדירות ובאוהלים. אנחנו לא ניתן למאה וחמישים אלף הניאו-קומוניסטים אולטרה-מרקסיסטים פשיסטו-לניניסטים אסלמו-פונדמנטליסטים העלובים האלה להפחיד את ראש הממשלה הכי טוב שהיה פה מאז ומעולם. יגורשו הקומוניסטים לגולאג! אל אל ישראל!

 • עידו לם  ביום יולי 31, 2011 בשעה 16:04

  אתה חי בסרט גידגיד, הצואה הימנית מנותקת מהעם ותשלם לבסוף את מלוא המחיר על כך.

  • E  ביום יולי 31, 2011 בשעה 21:53

   הצוואה השמאלנית נמצאת עכשיו בפרפורי גסיסה. ככה זה לפני שהחיה מתה היא משתוללת ומשתוללת עד שהיא נופחת את נשמתה.

   אולי זאת הנשימה האחרונה של השמאל זכרונו ממש לא לברכה.

 • מפריח השממות  ביום יולי 31, 2011 בשעה 17:55

  בהתייחסות הבלתי פוסקת שלך לקרן החדשה (הטרוצקו-נאצריסטית)אתה מזכיר לי את התעמולה מ-1984 של אורוול – תאשים את גולדברג!!
  גולדברג אשם בהכל!! גולדברג -רעעעעע!!!

 • אסף  ביום יולי 31, 2011 בשעה 20:21

  "עליו ועל ממשלתו מוטלת החובה לפקוח עין ולראות מה מתרחש במנהרות התת-קרקעיות של הציבוריות הישראלית. מה שקרה כאן בשבועות האחרונים מלמד על כך שאין לזלזל בכוחם של הרדיקלים לגייס אנשים טובים וישרי-דרך למאבקיהם באמצעות הסוואה עצמית ודמגוגיה חברתית."

  עליתי עליך "דוד" אם זה אכן שימך האמיתי. רשימות מפוברקות חזקה עליהן שיתגבננו מתוך הציפוי השחוק של מראיתן הכוזבת. אתה סמולן. נכון? סמולן קטן וסהרורי כגווית אסטרונאוט בעומק החלל הכבוי, המשדר קריאות של ימני פאשיסט כדי להתסיס ולהפחיד את העם כנגד הממשלה שלנו, הטובה. הצעות כגון זו המצוטטת לעיל, שקופות, יקירי. שקופות מדי. ניכר בעדן, לא מסר הראווה שלהן, כי אם המגמה להפחיד ולהלך אימה באמצעות דמגוגיה פסאודו פאשיסטית זולה, אליה לא היה נופל ימני בר דעת. סמולן קטן, אסוף את בדל זנבך וכלך לך והסתלק אל החור ממנו הגחת, הסמוך מאוד לזנב, כי לא ימני אתה, אלא דחליל.

 • שרון רוטברד  ביום אוגוסט 1, 2011 בשעה 8:53

  מאמר מרתק וכתוב היטב. אבל למה "פוטש"? מדוע לחסוך מקוראיו האינטליגנטים של "מקור ראשון" המשובח את המילה העברית היפה "מהפכה" שצועקים המפגינים?
  מכל מקום, פוטש נעשה תמיד על ידי אלמנטים מהשלטון – צבא, חונטה, שותפים להנהגה. אם יש סכנה היום לפוטש בישראל, וזאת מן הסתם יודעים היטב כמה מקוראיו של "מקור ראשון", היא באה דווקא מהם, מהגורמים ה"אמוניים" בתוך הצבא ועוד יותר מהימין ה"אמוני", שהוא כיום המגזר היחידי בישראל שהוא גם חמוש מכף רגל ועד ראש, בדומה לשיעים בלבנון.
  בניגוד לפוטש, המהפכה היא עממית, וזה גם האופי של המחאה הנוכחית, וזה כנראה מה שמדאיג את הכותב.
  משונה מאוד כל הדציבלים ההיסטריים והפרנואידים, ושפע התגיות הפז'ורטיביות (רדיקלים, סטליניסטים, קומוניסטים, ניאו-סטלניסטים וכו') שהכותב מדביק למחאה הזאת במקום לדון בה לגופו של עניין. מובן מאליו שבמשטר דמוקרטי, מי שמציב את עצמו בעמדה אופוזיציונית לממשלה יקרא להתפטרותה. למה בדיוק ציפה הכותב? שהמפגינים יקראו למינויו של ביבי נתניהו לראש ממשלה לכל החיים? ממילא, אף אחד הרי לא קרא להפלת הממשלה כי אי אפשר להפיל אותה, ואם זה לא היה מובן עד כה, הביקורת מופנית כלפי המערכת הפוליטית בכללותה, בין אם זה ביבי בירושלים או חולדאי בתל אביב.

  • E  ביום אוגוסט 2, 2011 בשעה 19:10

   אבל זאת לא מחאה עממית. יש נושאים חברתיים הרבה יותר חשובים שסביר להניח שמחאות עממיות היו קמות עליהם הרבה לפני זאת. גירוש 10,000 יהודי גוש קטיף. או לדוגמא הקאסמים שהיו על הדרום לפני כמה שנים ומשום מה אף אחד לא הצליח לעצור ככה את המדינה.
   אני חושב שאפילו אתם תסכימו שהרג חפים מפשע יותר חשוב מיוקר המחיה!

   אז אחת מהשתיים:
   1. או שלתושבי הדרום לא היה רצון להקים מאהל מחאה בתל אביב.
   2. או שלכל ערוצי התקשורת והעיתונים הגדולים לא היה רצון לעצור את המדינה בכדי לפתור את "מצוקת הקאסמים".

   בואו נודה שרק מחאה שמאורגנת ע"י אנשי שמאל, ממומנת ע"י תנועות שמאל+מפלגת קדימה ומשווקת ע"י כולל ערוצי התקשורת יכולה להצליח. אבל אז כל הטענה של מחאה עממית נגוזה!
   אתם יודעים שהשם "מחאה עממית" נעשה בשימוש ציני ושקרי.

   וחוץ מזה, מי שקורא להפלת הממשלה ביום הראשון של המחאה כנראה שלא מעניין אותו תיקון הבעיות (שנוצרו ע"י ממשלות קודמות) אלא רק הפלת הממשלה.

   • E  ביום אוגוסט 2, 2011 בשעה 20:10

    סליחה היתה מחאה עממית לפני 6 שנים בדיוק. בכפר מימון כמה ימים לפני הגירוש. אני חושב שלא צריך להוסיף במילים.

 • Guy Deree  ביום אוגוסט 1, 2011 בשעה 13:54

  כפי שטענתי בעבר זה לא הרגע שלכם שמאלניים טיפשים זהו הרגע בו מגבשים את הימין לעתיד חזק יותר וברור יותר

 • משה  ביום אוגוסט 7, 2011 בשעה 20:57

  נושאי תמונתו של צ'ה גווארה הרוצח רק מלמד על מי מנהל את ההגנה "העממית".

  …..
  http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article2461399.ece
  ברם, לעצמו גווארה התייחס כאל טיפוס משובח, למרות שהיה מוציא לפועל גם במו ידיו את פסקי הדין שלו. כנראה הודות להשכלתו הרפואית, הוא היה מסוגל לתאר איך הקליע שיצא מאקדחו חדר לאונת המוח הימנית של איכר מסכן ויצא מהאונה השמאלית.

  לאחר כיבוש הוואנה, מונה גווארה לאחראי על הטיהורים. נהג לשכב על חומת בית הכלא ולצפות בהוצאות להורג תוך עישון סיגר. הביוגרף האמריקני שלו, ג'ון לי אנדרסון, כתב שההרוגים היו כולם פושעים והוא מעולם לא מצא מקור מוסמך שיכול היה להצביע על חפותם. מעניין, איך עיתונאי אמריקני מסוגל לשכוח את כל יסודות הצדק כשמדובר בדמות הרואית מהעולם "הלא מפותח", באיזו קלות הוא יכול להשליך לסל את חזקת החפות. האם אי-פעם מצא הוא מקור מוסמך להצביע על אשמתם של אותם הנידונים ב"משפטים", שנמשכו מספר דקות, עם ארנסטו גווארה דה לה סרנה בכל התפקידים מהחוקר עד התליין?

  שלטונו של הרודן פולחנסיו בטיסטה היה המושחת והאכזר, אך זה שהחליף אותו לא היה טוב מקודמו. עם גווארה נעשה צדק פואטי: הוא קיבל בבוליביה אותו "טיפול", שהעניק לרבים כל כך בסיירה-מאסטרה. פידל נשאר בהוואנה להנות מהשלטון והערצת ההמונים. המחיר הכלכלי שהקובנים נאלצו לשלם היה כבד. בטיסטה לפחות שאף להפוך את קובה לבירת התיירות. פידל החליט לבנות סוציאליזם.

  הכלכלה הסוציאליסטית האידיוטית עשתה שמות במשק הקובני. רבים ברחו משם תוך סיכון חיים. קובה הייתה תלויה במתנות של ברה"מ, פירוק האימפריה השאיר אותה חרבה. לפני עשרים שנה, היו כמה קובנים, שקיוו שה"פרסטרויקה" תגיע גם אליהם, אך התבדו. המבקרים בקובה דיווחו על הגרוטאות הנעות בכבישים, צמצום המזון והדלק, בניינים מתפוררים, דלות, פשע וזנות. בבתי הספר המשיכו התלמידים לדקלם במקהלה את שמות המנהיגים, שאותם על כל הקובנים חובה לאהוב.

  בועז מושקוביץ ז"ל
  גואנטנמרה אהובתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: